امروز ۰۲ /اسفند /۱۳۹۷ - ساعت

تحصیل در روسیه

۲.۳ (۴۵.۷۱%) ۷ votes
تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه ؛ بزرگترین کشور دنیا

روسیه بزرگترین کشور دنیا است که قلمروی آن بیش از ۱۷ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و از دشت‌های سرد اروپا تا مناطق منجمد آسیا را پوشش می‌دهد. این کشور با وسعت فراوانی که دارد در حدود ۲۰۰ قوم و ۱۰۰ زبان مختلف را در خود جای داده است. اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید باید بدانید که این کشور مملو از فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف و جذاب است.

آشنایی با کشور روسیه

پایتخت کشور روسیه مسکو است و جمعیت آن ۱۴۴.۳ میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور با وجود تنوع بالای زبانی روسی است و این زبان توانسته است که بدون واریز شدن لغات و دستور زبان‌های دیگر اقوام داخل روسیه به آن همانطور که بوده باقی بماند. زبان روسی ششمین زبان رسمی در سازمان ملل است. واحد پول این کشور روبل روسیه است.

صرف نظر از فرهنگ متنوع، دانستن اینکه روسیه خانه‌ی ۲۶ میراث جهانی یونسکو است تحصیل در روسیه را از قبل هم جذاب‌تر می‌کند. سالانه میلیون‌ها گردشگر برای بازدید این میراث ارزمند به روسیه سفر می‌کنند. دانشگاه‌ها در کشور روسیه برای رسیدن به اهداف آموزشی هر ساله سفرهای دانشجویی بسیاری را به نقاط مختلف کشور از جمله میدان سرخ، کاخ کرملین، کوه‌های طلایی التای و … تدارک می‌بینند.

نکته حائز اهمیت دیگر سطح علمی کشور روسیه است. آموزش و پرورش در روسیه به علت دستاورد‌های آن در زمینه علوم و تحقیقات در سطح عالی بسیار مشهور است. نفوذ گسترده روسیه بر رشته‌های علمی چنان زیاد است که موجب شده چیزی غریب به ربع ادبیات علمی نوشته شده در جهان توسط روسیه منتشر شده باشد.

سیستم آموزشی کشور روسیه

سیستم آموزش و پرورش روسیه غیر از چند تفاوت جزئی به شدت مشابه سیستم آموزشی اروپای مرکزی است. آموزش در کشور روسیه به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود: آموزش ابتدایی، متوسطه، تحصیلات عالی و تحصیلات عالی تکمیلی. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در روسیه به طور کلی ۱۱ سال به طول می‌انجامد.

انواع موسسات آموزش عالی در روسیه

موسسات آموزش عالی در روسیه به سه بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. دانشگاه‌ها که طیف وسیغی از برنامه‌های آموزشی را در سطوح مختلف ارائه می‌دهند.
 2. آکادمی‌ها که بیشتر بر روی موضوعی خاص تمرکز دارند برای مثال معماری، هنر، علوم و … .
 3. موسسات که شاخه‌ی مستقلی از دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها هستند و دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را ارائه می‌دهند.

حقایقی درباره‌ی ساختار برنامه‌های تحصیلی دانشگاهی در نظام آموزشی روسیه

 • معمولا یک دوره آموزش عالی در روسیه بین ۴ تا ۶ سال به طول می‌انجامد.
 • مقطع کارشناسی (به روسی: Bakalavr) 4 سال تحصیلی کامل به طول می‌انجامد و گذراندن امتحانات نهایی و ارائه پروچه تحقیقاتی برای گرفتن گواهینامه الزامی است. این دوره برای رشته‌های پزشکی ۶ سال طول می‌کشد.
 • کارشناسی ارشد (به روسی: Magistr) در روسیه دو سال به طول می‌انجامد. هرچند این مقطع به عنوان تحصیلات تکمیلی عالی شناخته نمی‌شود.
 • کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند می‌توانند برای ادامه تحصیلات تکمیلی عالی درخواست دهند. این بخش از تحصیلات شامل دو بخش است یا در دانشگاه صورت می‌پذیرد یا در موسسات علمی. کسانی که تحصیلات تکیمیلی عالی خود را در دانشگاه می‌گذرانند مدرکی معادل دکترا را دریافت خواهند کرد. دوره دکترا در روسیه بین ۲ تا ۴ سال به طول می‌انجامد.

سال تحصیلی در روسیه

کسانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند باید بدانند که سال تحصیلی در این کشور به دو ترم تقسیم می‌شود. ترم اول از ماه سپتامبر تا ماه ژانویه و ترم دوم از ماه فوریه تا ماه ژوئن به طول می‌انجامد. این برنامه برای تمامی دانشگاه‌های روسیه بنابر قانونی که توسط دولت روسیه بنا نهاده اجباری است.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در روسیه

برای اکثر دانشجوهای بین‌المللی که از کشورهای خارجی برای تحصیل در روسیه اقدام می‌کنند، ویزای دانشجویی لازم است. زیرا این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست بنابراین امتیاز ورود بدون ویزا برای افراد عضو اتحادیه اروپا اعمال نمی‌شود. با این حال افرادی که شهروند کشورهای مشترک ‌المنافع با روسیه که شامل ارمنستان، بلاروس و … هستند نیاز به ویزای دانشجویی برای ورود و تحصیل در روسیه ندارند.

یک ویزای دانشجویی روسیه برای ۹۰ روز اعتبار دارد و امکان تمدید آن تا یک سال وجود دارد. پس از آن دوباره باید برای سال‌های بعدی درخواست ویزا داد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در روسیه

 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 • گذرنامه با اعتبار باقی مانده حداقل ۱۸ ماه و حداقل دو صفحه مهر نخورده و سفید. به همراه یک کپی از صفحه اول پاسپورت.
 • یک گواهی پزشکی که بیش از ۳ ماه از زمان آن نگذشته باشد که نشان دهنده‌ی پاک بودن افراد از ویروس اچ آی وی و ایدز باشد.
 • فرم درخواست چاپ شده برای ارسال به سفارت یا کنسولگری (این مرحله را می‌توان به صورت آنلاین نیز انجام داد).
 • رضایت‌نامه‌ی مهر و امضا شده‌ی والدین توسط دفتر رسمی اسناد برای افراد زیر ۱۸ سال.

کار در زمان تحصیل در روسیه

ویزای دانشجویی روسیه دارای مزایای مختلفی از جمله اجازه کار همراه با تحصیل است. شما می‌توانید مجوز کار را از سرویس فدرال مهاجرت (FMS) دریافت کنید.

هزینه‌های تحصیل در روسیه

هزینه‌های تحصیل در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین به نسبت کیفیت سیستم آموزشی آنچنان زیاد نیست. زیرا که ۲۲ دانشگاه این کشور در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان QS سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ قرار گرفته بودند.

حقایقی درباره شهریه دانشگاه‌های روسیه

 • شهریه مقطع کارشناسی در روسیه از ۱۲۰۳ دلار تا ۶۸۲۴ دلار در سال متغیر است.
 • شهریه مقطع کارشناسی ارشد در روسیه از ۱۴۷۳ دلار تا ۸۰۸۲ دلار در سال متغیر است.
 • شهریه مقاطع تحصیلی تکمیلی عالی (دکترا) در روسیه از ۱۲۹۳ دلار تا ۴۴۹۰ دلار متغیر است.
 • دانشگاه‌های برای دانشجویان بین‌المللی دوره‌های آموزشی ترتیب داده است تا آن‌ها را با فرهنگ، زبان و سبک زندگی روسی آشنا کنند و تا به این شکل بتوانند در مدت تحصیل در روسیه زندگی راحت‌تری داشته باشند. این برنامه‌ها چیزی حدود ۲۱۵۵ دلار هزینه دارند.

بورسیه‌ و کمک هزینه‌های تحصیلی

درخواست دادن برای دریافت کمک هزینه دانشجویی نیازمند یک مدرک EGE است. این مدرک یک آزمون دولتی است که معادل امتحان تمام دبیرستان‌های روسیه است. نتایج این امتحان برای درخواست پذیرش در دانشگاه‌ها روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دولت روسیه برای ۱۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در سال ۲۰۱۷ کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه کرد. این کمک هزینه تحصیلی هزینه‌های کامل شهریه، هزینه‌های خوابگاه‌های دانشجویی و مستمری ماهانه را پوشش می‌داد. با این‌حال این کمک هزینه تحصیلی برای هزینه‌هایی چون سفر، هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی کافی نیست و دانشجو باید خود آن‌ها را پرداخت نماید.

شهرهای دانشجویی روسیه

کسانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند بهتر است از بهترین شهرهای دانشجویی این کشور اطلاع یابند تا بتوانند بهترین گزینه‌ها را برای خود انتخاب نمایند. در ادامه بعضی از مهمترین این شهر‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

مسکو

مسکو پایتخت کشور روسیه و بزرگترین شهر آن است. این شهر دارای دانشگاه‌های معتبر و موسسات آموزش عالی فراوان و همچنین زندگی پر جنب و جوش و خیابان‌ها و زندگی شبانه است. دانش‌جویانی که تمایل دارند در کنار تحصیل در روسیه فعالیت‌های فوق‌العاده سرگرم‌کننده و تجارب هیجان انگیزی داشته باشند بهتر است مسکو را به عنوان مقصد اصلی خود در ذهن داشته باشند.

سن پترزبورگ

سن پترزبورگ به عنوان بزرگترین پایتخت فرهنگی جهان شناخته شده است. این شهر یک مقصد عالی برای دانشجویانی که تمایل فراوانی به فرهنگ، هنر و علم دارند است. بسیاری از موسسات فرهنگی معتبر و بزرگ جهان در این شهر قرار دارند.

تومسک

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سیبری تومسک است. این شهر برای دانشجویانی که به دنبال زندگی در طبیعت‌ها بکر هستند تا در شهرهای مدرن و شلوغ یک انتخاب عالی و بسیار متفاوت است.

تامبوف

تامبوف به عنوان مرکز اروپایی روسیه شناخته شده است. این شهر ترکیبی از مناظر زیبا، سبز و تمیز همراه با فرهنگی جذاب و غنی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *