بورسیه های تحصیلی استرالیا برای تحصیل در استرالیا
تعریف : بورسیه تحصیلی به معنای کمک هزینه تحصیلی می باشد که با توجه به شرایط دانشجو به او اهدا می شود.

بورسیه های تحصیلی در استرالیا به چند بخش تقسیم می شود که به شرح زیر است:
بورسیه های تحقیقاتی
بورسیه های بر اساس رشته
بورسیه های ورزشی
بورسیه های مخصوص ایرانی ها
بورسیه های مقطع تحصیلی
بورسیه های دانشجویان ممتاز

1-1. بورسیه های تحقیقاتی:
بورسیه های تحقیقاتی شامل بورسیه هایی هستند که از منابع مختلف برای انجام تحقیقات و مقاطع تحصیی تحقیقاتی به دانشجویان اهدا می گردد. که معمولا این نوع بورسیه ها بخش قاب توجهی از هزینه های داشجویان را پوشش می دهد و در بعضی از موارد مازاد بر نیاز و حتی به عنوان منبع در آمد یا پس انداز این دسته از دانش جویان می باشد.
2-1. بورسیه های بر اساس رشته:
این بورسیه ها با توجه به اسمش به رشته هایی از یک دانشگاه تعلق می گیرد که آن دانشگاه در آن رشته ها نیاز به جذب دانشجوی بیشتری دارد تا تراز علمی خود بین دانش گاههای دیگر را بالا ببرد. معمولا 70 در صد دانشگاههای استرالیا از این نوع بورسیه دارند و بیشتر به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد استرالیا تعلق می گیرد.
3-1. بورسیه های ورزشی استرالیا:
معمولا به دانشجویانی ارائه می گردد که شرایط خاصی را از لحاظ ورزشی برای دانشگاه خود ارائه دهند که دریکی از رشته های مختلف بتوانند در بین تیم های دانشگاه خود قرار گیرند و حتی بتوانند در بین دانشگاه های مختلف مقام بیاورند. این بورسیه بسیار محبوب رئسا و مدیر های دانشگاهی می باشد که بدون هیچ قید و شرطی به قهرمانان ورزشی خود اهدا می کنند- این بورسیه ها از 50 درصد شهریه شروع می شود و تا مبالغ ماهیانه 8 هزار دلار هم مشاهده شده است که بسیار چشم گیر است. قابل توجه دانشجویان ایرانی ورزشکار که بسیاری از ایرانی ها از همین مدل بورسیه حتی توانستند اقامت دائم کشور استرالیا را کسب کنند.
4-1. بورسیه های مخصوص ایرانی ها:
از تاریخ تاسیس دانشگاههای استرالیا معمولا ایرانی ها شامل این بورسیه نشدند و از آپریل 2016 دانشگاه مک کواری (Macquarie University) شروع به تخصیص این بورسیه به دانشجویان ایرانی کرده است نام این بورسیه که سالیانه 5 هزار دلار به دانشجویان ایرانی اهدا می کند و از مبلغ شهریه آنها کسر می کند Macquarie University Iranian Scholarship نام دارد و دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در همه رشته ها اهدا می شود.
5-1. بورسیه های مقطع تحصیلی:
این بورسیه معولا در 30 درصد از دانشگاههای استرالیا ارائه می گردد و بدون در نظر گرفتن گذشته علمی و معدل دانشجو ئ فقط به صرف اینکه یکی از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را تحصیل می کند به او ارائه می گردد. مبلغ این بورسیه بین 2 تا 11 هزار دلار استرالیا متغیر است.
6-1. بورسیه های دانشجویان ممتاز:
این مدل بورسیه معمولا به دانشجویان رتبه های 1 تا 3 هر رشته و هر دانشگاه به صورت ترمی ارائه می گردد. که دانشجوی رتبه اول 100 درصد،رتبه دوم 75 درصد و رتبه سوم 50 در صد از مبلغ شهریه را تخفیف می گیرند. حتی دانشجویان مقطع کارشناسی که ممتاز(merit) بشوند می توانند بدون پرداخت شهریه در همان دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.در مورد دانشجویان کارشناسی ارشد که ممتاز شوند نیز مقطع دکترا برای آنها رایگان می شود و علاوه بر این سالیانه مبلغ حدودا 25 هزار دلار استرالیا به عنوان پاداش به آنها داده خواهد شد.

دیدن مطلب
دانشگاه‌های سچینوا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *