تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از توریستی ترین و پر جاذبه ترین کشور های عضو اتحادیه اروپاست. جاذبه های توریستی، آثار تاریخی و آب و هوای مساعد از یک سو و امکانات مدرن و به روز از سوی دیگر مردم سراسر جهان را برای مهاجرت به کشور اسپانیا ترغیب مینماید.

اسپانیا در سالهای اخیر در بسیاری از رشته های زیر گروه علوم پزشکی و همچنین در رشته های اقتصاد و مدیریت مطرح بوده است. متقاضیانی که مدرک لیسانس  یا ارشد خود را از دانشگاه های  مورد تائید وزارت علوم دریافت نموده اند میتوانند جهت ادامه تحصیل در مقطع بالاتر از دانشگاه های معتبر اسپانیا اقدام نمایند .

تحصیل در مقطع لیسانس اسپانیا

  1. دانشگاه های اسپانیا رتبه های بالایی در جهان دارند .
  2. امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها با کمترین هزینه با تحصیل در اسپانیا میسر است
  3. مدارک اسپانیا در حوزه اروپا مورد تایید و دارای اعتبار خوبی در امریکا و امریکای لاتین هستند .
  4.  زبان اسپانیایی دومین زبان مورد استفاده در جهان می باشد .
  5. اسپانیا دروازه ورود به امریکای لاتین برای دلایل زبان شناسی / فرهنگی و تاریخی است.
  6. بین کشورهای اروپایی ، اسپانیا سومین رتبه ورود دانشجو در سال را دارد .
  7. اسپانیا چهارمین رتبه جذب گردشگر را در بین کشورهای اروپایی دارد . تاریخ غنی ، فرهنگ سنتی ، تنوع مناظر ، کیفیت غذایی و هوای مناسب از ویژگی های این کشور است .

تحصیل در مقطع ارشد و تحصیل در اسپانیا

دانشجویان با سپری کردن مقطع فوق لیسانس در کشور اسپانیا شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش می دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا دو ساله است .با توجه به این نکته که دانشگاه های کشور اسپانیا از جمله دانشگاه های برتر دنیا به حساب نمی آیند لذا مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل نمی باشد.

تحصیل در مقطع دکترا

این دوره ی تحصیلی شامل ۵ سال می باشد که آن به دو دوره ی ۲ ساله که سپری کردن دروس تخصصی و یک دوره ۳ ساله که پایان نامه پژوهشی در مورد یک موضع خاص و دفاع از آن می باشد تشکیل شده است .

کشور اسپانیا همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانشجویان اشتغال به تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اسپانیا به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد.

تحصیل در اسپانیا و هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا

همان طور که پیش از این ذکر در صورتی که افراد بتوانند از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش دریافت نمایند ، می توانند از تحصیل تقریبا رایگان برخوردار گردند. اما افرادی که در دانشگاه های انگلیسی زبان اقدام به تحصیل در اسپانیا می نمایند باید هزینه های هر سال تحصیلی در دانشگاه را از پیش برآورد نمایند. به طور کلی می توان هزینه ها را به شرح ذیل ذکر نمود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی: 700 تا 2000 یورو در سال.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی: هزینه ها به طور میانگین بین 12000 تا 15000 یورو می باشند.

با توجه به این نکته که کشور اسپانیا برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند،حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا 2000 دلار را مدنظر قرار می دهند ، لذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اسپانیا در پیش دارند.

مقطع لیسانس در کشور اسپانیا 4 سال  بطول می انجامد و  افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند . همچنین این نکته حائز اهمیت است که دوره 4 ساله لیسانس به زبان اسپانیای تدریس می شود و بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کند. زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان اسپانیای در کشور اسپانیا دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی نمی کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید .

هزینه زندگی در اسپانیا

در خصوص هزینه های زندگی نیز می توان گفت اگر افراد به دنبال کمترین میزان هزینه برای زندگی خود هستند بهتر است خارج از شهرهای مادرید و بارسلونا مشغول به سکونت شوند چرا که این دو شهر از گرانترین شهرهای دنیا هستند. اما به طور کلی هزینه های زندگی در اسپانیا را می توان عددی بالغ بر 600 الی 1000 یورو در ماه تخمین زد. هزینه های خوابگاه 150 الی 200 یورو می باشد. جهت ارزیابی بهتر هزینه های زندگی در اسپانیا توجه شما را به جدول ذیل جلب می نماییم.

رستورانمیانگین قیمتورزش و اوقات فراغتمیانگین قیمت
غذا در رستوران ارزان قیمت10 €باشگاه تناسب اندام (ماهانه)36.48 €
کاپوچینو1.57 €اجاره 1 ساعت زمین تنیس11.77 €
بطری آب 0.3 لیتری1.15 €بلیط سینما8 €
حمل و نقلمیانگین قیمتکفش و لباسمیانگین قیمت
بلیط (حمل و نقل عمومی)1.40 €شلوار جین69 €
تاکسی3 € الی 4 €یک لباس تابستانی27 €
بنزین 1 لیتر4.79 €یک جفت کفش نایک68 €
سوپرمارکتمیانگین قیمتاجاره ماهانه آپارتمانمیانگین قیمت
شیر 1 لیتری2.91 €اجاره اپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر627 €
برنج سفید 1 کیلوگرم0.86 €اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر474 €
پنیر محلی 1 کیلو گرم4.00 €اجاره اپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1002 €
سیگار مارلبرو5.00 €اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر730

اجازه ی کار دانشجویی با تحصیل در اسپانیا

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .

 زبان تدریس و تحصیل در اسپانیا

دروس دانشگاهی کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس میشوند .

متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اسپانیای ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . گفتنی است کشور اسپانیا مجوز یادگیری زبان اسپانیایی را در کشور اسپانیا به دانشجویان اعطا نمی نماید .

وکلای موسسه مهاجرتی نوباوران ، میتوانند شما را در راستای یافتن آموزشگاه های تدریس زبان اسپانیایی ممتازی یاری رسانند .

همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان اسپانیا تحصیل کنند . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند . علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا  را دارند اما مدرک ندارند نگران نباشند زیرا موسسه زبان نوباوران با داشتن دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند

اجازه ی کار دانشجویی برای تحصیل در اسپانیا

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور اسپانیا فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد:

1- در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

2- اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)

3- جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.

4- داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

5- داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

هزینه های زندگی برای تحصیل در اسپانیا

دولت اسپانیا با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار ۱۰ تا 20 ساعت را داده است . آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۸ تا ۱۰ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند .   هزینه زندگی در اسپانیا حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور اسپانیا را داشته باشد قبل از رفتن به اسپانیا و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در اسپانیا است.

 کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اسپانیا مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اسپانیایی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی راپیداکنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند ولی با توجه به اوضاع اقتصادی نابسامان کشور اسپانیا شرایط پیدا کردن کار در این کشور بسیار دشوار می باشد.

این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور اسپانیا بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور اسپانیا کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس اسپانیایی را بگذرانند.