2/5 - (1 امتیاز)

اعزام دانشجوبه مجارستان

شرایط اعزام دانشجو به مجارستان در سال 2020 چگونه است ؟ اخذ اقامت مجارستان چیست ؟ مهاجرت تحصیلی به  مجارستان به چه صورت است ؟ اخذ اقامت تحصیلی در  مجارستان موضوعی است که متقاضیان بیشماری دارد و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان به دنبال گزینه تحصیل  درمجارستان و آگاهی از شرایط اعزام دانشجو به  مجارستان می باشند. درابتدا لازم است اطلاعاتی را که در این مقاله گرداوری شده است را مطالعه بفرمایید.

اعزام دانشجو به مجارستان

اگر شما علاقه مند به فرهنگ و سنت در کشورهای اروپایی هستید می توانید به مجارستان فکر کنید, این کشور با داشتن بسیاری از جاذبه های طبیعی و مصنوعی همراه با هزینه های نسبتاً پایین زندگی یکی از گزینه های محبوب برای افراد در سراسر جهان است.

مجارستان با پیوستن به عضو اتحادیه اروپا، توانسته پای خارجی های بیشماری را به کشور خود باز کند.

مجارستان  به یک مرکز آموزش عالی برتر تبدیل شده است. دانشگاه های مجارستان در حال افزایش تعداد دانشجویان بین المللی هستند، همچنین طی برنامه های تبادل دانشجو و هم جذب دانشجو در دوره های کامل، به طور چشمگیری دوره های آموزشی خود در دانشگاه ها رابه زبان غیر مجارستانی ارائه می دهند که بیشتر انگلیسی است.

تحصیلات مجارستان در سه مرحله است که به دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توان تقسیم کرد. دوره کارشناسی معمولاً سه یا چهار سال طول می کشد،دوره کارشناسی ارشد دو یا سه ساله و برنامه های دکتری چهار ساله است.باید توجه داشت دانشجویان متقاضی بایداز 3 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به ثبت نام جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان کنند.

دیدن مطلب
تحصیل در رشته های هنری در ایتالیا

سیستم آموزشی در مجارستان بین کالج ها و دانشگاه ها اینگونه تقسیم شده است:

تحصیلات کالج: عموما 4 سال طول می کشد

تحصیلات دانشگاهی: به مدت 4 تا 6 سال بسته به دوره انجام می شود.

شروع ترم تحصیلی دانشگاههادر ماههای سپتامبر و ژانويه است.

فهرست دانشگاه های برتر دانشگاه مجارستان در رتبه بندی جهانی دانشگاه QS در سال 2019:

دانشگاه سگد

دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست

دانشگاه دبرسن

دانشگاه یوتوس لوراند

دانشگاه کوروینوس بوداپست

شرایط پذیرش در دانشگاه های مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان در مرحله اول بدین صورت است که  دانشجو برای ورود به دانشگاه باید دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی (برای یک دوره کارشناسی ارشد)، مدرک زبان، نامه پذیرش و آزمون ورودی به دانشگاه مورد نظر را داشته باشد.

دیپلم دبیرستان و ریز نمرات

مدارک دیپلم و ریز نمرات دوره های تحصیلی قبلی باید به زبان مجارستانی یا انگلیسی ترجمه شود، که بستگی به زبان آموزشی رشته و دانشگاه انتخابی دارد.

اعزام دانشجو به مجارستان

این فقط بخشی از شرایط ورود برای برخی از رشته های خاص در مجارستان است که اگر قبلا ً در آزمون سراسری در کشور خود شرکت نکرده باشید و یا دانشجوی اروپایی نیستید، بایستی قبل از درخواست برای تحصیل در یکی از دوره های آمادگی در موسسه آموزشی یا دانشگاهی که علاقه مند به تحصیل در آن هستید ثبت نام کنید. این دوره ها حدوداً 2 تا 4 ترم است و دانشجویان باید هزینه های تحصیلی خود را نسبت به رشته خود پرداخت کنند.

شرایط زبان و شرایط اعزام دانشجو به مجارستان

برای اعزام دانشجو به مجارستان در بخشی از آزمون ورودی ها مهارت های زبان انگلیسی دانشجویان را ارزیابی می کنند.در غیر اینصورت دانشجو باید مدرک زبان خود را در قالبIELS یا TOFFEL ارائه دهد. حداقل میانگین نمره زبان انگلیسی قابل ارائه عبارتند از:

دیدن مطلب
ویزای اسپانیا

برای مدرک کارشناسی:

بین 5.0 تا 6.0 برای آزمون IELS

بین 60 تا 80 برای آزمون TOFFEL

برای مدرک کارشناسی ارشد:

بین 5.5 تا 6.5 در آزمون IELS

بین 70 تا 90 در آزمون TOFFEL

برای دوره های آموزشی ارائه شده به زبان های دیگر (آلمانی بسیار رایج است) شرایط خاصی برای این مهارت پیش بینی شده است.

ویزای دانشجویی برای مجارستان

دانشجویان در داخل اتحادیه اروپا برای تحصیل در مجارستان نیازی به ویزا ندارند، اما باید درخواست مجوز اقامت در ظرف 15 روز پس از ورود داشته باشند. دانشجویان خارج از اروپا هم باید مجوز اقامت خود را از طریق سفارت مجارستان از کشور خودداشته باشند. درخواست ها باید حداقل شش هفته قبل از ورود خود به خاک مجارستان ارائه شوند، زیرا بررسی آنها حداقل 1 ماه طول خواهد کشید.

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی مجارستان:

گذرنامه (حداقل شش ماه پس از خروج از کشور مبدأ اعتبار داشته باشد)

دو قطعه عکس در اندازه گذرنامه

فرم درخواست تکمیل شده

مدرک مربوط به پرداخت شهریه تحصیلی (یا گواهی معافیت از آن)

نامه رسمی پذیرش از دانشگاه های مجارستان

مدرک بیمه درمانی معتبر برای تمام مدت اقامت

مدرک اثبات بودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگی به صورت تاییدیه بانکی

مدرک مربوط به محل سکونت یا رزرو هتل در مجارستان

همه دانشجویان بین المللی باید محل اقامت خود را نزد مقامات محلی پس از ورود ثبت کنند.

هزینه ها و بودجه برای تحصیل در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان نسبتاً اندک است، دانشجویان در حدود 600 تا 850 دلار در هر ماه برای پوشش همه هزینه های زندگی (تقریباً 7.200 تا 2200 دلار در هر سال) نیاز دارند. هزینه های زندگی در بوداپست گرانتر است،بالاترین اجاره ای که در شهر بوداپست پرداخت می شود نهایتا 500 یورو است.

دیدن مطلب
تحصیل در آمریکا

اعزام دانشجو به مجارستان و هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه های تحصیل در مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپای غربی بسیار مقرون به صرفه تر است. شهریه دانشگاه ها و دوره های مختلف متفاوت است، در حالی که در بعضی دوره ها به میزان 5،500 دلار آمریکا در سال برای تحصیل در دانشگاه دبرسن لازم است، در رشته پزشکی به زبان انگلیسی (به اضافه 500 دلار هزینه درخواست و هزینه ورود به دانشگاه) حداقل 14000 دلار در سال شهریه دریافت می شود.

به طور کلی در خصوص اعزام دانشجو به مجارستان می توان گفت که هزینه های تحصیلی بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. اغلب رشته های پزشکی و دندانپزشکی از گزینه های گران تر با هزینه تحصیل در حدود 20،000 یورو می باشد، در حالی شهریه که سایر رشته های تخصصیدر حدود 4500 یورو میباشد.

تحصیل در مجارستان

همچنین علاوه بر پرداخت هزینه تحصیل، دانشجویان در دانشگاه های مجارستان باید هزینه درخواست، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام، هر یک به مبلغ 100 تا 150 یورو را پرداخت نمایند.