شرایط تحصیل در اتریش و اخذ ویزای تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

اطلاعات کامل در خصوص تحصیل در اتریش 

در این صفحه مطالب زیر پاسخ داده شده است :

 • بررسی کامل و دقیق شرایط کشور اتریش از نظر فرهنگی،اقتصادی،اوضاع کاری،هزینه ها و…
 • شرایط ویزای تحصیلی اتریش و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام
 • شهریه و هزینه های جانبی و الزامات 
 • تحصیل در اتریش بدون محدودیت سنی
 • تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان
 • تحصیل رایگان در اتریش

اتریش یکی از زیباترین کشورهای اروپا میباشد و تحصیل در این کشور برای خیلی از  دانشجویان در تمامی جهان گزینه بسیار مطلوبی می باشد.

جهت سفر به اتریش داشتن ویزای شینگن الزامی می باشد.به همین دلیل برای دریافت ویزای شینگن اتریش باید مدارک خود را از پیش آماده و سپس جهت وقت سفارت اقدام کنید و پس از آن مداک خود را در زمان تعیین شده به سفارت تحویل دهید.

اشخاصی که تقاضای تحصیل را دارند بایستی در همان رشته تحصیلی در کشورشان در حال تحصیل در دانشگاه باشند تا بتوانند جهت تحصیل در این کشور اقدام کنند.

شرایط ورود به دانشگاه های اتریش

شرایط ورود به دانشگاه های اتریش 

در مورد دانشجویانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های آزاد و یا دانشگاه سراسری هستند و هنوز فارغ التحصیل نشده اند،این امکان را دارند تا با انجام انتقالی از دانشگاه در حال تحصیلشان در ایران به یکی از دانشگاه های اتریش ،یک فرصت تحصیل در این کشور را بدست آورند.

چنانچه فردی دارای مدرک دیپلم  ۱۲ ساله باشد، به طور مستقیم نمی تواند جهت تحصیل دانشگاه های این کشور اقدام نماید و باید در ابتدا در کنکور دانشگاه قبول شود تا پس از آن بتواند از روش انتقال تحصیلی برای ادامه تحصیل در اتریش پذیرش تحصیلی بدست آورد .

برای انتقالی تحصیلی فرد باید گواهی اشتغال به تحصیل را از دانشگاه خود اخذ نماید .سپس به همراه ریزنمرات که مورد تایید و گواهی عدم منع تحصیلی از دانشگاه به همراه باقی مدارک مورد نیاز برای دانشگاه مورد نیاز ارسال نماید تا پرونده وی جهت اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه های وین و یا شهرهای دیگر اتریش مورد بررسی قرار گیرد.

در ضمن این نکته نیز وجود دارد که در این روش تمام واحد های اختصاصی که در دانشگاه اول خود گذرانده اید مورد بررسی قرار می گیرد و نیازی به پاس کردن مجدد این واحد ها در هنگام تحصیل نیست.

دانشگاه های اتریش

در کشور اتریش حدود ۱۸ دانشگاه و ۱۱۰ مرکز آموزشی وجود دارد که در آنها به زبان ملی و آلمانی و تدریس می گردد، البته در برای تحصیل در مقطع دکتری و در بعضی از دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می گردد.

آیا جهت پذیرش در دانشگاههای اتریش به مدرک زبان نیاز است ؟

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش در مورد متقاضیان خارجی به مدرک زبان آلمانی نیازی نمی باشد و متقاضی تحصیل در اتریش می تواند پس از پذیرش، در کشور اتریش دوره های زبان را بگذراند.

در مورد افرادی که با زبان آلمانی آشنا نیستند، نیاز است جهت تحصیل به مدت سه ترم دوره زبان آلمانی را پاس نمایند. هزینه هر ترم دوره زبان آلمانی در کشور اتریش ۳۸۰ یورو می باشد.

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل هنر در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش در دانشگاه های معماری و موسیقی در کلیه مقاطع و کلیه رشته ها به صورت تک نرخی و می شود گفت رایگان می باشد.

برای تحصیل هر ترم تحصیلی شهریه  ۳۸۰ یورو می باشد، که با توجه به معدل دانشجو ، قسمت زیادی از این مبلغ به وی بازگردانده می گردد .

در بعضی از دانشگاه ها مثل گراتس چنانچه دانشجو حداقل ۹ واحد در ترم پاس کرده باشد این شهریه را  به صورت کامل به وی باز می گرداند.

هزینه زندگی در اتریش

 • اقامت در پانسیون با اتاقی مستقل و با امکانات محدود تقریبا ۱۸۰ تا ۳۰۰ یورو است .
 • خوراک در مورد افراد مختلف متفاوت است تقریبا ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه تخمین زده می شود.
 • هر دانشجو 20 ساعت در هفته دارای اجازه کار به صورت پاره وقت است .

شهریه تحصیل در اتریش

در دانشگاههای اتریش دانشجویان در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی فقط یک شهریه ثابت ۷۵۰ یورویی در هر ترم پرداخت می کنند و برای انتخاب واحد (به هر تعداد) شهریه اضافی دیگری پرداخت نمی کنند.

ولی چنانچه دوره تحصیل در اتریش دانشجو بیش از حد متعارف به طول انجامد، به میزان ۱۰ درصد شهریه به مبلغ پرداختی برای دوره تحصیل در اتریش اضافه می شود.

دیدن مطلب
دانشگاه های رایگان اتریش

دانشجو می بایست حق عضویت در اتحادیه دانشجویی را که مبلغ ۱۹٫۲۰ یورو است و شامل بیمه هم می شود پرداخت کند. این مبلغ در صورت تمدید دوران تحصیل نیز ثابت است.

هزینه های زندگی دانشجویی در اتریش

  • هزینه زندگی در خوابگاه دانشجویی ، بین 300 تا 400 یورو ماهیانه.
  • هزینه اجاره یک خانه با متراژ 50 متر تقریبا 500 یورو می باشد
  • هزینه های کلی برای یک دانشجو برای خورد و خوراک و در اتریش تقریبا بین 500 الی 700 یورو در ماه است
  • تمامی دانشجویان بعد از ثبت نام در دانشگاه، دارای کد ملی اتریش میگردند که البته کد اقامتی موقت است، ولی فرد میتوانند از امتیازات حساب بانکی استفاده کند

دانشجویان دارای سن  زیر 27 سال برای استفاده از  وسایل نقلیه عمومی دارای تخفیف ویژه می باشند

لطفا توجه داشته باشید:

هزینه تحصیل در اتریش فقط یکبار در هر ترم انجام می شود، حتی اگر چندین دوره تحصیلی همزمان در چندین دانشگاه باشد.

اگر هیچ گونه حمایت بیمه ای دیگری وجود نداشته باشد، دانشجو می تواند خود را با نرخ ترجیحی بیمه کند (میانگین در سال 2018: € 58.39 در هر ماه).

زمان ثبت نام برای تحصیل در اتریش

دوره سپتامبر :  ارائه مدارک تا اول ژانویه
ورودی فوریه : ارائه مدارک تا اول آگوست

-در دانشگاه‌های اتریش به چه زبانی تدریس می شود؟

تا مقطع کارشناسی ارشد، زبان رسمی تدریس در دانشگاهها زبان آلمانی می باشد.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

برای تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان کسانی که به زبان آلمانی در حد نیاز دانشگاه مسلط نیستند،به صورت غیر رسمی ( Ausserordentlich ) ثبت نام می شوند و شهریه دانشگاه را پرداخت نمی کنند. ولی باید قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان مورد نظر معرفی می شوند. ( شهریه کلاس زبان در ماه ۳۸۰ یورو است )

کلیه پرداخت ها باید از طریق حساب بانکی انجام شود. به همین دلیل برای تحصیل افتتاح حساب بانکی در مراحل اول ضروری است.

بعد از انجام تمام این مراحل و در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان و گواهی ثبت نام در دانشگاه و همچنین گواهی محل اقامت و با در دست داشتن کارت بانکی ,باید به اداره بیمه رفته و درخواست بیمه دانشجویی دهید.پس از چند هفته کارت بیمه به وسیله پست به آدرسی که در گواهی محل سکونت درج شده است، ارسال میشود.

اخذ کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) اقدام دیگر برای تحصیل در اتریش است که باید انجام شود. بدلیل اینکه اکثر مواقع به دانشجویان ایرانی ویزای ۴ ماهه ( ویزای نوع D) « مخصوص فقط اتریش » اعطا می شود، طبق این نوع ویزا دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شنگن و دیگر کشور ها نمی باشد.

بنابراین برای گرفتن این کارت به داشتن  ثبت نام دانشگاه, گواهی بیمه, ثبت نام کلاس زبان در مورد دانشجویان غیر رسمی , برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی نیاز است.

در حساب بانکی باید مبلغ :  ۳۸۰۰ یورو برای افراد زیر ۲۴ سال و ۶۸۰۰ یورو برای افراد دارای سن بیش از ۲۴ سال  است. ( ممکن است این مبلغ  سالانه دارای کمی تغییر باشد )

برای تمامی مراحل ذکر شده, گذرنامه ایرانی دانشجو تنها کارت شناسایی معتبر می باشد و هیچ مدرک دیگری دارای اعتبار نمی باشد.به همین دلیل در تمام مراحل باید پاسپورتتان همراهتان باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در اتریش

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در اتریش

 • مدرک دیپلم و ریز نمرات دیپلم با ترجمه رسمی
 • مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی
 • مدرک لیسانس و ریز نمرات لیسانس با ترجمه رسمی
 • کارت ملی و شناسنامه با ترجمه رسمی
 • کارت پایان خدمت ویژه آقایان با ترجمه رسمی
 • گواهی اشتغال به تحصیل در رشته مربوطه از دانشگاهنامه قبولی در کنکور
 • ۱۲ قطعه عکس رسمی پاسپورتی
 • اسکن و کپی صفحه اول پاسپورت و صفحاتی که دارای مهر است

دانشگاه های هنر و موسیقی

در مورد دانشگاه های هنر و موسیقی تحصیل هنر و موسیقی در اتریش

انجام آزمون عملی مهمترین نکته در خصوص تحصیل در دانشگاه های هنر و موسیقی اتریش است .

برای تحصیل در اتریش در این رشته ها و دانشگاه های هنر ،قبولی در آزمون عملی الزامی می باشد. همچنین در این آزمون حضور خود متقاضی الزامی است و به هیچ وجه کار عملی مانند طراحی, نقاشی , یا ضبط سی دی و کاست های موسیقی مورد پذیرش دانشگاه نیست.

از این رو متقاضی باید ابتدا با اخذ ویزای شینگن در آزمون شرکت کرده و در صورتی که متقاضی موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه شد، باید به ایران بازگردد و با در دست داشتن پذیرش،از سفارت ویزای دانشجویی اتریش را دریافت نماید.

– در حالت کلی دانشگاه‌های اتریش بر چه اساس طبقه بندی میشوند؟

بطور کلی دانشگاه های اتریش در دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول دانشگاه (University ) و دسته دوم مدارس عالی فنی (Fachhochschule ) هستند که وزارت علوم ایران هر دو دسته را مورد تائید می کند.

دیدن مطلب
ادامه تحصیل در مدارس استرالیا

شروع تحصیل در اتریش در ترم اول دانشگاه در ابتدای ماه اکتبر (زمستان) و ترم دوم در ابتدای ماه مارچ (تابستان) می باشد.

در مدارس عالی فنی، ابتدای ماه سپتامبر شروع ترم زمستانی است و در ابتدای ماه فوریه، ترم تابستان آغاز میشود.

-با توجه به حجم بالای اطلاعات وب‌سایت دانشگاه‌ها، به کدام قسمت از سایت باید بیشتر دقت کرد؟

به طور کلی در صفحه Studierende یا Students و یا قسمت Teaching, Admission می شود اطلاعاتی در مورد نحوه پذیرش و رشته های ارائه شده بدست آورد.

معمولا وقتی که صفحه سایت به زبان انگلیسی انتخاب شود، اطلاعات کافی در مورد پذیرش به صورت مشخص در دسترس متقاضیان قرار میگیرد.

– دانشگاه های اتریش به چه صورتی به دانشجویان پذیرش می دهند؟

برای دانشجویان ایرانی مهمترین اصل در پذیرش دانشگاه های اتریش ،داشتن اخذ مدرک قبولی از دانشگاه های ایران است.

بدین معنی که برای تحصیل در اتریش دانشگاه های اتریش قبول شدن در دانشگاه ایران را به عنوان  امتیاز اصلی پذیرش تحصیلی در نظر می گیرند.

بعد از مدرک قبولی در دانشگاه،معدل و نمرات متقاضی را مورد بررسی قرار می دهند.چنانچه فردی گواهی اشتغال  به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد نظر را در ایران نداشته باشد، به معنی نگرفتن اخذ پذیرش تحصیل در اتریش می باشد.

بین ۴ هفته تا ۶ هفته زمان می برد تا دانشگاه بعد از دریافت مدارک نتیجه را از طریق پست به متقاضی ارسال کند.

برای تحصیل در اتریش در رشته های هنر , به قبولی در آزمون عملی نیاز می باشد و بدون حضور در آزمون عملی هیچ نوع پذیرشی به دانشجو داده نمیشود.

حضور خود متقاضی در آزمون الزامی عملی الزامی می باشد ( و فرستادن هیچ نوع فایل یا سی دی به عنوان نمونه کار مورد قبول نیست). در وبسایت خود دانشگاه می توان تاریخ برگزاری آزمون عملی را مشاهده کرد.

جهت ورود به اتریش برای شرکت کردن در آزمون ورودی تحصیل در اتریش در رشته های هنر نیاز به دعوتنامه نیست. تنها باید فایل داوطلبان شرکت در آزمون عملی ورودی را پر کرده و برای دانشگاه ارسال کنید.

برگه تاییدی که دانشگاه به شما جهت شرکت در آزمون ورودی می دهد که این برگه همراه با تاریخ برگذاری آزمون می باشد، برای شما به عنوان دعوتنامه می باشد و سفارت اتریش با در دست داشتن این برگه، ویزای ورود جهت شرکت در آزمون عملی ورودی جهت تحصیل در رشته های هنر را ابلاغ می کند.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی اتریش و مدارک مورد نیاز سفارت

نحوه اخذ ویزای تحصیلی اتریش و مدارک مورد نیاز سفارت

تقاضای ویزای تحصیل در اتریش باید توسط خود متقاضی ارائه گردد. اگر مدارک ناقص باشد، سفارت درخواست ویزا را رد خواهد کرد. معمولا بررسی مدارک در سفارت بین  ۲ تا ۳ ماه زمان میبرد.

 • ۳ قطعه عکس جدید
 •  گذرنامه با مدت اعتبار حداقل ۶ماه + ۲ سری کپی
 • شناسنامه + ۲سری کپی
 • گذرنامه و شناسنامه همسر + ۲سری کپی
 • گواهی عدم سوء پیشینه + ۲سری کپی
 • اصل و ۲سری کپی از پذیرش تحصیلی
 • اصل و ۲سری کپی از مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • اصل یا کپی ترجمه مدارک تحصیلی با تایید سفارت اتریش
 • تعهد نامه مالی که مبلغ ۷۰۰۰ یورو در حساب خود برای هزینه های تحصیل در اتریش باید داشته باشید
 • ترجمه ریز نمرات و مدرک دیپلم
 • ترجمه ریز  نمرات و مدرک پیش دانشگاهی
 • ترجمه ریز نمرات و مدرک لیسانس
 • ترجمه کارت ملی و شناسنامه فرد
 • ترجمه کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان و یا معافیت خدمت
 • معافیت تحصیلی مدنظر نیست
 • اسکن و فتوکپی صفحه اول گذرنامه و تمامی صفحاتی که دارای مهر است
 • نامه قبولی در کنکور
 • گواهی معتبر اشتغال به تحصیل از دانشگاه ایران
 • 12 قطعه عکس پاسپورتی تمام مدارک باید رسمی و دارای مهر دارالترجمه (مورد تایید سفارت اتریش) باشد

تحصیل در اتریش تقریبا رایگان می باشد و بورس به حساب می‌آیند و همچنین نیازی به ارائه مدرک زبان در ابتدا را ندارد.

تقریبا هجده دانشگاه و صد مرکز آموزشی اتریش به زبان آلمانی تدریس میکنند، ولی مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه ها ی خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می گردد.

بهترین دانشگاه وین دارای رتبه 84 جهان می باشد و در اروپا دارای رتبه پانزدهم است.

تحصیل در اتریش دارای شرایط سنی خاصی نمی باشد و تمام افراد با هر شرایط سنی میتوانند برای تحصیل در دوره های کارشناسی تا دکترا در اتریش اقدام کنند.

سئوالات در خصوص تحصیل در اتریش

در کالج‌های اتریش کمک هزینه‌ها چگونه‌اند؟

برای تحصیل در اتریش به صورت کلی و بجز مقطع دکترا ،در مقاطع دیگر کمک هزینه یا بورسیه ای در زمان پذیرش وجود ندارند. ولی بعد از ورود به دانشگاه این امکان هست که از موسسات درخواست بورسیه کرد.

دیدن مطلب
سیستم آموزش عالی جمهوری چک

آیا می شود هزینه‌های تحصیل در اتریش را با کار پاره‌ وقت تامین کرد؟

در هنگام تحصیل در اتریش زمانی که فردی با ویزای دانشجویی در اتریش اقامت دارد, دارای اجازه کار در کشور نمی باشد .و تنها به شرط اینکه از کارفرمایی درخواست داشته باشد، یا جهت کارآموزی میتواند با اجازه کار موقت یا نیمه وقت تا سقف در حدود ۳۴۰ یورو در ماه، دربافت کند.

من متاهل هستم. امکانش هست در زمان تحصیل همسرم را همراه خود بیاورم؟

شخصی که پذیرش از دانشگاه را دریافت کرده و برای ویزای تحصیلی اتریش اقدام می کند همزمان می تواند برای همسرش نیز درخواست ویزا دهد و همزمان به کشور اتریش وارد شوند.

آیا همسرم می‌تواند در اتریش به کار مشغول شود؟ یا تحصیلاتش را ادامه دهد؟

همسر دانشجویانی که با ویزای دانشجویی وارد کشور اتریش شده اند, همانند همسرشان مجاز به کار در این کشور نیستند. اما آنها نیز اجازه تحصیل دارند و برای گرفتن پذیرش نیازی به گواهی اشتغال تحصیل از کشور مبدا ندارند.

 • شرایط ويزای تحصيلی اتريش در هنگام مهاجرت به اتریش از جمله مهاجرت تحصیلی به اتریش و پس از گرفتن وکیل مهاجرت چگونه است ؟
 • مدارک و شرایط ويزای تحصيلی اتريش به چه ترتیبی می باشد ؟
 • اقدامات و شرایط ويزای تحصيلی اتريش را نمی دانید ؟
 • تاثیر سن در شرایط پذیرش تحصیلی اتریش به چه شکلی می باشد ؟
 • مواردی می تواند شرایط ويزای تحصيلی اتريش را تسهیل نماید ؟

می دانید که کشور اتریش عضو اتحادیه اروپا است و باید برای سفر به اتریش ویزای شینگن داشته باشید.لذا برای دریافت ویزای اتریش می بایست مدارک خود را آماده کرده و وقت سفارت بگیرید و سپس مداک خود را در زمان مشخص شده تحویل دهید.

همچنین متقاضیان تحصیل در اتریش باید دانشجوی همان رشته تحصیلی و همان مقطع تحصیلی در کشورشان باشند تا بتوانند در کشور اتریش به تحصیل مشغول شوند.

شرايط ويزای تحصيلی اتريش

در خصوص شرایط ويزای تحصيلی اتريش اینگونه است که شخص متقاضی می بایست یک دیپلم A یا دیپلم دبیرستانی داشته باشد یا اثبات تکمیل از یک مطالعه ( حداقل ) سه ساله در یکی دیگر از مدارس تایید شده پس از یک دوره متوسطه را در دست داشته باشد.

برای تحصیل در اتریش، پذیرش دوره مد نظر در یک دانشگاه در کشور اتریش کافی است. علاوه بر این، فرد متقاضی شرایط ويزای تحصيلی اتريش باید دانش کافی زبان آلمانی داشته باشد. در صورت لزوم، یک آزمون باید انجام دهد.

لطفا توجه داشته باشید :

در شرایط ویزای تحصیلی اتریش تنها کسانی می توانند در آزمون ورودی شرکت نکنند که اتباع خارجی هستند و میخواهند در مدت کوتاهی در برنامه بورسیه اراسموس به اتریش بیایند (و قصد ندارند تمام دوره تحصیلی را کامل کنند).

فرم های مختلفی که باید برای تحصیل در اتریش تکمیل شود

 • فرم درخواست برای پذیرش در اتریش
 • فرم ثبت نام متقاضی
 • سند دانشجویی با عکس ضمیمه شده
 • ارائه رسید بانک که نشان دهد شما استطاعت کافی برای پرداخت هزینه تحصیل در هر ترم را دارید

لطفا توجه داشته باشید :

تمام اسناد برای تحصیل در اتریش باید به صورت اصل ترجمه آلمانی به صورت تایید شده توسط کشور مبدا ارسال شود که می بایست توسط نمایندگی اتریشی(سفارت اتریش)تایید شده باشد.

امیدواریم که در این مقاله کوتاه توانسته باشد موارد مهمی در رابطه با مبحث تحصیل در اتریش اطلاعات مفیدی را در اختیار شما گذاشته باشیم .

توصیه میکنیم قبل از هرگونه اقدام حتما از مشاوره موسسه حقوقی نوباوران بهره مند شوید و پس از مشاوره با خیال راحت جهت مهاجرت تحصیلی اتریش اقدام نمایید.

تحصیل اتریش –  ویزای تحصیلی اتریش  – تحصیل رایگان در اتریش – شرایط  – دانشگاه های اتریش – تحصیل فوق لیسانس در اتریش – تحصیل دکتری در اتریش – بورسیه تحصیلی اتریش – تحصیل کارشناسی در اتریش 

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *