امروز ۰۴ /اردیبهشت /۱۳۹۸ - ساعت

تحصیل در آلمان

۳.۳ (۶۵.۲۲%) ۲۳ votes
تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان ؛ سومین مقصد محبوب دانشگاه‌های بین‌المللی در دنیا

آلمان سومین جایگاه را در میان محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در دنیا دارد. بیش از دوازده درصد دانشجویان در دانشگاه‌های آلمان، دانشجویان بین‌المللی هستند. آلمان کشوری جذاب و زیبا برای تحصیل است. این کشور با تاریخ پیچیده و غنی و یک فرهنگ سازنده و محبوب تمام ویژگی‌هایی که یک دانشجو برای تحصیل در خارج از کشور به دنبال آن می‌گردد را دارد. همچنین این کشور دارای دانشگاه‌هایی با رتبه‌بندی عالی در جهان است که امکانات و تسهیلات قابل قبول بسیاری در اختیار کسانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند قرار می‌دهند. مدارک دانشگاه‌های آلمان در هرجای دنیا توسط کارفرمایان مورد اعتبار و احترام فراوان است.

دانشگاه‌های آلمان

دانشگاه‌های آلمان یک شبکه قوی و عالی با دیگر دانشگاه‌های سرتاسر دنیا دارند. هرساله هزاران دانشجو که به تحصیل در آلمان مشغول هستند امکان سفر به دیگر کشورها و زندگی و تحصیل در کشوری دیگر را دارند. به همین علت دانشگاه‌های آلمان و کالج‌های فنی آن سعی در فرهم کردن هرچه بیشتر و بهتر امکانات برای دانشجویان بین‌المللی هستند تا بتوانند هزینه‌های انتقال آن‌ها را به صورت میان ترم به کشور‌‌های دیگر را فراهم کنند.

انواع موسسات آموزشی در آلمان

در حدود ۴۰۰ موسسه آموزش عالی در آلمان بسته به اهداف و نحوه آموزش دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را رای دانشجویان بین‌الملل ارائه می‌دهند. به طور کلی موسسات آموزش عالی در آلمان در ۴ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

  1. دانشگاه‌ها

دانشگاه‌ها همان رویکرد کلاسیک به آموزش و پژوهش را دارند که در تمام دنیا به عنوان بالاترین و معتبرترین رویکرد شناخته شده است. در نتیجه دانشگاه‌ها از بیش‌ترین اعتبار در میان تمام موسسات آموزش عالی برخوردار هستند.

  1. دانشکده‌های فنی (Hochschule)

دانشکده‌های فنی یا Hochschule به زبان آلمانی، به طور عمده بر رشته‌های حوزه تکنولوژی و مهندسی تمرکز دارند. در این دانشگاه‌ها علاوه بر آموزش دروس تئوری، کارگاه‌های آموزش عملی نیز وجود دارند. در حقیقت تاکید این موسسات آموزش عالی بر مهارت‌های عملی دانشجویان در طول تحصیل در آلمان است.

  1. دانشکده‌های هنر

دانشکده‌های هنر که شامل هنر‌های زیبا، فیلم و موسیقی می‌شوند به طور عمده بر پرورش استعداد‌های ناب هنری تمرکز دارند. بابراین برای کسب پذیرش در این دانشگاه‌ها باید ویژگی‌هایی خاص و مورد قبول این دانشگاه‌ها را دارا بود.

  1. دانشکده‌های علمی و کاربردی

آخرین موسسات آموزش عالی در این لیست مربوط به دانشگاه‌های علمی کاربردی است. این دانشگاه‌ها بر موضوعاتی چون حوزه‌های علوم کاربردی اجتماعی و علوم کاربردی انسانی تمرکز دارند.

 

برنامه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی

سیستم آموزشی آلمان به طور عمده بر حوزه بین‌المللی تمرکز دارد. بنابراین تعداد دانشجویان بین‌المللی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند رو به افزایش است. تقریبا هر دانشگاه در آلمان در برنامه‌های درسی خود یک برنامه مطالعات بین‌المللی را گنجانده است که در آن‌ها سخنران‌هایی از تمام نقاط دنیا برای ارائه تجربیات و دانش خود حضور پیدا می‌کنند. عمده‌ای این برنامه‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. هرچند بعضی از آن‌ها نیز به زبان آلمانی هستند. اما جای نگرانی نیست زیرا بسیاری از دانشگاه‌های آلمانی دوره‌های رایگان و فشرده آموزش زبان آلمانی را برای کسانی که قصد تحصیل در آلمان دارند برگزار می‌کنند.

مقطع کارشناسی در آلمان به طور کلی بین ۳ الی ۴ سال، مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط ۲ سال و مقطع دکترا در این کشور تا ۳ سال به طول می‌انجامند. بسیاری از کسانی که قصد تحصیل در آلمان برای کسب مدارک تحصیلات تکمیلی دارند باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر قبول شوند. این آزمون‌ها به زبان آلمانی هستند. گرچه برنامه‌های بین‌المللی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند نیز در این دانشگاه‌ها وجود دارند اما بیشتر دوره‌های آموزشی در آلمان به زبان آلمانی هستند. بنابراین یادگیری این زبان برای ورود به آلمان خالی از لطف نیست. زیرا در نهایت برای کار و زندگی در این کشور نیازمندید که زبان آلمانی را یاد بگیرید.

مزیت‌های تحصیل در آلمان

هنگامی که شما در یک دانشگاه ‌آلمانی ثبت نام کنید به وضوح متوجه تفاوت‌های فاحش سیستم آموزشی و دانشگاه‌های این کشور با بسیاری از کشور‌های دیگر خواهید شد. بعضی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • استاندارد‌های علمی بالا و برنامه‌های تحصیلی سازمان‌یافته و با کیفیت.
  • مدارک بین‌المللی با اعتبار بالا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
  • کلاس‌های اجباری آموزش زبان آلمانی در کنار برنامه‌هایی که تماما به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.
  • خدمات ویژه چون پشتیبان تحصیلی و شخصی، مشاوره تحصیلی، دوره‌های خارج از کشور و … .
  • هزینه تحصیل در آلمان صفر است به این معنا که دانشگاه‌ها شهریه‌ای از دانشجویان نمی‌گیرند.

دانشگاه‌های بدون شهریه

از اکتبر سال ۲۰۱۴ دانشگاه‌های آلمانی دیگر هیچ هزینه‌ای به عنوان شهریه از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. چنین مزیتی نه تنها برای شهروندان آلمانی بلکه برای دانشجویان بین‌المللی نیز وجود دارد. البته این قانون درباره دانشگاه‌های خصوصی این کشور صادق نیست. در این میان دانشجویان دانشگاه‌های دولتی آلمان باید هزینه‌های سه ماه را پرداخت نمایند. این هزینه شامل دسترسی آزاد به حمل و نقل عمومی در کشور می‌شود.

قانون دانشگاه بدون شهریه تنها برای مقاطع کارشناسی اعمال می‌شود و دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارند باید مانند گذشته شهریه بپردازند. هرچند هزینه‌های تحصیل در آلمان در این مقاطع همچنان پایین‌تر از دیگر کشور‌ها است. در بعضی شرایط خاص نیز دانشگاه‌ها در این مقاطع نیز شهریه دریافت نمی‌کنند.

بورسیه‌ و کمک هزینه‌های تحصیلی در آلمان

انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور آلمان به دانشجویان اهدا می‌شود. بعضی از این کمک هزینه‌ها مختص دانشجویان ممتاز است. یکی دیگر از کمک‌های دانشگاه در هزینه‌های تحصیلی و زندگی به دانشجویان ارائه وام‌های دانشجویی است.

هزینه‌های مسکن

همچون هر کشور دیگری خوابگاه‌های دانشجویی نسبت به منزل‌های اجاره‌ای از هزینه‌های پایینتری برخوردار هستند. در آلمان این خوابگاه‌ها دارای کیفیت و امکانات بسیار خوبی است. با این حال دانشجویان می‌توانند به صورت گروهی خانه‌های شخصی را اجاره بگیرند تا از هزینه‌های مسکنشان کم شود. و تحصیل در آلمان برای آن‌ها با هزینه‌هایی پایینتر دلپذیرتر شود.

ویزای دانشجویی

با کسب پذیرش دانشگاه و انجام مراحل قانونی کسب ویزا در سفارت آلمان شما می‌توانید ویزای دانشجویی بگیرید. این ویزا به شما اجازه سفر در محدوده کشور‌های شنگن را می‌دهد بدون اینکه برای هر کشور نیاز به یک ویزای جداگانه داشته باشید.

بیمه سلامت اجباری

برای اقامت در آلمان شما ملزم به داشتن بیمه سلامت هستید. در واقع بدون داشتن بیمه نمی‌توانید در دانشگاه‌های آلمانی ثبت نام کنید. بنابراین قبل از اقدام به تحصیل در آلمان لازم است که به این مسئاله توجه کنید.

دو نوع بیمه سلامت در کشور آلمان وجود دارد، بیمه عمومی و بیمه خصوصی. اصولا به دانشجویان بیمه عمومی توصیه می‌شود که ارزان‌تر است و پوشش آن نیز مناسب است. نکته‌ای دیگری که هنگام خرید بیمه باید مورد توجه قرار دهید بین‌المللی بودن آن است. به این معنا که بیمه‌ای را تهیه کنید که بتوانید خارج از مرز‌های آلمان و در دیگر کشور‌های حوزه شنگن در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

موقعیت‌های شغلی برای دانشجویان در آلمان

صرف نظر از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان هنگام تحصیل در آلمان نیاز به صرف هزینه‌های مختلف برای زندگی هستند. بنابراین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند که برای اینکه از پس هزینه‌‌های زندگی در این کشور برآیند همزمان با تحصیل به کار بپردازند. دانشجویانی که از کشور‌های غیر از اتحادیه اروپا برای تحصیل در آلمان اقدام کرده‌اند می‌توانند ۱۹۰ روز تمام در سال و یا ۲۴۰ نیم روز در سال به کار بپردازند.

کشور آلمان با پیشرفت هر روزه خود و ایجاد موقعیت‌های شغلی فراوان این امکان را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد تا بتوانند با توجه به نیاز و دانش خود شغلی مناسب بیابند. لازم به ذکر است که دانشگاه‌هایی که بر تمرین عملی تمرکز دارند با شرکت‌های بزرگ کشور آلمان قراردادهای کاری دارند. این قراردادها به دانشجویان امکان کارآموزی در بهترین شرکت‌ها را خواهد داد. بسیاری از شرکت‌ها برای دوره کارآموزی حقوق پرداخت نمی‌کنند اما این موقعیت می‌تواند موجب ایجاد شغلی دائمی در آینده برای دانشجویان شود.

تمدید اقامت در آلمان پس از اتمام تحصیل

کشورهای مختلف اروپایی قوانین خاص خود را برای اقامت دانشجویان پس از اتمام تحصیل در کشور دارند. خوشبختانه آلمان زمان زیادی را برای اینکار به دانشجویان اختصاص داده. کسانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند می‌توانند تا ۱۸ ماه پس از اتمام تحصیلشان اقامت خود را تمدید کرده و در این کشور به دنبال کار بگردند. با یافتن کار می‌توان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کرد و برای مدتی طولانی‌تر در این کشور زندگی کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *