امروز ۰۲ /فروردین /۱۳۹۸ - ساعت

تحصیل در نروژ

۳.۶ (۷۱.۴۳%) ۲۱ votes
تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

نروژ  یکی از مقصدهای تحصیلات عالیه ایرانیان در دهه های اخیر بوده است که به دلیل کیفیت عالی آموزشی و هم چنین، رایگان بودن کلیه مقاطع تحصیلی برای دانشجویان خارجی به ویژه در مقاطع دکترا و پسا دکترا، با استقبال گسترده ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور رو به رو شده است. در چند سال اخیر به دلیل پولی شدن سیستم آموزشی سوئد برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، نروژ و فنلاند به عنوان دو کشور منطقه اسکاندویناوی، به عنوان مقاصد اصلی تحصیلی شمار زیادی از هموطنان قرار گرفته است. کشور سردسیر و ثروتمند نروژ، هیچ گاه یکی از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در اروپا نبوده است.

شاید عدم شناخت کافی از وضعیت جغرافیایی، فرهنگی و علمی این کشور به نسبت دیگر مقاصد تحصیلی ایرانیان در قاره سبز، زمینه های این ناآگاهی و تعامل ضعیف را فراهم کرده باشد.اما به نظر می رسد در دو دهه اخیر، نگاه مثبت متقاضیان ایرانی تحصیل در اروپا به کشور نروژ و مراکز آموزشی و پژوهشی آن به خصوص در زمینه نفت و گاز و رشته های مختلف مهندسی، بستری برای تعامل بیش تر با این کشور را سبب شده است. از آن جایی که دانمارک و سوئد در چند سال اخیر، سیستم معافیت شهریه برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا را لغو کرده اند، نروژ در کنار فنلاند با حفظ معافیت شهریه برای دانشجویان خارجی، در رقابت بیش تری برای جذب دانشجو و محقق باشند. در این گفتار به ارائه نکات ضروری جهت آشنایی متقاضیان تحصیل در این کشور می پردازیم. با ما همراه باشید…

در صورتی که علاقمند به تحصیل در کشور نروژ در مقطع کارشناسی می باشید، اکثر رشته های این مقطع در دانشگاه های نروژ به زبان نروژی می باشد. همان طور که در سوئد و فنلاند نیز، به زبان سوئدی و فنلاندی باید درس بخوانید.  بنابراین می بایست با این زبان در کشور خود تا حدودی آشنا شوید تا در صورت نیاز، برای پذیرش تحصیلی در این مقطع با مشکل زبان رو به رو نشوید. اما تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور، عموما به زبان انگلیسی می باشد و داشتن یک مدرک نشان دهنده آشنایی شما به زبان انگلیسی در حد استانداردهای مورد قبول دانشگاه های نروژ، برای اقدام برای پذیرش ضروری می باشد. این مدرک الزاما نباید آیلتس یا تافل باشد.

در صورتی که در دانشگاهی به زبان انگلیسی تحصیل کردید، می توانید یک گواهی ممهور به امضای دانشگاه برای اثبات این ادعا ارائه کنید تا از نیاز به ارائه مدارک بین المللی مربوطه معاف شوید. معمولا دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کرده اند، قادر به فراهم کردن چنین گواهینامه جایگزین آیلتس و تافل هستند. این در واقع English language proficiency exemption می باشد که باید در گواهینامه صادره، medium of instruction حتما زبان انگلیسی در آن قید شود.

اگر به هر دلیلی قصد یادگیری زبان نروژی دارید و می خواهید یکی از مقاطع تحصیلی در این کشور را آغاز کنید یا در مجموعه های صنعتی و علمی آن مشغول به کار شوید، یادگیری زبان نروژی باعث می شود تا ظرف مدت کوتاهی، زبان سوئدی را نیز یادبگیرید. به دلیل آن که زبان سوئدی و نروژی دارای ریشه های مشترک فراوانی می باشند و با یک پشتکار شش ماهه، می توانید زبان سوئدی را نیز آموخته و فرصت های علمی و شغلی خود را در اسکاندیناوی گسترش دهید. این یک تجربه عینی و عملی است و تنها یک شعار نیست.

تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در دانشگاه های نروژ رایگان است اما به دلیل معافیت دانشجویان از پرداخت شهریه، امکان دریافت بورس تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ضعیف است. به متقاضیان توصیه می شود حتی الامکان در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا با اساتید مربوطه در دانشگاه های مقصد، جهت دریافت کمک هزینه کوتاه مدت و بلند مدت رایزنی کنند. حتی الامکان، زمانی نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیلات رایگان در مقطع ارشد و دکترا در نروژ اقدام کنید، که بتوانید از پس هزینه های گران زندگی در این کشور گران اروپا برآیید.

برخی از دانشگاه های نروژ مانند دانشگاه اسلو۱ که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد و ۵ پژوهشگر و فارغ التحصیل آن تا کنون موفق به دریافت جایزه نوبل در رشته های فیزیک، اقتصاد و شیمی شده اند، از سابقه طولانی و موفقی در عرصه های تولید علم در جهان برخوردارند و به همین دلیل، رقابت میان دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های نروژ بسیار شدید است. اما تنوع دانشگاه و رشته تحصیلی سبب شده است تا متقاضیانی با رزومه متوسط به بالا بتوانند فرصت های تحصیلی خوبی را در این کشور پیدا کنند.

تحصیل در نروژ
تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ(وکیل مهاجرت به کشور نروژ- مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل)
کسانی که مدرک دیپلم را اخذ نموده اند و قصد ادامه تحصیل دراروپا را دارند، می توانند با اخذ ویزای تحصیلی شرایط ادامه تحصیل را فراهم سازند.
برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ داشتن مدارک ذیل الزامی است:
۱.دیپلم متوسطه ۱۲ ساله به علاوه حداقل یک سال تحصیلات دانشگاهی یا دیپلم متوسطه ۱۱ ساله به علاوه حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی
۲.نمره زبان انگلیسی آیلتس ۶ آکادمیک، تافل ۵۰۰، یا تافل اینترنتی ۶۰.
دوره های کارشناسی و تعدادی از دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ به زبان نروژی ارائه می شوند. البته بیشتر رشته های فوق لیسانس به زبان انگلیسی می باشند، ولی دانشجویان خارجی باید ابتدا دوره زبان نروژی را که تا یک سال طول می کشد، بگذرانند و این دوره زبان رایگان است.
مهلت ثبت نام :
اول دسامبر تا اول مارچ متغیر است سال تحصیلی معمولاً از نیمه دوم اگوست آغاز می شود.
دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی معادل ۹-۷ یورو خواهد داشت.
تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ(وکیل مهاجرت به کشور نروژ-مهاجرت در کشور نروژ از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل در کشور نروژ در مقطع کارشناسی ارشد با داشتن شرایطی که در ادامه مطالب ذکر می شود میتوانند اقدام نمایند. در نظر داشته باشید مدارک خود را برای اخذ پذیرش و ویزا به وکلایی بسپارید که اطلاعات کاملی از شرایط مهاجرت به کشور های اسکاندیناوی و اروپایی را دارند. خیلی از مهاجرین پرونده خود را به دست کسانی می سپارند که هیچ گونه اگاهی در زمینه مهاجرت ندارند و به علت ارائه نا درست مدارک و پرونده مهاجرتی به مراجع قانونی کشور مورد نظر، پرونده از طرف آن مراجع تایید نمی گردد و ویزا ریجکت می شود. شما میتوانید با ما تماس حاصل نمایید تا ما با افتخار با ارائه خدماتی ارزنده شما را در این خصوص یاری نماییم.
مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ:
مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی و ریز نمرات
مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های ایران و ریز نمرات
داشتن نمره زبان (بسته به دانشگاه آیلتس۶ یا ۶.۵(ترجیحاً آکادمیک)
مهلت ثبت نام :
مهلت ثبت نام بسته به دانشگاه، مقطع و حتی رشته از اول دسامبر تا اول مارچ متغیر است سال تحصیلی معمولاً از نیمه دوم اگوست آغاز می شود.
بر اساس قوانین دولت نروژ، دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی معادل ۹-۷ یورو خواهد داشت .
دانشجو باید حداقل ۱۰.۰۰۰ یورو در حساب بانکی خود داشته باشد. اگر متقاضی توسط شخص دیگری حمایت خواهد شد، باید علاوه بر نامه بانکی مبنی بر موجودی حامی، باید نامه ای رسمی مبنی بر تعهد حمایت و انتقال وجه به حساب متقاضی ضمیمه گردد.
تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ(وکیل مهاجرت-مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در مقطع دکتری.- اخذ اقامت نروژ)
فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد میتوانند برای ادامه تحصیل در کشور نروژ اقدام نمایند. تحصیل در مقطع دکتری در اکثر کشور های جهان شغل محسوب می شود و کشور نروژ نیز از این قائده مستثنی نیست.
شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکتری:
مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی وریز نمرات
مدرک کارشناسی و ریز نمرات
مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات
نمره آیلتس ۷
بر اساس قوانین دولت نروژ، دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی معادل ۹-۷ یورو خواهد داشت .
دانشجو باید حداقل ۱۰.۰۰۰ یورو در حساب بانکی خود داشته باشد. اگر متقاضی توسط شخص دیگری حمایت خواهد شد، باید علاوه بر نامه بانکی مبنی بر موجودی حامی، باید نامه ای رسمی مبنی بر تعهد حمایت و انتقال وجه به حساب متقاضی ضمیمه گردد.

تحصیل در نروژ
(مهاجرت تحصیلی به نروژ – اعزام دانشجو به نروژ– وکیل مهاجرت در خصوص تحصیل در نروژ)

تحصیلات ابتدایی در کشور نروژ

آموزش‌ رسمی‌ و الزامی کشور نروژ برای کودکان از ۶ سالگی‌ شروع می‌شود و مدت ۱۰ سال‌ به طول‌ می‌ انجامد و از ۳ مرحله تشکیل می شود: ابتدایی، کلاس های اول تا چهارم (۶ تا ۱۰ سالگی)؛ راهنمایی، کلاس های پنجم تا هفتم (۱۰ تا ۱۳ سالگی)؛ پیش از دبیرستان، کلاس های هشتم تا دهم (۱۳ تا ۱۶ سالگی).

از ۱۶ سالگی‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبیرستان‌ می‌شوند؛ مدت زمان تحصیلات دوره دبیرستان ۳ سال‌ می باشد، و به دو صورت می باشد:

۱- عمومی؛

۲- حرفه ای.
در انتهای دوره‌ ی ۳ ساله‌ تحصیلات‌ دبیرستان، دانش‌آموزان‌ در امتحانات‌ پایانی شرکت می‌ نمایند که‌ بدون در نظر گرفتن اینکه دوره عمومی یا حرفه ای را گذرانده باشند ، آزمونی واحد را پشت سر خواهند گذاشت.
در نروژ، دبستان‌ها و مدارس راهنمایی تحت نظارت شهرداری ها می باشد و دبیرستان‌ها نیز تحت نظارت دولت است.

تحصیلات‌ دانشگاهی‌

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌ در دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی‌ صورت میگیرد. در نروژ دانشگاه ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ تحت نظارت وزارت‌ آموزش‌ و پژوهش‌ Ministry of Education and Research فعالیت‌ آموزشی‌ و پژوهشی‌ دارند که‌ شامل‌ دانشگاه های جامع‌، دانشگاه های تخصصی،‌ کالج های دانشگاهی و کالج های هنر می شود. علاقمندان به‌ تحصیلات‌ عالی‌ در کشور نروژ باید دیپلم دبیرستان (Vitnemål Fra Videregående Skole) را داشته باشند. علاقمندانی که حداقل‌ ۲۳ سال‌ سن‌ و ۵ سال‌ تجربه‌ کاری‌ و تحصیلی داشته و ۶ درس اصلی زبان نروژی، زبان انگلیسی، تعلیمات مدنی، تاریخ مدرن، علوم طبیعی و ریاضیات را گذرانده باشند، می‌توانند بدون‌ دیپلم دبیرستان، وارد مراکز آموزش‌ عالی‌ شوند.
دانشجویان‌ خارجی‌ جهت ورود به‌ مراکز آموزش‌ عالی‌ باید دیپلمی هم ارزش دیپلم دبیرستان نروژ داشته باشند که معمولاً علاوه بر دیپلم دوازه ساله باید یک سال در دانشگاه تحصیل کرده باشند؛ علاوه بر این، مسلط بودن به زبان نروژی (اخذ حداقل نمره ۰/۳) و انگلیسی (نمره تافل ۵۰۰ و IELTS 6 ضروری است.)

تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد در نروژ رایگان می باشد و مدت زمان دوره کارشناسی ارشد دو سال می باشد و دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شود.

البته باید دقت نمود که رایگان بودن دانشگاه های این کشور، به این مفهوم نیست که تحصیل در این کشور ارزان تمام می شود، بدین جهت که کشور نروژ یکی از گران ترین کشورهای اروپایی است و به عنوان مثال، هزینه زندگی در اسلو در بسیاری از موارد به ماهانه فراتر از دو هزار یورو می رسد.

چگونگی ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌

‌‌مدرک‌ Høgskolekandidat و کلیه‌ مدارک‌ ۲ یا ۳ سال‌ تحصیل‌ و همچنین‌ تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ ۷۰ واحد دانشگاهی ایران به مأخذ”کاردانی” ارزشیابی‌ می‌شود.
مدارک Bachelor و Candidatus/ Candidata magisterii Cand. Mag به مأخذ “کارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شود.
مدرک Master به مأخذ “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می شود.
مدرک Philosophiae Doctor ، “دکترا” ارزشیابی‌ می‌شود.

1 دیدگاه

  1. followermax گفت:

    سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون
    تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *