امروز ۲۲ /آذر /۱۳۹۷ - ساعت
Rate this post
مقایسه ی دو کشور کانادا و استرالیا

مقایسه ی کشورهای استرالیا و کانادا

در قسمت زیر مقایسه ای بین دو کشور محبوب دانشجویان بین المللی کشورهای استرالیا و کانادا انجام می شود. مقصد مورد نظر خود برای تحصیل در خارج از کشور را با اساس هزینه های زندگی، ویزا، شرایط دوره ها، فرصت های کاری و … انتخاب کنید.

۱. دوره های محبوب

 1. کانادا: مدیریت کسب و کار، رسانه، مهندسی، پرستاری، علوم کامپیوتری و هتلداری
 2. استرالیا: حسابداری، MBA، بهداشت، فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش، مدیریت هتل

۲. شرایط/ نیازمندی ها

کانادا: برای پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا (UG) باید ۱۲ سال تحصیلی را به اتمام رسانده باشید. هرچند برای پذیرش باید در آزمون SAT شرکت کنید. مدت اخذ مدرک این دوره ۴ سال و مدت زمان اخذ یک دیپلما دو یا سه ساله می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد (PG) پذیرش در دوره های حرفه ای راحت تر است زیرا معیارهای پذیرش در آنها راحت تر هستند. برای اخذ پذیرش از دوره های مدیریتی باید در آزمون GMAT شرکت کنید و برای اخذ مدرک مهندسی باید در آزمون GRE شرکت نمایید.

مفهوم حدنصاب نمره در کالج های کانادا استفاده نمی شود. کالج ها میانگین نمره ی مورد پذیرش برای دوره های متفاوت را در وب سایت خود اعلام می کنند. با داشتن این میانگین می توانیم حدس زنیم که چه نمره ای، امتیاز خوب در نظر گرفته می شود.. همچنین صرف نظر از نوع و مقطع مدرکی که قصد تحصیل در آن را دارید باید یکی از مدارک تافل یا آیلتس را داشته باشید. برخی از کالج ها ممکن است از دانشجویان مدرک زبان نخواهند اما توصیه می شود که آیلتس یا تافل خود را بگیرید زیرا این مدارک برای اخذ ویزا اهمیت زیادی دارند. در صورتی که آفیسر ویزا از شرایط مهارت زبان شما مطمئن نباشد، به شما ویزا نخواهد داد. (دوره ی زبان در کانادا)

استرالیا: برای دوره های کارشناسی (UG) در استرالیا، همه باید ۱۲ سال آموزش پیش از دانشگاه را به اتمام رسانده باشند. این موضوع باعث می شود که دانشجویان راحت تر بتوانند به طور مستقیم به مدرک/ دوره ی مد نظر خود اپلای کنند.

در دوره های کارشناسی ارشد استرالیا، می توانید بعد از اتمام دوره ی سه ساله ی کارشناسی، پذیرش بگیرید. در مورد رشته های مهندسی شما به یک مدرک کارشناسی چهار ساله در رشته ی مهندسی نیاز خواهید داشت. برای اخذ پذیرش در رشته های مدیریتی کانادا (بیزنس اسکول های کانادا) باید در آزمون GMAT و برای پذیرش از رشته های علوم پایه باید در آزمون GRE شرکت نمایید.

پذیرش در رشته های مدیریتی برخی از کالج ها ممکن است نیازمند داشتن سابقه ی کار نباشند. در صورت نداشتن سابقه ی کار، باید در دوره های اخذ سرتیفیکیت یا دیپلمای تحصیلات تکمیلی ثبت نام نمایید. برخی از دانشگاه ها ممکن است از دانشجویان مدرک تافل یا آیلتس نخواهند، اما داشتن یکی از این مدارک برای اخذ ویزا اهمیت دارد.

۳. هزینه ی زندگی

هزینه های زندگی در کانادا و استرالیا به فاکتورهای زیادی از جمله دانشگاه، دوره و مکان زندگی و تحصیل بستگی دارد.

هزینه ی دوره های کارشناسی:

جزئیاتدوره های کارشناسی در کانادادوره های کارشناسی در استرالیا
شهریه۱۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار در سال۱۵,۰۰۰ تا ۳۳,۰۰۰ دلار در سال
مخارج محل اقامت و زندگی۱۰,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ دلار در سال۱۹,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار در سال
مدت دوره۴ سال۳ سال
مجموع۲۰,۰۰۰ تا ۴۲,۰۰۰ دلار در سال۳۴,۰۰۰ تا ۵۳,۰۰۰ دلار در سال

 

هزینه ی دوره های کارشناسی ارشد:

جزئیاتدوره های کارشناسی در کانادادوره های کارشناسی در استرالیا
شهریه۱۵,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلار در سال۲۰,۰۰۰ تا ۳۷,۰۰۰ دلار در سال
مخارج محل اقامت و زندگی۱۰,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ دلار در سال۱۹,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ دلار در سال
مدت دوره۱ تا ۲ سال۱ تا ۲ سال
مجموع۲۵,۰۰۰ تا ۴۷,۰۰۰ دلار در سال۳۹,۰۰۰ تا ۵۷,۰۰۰ دلار در سال

۴. مراحل اخذ ویزا

کانادا: برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا باید مقررات زیر را رعایت نمایید:

 • ظرف ۹۰ روز از اتمام تحصیلات خود برای مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید.  (شرایط دوره ی تحصیلی برای اخذ مجوز PGWPدر کانادا)
 • فرآیند درخواست ویزای کانادا برای برخی متقاضیان نیازمند یک تست اجباری پزشکی می باشد.
 • در صورت اقامت یک سال یا بیشتر، همسر فرد متقاضی نیز می تواند به صورت تمام وقت کار کند.
 • درخواست برای این ویزا ۱۵۰ دلار هزینه دارد.
 • شما نمی توانید بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. در تعطیلات، بین ترم ها و تابستان، دانشجویان می توانند تا سقف ۴۰ ساعت در هر هفته مشغول به کار باشند.

استرالیا: برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا، باید قوانین زیر را مد نظر قرار دهید:

 • ویزای دانشجویی استرالیا به شکل یک برچسب داده نمی شود.
 • درخواست برای ویزا ۵۳۵ دلار هزینه دارد.
 • همسر فرد فقط وقتی وابسته ی او محسوب می شود که دانشجو در مقطع ارشد یا دکترا در حال تحصیل باشد.
 • دارندگان ویزای دانشجویی در استرالیا مجاز هستند در حین تحصیل خود تا سقف ۴۰ ساعت در هر دو هفته کار کنند.

۵. مجوز اشتغال پس از تحصیل (ویزای کار پس از تحصیل)

کانادا:

ویزای کار پس از تحصیل به دانشجویانی که از هر یک از دانشگاه های کانادا (موسسات آموزش عالی کانادا) فارغ التحصیل شده اند، امکان کار بعد از تحصیل را تا سقف یک دوره ی زمانی مشخص که به مدت دوره ی تحصیلی آنها بستگی دارد و حداکثر سه سال می باشد، برای دانشجو فراهم می کند. دانشجو با این مجوز کار می تواند در هر رشته یا صنعتی مشغول به کار شود.

استرالیا:

فارغ التحصیلانی که یک مدرک لیسانس یا ارشد خود را در یکی از دانشگاه های استرالیا گذرانده اند، ممکن است واجد شرایط اپلای برای ویزای دو ساله ی کار پس از تحصیل باشند. سایر فارغ التحصیلان ممکن است بتواند از طریق برنامه ی کار فارغ التحصیلان برای زیرمجموعه ای ۱۸ ماهه از ویزای ۴۸۵ استرالیا اپلای نمایند.

۶. فرصت های استخدام

کانادا- مشاغلی همانند پرستاران ارشد (رشته پرستاری در کانادا)، تحلیلگران برنامه، معلمان، داروسازان (رشته داروسازی در کانادا)، مدیران مالی، مدیران ساخت و ساز و … برخی از پرتقاضاترین موقعیت های شغلی در کانادا می باشند.

استرالیا: مشاغل برتر استرالیا، آموزش، سرویس های پزشکی، صنعت هتلداری، طراحی سیستم های کامپیوتری، حسابداری و … می باشند.

توجه: مفاهیمی همانند مشاغل داخل دانشگاه و استخدام در پردیس برای دانشگاه های خارجی کاربرد ندارند. توصیه می شود که دانشجویان خودشان به دنبال کارورزی و شغل باشند.

۷. فرصت های اقامت دائم

کانادا- در طول مدت زمان اعتبار مجوز کار پس از تحصیل می توانید تحت گروه تجربه ی کانادایی برای اخذ اقامت دائم کانادا اپلای نمایید. از آنجایی کشور کانادا کم جمعیت است، کمبود زیادی از نظر نیروهای متخصص (نیروی متخصص فدرال) دارد. در مقایسه با سایر کشورها، اخذ اقامت کانادا بسیار راحت است.

استرالیا- اخذ مجوز اقامت دائم استرالیا امکان پذیر است اما فرآیندی طولانی دارد. مقامات رسمی مهاجرت یک کنترل کامل از پس زمینه ی دانشجو انجام می دهند تا از جعلی نبودن آن اطمینان حاصل نمایند. از آنجایی که فرآیند اخذ ویزای استرالیا سیار پیچیده است، تایید مجوز PR ممکن است زمانبر باشد.

۸. بورسیه ها

اکثر دانشگاه های خارج از کشور، کمک هایی مالی برای دانشجویان تدارک دیده اند. شما می توانید از طریق دپارتمان کمک های مالی دانشگاه مد نظر، درباره ی بورسیه ها و کمک هزینه های ارائه شده مطلع شوید. علاوه بر بورسیه های ارائه شده از طرف دانشگاه، بورسیه های زیادی از سوی سازمان ها و بنیادها ارائه می شوند.

تحصیل در استرالیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *