اخذ بورسیه تحصیلی در اروپا

 اخذ بورسیه تحصیلی در اروپا و یا دیگر نقاط جهان همیشه برای دانشجویان در سراسر دنیا جذاب بوده است .

بدست آوردن بورسیه از یک دانشگاه معتبر به این معنی می باشد که فرد متقاضی میتواند به صورت رایگان در آن کشور تحصیل کند و بعد از پایان تحصیلات، به آن کشور مهاجرت کند .

باید توجه داشته باشید به طور مثال اخذ بورسیه تحصیلی در انگلستان و یا دیگر کشور ها  مشمول طی مراحلی است که باید این مراحل به طور صحیح انجام شود تا شما موفق شوید بورسیه تحصیلی را از آن دانشگاه دریافت نمایید .

همواره اولین قدم در این امر گفتگو با اساتید دانشگاه و جلب نظر آنان در مورد اینکه آنها را متقاعد کنید که شما لیاقت اخذ بورسیه را دارید، می باشد.

توجه کنید برای اخذ بورسیه تحصیلی، حتما باید طول مدت زمان  بورسیه را مد نظر داشته تا بتوانید  برای خود و خانواده خود برنامه ریزی های دقیقی در آینده انجام دهید.

احتمال اخذ بورسیه با داشتن مدرک زبان خارجی در تمام کشورها بالاتر می باشد .

چنانچه هدف شما اخذ بورسیه تحصیلی در یک کشور پیشرفته می باشد ، باید این توانایی را داشته باشید که با دانستن زبان آن کشور و یا حداقل تسلط به زبان انگلیسی بتوانید با دانشگاه و اساتید ارتباط برقرار کنید.

گاها برخی دانشگاه ها بورسیه تحصیلی را فقط از طریق اساتید اعطا می کنند.

در انگلستان دریافت بورسیه به این شکل می باشد که تمامی دانشگاه ها شرایط اعطای بورسیه تحصیلی را درون وب سایت خود بیان کرده اند .

زمان یکی از اصلی ترین مسائل اخذ بورسیه تحصیلی می باشد.

cv رزومه 

دانشگاه ها دارای فرمت های متفاوتی میباشند ولی اولین قدم برای دریافت بورسیه تهیه و ارسال مدارک می باشد. برخی دانشگاه ها در سایت اعلام می کنند که متقاضی باید یک استاد سوپروایزر معرفی کند. به همین دلیل اگر مثلا در مقطع دکتری قصد ادامه تحصیل دارید، می بایست( cv رزومه ) خود را برای اساتید آن دانشگاه ارسال کرده باشید .

این اصلا خوب نیست که دانشجو سی وی خیلی طولانی برای اساتید ارسال کند و ااین امکان وجود دارد که مامور اپلای و تایید مدارک وقت کافی جهت مطالعه تمام متن شما را نداشته باشد .

شما در این قسمت باید خیلی کوتاه مختصر اعلام کنید که من  در رابطه با موضوعی که شما روی آن کار کرده اید ،تحقیقاتی داشته ام و سوابق کاری شما را مطالعه کرده ام .

این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که اگر استاد احساس کند که شما متنتان را برای اساتید زیادی فرستاده اید، به احتمال زیاد شما پاسخی از سمت وی دریافت نخواهید کرد ،و شما در صورتی که بتوانید این حس را به استاد منتقل کنید که به صورت ویژه با آن استاد یا سوپروایزر در تماس هستید، بالطبع حس بهتری به استاد منتقل کرده اید می توانید نظر وی را جلب نمایید.

  • فاند اسکالرشیپ چیست ؟

  • بورسیه تحصیلی به چه افرادی تعلق میگیرد ؟

  • راحت ترین راه دریافت بورسیه چیست ؟

بورسیه تحصیلی به سه حالت ممکن است اعطاء شود:

1- مقداری از شهریه از دانشجو گرفته نشود

2-کل شهریه و هزینه ها از دانشجو دریافت نشود

3-علاوه بر دریافت نشدن شهریه، مبلغی هم به دانشجو بابت هزینه های زندگی پرداخت گردد

بورسیه تحصیلی به چه کسانی تعلق میگیرد ؟

مهمترین مرحله برای اخذ بورسیه تحصیلی داشتن رزومه قوی می باشد. فرق زیادی بین دانشگاه آزاد یا سراسری در دریافت بورسیه  وجود ندارد . ممکن است بورسیه از ابتدایی ترین مقاطع تحصیل یعنی دبیرستان تا مقطع دکتری  به فرد تعلق گیرد .

پس از مطالعه وب سایت های دانشگاه ها می توان به این نتیجه رسید که برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس، شما باید شخص بسیار ویژه ای باشید.

شرط معدل

برای برخی از دانشگاه ها مدارک ارائه شده، بسیار با اهمیت است و میتوان و گاهی محدودیت هایی اعمال می شود، بطور مثال معدل تحصیل بالای 14 احتمال قبولی فرد را افزایش می دهد و داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز بسیار مهم می باشد.

سن فرد متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی

سن فرد نیز باید کمتر از 40 سال باشد و این امر نیز  بسیار با اهمیت خواهد بود. داشتن سن بالاتر از 40 سال حتی برای متقاضیان مقطع دکترا نیز امتیاز منفی به حساب می آید.

در اکثر دانشگاه ها، در وب سایت آنها  اطلاعات راهنما برای اخذ بورسیه ارائه گشته است. چنانچه شما دارای مدارک کاملی باشید و برای اساتید دانشگاه ها ارسال کرده باشید،خود اساتید شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی به دانشگاه معرفی می نمایند .

توصیه نامه اساتید

برای دریافت بورسیه تحصیلی توصیه نامه اساتید بسیار با اهمیت است و اگر شما بتوانید در طول تحصیلات فعلی خود ،از  اساتیدتان در طی هر ترم یک توصیه نامه دریافت کنید، در زمان درخواست برای دریافت بورسیه تحصیلی بسیار به شما کمک خواهد کرد.

جهت اخذ بورسیه تحصیلی همیشه باید همواره کار خود را پیگیری کنید، به این دلیل که این پیگیری شما است که موجب رضایت استاد میشود.

برخی دانشگاه ها معدل محور هستند و باید توجه کنید که در ابتدای کار معدل شما بررسی می شود و در مرحله ی بعد توصیه نامه اساتید اهمیت پیدا می کند .

ارسال مدارک

شما باید در وب سایت های دانشگاه توصیه نامه به همراه دیگر مدارک و توضیحات را برای دانشگاه به صورت درست و دقیق ارسال کنید و این قسمت بسیار مهم است، زیرا ممکن است دانشگاه اعلام کرده باشد که دانشجو می بایست با اساتید در ارتباط باشد و این امر بسیار اهمیت دارد است به این دلیل که حتی متن و تیتر ایمیل شما هم تاثیر گذار است در جلب نظر استاد و استاد حتی برای تیتر شما هم اهمیت قائل است.

ممکن است یک استاد دانشگاه بالغ  1000 دانشجو داشته باشد و اگر این دانشجویان هر یک هفته ای دو یا سه ایمیل برای استادشان ارسال کنند، با در نظر گرفتن حجم ایمیل ها مشخص می شود که تیتر ایمیل بسیار با اهمیت میباشد.

هزینه تحصیل

در برخی کشور ها مانند اتریش و یا آلمان، هزینه دانشگاه رایگان یا بسیار ناچیز است .برای دوره فوق لیسانس در آلمان شما نیاز به مدرک زبان آلمانی دارید ولی برای تحصیل در مقطع دکترا نیازمند زبان مدرک انگلیسی می باشید.

در کل می توان گفت دریافت بورسیه تحصیلی به راحتی امکان پذیر می باشد و فقط مستلزم کمی صبور بودن است و باید زمان زیادی را جهت نتیجه گرفتن در این راه صرف نمایید .

تمام این مراحل به خود متقاضی منوط است و طرف دیگر کار یعنی اعطای بورسیه تحصیلی بسته به تصمیم خود دانشگاه است .

اخذ بورسیه تحصیلی در تمام کشور های دانشگاه های مختلف به سابقه ی تحصیلی خوب متقاضیان بستگی دارد و شما باید مدارکتان را بر طبق خواست دانشگاه و اساتید آن ارسال کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *