امروز ۲۶ /آبان /۱۳۹۷ - ساعت

سیستم آموزش عالی جمهوری چک

Rate this post

سیستم آموزش عالی جمهوری چک

پایه تحصیلات عالی عالی در ششصد سال است. در سال ۱۳۴۸ امپراطور چارلز IV یک دانشگاه در پراگ تاسیس کرد که قدیمی ترین موسسه آموزشی در مرکز اروپا بود. اکنون دانشگاه چارلز چک نامگذاری شده است.

از سال ۲۰۰۱، ساختار سه چرخه به طور جدی در سیستم آموزش عالی (یعنی برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) اجرا شده است. اداره مرکزی آموزش و پرورش وزارت آموزش و پرورش، جوانان و ورزش است.

زبان آموزش جمهوری چک

زبان اصلی تحصیل چک است، اما طیف وسیعی از برنامه های ارائه شده به زبان های خارجی (به طور عمده به زبان انگلیسی) به طور خاص در حال گسترش است تا دانش آموزان بین المللی را تامین کند.

سازمان مطالعات در چک

سال تحصیلی به دو ترم یا دوره تقسیم می شود. اینها به طور کلی به شرح زیر است:

زمستان ترم-ترم پاییز

دوره آموزشی

اواسط سپتامبر – اواسط دسامبر

اواسط ماه فوریه – اواسط ماه مه

دوره آزمون

ژانویه – اواسط فوریه

اواسط ماه مه – پایان ماه ژوئن

ارزیابی دانشجویی در چک

فراوانی و روش های ارزیابی دستاوردهای دانشجویان بر حسب رشته تحصیلی متفاوت است. در بعضی موارد، یک سیستم معاینه جزئی که بعد از هر ترم انجام می شود، در موارد دیگر، بعد از هر بخش تکمیل شده، یک معاینه جامع، اغلب در پایان یک ماژول خاص، تجویز می شود. نتایج مطالعات در موسسات آموزش عالی به طور عمده توسط سیستم اعتبارات یا امتیازات ارزیابی می شود. سیستم اعتباری (اعتبار انتقال اعتباری اروپا) تشویق شده است، زیرا اجازه می دهد قسمت های تکمیل شده از مطالعات به رسمیت شناخته شود، بنابراین به انتقال قابلیت درون سیستم کمک می کند.

ساختار درجه

موسسات آموزش عالی برنامه های تحصیلات معتبر را در سه سطح: لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا، و همچنین دوره های یادگیری مادام العمر ارائه می دهند. موسسات آموزش عالی می توانند نوعی دانشگاه یا غیر دانشگاهی باشند. موسسات سنتی دانشگاه ممکن است انواع برنامه های تحصیلی را ارائه دهند در حالی که موسسات غیر دانشگاهی با ارائه برنامه های کارشناسی کارشناسی به طور عمده مشخص می شوند. اسناد و مدارک تأیید تکمیل تحصیلات و حق تحصیلات دانشگاهی دیپلم عالی و مکمل دیپلم است.

کارشناسی و لیسانس در چک

۳ تا ۴ سال در دوره هستند و اولین سطح آموزش عالی را تشکیل می دهند. برنامه تحصیلی باید با یک معاینه دولتی نهایی انجام شود که معمولا شامل ارائه و دفاع از پایان نامه است. فارغ التحصیلان موفق ممکن است وارد بازار کار شوند و یا تحصیلات خود را در پیگیری برنامه های کارشناسی ارشد در زمینه های مرتبط ادامه دهند.

کارشناسی ارشد و فوق لیسانس در جمهوری چک

ممکن است از برنامه های کارشناسی به عنوان پیگیری برنامه های کارشناسی ارشد (۱ تا ۳ سال) یا برنامه های کامل (۴ تا ۶ سال) پیروی کنند. برنامه ها بر کسب و استفاده از دانش نظری و توسعه خلاقیت و استعداد تمرکز می کنند. فارغ التحصیلان در برنامه های کارشناسی ارشد باید یک معاینه دولتی نهایی را انجام دهند و به طور عمومی در مورد پایان نامه ها شرکت کنند. مطالعات در پزشکی، دامپزشکی و بهداشت، توسط یک معاینه دولتی درخواست می شود، از جمله ارائه و دفاع از پایان نامه دقیق.

دکترا در چک

(به طور معمول ۳ سال گذشته) برای فارغ التحصیلان برنامه های کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده و تمرکز بر خلاقیت مستقل در تحقیقات، توسعه و هنر است. مطالعات دکترا به وسیله یک معاینه دکترای دولتی و ارائه عمومی و دفاع از پایاننامه دکترا (پایان نامه) بر مبنای کار اصلی انجام می شود که باید برای چاپ و انتشار مجددا منتشر شود.

تذکر

چندین دانشگاه دولتی و خصوصی نیز وجود دارد که برنامه های کارشناسی ارشد بازرگانی در جمهوری چک را ارائه می دهند. دوره های اصلی در یک برنامه MBA شامل بخش های مختلف کسب و کار مانند حسابداری، مالی، بازاریابی، منابع انسانی، عملیات، و آمار است. 

منبع:

تحصیل در چک

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

تحصیل دندانپزشکی در جمهوری چک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *