امروز ۲۹ /فروردین /۱۳۹۸ - ساعت

تحصیل در اتریش

۳.۹ (۷۷.۲۷%) ۲۲ votes
تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد و برای سفر به اتریش می باید دارای ویزای شینگن باشید.بنا بر این برای اخذ ویزای اتریش بایست مدارک خود را از قبل آماده کرده باشد و سپس برای وقت سفارت اقدام نمایید و بعد از آن مداک خود را در زمان تعیین شده تحویل سفارت دهید.

افرادی که متقاضی تحصیل در اتریش هستند باید در همان رشته تحصیلی در کشورشان دانشجو باشند تا بتوانند برای تحصیل در کشور اتریش اقدام نمایند.

شرایط ورود به دانشگاه های اتریش 

افرادی که اکنون در حال تحصیل در دانشگاه آزاد و  یا دانشگاه سراسری می باشند و هنوز فارغ التحصیل نشده اند، انجام انتقالی از دانشگاه در حال تحصیلشان در ایران به یکی از دانشگاه های اتریش یک فرصت تحصیلی بسیار مناسب می باشد.

 اگر شخصی دارای مدرک دیپلم  ۱۲ ساله باشد، به صورت مستقیم نمی تواند برای تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش اقدام کند،و باید در کنور دانشگاه قبول شده   باشد تا بتواند از طریق انتقالی تحصیلی برای ادامه تحصیل در کشور اتریش پذیرش تحصیلی اخذ نماید.

برای این امر شما باید گواهی اشتغال به تحصیل را از دانشگاه خود دریافت کرده و در کنار ریزنمرات مورد تایید و گواهی عدم منع تحصیلی از دانشگاه در کنار دیگر مدارک مورد نیاز برای دانشگاه مورد نیاز ارسال نموده تا پرونده شما برای دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های وین و یا دیگر شهرهای اتریش مورد بررسی قرار گیرد.

در ضمن این نکته نیز وجود دارد که در این روش تمام واحد های اختصاصی که در دانشگاه اول خود گذرانده اید مورد بررسی قرار می گیرد و نیازی به پاس کردن مجدد این واحد ها در دانشگاه مقصد نیست.

دانشگاه های اتریش

در کشور اتریش در حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی موجود است که در آن به زبان ملی و آلمانی و تدریس میشود، البته مقطع دکتری و در برخی دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

آیا جهت پذیرش در دانشگاههای اتریش نیاز به مدرک زبان هست ؟

جهت پذیرش در دانشگاه های اتریش ئ مورد متقاضیان خارجی نیاز به مدرک زبان آلمانی نیست و متقاضی این امکان را دارد که بعد از پذیرش در اتریش ،دوره های زبان را سپری کند. برای کسانی که با زبان آلمانی آشنایی  ندارند، نیاز است که سه ترم  که دوره زبان آلمانی پاس کنند. هزینه دوره زبان آلمانی در اتریش در هر ترم ۳۸۰ یورو است.

هزینه تحصیل در اتریش

اتریش مهد موسیقی و معماری در دنیا است و افراد فارغ التحصیل بخصوص از این رشته ها از امتیاز بالایی در کل دنیا دبرای ادامه تحصیل و یا پیدا کردن کار هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه ها ی معماری و موسیقی در تمام مقاطع و کلیه رشته ها به صورت تک نرخی ومیتوان گفت رایگان است.

بریا هر ترم شهریه  ۳۸۰ یورو است، البته با توجه به معدل دانشجو ، قسمت زیادی از این مبلغ به دانشجو باز گردانده میشود .

 برخی از دانشگاه ها مثل گراتس اگر  دانشجو حداقل ۹ واحد در ترم پاس کرده باشد این شهریه را  به صورت کامل به وی باز می گرداند.

نکاتی درباره تحصیل در اتریش:

 • فردی که در ایران دارای مدرک لیسانس دانشگاه آزاد باشد این امکان را ندارد که برای مقطع فوق لیسانس نا پیوسته اقدام کند،  و باید برای فوق لیسانس پیوسته تقاضا دهد و پس از ورود به دانشگاه می تواند درخواست ارزشیابی مدارک تحصیل اش را داشته باشد،و در آن موقع معلوم می گردد تا از کدام ترم لیسانس این امکان را دارد که تحصیلات خود را ادامه دهد و به صورت پیوسته برای فوق لیسانس ادامه دهد.
 • دارندگان مدرک لیسانس دانشگاه دولتی این امکان را دارند تا برای مقطع فوق لیسانس اقدام نمایند، البته این مورد هم  باز بستگی به خود دانشگاه دارد، به این دلیل که سطح تحصیلی اتریش به نسبت ایران یک سال جلو تر می باشد و ممکن است تعدادی از واحد های اخذ شده آنها را نپذیرند و در کلاس های یک سال پایین تر بنشیند و سپس می توانند به تحصیل ادامه  دهند .
 • در کل خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات دانشجو تعیین می نماید که دانشجو در چه ترمی در دانشگاه اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل کند،برای این امر باید مدارک تحصیلی به دانشگاه اتریش ارسال شود.
 • اخذ مجوز تحصیل در مقطع دکترا در اتریش بسیار دشوار است زیرا در ابتدا باید استاد راهنمایی که دانشجو را به به دانشگاه توسیه کند پیدا کرد و اکثر مواقع این روش با موفقیت همراه نیست. به افراد متقاضی مقطع دکترا توصیه می کنیم که در ابتدا مقطع کارشناسی ارشد را در اتریش بگذرانند و بعد برای    ادامه تحصیل در مقطع دکترا اقدام نمایند.
 • جهت تحصیل در اتریش برای ورود به دانشگاه، متقاضی باید با زبان آلمانی آشنایی داشته باشد.

زمان ثبت نام برای دانشگاههای اتریش جهت تحصیل در اتریش

 دوره سپتامبر :  ارائه مدارک تا اول ژانویه
ورودی فوریه : ارائه مدارک تا اول آگوست

هزینه اقامت و زندگی در اتریش

 • اقامت در پانسیون با اتاقی مستقل و با امکانات محدود تقریبا ۱۸۰ تا ۳۰۰ یورو است .
 • خوراک در مورد افراد مختلف متفاوت است تقریبا ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه تخمین زده می شود.
 • هر دانشجو ۲۰ ساعت در هفته دارای اجازه کار به صورت پاره وقت است .

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در اتریش

 • مدرک دیپلم و ریز نمرات دیپلم با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی
 • مدرک لیسانس و ریز نمرات لیسانس با ترجمه رسمی
 • کارت ملی و شناسنامه با ترجمه رسمی
 • کارت پایان خدمت ویژه آقایان با ترجمه رسمی
 • گواهی اشتغال به تحصیل در رشته مربوطه از دانشگاهنامه قبولی در کنکور
 • ۱۲ قطعه عکس رسمی پاسپورتی
 • اسکن و کپی صفحه اول پاسپورت و صفحاتی که دارای مهر است

در مورد دانشگاه های هنر و موسیقی تحصیل هنر و موسیقی در اتریش

انجام آزمون عملی مهمترین نکته در خصوص دانشگاه های هنر و موسیقی است . جهت اخذ پذیرش در این رشته ها و دانشگاه های هنر ،قبولی در آزمون عملی الزامی می باشد. همچنین در این آزمون حضور خود متقاضی الزامی است و به هیچ وجه کار عملی مانند طراحی, نقاشی , یا ضبط سی دی و کاست های موسیقی مورد پذیرش دانشگاه نیست.

از این رو متقاضی باید ابتدا با اخذ ویزای شینگن در آزمون شرکت کرده و در صورتی که متقاضی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه شد، باید به ایران بازگردد و با در دست داشتن پذیرش،از سفارت ویزای دانشجویی دریافت نماید.

همچنین این امکان که بتوان ویزای شینگن را به ویزای دانشجویی تبدیل و یا تمدید نمود از داخل اتریش به هیچ وجه وجود ندارد.

روش دیگر برای متقاضیان رشته هنر در اتریش،  قبول شدن در رشته غیر هنری در ایران و پذیرش از یک دانشگاه دیگر در اتریش می باشد. بعد از آن فرد میتواند در آزمون تغییر رشته شرکت نماید و در رشته دلخواه ادامه تحصیل دهد.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی اتریش و مدارک مورد نیاز سفارت اتریش

 تقاضای ویزا باید توسط خود متقاضی ارائه گردد. اگر مدارک ناقص باشد، سفارت درخواست ویزا را رد خواهد کرد. معمولا بررسی مدارک در سفارت بین  ۲ تا ۳ ماه زمان میبرد.

 • ۳ قطعه عکس جدید
 •  گذرنامه با مدت اعتبار حداقل ۶ماه + ۲ سری کپی
 • شناسنامه + ۲سری کپی
 • گذرنامه و شناسنامه همسر + ۲سری کپی
 • گواهی عدم سوء پیشینه + ۲سری کپی
 • اصل و ۲سری کپی از پذیرش تحصیلی
 • اصل و ۲سری کپی از مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • اصل یا کپی ترجمه مدارک تحصیلی با تایید سفارت اتریش
 • تعهد نامه مالی که مبلغ ۷۰۰۰یورو در حساب خود باید داشته باشید

آدرس سفارت اتریش
تهران، نیاوران، بلوار باهنر، خیابان مقدسی، خیابان احمدی زمانی، بن بست میر ولی
کروکی دسترسی به سفارت
تلفن: ۴۰ – ۲۲۷۵۰۰۳۸
آدرس وب سایت: http://www.bmeia.gv.at/pe/botschaft/teheran.html

  سوالات متقاضیان تحصیل در اتریش

آیا داشتن بیمه درمانی برای دانشجویان در اتریش الزامی می باشد؟

یکی از اقدامات ضروری بعد از ورود به کشور اتریش، اخذ بیمه دانشجویی است که این امر با برگه ثبت نام در دانشگاه به راحتی امکان  پذیر است.هزینه این بیمه برای دانشجویان در ماه حدود ۲۳ یورو است و شماره بیمه نامه شخص برای تمدید ویزا و یا دیگر کارهای اداری ضروری است.

آیا در دانشگاه‌های اتریش ، امکانات خوابگاهی (Dorm) به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد؟

امکانات خوابگاهی  مرسوم ترین نوع محل سکونتی برای دانشجویان هستند و به صورت کلی ارتباطی به خود دانشگاه ندارند. در اکثر شهرهای اتریش خوابگاه های دانشجویی زیادی وجود دارد که دارای امکانات خوب، با قیمت مناسب هستند که در اختیار دانشجویان قرار می گیرند. هزینه این خوابگاه ها معمولا بین ۱۸۰  یورو تا ۳۰۰ یورو برای دانشجویان در ماه است.

نرخ معمول اجاره خانه در اتریش چه قدر است؟

هزینه اجاره خانه در اتریش به شهر و منطقه مورد نظر بستگی دارد. به طور کلی در شهر وین این نرخ با توجه به متراژ خانه و برای هر ۱۰ متر مربع حدود ۱۰۰ یورو می باشد. به این صورت که اجاره ای یک واحد آپارتمان ۴۰ متری،  تقریبا ۴۰۰ یورو در ماه خواهد بود. این مبلغ بدون محاسبه شارژ آپارتمان , هزینه قبض برق و گاز می باشد. معمولا این مبلغ تا ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو می باشد.

آیا دانشجویان خارجی در اتریش اجازه کسب درآمد همزمان با تحصیل را دارند؟

دانشجویان خارجی در اتریش اجازه کار  در شغل هایی که دارای درآمد بالایی داشته باشند، با توجه به ملیت و نوع شغل مورد نظر فرد، را دارا می باشند. در صورتی که اینکار نباید بر تحصیل متقاضی تاثیر منفی بگذارد، بدین دلیل که باید تحصیل کردن، اولویت اصلی اقامت در اتریش باید باشد.

اتباع برخی از کشورها از جمله ایران ، نیازی به اجازه کار در حین تحصیل در اتریش (مانند مجوز کار) ندارد.

کشورهایی که اتباعشان نیازی به مجوز کار ندارند 

بلژیک ، بلغارستان ، جمهوری چک ، دانمارک ، اسلواکی ، اسلوونی ، سوئد ، اسپانیا  ، استونی ،هلند ، نروژ ، پرتغال ، لهستان ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، آلمان ، مجارستان ، فنلاند ، فرانسه ، یونان ، بریتانیا ، ایرلند ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیختن اشتاین ، مالت ، رومانی ، قبرس و سوئیس .

میزان ساعت کار در اتریش برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. میزان ساعت کار در مقطع کارشناسیبرای دانشجویان ۱۰ ساعت در هفته است.  مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و برای دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته می باشد.

در دانشگاه‌های اتریش به چه زبانی تدریس می شود؟ 

در کشور اتریش تا مقطع کارشناسی ارشد، زبان رسمی تدریس در دانشگاهها زبان آلمانی می باشد.

آیا جهت پذیرش در دانشگاه‌های اتریشباید مدرک زبان داشته باشم؟

در اتریش، سطح دانش زبان متقاضیان در آزمونی به نام ( EPD ) برسی می گردد، که البته این آزمون در ایران بعمل نمی آید.

کسانی که نتیجه آزمون ( EPD ) را در دست ندارن ،به عنوان دانشجو پذیرش غیر رسمی می شوند. این نوع پذیرش، پذیرش کامل به حساب می آید اما دانشجو ملزم به گذراندن آزمون می باشد.

به دانشجو به مدت دو سال زمان تحصیل زبان آلمانی و انجام آزمون جهت داده می شود . ( هر دانشجو فقط ۳ مرتبه اجازه شرکت در آزمون (EPD) را داراست و اگر بعد از آن در آزمونقبول نشود، پذیرش دانشجویی او باطل می شود) در صورت قبولی در آزمون، دانشجو عنوان دانشجوی رسمی را اخذ می نماید و اجازه تحصیل در دانشگاه را دارد.

زمانی که متقاضی در ایران دوره آموزش زبان آلمانی را دیده باشد، باشدبعد از اینکه وارد اتریش شد، تنها در ازمون شرکت رده و پس از اخذ مدرک قبولی، آن را به دانشگاه ارائه می کند ودیگر نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد.

برخی از  دانشگاه ها در زمان ثبت نام، طی مصاحبه شفاهی که از دانشجو بعمل می آورند، آن را به منزله قبولی در آزمون EPD  در نظر می گیرند. یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه فنی وین است , این دانشگاه همچنین نتیجه آزمون کتبی را هم قبول می کند.

هزینه‌ درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌های اتریش چقدر است ؟

دانشگاه های اتریش بر خلاف بسیاری از دانشگاه های آمریکا و دیگر نقاط دنیا،هزینه ای برای درخواست تحصیل ندارند.فقط متقای باید هزینه های ترجمه و تایید سفارت و پست مدارک  را پرداخت کند.

تاریخ اتمام مهلت ارائه مدارک چه موقع است؟ 

هر سال اول فوریه پایان مهلت ارسال مدارک جهت درخواست های ترم تابستان و اول سپتامبر پایان مهلت ارسال مدارک برای ترم زمستان است. همچنین تاریخ آزمون عملی دانشگاه های هنر در وب خود دانشگاه ها قید شده است.

رشته تحصیلی را بر چه مبنایی باید مشخص کنیم؟

متقاضی باید رشته تحیلی را بر اساس رشته تحصیلی که در دانشگاه ایران قبول شده انتخاب کند،البته دانشجو امکان تعویض رشته را دارد،که برای این کار باید ۸ واحد از رشته مورد نظر در یک ترم یا ۱۶ واحد در یک سال پاس کند.

فقط افرادی که همسر یا والدینشان دارای اقامت ( موقت , دانشجویی یا دائم ) در اتریش باشند، این امکان را دارند که در رشته دلخواه خود در این کشور ادامه تحصیل دهند.

در حالت کلی دانشگاه‌های اتریش بر چه اساس طبقه بندی میشوند؟

بطور کلی دانشگاه های اتریش در دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول دانشگاه (University ) و دسته دوم مدارس عالی فنی (Fachhochschule ) هستند که وزارت علوم ایران هر دو دسته را مورد تائید می کند.

شروع ترم اول دانشگاه در ابتدای ماه اکتبر (زمستان) و ترم دوم در ابتدای ماه مارچ (تابستان) می باشد.

در مدارس عالی فنی، ابتدای ماه سپتامبر شروع ترم زمستانی است و در ابتدای ماه فوریه، ترم تابستان آغاز میشود.

 

چه تفاوتی بین دانشگاه ( Universität) و مدارس عالی فنی (Fachhochschule) وجود دارد؟

به غیر از تفاوتی که در شروع و خاتمه ترمهای دانشگاهی و مدارس عالی فنی هست, در آزمون ها نیز سیستم دانشگاه و مدارس آموزش عالی متفاوت هستند.

در دانشگاه دانشجو برای هر درس ۳ بار مجاز به شرکت در آزمون در زمانهای تعیین شده می باشد که این تاریخ ها معمولا ۳ الی چهار بار در هر ترم اعلام میگردد.شرکت امتحان بدون حظور در کلاسها (در صورت نداشتن کار عملی ) و در هر زمان از ترم از نظر دانشگاه ایرادی ندارد.

در سیستم مدارس عالی فنی در صورتی که دانشجو موفق به قبولی در امتحان و همینطور امتحان جبرانینشود، باید  دوباره آن ترم  را به طور کامل بگزراند. دوره های مدارس عالی فنی از دانشگاه فشرده تر است.

اطلاعات دانشگاه را باید از چه منابعی بدست آوریم؟

معمولا کامل ترین اطلاعات دانشگاه را می توان از وبسایت دانشگاه که الب به زبان های آلمانی و انگلیسی می باشد،می توان بدست آورد که البته قسمت آلمانی دارای طلاعات کاملتری می باشد.همچنین تجربیات دانشجویان یا فارغ التحصیلان دانشگاه نیز کمک بسیاری می تواند بکند.

با توجه به حجم بالای اطلاعات وب‌سایت دانشگاه‌ها، به کدام قسمت از سایت باید بیشتر دقت کرد؟

به طور کلی در صفحه Studierende یا Students و یا قسمت Teaching, Admission می شود اطلاعاتی در مورد نحوه پذیرش و رشته های ارائه شده بدست آورد.

معمولا وقتی که صفحه سایت به زبان انگلیسی انتخاب شود، اطلاعات کافی در مورد پذیرش به صورت مشخص در دسترس متقاضیان قرار میگیرد.

دانشگاه های اتریش به چه صورتی به دانشجویان پذیرش می دهند؟

برای دانشجویان ایرانی مهمترین اصل در پذیرش دانشگاه های اتریش،داشتن اخذ مدرک قبولی از دانشگاه های ایران است.

بدین معنی که دانشگاه های اتریش قبول شدن در دانشگاه ایران را به عنوان  امتیاز اصلی پذیرش تحصیلی در نظر می گیرند.

بعد از مدرک قبولی در دانشگاه،معدل و نمرات متقاضی را مورد بررسی قرار می دهند.چنانچه فردی گواهی اشتغال  به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد نظر را در ایران نداشته باشد، به معنی نگرفتن اخذ پذیرش می باشد.

بین ۴ هفته تا ۶ هفته زمان می برد تا دانشگاه بعد از دریافت مدارک نتیجه را از طریق پست به متقاضی ارسال کند.

در برای اخذ پذیرش در رشته های هنر , به قبولی در آزمون عملی نیاز می باشد و بدون حظور در آزمون عملی هیچ نوع پذیرشی به دانشجو داده نمیشود.

حضور خود متقاضی در آزمون الزامی عملی الزامی می باشد ( و فرستادن هیچ نوع فایل یا سی دی به عنوان نمونه کار مورد قبول نیست). در وبسایت خود دانشگاه می توان تاریخ برگزاری آزمون عملی را مشاهده کرد.

جهت ورود به اتریش برای شرکت کردن در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نیست. تنها باید فایل داوطلبان شرکت در آزمون عملی ورودی را پر کرده و برای دانشگاه ارسال کنید.

برگه تاییدی که دانشگاه به شما جهت شرکت در آزمون ورودی می دهد که این برگه همراه با تاریخ برگذاری آزمون می باشد، برای شما بعنوان دعوتنامه می باشد و سفارت اتریش با در دست داشتن این برگه، ویزای ورود جهت شرکت در آزمون عملی ورودی را ابلاغ می کند.

پس از ورود به کشور اتریش دقیقا باید چه کاری انجام داد؟

۱- اولین کاری که پس از ورود به کشور اتریش باید انجام داد، این است که شما خودتان را به شهرداری منطقه معرفی کنید.

برگه ای که توسط شهرداری امضا شده  است (Meldezettel ) یکی از ضروری ترین مدارک لازم در اتریش است که بر اساس قانون شخص باید تا ۳ روز بعد از ورود به کشور اتریش یا جابجا کردن محل سکونت، بایست اطلاعات آدرس منزل را به شهرداری (Magistrat ) اعلام نماید.

پلیس می تواند طبق قانون کسی که بدون داشتن این برگه زندگی میکند را بازداشت کند.

جهت ثبت آدرس محل سکونت در شهرداری منطفه,به تاییدیه محل سکونت نیاز است.

برگه تاییدیه محل سکونت را یا از طرف صاحبخانه, و یا مدیر خوابگاه دانشجویی به شما می دهد. افرادی که بعد از ورود به صورت موقتی در منزل آشنا یا دوست زندگی میکنند،به امضاء صاحبخانه نیاز دارند و در برخی موارد کپی قرارداد خانه نیاز است.

۲- مرحله بعد افتتاح حساب بانکی دانشجویی می باشد که باید در یکی از شعب بانکهای اتریش این کار را انجام دهید. در خود بانک شما را جهت افتتاح حساب راهنمایی میکنند که برای این کار به چه مدارکی نیاز دارید.

۳-سومین اقدامی که باید صورت گیرد ثبت نام در دانشگاه می باشد.برای ثبت نام باید با در دست داشتن پذیرش دانشگاه، یک عدد عکس و گذرنامه،بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه مراجعه کرده و ثبت نام را انجام دهید.

کسانی که به زبان آلمانی در حد نیاز دانشگاه مسلط نیستند،به صورت غیر رسمی ( Ausserordentlich ) ثبت نام می شوند و شهریه دانشگاه را پرداخت نمی کنند. ولی باید قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان موردنظر معرفی میشوند. ( شهریه کلاس زبان در ماه ۳۸۰ یورو است )

کلیه پرداخت ها باید از طریق حساب بانکی انجام شود. به همین دلیل افتتاح حساب بانکی در مراحل اول ضروری است.

بعد از انجام تمام این مراحل و در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان و گواهی ثبت نام در دانشگاه و همچنین گواهی محل اقامت و با در دست داشتن کارت بانکی ,باید به اداره بیمه رفته و درخواست بیمه دانشجویی دهید.پس از چند هفته کارت بیمه به وسیله پست به آدرسی که در گواهی محل سکونت درج شده است، ارسال میشود.

۴- اخذ کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) اقدام دیگری است که باید انجام شود. بدلیل اینکه اکثر مواقع به دانشجویان ایرانی ویزای ۴ ماهه ( ویزای نوع D) «مخصوص فقط اتریش» اعطا میشود، طبق این نوع ویزا دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شنگن و دیگر کشور ها نمی باشد.

بنا بر این برای گرفتن این کارت به داشتن  ثبت نام دانشگاه, گواهی بیمه, ثبت نام کلاس زبان در مورد دانشجویان غیر رسمی , برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی نیاز است.در حساب بانکی باید مبلغ :  ۳۸۰۰ یورو برای افراد زیر ۲۴ سال و ۶۸۰۰ یورو برای افراد دارای سن بیش از ۲۴ سال  است. ( ممکن است این مبلغ  سالانهدارای کمی تغییر باشد )

برای تمامی مراحل ذکر شده, گذرنامه ایرانی دانشجو تنها کارت شناسایی معتبر می باشد و هیچ مدرک دیگری دارای اعتبار نمی باشد.به همین دلیل در تمام مراحل باید پاسپورتتان همراهتان باشد.

در کالج‌های اتریش کمک هزینه‌ها چگونه‌اند؟

به صورت کلی و بجز مقطع دکترا ،در مقاطع دیگر کمک هزینه یا بورسیه ای در زمان پذیرش وجود ندارند.ولی بعد از ورود به دانشگاه این امکان هست که از موسسات در خواست بورسیه کرد.

آیا می شود هزینه‌های تحصیل را با کار پاره‌ وقت تامین کرد؟

زمانی که فردی با ویزای دانشجویی در اتریش اقامت دارد, دارای اجازه کار در کشور نمی باشد .و تنها به شرط اینکه از کارفرمایی درخواست داشته باشد، یا جهت کارآموزی میتواند با اجازه کار موقت یا نیمه وقت تا سقف در حدود ۳۴۰ یورو در ماه، دربافت کند.

 

بررسی کامل و دقیق شرایط اتریش از نظر فرهنگی، شرایط کاری، اوضاع اقتصادی، هزینه ها و …

اتریش کجاست؟

کشور اتریش بسیار زیبا در اروپای مرکزی می باشد که از سمت از شمال جمهوری چک و آلمان، شرق اسلواکی و مجارستان،از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از سمت غرب با لیختنشتاین و سوئیس و همسایه می باشد . پایتخت اتریش وین است و این کشور دارای مساحت ۸۳٬۸۵۵ کیلومتر مربع می باشد.

کشور اتریش دارای آب و هوای تا حدی معتدل می باشد

کشور اتریش دارای اقلیم کوهستانی می باشد و در این کشور در اکثر روزهای سال باران یا برف می بارد . ولی آب و هوای خیلی سردی تدارد و در روزهای زیادی در اتریش آفتاب می‌تابد.برای ایرانیان شرایط زندگی در کشور اتریش بر عکس کشور سوئد بسیار مطلوب است.

 اتریش دارای  جمعیتی در حدود ۸٫۵ میلیون نفر است

وین پایتخت اتریش ، دارای جمعیتی در حدود ۲ میلیون نفر است و از این حیث دارای رتبه ۹ام در اتحادیه اروپا می باشد و  در اروپا شهر بزرگی محسوب می شود. در اتریش شرایط زندگی به این علت که دارای جمعیت نه چندان زیاد می باشد، در قیاس با دیگر کشورهای پر جمعیت اروپا دارای شرایط رفاهی بسیار مناسبی است.

بیشتر جمعیت اتریش را مردمان اتریش و باقی جمعیت از شهروندان دیگر کشورهای اروپایی تشکیل شده است.  در شهرهای بزرگ اتریش مخصوصا شهر های وین و گراتس، مهاجر غیرقانونی وجود ندارد.

زندگی در اتریش و مردم آن چگونه است؟

مردم اتریش مردمی بسیار با فرهنگ غنی هستند. مردم اتریش مردمانی بسیار اجتماعی وخوش اخلاق هستند و به هیچ وجه نمی شود آثار نژادپرستی را در رفتار آنها دید. اگر شما زبان آلمانی بلد نیستید،بهتر است سلام و احوالپرسی را با زبان آلمانی بانجام دهید.

و اما نکته ای کلیدی در اتریش

در اتریش آراستگی ظاهر و مرتب بودن لباس بسیار اهمیت دارد و در صورتی که شما به ظاهر خود اهمیت دهید،دوستان خوبی در میان مردم اتریش پیدا خواهید کرد.در ضمن در زمانی که شما با یک خانوم قرار ملاقات داشتید،ابتدا صبر کنید تا او بنشیند و بعد شما بنشینید.و در پایان سرو غذا،چنگال و چاقو را در کنار هم جفت بگزارید.

زبان مردم اتریش، آلمانی است

مردم اتریش کاملا به همان زبانی صحبت می کنند که مردم آلمان حرف می زنند. در واقع زندگی در آلمان، اتریش و سوئیس به علت اتحادهای قدیمی این سه کشور شباهتی ۹۰ درصدی به هم دارند.

زبان کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس آلمانی است و تفاوت لهجه در آنها نهایتا مانند تفاوت لهجه در تهران با یزد است. در واقع با یادگیری یک زبان، شما می توانید انتخاب زندگی در اتریش، آلمان و سوئیس را پیش روی خود داشته باشید.

من متاهل هستم. امکانش هست همسرم را همراه خود بیاورم؟

شخصی که پذیرش از دانشگاه را دریافت کرده و برای ویزا اقدام می کند همزمان می تواند برای همسرش نیز درخواست ویزا دهد و همزمان به کشور اتریش وارد شوند.

آیا همسرم می‌تواند در اتریش به کار مشغول شود؟ یا تحصیلاتش را ادامه دهد؟

همسر دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد کشور اتریش شده اند, همانند همسرشان مجاز به کار در این کشور نیستند. اما آنها نیز اجازه تحصیل دارند و برای گرفتن پذیرش نیازی به گواهی اشتغال تحصیل از کشور مبدا ندارند.

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت اتریش برسد.

 

هزینه های زندگی در اتریش- آمار سال ژانویه ۲۰۱۹

رستوران در اتریش قیمت (یورو) گستره (یورو)
هر وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت  ۱۰٫۰۰ € ۸٫۰۰-۱۳٫۰۰
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) ۵۰٫۰۰ € ۳۸٫۰۰-۶۰٫۰۰
McMeal در McDonalds ۷٫۰۰ € ۶٫۰۰-۸٫۰۰
آبجو خانگی (۰٫۵ لیتری) ۳٫۶۰ € ۳٫۲۰-۴٫۰۰
آبجو تولیدی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۳٫۸۰ € ۳٫۰۰-۴٫۰۰
کاپوچینو ۲٫۹۳ € ۲٫۵۰-۳٫۵۰
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۲٫۵۹ € ۱٫۸۰-۳٫۰۰
سوپر مارکت در اتریش
شیر (۱ لیتر) ۱٫۰۸ € ۰٫۹۰-۱٫۳۰
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۱٫۷۵ € ۱٫۰۰-۲٫۲۵
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۱٫۸۱ € ۰٫۹۹-۲٫۶۰
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۳٫۰۰ € ۱٫۹۹-۴٫۱۹
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۱۰٫۳۶ € ۵٫۷۵-۱۳٫۰۰
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۱۰٫۰۳ € ۴٫۰۰-۸٫۰۰
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۱۷٫۶۰ € ۶٫۸۰-۱۴٫۹۹
سیب (۱ کیلوگرم) ۲٫۱۹ € ۱٫۰۰-۲٫۰۰
موز (۱ کیلوگرم) ۲٫۱۹ € ۱٫۰۰-۲٫۰۰
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۱٫۷۹ € ۰٫۷۰-۲٫۰۰
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۲٫۳۴ € ۱٫۰۰-۲٫۰۰
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۲٫۲۶ € ۰٫۶۰-۱٫۵۰
پیاز (۱ کیلوگرم) ۱٫۵۲ € ۰٫۶۰-۱٫۶۰
کاهو (۱ سر) ۱٫۲۹ € ۰٫۸۰-۲٫۰۰
آب (بطری ۱٫۵ لیتر) ۰٫۶۵ € ۰٫۹۹-۱٫۸۰
بطری شراب (متوسط) ۶٫۰۰ € ۴٫۹۹-۹٫۰۰
آبجو خانگی (بطری ۰٫۵ لیتر) ۰٫۹۹ € ۰٫۷۰-۱٫۴۰
واردات آبجو (بطری ۰٫۳۳ لیتر) ۱٫۴۲ € ۱٫۰۰-۲٫۰۰
بسته سیگار (مارلبورو) ۵٫۰۰ € ۴٫۸۰-۵٫۴۰
حمل و نقل در اتریش
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) ۲٫۲۰ € ۲٫۲۰-۲٫۴۰
بلیط ماهانه (استفاده معمول) ۴۴٫۰۰ € ۳۰٫۴۲-۵۱٫۰۰
شروع تاکسی ۴٫۰۰ € ۳٫۵۰-۵٫۰۰
تاکسی هر ۱ کیلومتر ۱٫۸۰ € ۱٫۲۰-۲٫۰۰
تاکسی هر ۱ ساعت ۲۷٫۰۰ € ۲۳٫۲۲-۳۰٫۰۰
بنزین (۱ لیتر) ۱٫۱۶ € ۱٫۱۰-۱٫۲۵
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline ۲۱,۰۰۰٫۰۰ € ۱۸,۰۰۰٫۰۰-۲۳,۰۰۰٫۰۰
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور ۲۰,۱۸۹٫۰۶ € ۱۷,۰۰۰٫۰۰-۲۴,۰۰۰٫۰۰
موارد کاربردی – قبوض
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵m2 ۱۸۸٫۲۰ € ۱۰۶٫۲۵-۲۷۰٫۰۰
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف) ۰٫۰۶ € ۰٫۰۴-۰٫۱۰
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) ۲۴٫۹۰ € ۱۹٫۹۹-۳۲٫۰۰
ورزش و اوقات فراغت در اتریش
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۳۲٫۵۷ € ۲۰٫۰۰-۶۰٫۰۰
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته) ۱۸٫۳۹ € ۱۲٫۰۰-۲۰٫۰۰
سینما ۱۰٫۰۰ € ۹٫۰۰-۱۲٫۰۰
مراقبت از کودک در اتریش
 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک ۲۴۲٫۱۷ € ۱۵۰٫۰۰-۳۶۰٫۰۰
پوشاک و کفش در اتریش
 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه) ۸۱٫۹۸ € ۵۰٫۰۰-۱۰۰٫۰۰
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …) ۳۳٫۰۷ € ۲۰٫۰۰-۴۰٫۰۰
 ۱ جفت کفش نایک ۸۱٫۷۴ € ۶۰٫۰۰-۱۰۰٫۰۰
 ۱ جفت کفش مردانه چرم ۱۰۷٫۳۰ € ۷۹٫۹۰-۱۵۰٫۰۰
اجاره ماهانه منزل در اتریش
 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۶۷۰٫۵۵ € ۴۹۰٫۰۰-۹۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۵۲۵٫۵۰ € ۴۰۰٫۰۰-۷۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر ۱,۲۷۳٫۰۸ € ۹۵۰٫۰۰-۱,۸۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۹۷۷٫۷۳ € ۸۰۰٫۰۰-۱,۲۰۰٫۰۰
قیمت خرید آپارتمان در اتریش
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۴,۳۱۴٫۲۹ € ۳,۰۰۰٫۰۰-۷,۲۰۰٫۰۰
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۳,۱۰۳٫۵۹ € ۲,۲۰۰٫۰۰-۴,۲۰۰٫۰۰
حقوق و دستمزد در اتریش
میانگین حقوق ماهانه خالص در اتریش (بعد از مالیات) ۱,۹۱۴٫۲۴ €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله ۲٫۱۰ ۱٫۵۰-۲٫۷۵

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *