سرمایه گذاری در آلمان

پیشنهاد میشود برای افرادی که وضعیت مالی مناسبی دارند از شرایط مهاجرت به آلمان ، مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری را انتخاب نمایند زیرا مناسب ترین روش می‌باشد، چرا که آلمان یکی از کشورهای پرقدرت از نظر اقتصادی می‌باشد و افراد می‌توانند با سرمایه گذاری در آلمان به اهداف خود در زمینه تجارت برسند.

برای سرمایه‌گذاری در آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری باید قبل از هر اقدامی ابتدا شرایط اقتصادی این کشور را بررسی کرده و از اطلاعاتی مانند شرایط زندگی ، کار، بازار کار در این کشور غافل نشوید تا بتوانید با استفاده از اطلاعاتی که دریافت می‌کنید برنامه‌ریزی انجام دهید و طبق آن اقامت آلمان را کسب نمایید.

سرمایه گذاری در آلمان: سرمایه‌ گذاری یا کار آزاد در کشور آلمان به روش‌های زیادی می تواند انجام شود و از روش های حقوقی‌ متعددی انجام پذیرد.

1. فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران، مغازه فرش فروشی)
2. ثبت شرکت مدنی (با حداقل2 نفر)
3. ثبت شرکت های تضامنی شخصی
4. ثبت شرکت با مسئولیت محدود
5. ثبت شرکت سهامی
6. ثبت شعبه شرکت
– ثبت شعبه مستقل
– ثبت شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه و…)
7. دفتر نمایندگی

در زیر به توضیح هرکدام می پردازیم:

1- فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی)

در این نوع از فعالیت نیاز به تشکیل شرکت نبوده و می‌توان با گرفتن اجازه کسب این نوع کارهای صنفی و تجاری را شروع کرد. بعضی از این فعالیت‌های شغلی نیاز به گرفتن اجازه ویژه نبوده مانند فرش فروشی، خواربار فروشی، صادرات و واردات ولی برای بعضی از آنها باید اجازه ویژه آن کسب گرفته شود، مانند رستوران یا تاکسی.

2- ثبت یک شرکت (شرکت مستقل) به شکل یک شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)

سرمایه گذاران ایرانی می‌توانند برای فعالیت اقتصادی خود در آلمان یک شکل اقتصادی مستقل از راه تاسیس و ثبت یک شرکت Tochtergesellschaft به شکل شرکت با مسئولیت محدود که ساده‌ ترین حضور در بازار اقتصادی آلمان و سرمایه گذاری در آلمان می‌باشد، انتخاب نمایند.

تاسیس و به ثبت رساندن شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل سرمایه 25000 یورو داشته باشید.
برای ثبت شرکت دختر یا مستقل نیاز به ارائه موارد زیر است:
الف)- مدارک شخص متقاضی ثبت شرکت مستقل
ب)- مدارک مربوط به شرکت مادر در ایران
ج)- مدارک مربوط به شعبه آلمان
شبیه مجوز فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung است. در ضمن هزینه‌های ثبت شرکت باید پرداخت شود.

هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

هزینه کامل برای ثبت شرکت بین 9000 الی 13000 یورو است و این هزینه شامل هزینه های ثبت شرکت، تهیه اساسنامه، آگهی ها ، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی می باشد.
این مبلغ شامل گرفتن مجوز های خاص، افتتاح حساب بانکی در بانک های آلمان نیست. شرکت باید یک مشاور مالیاتی برای تنظیم دفاتر، سود و زیان و محاسبه ارزش افزوده یا مالیات بر مصرف و ترازنامه و مالیات سالیانه نیز داشته باشد.

3- ثبت شعبه

اشخاص ایرانی می‌توانند مبادرت به تاسیس و ثبت شعبه اعم از مستقل و وابسته بنمایند. اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند اقدام به تاسیس شعبه بنمایند که تاجر یا بازرگان کامل  Vollkaufmann باشند مانند شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی یا تجار یا بازرگان و تولیدکنندگان بزرگ . یک بقالی کوچک نمی‌تواند شعبه در آلمان تاسیس کند ولی تولید کننده مواد غذایی یا تاجر بزرگ فعال در صادرات و واردات حق تاسیس و ثبت شعبه دارد. تمام شرکت های تجاری با شخصیت حقوقی مستقل از نظر قانون آلمان تاجر کامل بوده و مجاز به تاسیس شعبه می‌باشند. افراد دیگر که تاجر کامل نمی باشند می‌توانند فقط شعبه غیر مستقل تاسیس نمایند. شعبه می‌تواند اشکال مختلف داشته باشد:

– شعبه مستقل Selbständige Niederlassung (Zweigniederlassung)

– شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه) Unselbständige Niederlassung (Betriebsstätte) تاسیس شود.

– شعبه مستقل
ثبت شعبه مستقل یک شرکت ایرانی در آلمان دارای شخصیت حقوقی مستقل نیست و از شرکت مادر ایرانی در ایران از لحاظ سازمانی وحقوقی جدا نمی باشد. شعبه از لحاظ سازمانی و حقوقی تابع و جزئی از شرکت مادر ایرانی بوده و تابع قوانین ایران می باشد.

شعبه مستقل باید دارای حداقل سه مشخصه کلی زیر باشد:
– چنان باید سازماندهی یابد که توانایی کلیه کارهای تجاری با استقلال را در آلمان داشته باشد،
– این سازماندهی باید به شیوه صورت گیرد که با از رفتن شرکت مادر بتواند به کارهای تجاری خود ادامه دهد،
– شعبه باید مدیریت جداگانه با اختیارات عقد قراردادها و سرمایه مستقل ازمادر داشته تا بتواند این اختیارات عملی شود و ترازنامه جداگانه‌ ای در شرکت مادر نیز داشته باشد.
همچنین دانستن نکات زیر نیز لازم است:
– نام شعبه و نام شرکت مادر معمولا یکسان است.
– شعبه از لحاظ مکانی از شرکت مادر ایرانی مجزا می باشد.
– قراردادها و اعمال تجاری انجام یافته توسط مدیر شعبه در ظاهر به نام شعبه و در باطن متعهد و منتفع شرکت مادر می باشد، حتی اگر شعبه دارای سرمایه مستقلی باشد.
– ترازنامه، حساب سود و زیان تابع قوانین آلمان می باشد.
تاسیس یک شعبه مستقل نیاز به ارائه مدارک زیر است:
الف) مدارک مربوط به شخص متقاضی ثبت شعبه
ب) مدارک مربوط به شرکت مادر در ایران
ج) مدارک مربوط به شعبه آلمان است. شبیه مجوز فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung
در ضمن هزینه‌های تاسیس و ثبت شرکت باید پرداخت گردد.
شعبه موظف به پرداخت مالیات بوده و پرداخت انواع مالیات‌ هایی که برای این نوع شرکت ها و شعبه قانونا مقرر است، الزامی می باشد.

هزینه‌های ثبت شعبه مستقل:
هرینه کامل برای ثبت شعبه مستقل بین 8000 الی 10000 یورو است و این هزینه شامل هرینه های ثبت شعبه، آگهی ها، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی می باشد.
این مبلغ شامل گرفتن مجوز های خاص، افتتاح حساب بانکی در بانک های آلمان نیست.
شعبه مستقل باید یک مشاور مالیاتی برای تنظیم دفاتر، سود و زیان و محاسبه ارزش افزوده یا مالیات بر مصرف و ترازنامه و مالیات سالیانه نیز داشته باشد. برای محاسبه مالیات و در آمدها و هزینه های ماهیانه باید شعبه ماهیانه مبلغی مقطوع پرداخت کند و برای تنظیم ترازنامه سالیانه نیز مبلغی که با توجه به در آمد شعبه مستقل محاسبه خواهد شد پرداخت کند.

4. دفتر نمایندگی

تاسیس دفتر نمایندگی در آلمان ممکن است به شکل دفتر باشد که یک راه سرمایه گذاری در کشور آلمان است.

ثبت دفتر نمایندگی در آلمان ممکن است به شکل دفتر زیر صورت گیرد. این دفتر ممکن است:
– از طرف خود شرکت مادر اداره شود و از این لحاظ از هر جهت وابسته به شرکت مادر است یا ممکن است که این دفتر نمایندگی از طرف یک نماینده تجاری همراه با داشتن وکالت اداره شود.
در هر صورت دفتر نمایندگی حق فعالیت مستقل مانند عقد قرارداد به نام خود نداشته و فقط می‌تواند فعالیت تجاری محدودی داشته باشد، شبیه بازاریابی، خدمات پس از فروش و …

ثبت شرکت در آلمان

طبق قوانین سرمایه گذاری در آلمان برای سرمایه گذاری سبک یا ثبت شرکت در کشور آلمان شما به یک طرح اقتصادی یا Business plan ارائه دهید. این طرح باید در کشور آلمان قابلیت اجرا داشته باشد. از طرف دیگر این طرح باید به گونه ای باشد که امکان سود آوری آن وجود داشته باشد و متقاضی ثبت شرکت در آن حوزه, تجربه کاری داشته باشد و بتواند مهاجرت کند .

موسسه حقوقی نوباوران با بهره گیری از توان بهترین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در امر مهاجرت، یاری کننده متقاضیان سرمایه گذاری در آلمان خواهد بود.

تحصیل در آلمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *