امروز ۰۵ /خرداد /۱۳۹۸ - ساعت

تحصیل در ایتالیا

۴.۴ (۸۷.۲۷%) ۶۶ votes

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل را در خارج از کشور دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، دلیل این انتخاب چیست و چرا این کشور از جمله کشورهایی است که شمار زیادی از دانشجویان را به خود جذب کرده است. در اینجا به بررسی شرایط ایتالیا و تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

 

چرا تحصیل در ایتالیا ؟

یک دوره تحصیلی در ایتالیا کسی را با فضایی منحصر به فرد خود و دسترسی به بسیاری از چیزهای جالب زندگی، از جمله هنر، موسیقی، شراب سازی و بسیاری دیگر، غنی می کند.

با حوزه های بسیار تخصصی خود که به یک رشته خاص اختصاص یافته اند، شما بایستی زمینه های آموزشی خود را به دست آورید تا به اهداف شغلی خود برسید.

معرفی ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا در جنوب قاره اروپا است و اطراف آن را دریا فرا گرفته است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون نفر است و اکثر جمعیت آن را مسیحیان تشکیل داده‌اند.

زبان رسمی مردم ایتالیا، ایتالیایی و واحد پول آن‌ها یورو است. پایتخت این کشور روم است. همچنین در این کشور شهرهای مهم و زیبایی واقع شده‌اند. از این شهرها می‌توان به فلورانس، پیزا، میلان، بولونیا، ونیز و … اشاره کرد.

آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است، اما در شمال به‌دلیل وجود رشته کوه آلپ سردتر و در جنوب خشک‌تر از دیگر مناطق آن است. هوای ایتالیا در کل تقریبا گرم است.

از زیبایی‌های بسیار ایتالیا می‌توان، شهر روی آب یا ونیز را نام برد. همچنین کلوسئوم و برج‌های دوقولوی بولونیا، برج پیزا و دیگر مناطق تاریخی و باستانی ایتالیا از جمله مکان‌هایی است که هر ساله توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا از لحاظ جذب دانشجو از جمله کشورهایی است که هر ساله افراد بسیاری را به خود جذب می‌کند. یکی از دلایل مهم آن، سطح کیفی و درجه علمی بالای دانشگاه‌های این کشور است. به‌طور مثال دانشگاه بولونیا، از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا و اتحادیه اروپا به ‌شمار می‌رود.

همچنین تعداد بسیار زیادی دانشگاه در رشته‌های متنوع در این کشور وجود دارد که تحصیل در ایتالیا را برای همه افراد به یک اولویت تبدیل کرده است.

کیفیت و امکانات دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا از لحاظ علمی در بالاترین سطوح اروپا قرار دارد. همچنین رشته‌های بسیار مهمی در آن تدریس می‌شود که می‌توان به ‌نوعی آن را پدر این رشته‌ها نامید. به‌طور مثال، هنر و تاریخ، تئاتر و معماری، فلسفه و مهندسی، از جمله رشته‌های پرطرفدار در ایتالیا هستند.

اما یکی از دلایل دیگر تحصیل در ایتالیا، شرایطی است که دولت این کشور برای دانشجویان فراهم می‌کند. در برخی از موارد دانشگاه‌ها رایگان هستند و یا از طرف دولت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به افراد داده می‌شود تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

هزینه‌های پایین و در عین حال کیفیت بالای دانشگاه‌های ایتالیا باعث شده است تا این کشور به یکی از مراکز مهم تحصیلی در دنیا تبدیل شود.

انواع دانشگاه‌ها در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا انواع مختلفی دارند. برخی از این دانشگاه‌ها دولتی هستند که هزینه تحصیل در آن از طرف دولت با شرایط خاص پرداخت می‌شود و برای دانشجویان رایگان است که اصولا مهم‌ترین دانشگاه‌ها و بزرگ‌ترین آن‌ها را شامل می‌شود.

نوع دیگری نیز وجود دارند که نیمه خصوصی هستند و برخی از هزینه‌های آن توسط استان‌‌ها به دانشگاه مربوطه پرداخت می‌شود. همچنین نوع دیگری از همین دانشگاه‌ها هستند که خصوصی به ‌شمار می‌روند و تمامی هزینه‌ها بر دوش خود دانشجو است.

البته که آکادمی‌ها نیز در ایتالیا وجود دارند که خود گزینه‌ای برای تحصیل در ایتالیا به ‌شمار می‌روند. این آکادمی‌‌ها اصولا خصوصی هستند و تمام هزینه‌ها با دانشجویان است.

کلاس‌های آن‌ها بیشتر از تئوری، به‌شکل عملی برگزار می‌شود. همچنین این آکادمی‌ها اصولا در زمینه‌های هنری بیشتر فعالیت دارند. آکادمی‌ها از لحاظ آموزشی با دانشگاه‌ها برابری می‌کنند، اما ممکن است مدرک آن‌ها را همه جا به‌ صورت رسمی قبول نداشته باشند.

زبان تدریس در دانشگاه های ایتالیا

یکی از گزینه‌هایی که برای تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه کنید این است که زبان اصلی این کشور ایتالیایی است و بیشتر رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند. بنابراین برای داشتن گزینه‌های بهتر در انتخاب دانشگاه، تسلط به زبان ایتالیایی یک امتیاز برای شما محسوب می‌شود.

تحصیل به زبان انگلیسی

اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که به‌ دلیل استقبال زیاد دانشجویان بین‌المللی از این کشور برای تحصیل، رشته‌ها و دانشگا‌ه‌هایی هستند که در آن‌ها می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد.

اما مسلما گزینه‌های شما کمتر می‌شود و در نهایت برای زندگی و کار در این کشور نیاز به یادگیری زبان رسمی کشور خواهید داشت. بهترین گزینه این است که شما زبان ایتالیایی را هرچه سریع‌تر فرا بگیرید و به آن تسلط پیدا کنید.

برخی از دانشگاه‌ها نیز پیش از ورود و پذیرش افراد به ‌عنوان دانشجو، آزمون‌های زبان ایتالیایی را برگزار می‌کنند تا از تسلط آن‌ها آگاه شوند.

اما اگر به زبان انگلیسی در ایتالیا مشغول به تحصیل شوید، بازهم امکان یادگرفتن زبان ایتالیایی را دارید. چرا که در اکثر دانشگاه‌ها دوره‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود تا بتوانند زبان ایتالیایی را فرا گیرند.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

دوره‌های تحصیلی در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا مثل دیگر کشورها، مقاطع طبق یک قانون خاص و دارای دوره‌های مشخصی است.

دوره لیسانس اصولا ۴ ساله است. دوره فوق لیسانس ۲ ساله است. دوره دکتری نیز می‌تواند بین ۱ سال تا ۳ سال متغیر باشد. این تغییر دوره بستگی به رشته و میزان فعالیت شما دارد.

برخی رشته‌ها به تحقیق بیشتر و دوره‌های طولانی‌تری نیاز دارند. برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز است که ابتدا از طرف ایتالیا مدارک شما تایید شود و سپس استاد مورد نظر و شهر تحصیل شما انتخاب و تایید شود.

در این صورت شما می‌توانید در این کشور مشغول به‌ تحصیل در مقطع دکتری شوید و به تحقیقات خود بپردازید.

زبان آموزشی در مقاطع مختلف دانشگاه‌های ایتالیا

اکثر رشته‌های لیسانس به زبان ایتالیایی است و در رشته‌های محدودی می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. در فوق لیسانس و دکتری، تنوع انتخاب رشته به زبان انگلیسی بیشتر است.

همچنین بهتر است این موضوع را نیز بدانید که تحصیل در رشته‌های هنری در هر مقطعی اصولا به زبان ایتالیایی است.

دانش آموزان بین المللی ایتالیا

فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد. دانش آموزان خارج از کشور می توانند برای بررسی امکانات و دیدن آنچه که به میل خود می شود.

همچنین برنامه های تبادل دانشجو وجود دارد که دانشجویان بین المللی تحت مجوز برنامه Socrates Erasmus از جامعه اروپا تحت مطالعه می توانند مطالعه کنند.

سایر دانشجویان ممکن است تحت مجوز یک توافقنامه دو جانبه بین یک دانشگاه ایتالیایی و یک مدرسه مهمان حضور داشته باشند.

پس از اتمام دوره ای از یک دانشگاه ایتالیایی، فرصت های شغلی و پژوهشی زیادی وجود دارد. دانش آموزان قانون ممکن است به دنبال یک حرفه در یک موسسه قانونی یا به عنوان یک وکیل عمل کنند.

افراد در علوم انسانی و هنری ممکن است استعدادهای خود را در بسیاری از مناطق، از جمله بسیاری از محصولات هنری که در ایتالیا شایع هستند، استفاده کنند.

بسته به زمینه خاص مطالعه و نیاز، دانش آموزانی که از یک مدرسه ایتالیایی فارغ التحصیل می شوند، آماده پاسخگویی به خواسته های یک جامعه در حال تغییر هستند.

پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاهی در ایتالیا

بسته به نیاز دانشگاه‌ها و ظرفیت هر دانشگاه، تعداد مشخصی از دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر این اتحادیه را پذیرش می‌کنند و سهمیه کشور‌های جهان سوم نیز مجزا است.

همچنین برخی از این دوره‌ها پیش از ورود، نیاز به یک آزمون عملی دارند تا بتوانند افراد مورد نظر بهتری را پذیرش کنند.

بنابراین عرصه رقابت برای افراد تنگ است و برای تحصیل در ایتالیا باید از همه لحاظ خود را آماده کنید.

بورسیه‌‌ها و کمک هزینه‌ها برای تحصیل در ایتالیا

با دریافت کمک هزینه تحصیلی از طرف دولت ایتالیا، می‌توانید در این کشور به‌ صورت رایگان تحصیل کنید. اما برای گرفتن این کمک هزینه‌ها باید شرایط کافی را داشته باشید.

یکی از این شرایط داشتن مدرک زبان ایتالیایی و یا مدرک معتبر زبان انگلیسی است. همچنین بسته به معدل افراد این امتیازها می‌تواند متغیر باشد.

یکی دیگر از شرایط‌، داشتن خواهر و یا برادر دانشجو است که در این صورت، امکان دریافت کمک از طرف دولت ایتالیا برای شما بیشتر خواهد بود.

میزان حقوق دریافتی سرپرست خانواده نیز در داشتن این امکان موثر است و ممکن است تا حد زیادی کمک‌ هزینه شما را افزایش دهد. بنابراین برای گرفتن این کمک هزینه‌ها، نگرانی وجود ندارد.

این کمک هزینه‌ها نه تنها در هزینه دانشگاه می‌توانند به شما کمک کنند، بلکه در برخی از مواردی که دانشگاه‌ مورد نظر شما فاقد خوابگاه باشد می‌تواند هزینه‌ای را برای اسکان در اختیارتان قرار دهد.

بنابراین داشتن این بورسیه‌ها چه از نوع استانی و چه از دیگر انواع آن، می‌تواند بسیار مفید باشد.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

هزینه‌های تحصیل و زندگی

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا از دیگر کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی، بسیار کمتر است. این امر خود موجب شده است تا سالانه دانشجویان بسیاری این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار پایین است، اما این امر خود بستگی به کشوری دارد که شما در آن زندگی می‌کنید و بسته به قیمت یورو در کشور شما و منبع درآمد شما که به واحد پول این کشور باشد یا خیر، می‌تواند متغیر باشد.

همچنین به‌ طور میانگین، هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی برای یک دانشجو در دانشگاه دولتی در مقطع فوق لیسانس، به‌صورت سالانه می‌تواند بین ۷۰۰۰ یورو تا ۱۲۰۰۰ یورو باشد، که میزان زیادی از آن را دولت پرداخت می‌کند. دیگر هزینه‌ها بر عهده خود دانشجو است.

همچنین این هزینه‌ها بسته به‌ نوع زندگی افراد می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

وضعیت کار در ایتالیا

وضعیت کار در ایتالیا خیلی مناسب نیست. به‌ دلیل داشتن نیروی متخصص بسیار و وضعیت اقتصادی رو به افول، این کشور از جمله کشورهایی است که برای کار کمتر مناسب است.

اما اگر به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید و یا مهارت کافی در زمینه مشخصی داشته باشید، می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید.

همچنین برای دانشجویان به‌ صورت رسمی ساعات مشخصی را در نظر گرفته‌اند که می‌توانند در هفته مشغول به‌کار شوند که این ساعات نیز گاهی می‌تواند کم و یا زیاد شوند.

اما به ‌طور مثال اجازه کار برای یک دانشجوی لیسانس در ایتالیا بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت در هفته و میانگین ساعات هفتگی برای کار یک دانشجوی فوق لیسانس ۲۰  ساعت است.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ( اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا )

 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی برای دانشجویان بسیار راحت‌تر از انواع دیگر ویزا است. برای تحصیل در ایتالیا مانند دیگر کشورها، نیاز به ویزای تحصیلی دارید. این ویزا، همان اجازه اقامت و تحصیل در ایتالیا در مدت زمان مشخصی است.

برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا این ویزا اجباری نیست. اما افرادی که از دیگر کشورها به ایتالیا مهاجرت می‌کنند باید ویزای تحصیلی داشته باشند.

ویزای تحصیلی به دانشجویان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند چند بار در سال به کشور خود سفر کنند و دوباره به ایتالیا برگردند.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی در هر کشور متغیر است و با توجه به شرایط روز تغییر می‌کند. برای اطلاع کافی از این شرایط، بهتر است که به سایت سفارت ایتالیا مراجعه کنید.

با همه این توضیحات، بهتر است این را بدانید که کشور ایتالیا از لحاظ فرهنگی و روابط انسانی بسیار به ایران نزدیک است و در آن با مشکلات فرهنگی کمتری مواجه خواهید شد. همچنین می‌توانید به‌سرعت با مردم آن ارتباط برقرار کنید.

تحصیل در ایتالیا همان‌طور که گفته شد، مزایای زیادی به‌همراه دارد که به‌عنوان مثال می‌تواند به شما امکان تحصیل خوب با هزینه‌های پایین را در هر رشته و یا هر مقطعی را بدهد.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

نکات مفید

ایتالیا کشوری زیبا می باشد که از  جنبه یافته های هنری بسیار معروف و منحصر به فرد می باشد.نظام  آموزشی و پرورشی ایتالیا منحصر به فرد ومتمرکز است. برای تحصیل در این کشور به ویزا و اجازه اقامت تحصیلی نیاز است،البته به دست آوردن دشوار نیست.مردم این کشور بسیار علاقه مند به هنرمند هستند.

تحصیل در ایتالیا چیزی فراتر از نشتن در کلاس و هم راستا با دنیای هنر و فرهنگ می باشد. تحصیل در این کشور تجربه ای فراموش ناشدنی برای هر کس می باشد .

جهت آگاهی از شرایط تحصیل در هر دانشگاه ایتالیا، میتوانید با مراجعه به سایت دانشگاه از جزییات آن با خبر گردید.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

2 دیدگاه ها

  1. […] مزایای تحصیل در ایتالیا         […]

  2. […] منظور به دست آوردن تحصیل در ایتالیا داشتن مدرک زبان ایتالیایی الزامی است. ممکن است داشتن […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *