امروز ۲۹ /فروردین /۱۳۹۸ - ساعت

تحصیل در ایسلند

۳.۹ (۷۸.۵۷%) ۱۴ votes
تحصیل در ایسلند

تحصیل در ایسلند

تحصیل در ایسلند

تحصیل ایسلند:

ایسلند کشوری با مساحت بیش از ۱۰۳۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۳۰۴۰۰۰ نفر واقع در شمال قاره اروپا بوده که به دلیل برخورداری از سطح رفاه اجتماعی بالا و امکانات مورد قبول ،رفته رفته جایگاه خود را در میان متقاضیان تحصیل بین المللی پیدا کرده است.

جمهوری ایسلند شمالی­ترین کشور اروپا و کشوری است جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن ریکیاویک و جمعیت این کشور ۳۲۰ هزار نفر است. واحد پول این کشور کرونای ایسلند نام دارد و زبان رسمی آن زبان ایسلندی است. ۹۳٫۳۶ درصد مردم آن را ایسلندی‌ها تشکیل می‌دهند که از تبار ژرمن هستند و مابقی عمدتاً از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی هستند. حدود ۸۸ درصد از مردم این کشور مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند.

کشور ایسلند در تاریخ ۱ دسامبر ۱۹۱۸ از دانمارک مستقل شده‌است.

ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دههٔ ۱۹۹۰ تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان شود و حتی در سال از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۵ رتبهٔ اول را در میان کشورهای جهان به‌دست آورد. ایسلند دارای بازاری آزاد است و میزان مالیات در این کشور نسبت به دیگر اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نسبتاً پایین است.

منطقه ایسلند که کمی پایین‌تر از مدار قطبی واقع شده آب‌وهوای سرد و قطبی دارد ولی حضور جبهه‌هایی از هوای معتدل از سرمای شدید این جزیره کاسته است. منطقه داخلی جزیره بیشتر از فلاتی تشکیل شده که با ماسه‌زارها، کوه‌ها و یخچال‌ها پوشیده شده‌است. شمار زیادی از رودخانه‌هایی که از این یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند نیز با گذر از زمین‌های پست‌تر به سوی دریا سرازیر می‌شوند.

هم‌اینک ایسلند کم‌جمعیت‌ترین کشور عضو پیمان ناتو است و تنها عضو این سازمان است که ارتش دائمی ندارد. سفارت دانمارک در تهران امور مربوط به صدور ویزا ایسلند را انجام می دهد.کشور ایسلند عضو اتحاد شینگن می باشد.

جغرافیا کشور ایسلند

کشور ایسلند با ۱۰۲٫۸۱۹ کیلومتر مربع دومین جزیرهٔ بزرگ اروپاست.

این کشور شامل یک جزیرهٔ بزرگ و چند جزیرهٔ کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته‌اند. فاصلهٔ ایسلند تا نروژ ۹۷۰ کیلومتر، تا اسکاتلند ۷۹۸ کیلومتر و تا گرینلند ۲۸۷ کیلومتر می‌باشد. ایسلند منطقه ­ای آتشفشانی است، که چشمه­های آب گرم زیادی داشته و پوششی از یخ و خاکسترهای آتشفشانی، سطح جزیره را در برگرفته‌است.

اقلیم و آب و هوا ایسلند

بیش از نیمی از پهناوری جزیرهٔ اصلی ایسلند، فلاتی است که ۴۰۰ متر از سطح دریا بلندی دارد و فاقد پوشش گیاهی چشمگیر است. دوازده درصد پهنهٔ ایسلند پوشیده از یخکوههاست، که انباشته‌ای از بارش‌های زمستانی برف در ایسلند هستند. یک دهم رویهٔ ایسلند پوشیده از بقایای فوران‌های آتشفشانی‌است که در حدود ده هزار سال گذشته روی داده‌اند. ۲۵ آتشفشان فعال در ایسلند وجود دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از: اورائِفا یوکُل (Oraefa Jokull) با بلندی ۲۱۱۹ متر، هِلکا (Helka) با ۱۵۲۰بلندی متر، و سنائِفِلس یوکُل (Snaefells Jokull) با بلندی ۱۱۴۶ متر. در حدود ۳۰۰ چاه بخار در کشور ایسلند پراکنده هستند که منابع بالقوهٔ زمین‌گرمایی به شمار می‌آیند و از آن‌ها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می‌شود.

ایسلند دارای نزدیک به ۱۸۰۰ دریاچه‌است که دریاچهٔ پینگوالاواتن (Pingvallavaten) با پهناوری ۸۴ کیلومتر مربع و ژرفای ۱۱۴ متر بزرگترین آن‌هاست. هم‌چنین بیش از ۲۵۰ رودخانه در سطح جزیره جریان دارد که طولانی‌ترین آن‌ها رودخانهٔ پیورسا (Pjorsa) با ۲۳۷ کیلومتر طول است.

ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما تا حدی تحت تأثیر جبهه‌هایی از هوای معتدل قرار دارد. جریان‌های آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی ایسلند سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود.

نام استان نام به ایسلندی معنی نام مرکز
هوفودبورگارسودید Höfuðborgarsvæðið منطقه پایتختی ریکیاویک
سودورنس Suðurnes شبه جزیره جنوبی کِفلاویک
وستورلاند Vesturland سرزمین غرب بورگارنس
وست‌فیردیر Vestfirðir آبدره‌های غرب ایسافیوردور
نوردورلاند وسترا Norðurland vestra شمالستان شرق آکوریری
آوستورلاند Austurland سرزمین شرق اگیلس‌استادیر
سودورلاند Suðurland سرزمین جنوب سلفوس

شهر های ایسلند

دانشگاههای ایسلند:

ایسلند دارای هشت دانشگاه دولتی بوده که دارای امکانات گسترده و رو به رشد جهت جذب دانشجویان بین المللی بوده، زبان غالب در این دانشگاهها زبان ایسلندی بوده و تعدادی رشته تحصیلی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی تدریس می شود که تعداد آنها در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشته و پیش بینی می شود که سالانه بر تعداد رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی توسط این دانشگاهها افزوده شود. لازم به ذکر است تحصیل در دانشگاههای دولتی ایسلند رایگان بوده و این امر موجب جلب توجه متقاضیان به ادامه تحصیل در ایسلند شده به نحوی که درصد بالایی از این متقاضیان اروپایی بوده و این فرصت را برای کسب تحصیلات عالی مغتنم می شمارند در حالی که اکثر دانشگاههای اروپایی دانشجویان را ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی می کنند.

مدارک مورد نیازو تاریخ های اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیل در ایسلند:

مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاههای ایسلند بسته به دانشگاه متفاوت بوده اما در حالت کلی مدرک تحصیلی معتبر ترجمه شده به همراه اصل ترجمه ریز نمرات و نیز مدرک زبان معتبر بین المللی می باشد. در مقطع دکترا علاوه بر دارا بودن مدرک تحصیلی فوق لیسانس ، متقاضیان می بایست دارای پروپوزال تحقیقی قابل دفاع و نیز ریز نمرات و معدل دروس تخصصی تحصیلی قابل ارائه باشند.

تاریخ های اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی ایسلند بسته به دانشگاه و مقاطع تحصیلی متغیر بوده، به جز دانشگاه ایسلند که تاریخ خاتمه ثبت نام آن ۱۵ ماه مارس بوده،در خصوص مابقی دانشگاهها ،عموما تاریخ شروع و پایان اقدام برای اخذ پذیرش، از ماه مارس تا ژوئن هر سال می باشد.

پروسه اخذ روادید تحصیلی ایسلند:

کشور ایسلند از سال۲۰۰۱به کنوانسیون شنگن پیوسته و در خصوص قوانین و شرایط صدور روادید تابع این مجموعه قوانین می باشد. بر طبق قانون مهاجرت کشور ایسلند، کلیه متقاضیان تحصیل که مدت تحصیلشان از ۳ ماه بیشتر باشد می بایست جهت اخذ اقامت تحصیلی به یکی از سفارتخانه ها و یا کنسولگری های ایسلند در کشور متبوعشان مراجعه و درخواست صدور روادید نمایند.

لازم به ذکر است مدت زمان پروسه صدور اقامت تحصیلی توسط اداره مهاجرت ایسلند ۹۰ روز تخمین زده شده و آخرین روز تحویل مدارک جهت ترم پاییزه ۱۵ جولای و برای ترم بهاره ۱۵ نوامبر اعلام شده است.

همچنین بر اساس دستورالعمل های منتشره توسط اداره مهاجرت کشور ایسلند، دانشجویان بین المللی پس از ورود به این کشور ملزم به ارائه گواهی سلامت پزشکی از یکی از مراکز مورد تایید این سازمان می باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای اخذ اقامت تحصیلی ایسلند:

۱- فرم تکمیل شده درخواست جهت اقامت تحصیلی ارائه شده توسط سفارت و یا کنسولگری ایسلند.
۲-یک قطعه عکس پاسپورت سایز متقاضی.
۳-فتوکپی پاسپورت متقاضی.
۴-گواهی عدم سوء پیشینه صادره توسط مراجع ذی صلاح، متقاضیان باید توجه داشته باشند که مدت زمان ارائه این گواهی نمی بایست دیرتر از ۶ماه باشد.
۵-بیمه نامه معتبر پزشکی، بیمه نامه فوق الذکر می بایست در کشور ایسلند معتبر بوده و حداقل به مدت ۶ ماه از تاریخ ورود معتبر بوده و حداقل به مبلغ ۲٫۰۰۰٫۰۰۰کرون ایسلندی هزینه های پزشکی متقاضی را پوشش دهد.
۶-تاییدیه رزرو محل سکونت در ایسلند.
۷- پذیرش تحصیلی معتبر از دانشگاههای ایسلندی.
۸- ضمانت نامه معتبر مالی جهت تایید این امر که متقاضی توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی خود را دارا می باشد. این تضمین جهت یک فرد ۱۱۵۵۶۷ کرون ایسلند به میزان هر ماه بوده و نیز برای یک خانواده ۲ نفری این مبلغ ۱۸۴۹۰۷ کرون ایسلندی به میزان ماههایی که متقاضی مجاز به اقامت در این کشوراست ، می باشد.

تحصیل در ایسلند ، اطلاعات تحصیل در ایسلند

هزینه های تحصیل و زندگی در ایسلند

هزینه تحصیل در بیشتر دانشگاهها بصورت رایگان است و تنها هزینه زندگی بر حسب پایتخت یا شهرهای دیگر متفاوت می باشد.

هزینه های زندگی در ایسلند کرایه یک اتاق با تمام امکانات حداقل ۶۰۰ دلار امریکا می باشد و هزینه خورد و خوراک ماهیانه بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار امریکا می باشد.

لازم به ذکر است ایسلند یکی از گرانترین کشور های اروپا می باشد.

معرفی‌ دانشگاه‌های ایسلند

‌الف) دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی، گروه‌ یک‌ (ممتاز)
۱- Haskoli Islands University of Iceland
ب) دانشگاه ها ومراکز آموزشی عالی، گروه دو (خوب)
۱- Haskolinn I Reykjavik Reykjavik University

لیست دانشگاههای پزشکی ایسلند

 • University of Iceland

لیست دانشگاههای غیر پزشکی ایسلند

Universities and colleges

No distinction is made between research universities and other tertiary colleges. Both types are referred to as “háskóli” locally.

Institution Foundation Location Type Subunits Number of Students
Agricultural University of Iceland ۲۰۰۵ Hvanneyri Public ۳
Bifröst University ۱۹۱۸ Bifröst Private ۳ ~۱,۱۰۰
Hólar University College ۱۱۰۶ / ۱۸۸۲ / ۲۰۰۳ Hólar Public ۳
Iceland Academy of the Arts ۱۹۸۸ Reykjavík Private ۵ ~۴۵۲ (۲۰۰۹)
Reykjavík University ۱۹۹۸ Reykjavík Private ۵ ~۳,۲۰۰ (۲۰۱۲)
University of Akureyri ۱۹۸۷ Akureyri Public ۴ ~۱,۴۰۰ (۲۰۰۷)
University of Iceland ۱۹۱۱ Reykjavík Public ۲۵ ~۱۴,۰۰۰ (۲۰۱۰)

Graduate schools

 • Keilir
 • REYST
 • United Nations University selected programmes

Defunct institutions

 • Iceland University of Education Merged with the University of Iceland
 • RES
 • Technical University of Iceland Merged with Reykjavík University

موسسه حقوقی نوباآوران (با مجوز رسمی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری)
تهران، بلوارمیرداماد، میدان مادر، خیابان بهروز، کوچه یکم، پلاک۳، واحد۱۵

موبایل

۰۹۳۵۵۸۲۳۳۱۱

شماره های تماس

۲۶۴۱۵۵۷۱ – ۲۶۴۱۵۵۷۶

1 دیدگاه

 1. آرش گفت:

  سلام خدمت شما

  من مدرک مهندسی فناوری اطلاعات از دانشگاه جامع علمی کاربردی دارم. به زبان ایسلندی اشنایی دارم‌ و تسلط به زبان انگلیسی دارم.
  معدل ام ۱۹ است. ایا میتونم برای ارشد از دانشگاه های ایسلند پذیرش بگیرم؟ ایا ایسلند مدرک دانشگاه جامع علمی کاربردی را قبول دارد؟

  با تشکر فراوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *