امروز ۰۵ /خرداد /۱۳۹۸ - ساعت

تحصیل در آلمان

۳.۳ (۶۵.۲۲%) ۲۳ votes

تحصیل در آلمان 

ویزای تحصیلی آلمان به دلیل رایگان بودن نظام آموزشی، سیستم آموزشی برتر دانشگاه های این کشور، مورد توجه بسیاری در سرتاسر دنیا قرار گرفته است.دانشجویان میتوانند بعد از اینکه در آلمان دانشجو شدند در بازار کار آلمان مشغول بکار شوند.( بصورت ۱۲۰ روز کار تمام وقت در سال) و در نهایت با دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان، برای تحصیل در این کشور ورود کرده و پس از اتمام تحصیل با تمدید ویزای خود بصورت کاری، اقامت کشور آلمان را دریافت نمایید.

دانشگاه‌های آلمان

تحصیل در آلمان یک فرصت عالی برای به دست آوردن مدرک تحصیلی شناخته شده بین المللی و یادگیری زبان آلمانی است. دانشگاه‌های آلمان یک شبکه قوی با دیگر دانشگاه‌های سرتاسر دنیا دارند. هر ساله هزاران دانشجو که به تحصیل در آلمان مشغول هستند امکان سفر به دیگر کشورها و زندگی و تحصیل در کشوری دیگر را دارند. به همین علت دانشگاه‌های آلمان و کالج‌های فنی آن سعی در فرهم کردن هرچه بیشتر و بهتر امکانات برای دانشجویان بین‌المللی هستند تا بتوانند هزینه‌های انتقال آن‌ها را به صورت میان ترم به کشور‌‌های دیگر را فراهم نمایند.

انواع موسسات آموزشی در آلمان

در حدود ۴۰۰ موسسه آموزش عالی در آلمان وجود دارد که بسته به اهداف و نحوه آموزش، دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای دانشجویان بین‌الملل ارائه می‌دهند. به طور کلی موسسات آموزش عالی در آلمان در ۴ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

۱- دانشگاه‌ها

تاکید بیشتر دانشگاه ها بر تحقیق و پژوهش میباشد، هر چند مراکز دانشگاهی وجود دارند که رشته های مهندسی را تدریس میکنند (Technische University) و می توانند ارتباط نزدیکی با دنیای کار و صنعت داشته باشند.

۲- دانشکده‌های فنی (Hochschule)

دانشکده‌های فنی همانگونه که در بالا گفته شد در رشته‌های تکنولوژی و مهندسی تمرکز دارند و به زبان آلمانی ارائه می شود.به طور عمده در این دانشگاه‌ها علاوه بر آموزش دروس تئوری، کارگاه‌های آموزش عملی نیز وجود دارد. در حقیقت این موسسات آموزش عالی قصد دارند مهارت‌های عملی دانشجویان در طول تحصیل را افزایش دهند.

۳- دانشکده‌های هنر

نوع دیگری دانشگاه ها هستند که در واقع همان دانشگاه های هنر و موسیقی معرفی می شوند. تعداد این دانشگاه ها حدودا ۵۰ دانشگاه میباشد.شامل هنر‌های زیبا، فیلم و موسیقی . به طور عمده تمرکز دروس ارائه شده در این دانشگاه ها بر پرورش استعداد‌های ناب هنری می باشد.

۴- دانشکده‌های علمی و کاربردی

آخرین موسسات آموزش عالی در این لیست مربوط به دانشگاه‌های علمی کاربردی است. این دانشگاه‌ها بر موضوعاتی چون حوزه‌های علوم کاربردی اجتماعی و علوم کاربردی انسانی تمرکز دارند.

۵- کالج در آلمان

دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند. آن دسته از متقاضیان ایرانی که تنها دارای مدرک دیپلم می باشند می بایست قبولی آزمون سراسری ایران در دوره های روزانه و شبانه را داشته باشند.

ویزای تحصیلی آلمان – تحصیل در آلمان 

مقاطع تحصیلی در آلمان

مقطع لیسانس:  تحصیل مقطع لیسانس در کشور آلمان ۴ ساله طول می انجامد.سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت به زبان آلمانی، تمامی رشته ها ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند.برای ورود به این مقطع می بایست متقاضیان مدرک دیپلم داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت نمایند. فرد متقاضی باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد. پیشنهاد می گردد این مدرک زبان را در ایران کسب نمایید و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کنید.

مقطع کارشناسی ارشد: به طور متوسط ۲ ساله است. تحصیل در این مقطع نیز کاملا رایگان است و داشتن مدرک TOEFL و یا IELTS الزامیست. برای رشته هایی که به آلمانی ارائه می شوند، باید حداقل سطح B1 آلمانی را در ایران دریافت کرده باشید و سپس در کلاس های زبان دانشگاه تا سطح DSH شرکت کنید تا مجوز شرکت در کلاسهای درسی دانشگاه در مقطع فوق لیسانس را داشته باشید.

نکته: برای کار و زندگی در این کشور نیازمندید زبان آلمانی هستید.

مقطع دکترا: دانشجو در طول این مقطع به تحقیق و پژوهش می پردازد و نتایج علمی خود را در قالب رساله ی دکتری (Dissertation) به استاد مربوطه  ارائه می کند.پس از دفاع موفقیت آمیز از رساله دکتری و همچنین در آزمونهای شفاهی، میتوانید مدرک دکترا را در آلمان دریافت نمایید.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان میتواند همراه با بورسیه باشد. از شرایط کلی دریافت پذیرش در این مقطع میتوان به دانستن زبان آلمانی و یا انگلیسی و داشتن شرایط عالی و رزومه قوی اشاره کرد. یکی از موسساتی که بورسیه در مقطع دکتری ارائه می دهد، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) میباشد.

تنظیم تقاضانامه برای استاد راهنما باید به گونه ای باشد که استاد راهنما از توانمندی علمی دانشجو و هدفمندی وی در حیطه موضوع انتخابی اطمینان حاصل نماید، استنباط او بر این باشد که همکاری او با دانشجو برای خود او نیز بی بهره نیست.

مزیت‌های تحصیل در آلمان

هنگامی که شما در یک دانشگاه ‌آلمانی ثبت نام کنید به وضوح متوجه تفاوت‌های فاحش سیستم آموزشی و دانشگاه‌های این کشور با بسیاری از کشور‌های دیگر خواهید شد. بعضی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • استاندارد‌های علمی بالا و برنامه‌های تحصیلی سازمان‌یافته و با کیفیت.
  • هزینه های تحصیل در آلمان نسبت به خیلی از کشورهای دیگر مانند کانادا، آمریکا، استرالیا کمتر است.
  • دانشجویانی که ویزای تحصیلی آلمان را دارند می توانند به تمامی کشورهای عضو شنگن سفر نمایند..
  • مدارک بین‌المللی با اعتبار بالا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
  • امکان کار دانشجویی در حین تحصیل برای دانشجویان خارجی
  • این کشور یکی از قطب های صنعتی و علمی دنیا است و همچنین کشوری ایده آلی برای انتخاب دانشجویان و ادامه تحصیل می باشد.

ویزای تحصیلی آلمان – تحصیل در آلمان 

بورسیه‌ و کمک هزینه‌های تحصیلی در آلمان

انواع مختلفی بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ تحصیلی در دانشگاه‌های کشور آلمان وجود دارد که به دانشجویان اهدا می‌شود. بعضی از این کمک هزینه‌ها مختص دانشجویان ممتاز است. یکی دیگر از کمک‌های دانشگاه در هزینه‌های تحصیلی و زندگی به دانشجویان ارائه وام‌های دانشجویی است.

ویزای تحصیلی آلمان – تحصیل در آلمان 

موسسه نوباوران با تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در کشورهای مختلف از جمله آلمان و بهره گیری از وکلا و کارشناسان زبده این افتخار را دارد که مشاوره ای تخصصی در زمینه تحصیل رایگان در آلمان را به شما هموطنان عزیز ارائه نماید. با ما تماس بگیرید تا شما را در دستیابی به هدف خود یاری نماییم.

ویزای تحصیلی آلمان – تحصیل در آلمان 

3 دیدگاه ها

  1. […] کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تحصیل در آلمان به تحصیل در آلمان مراجعه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *