4.6/5 - (159 امتیاز)

تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا


تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

در این متن خواهید دید :

 • هزینه تحصیل در ایتالیا 
 • ویزای تحصیلی ایتالیا
 • زبان تحصیل در ایتالیا
 • مزایای تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل هنر در ایتالیا

ایتالیا یکی از دوست داشتنی ترین مقاصد برای دانشجویان از سرتاسر جهان است است.

نظام آموزش عالی و استاندارد، ممتازترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی جهانی و کم بودن هزینه های تحصیل در این کشور از اصلی ترین دلایل انتخاب دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا است.

به همین خاطر دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا اقدام به ادامه تحصیل در این کشور میکنند.

در کشور ایتالیا بیشتر از 32.000 دانشجوی خارجی از سرتاسر دنیا مشغول به تحصیل هستند.

کشور ایتالیا جزء 4 کشور اولی بود که پروتکل بولونیا را انجام داد (اصلاحاتی در سطح آموزش عالی که اکنون در تمام اروپا انجام می گردد).

شاید برایتان جالب باشد که دلایل انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل چیست و چرا این کشور دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده.

در این قسمت به بررسی شرایط ایتالیا و تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

چرا تحصیل در ایتالیا ؟

جالب است بدانید که اولین دانشگاه های جهان در قرون وسطی و دوران رنسانس در کشور ایتالیا درست شده. بطور مثال دانشگاه بولونیا در سال 1088 ساخته شده، که این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین دانشگاه شناخته میشود.

کشور ایتالیا مرکز تعداد زیادی از دانشگاه های برتر و با سابقه جهان و موسسات آموزش عالی و با کیفیت است.

تعداد کثیری از دانشگاه های ایتالیا در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها(QS)، دارای رتبه های بالایی می باشند که این امر یکی از مهمترین دلایل برای تحصیل در ایتالیا می باشد، از جمله :

 • Università di Bologna
 •  Sapienza
 • Politecnico di Milano
 • Università di Roma
 • Università degli Studi di Milano
 • Università degli Studi di Padova
 • Università degli Studi di Firenze
 • Università di Pisa

کیفیت و امکانات دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا از نظر سطح علمی در بالاترین سطح استاندارد اروپا قرار دارد و رشته های بسیار مهمی در آن تدریس میشود با این حال میشود ایتالیا را به نوعی پدر این رشته ها نام نهاد و این دلیل سطح بالای کیفیت در این کشور است.

به‌طور مثال، هنر و تاریخ، تئاتر و معماری، فلسفه و مهندسی، از جمله از رشته های هستند که متقاضی زیادی برای تحصیل در این کشور دارند

اما یکی دیگر دلایل شرایطی است که دولت برای دانشجویان اتخاذ کرده.

در برخی از دانشگاه‌ها تحصیل رایگان است و یا از طرف دولت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجو داده می‌شود تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

هزینه‌های پایین تحصیل در این کشور و کیفیت بالای دانشگاه‌های ایتالیا باعث شده است تا این کشور به یکی از مراکز مهم تحصیلی در دنیا بدل شود.

تحصیل در ایتالیا به چه زبان هایی می باشد ؟

در ایتالیا میتوانید به زبان های انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کنید.البته تعداد زیادی از دانشجوهای خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور تمایل تحصیل به زبان انگلیسی هستند.

در این قسمت از وبسایت نوباوران در ارتباط با زبان های تحصیلی ایتالیا و البته زبان کشور ایتالیا و شرایط اقدام برای هر کدام از این دوره ها و تحصیل در ایتالیا می پردازیم.

پس از کشور انگلستان در حال حاضر مراکز علمی و آموزشی کشور ایتالیا بیشترین دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی را به متقاضیان تحصیل در ایتالیا عرضه می کنند.

در راستای جذب دانشجویان و پژوهشگران فرابومی و ارتقا رتبه دانشگاه های این کشور در سطح جهانی و با تحول نگرش وزارت علوم کشور ایتالیا سمینارهای متعدد و متنوع انگلیسی در مقاطع گوناگون تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می شود.

دیدن مطلب
شرایط تحصیل در هند

امتیازات تحصیل به زبان ایتالیایی :

جهت تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی شما نیاز به گذراندن دوره های زبان ایتالیایی دارید.

پس از حضور در 3 ترم کلاس زبان ایتالیایی شما مجوز حضور در آزمون های زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا(ESTERNI) را به دست خواهید آورد.

پس از اخذ امتیاز موردنیاز در آزمون سفارت، شما قادر خواهید بود به طور متوسط در همه زمینه های گرایشی برگزار شده دانشگاه و مراکز علمی آموزشی ایتالیا شرکت کنید.

از این رو داوطلبانی که زبان مد نظرشان برای تحصیل، زبان ایتالیایی است مشکلی برای انتخاب رشته و محل تحصیل خود نخواهند داشت.

با یادگیری زبان ایتالیایی دانشجویان برای پیدا کردن کار موقع تحصیل و بعد از اتمام تحصیل مسیر آسان تری را برای پیدا کردن کار خواهند داشت.

این امکان برای دانشجویانی که در یادگیری زبان انگلیسی با مشکل روبرو هستند وجود دارد که با یادگیری زبان ایتالیایی از امکانات خوبی برای ادامه تحصیل و گرفتن کمک هزینه علمی بهره مند شوند.

برای مشاهده ویدئو فیلترشکن را روشن کنید

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

بدانید که با توجه به علاقه زیاد دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور، رشته ها و دانشگاه هایی هستند که میتوان به زبان انگلیسی تدریس کرد.

با توجه به این شرایط برای تحصیل، زندگی، کار نیازمند یادگیری زبان رسمی این کشور هستید تا از امتیاز بهتری بهره مند شوید

بعد از رفتن به ایتالیا و شروع ترم تحصیلی بهترین راه این است که زبان ایتالیایی را یاد بگیرید

بعضی از دانشگاه ها در مراحل اولیه ورود و پذیرش دانشجو با گرفتن آزمون های میزان تسلط دانشجو به زبان ایتالیایی را میسنجند.

در هنگام تحصیل به زبان انگلیسی باز هم این فرصت را دارید که زبان ایتالیایی را یاد بگیرید.اکثر دانشگاه ها هم دوره هایی را برای دانشجوهای خارجی برای یادگیری زبان ایتالیایی برگزار میکنند.

دوره‌های تحصیل در ایتالیا

دوره های تحصیل در ایتالیا هم مثل بقیه کشور ها، مقاطع مطابق با یک برنامه خاص و دارای زمان های مشخصی هستند.

مقطع کارشناسی4 ساله و مقطع ارشد 2ساله است.دوره دکتری نیز امکان دارد بین 1 تا 3 سال متفاوت باشد. این تغییرات دوره بسته به رشته و میزان فعالیت شما دارد.

بعضی از رشته ها به تحقیقات بیشتر و دوره های زیادی دارند. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری لازم است اول مدارک شما توسط ایتالیا تایید شود و بعد استاد مد نظر و شهر تحصیلی شما انتخاب و تایید شود.

با این شرایط شما قادر هستید در این کشور مشغول به تحصیل در مقطع دکترا شده و به تحقیقات خود بپردازید.

زبان آموزشی در مقاطع مختلف دانشگاه‌های ایتالیا

اکثر رشته‌های لیسانس به زبان ایتالیایی است و در رشته‌های محدودی می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. در فوق لیسانس و دکتری، تنوع انتخاب رشته به زبان انگلیسی بیشتر است.

همچنین بهتر است این موضوع را نیز بدانید که تحصیل در رشته‌های هنری در هر مقطعی اصولا به زبان ایتالیایی است.

پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاهی جهت تحصیل در ایتالیا

با توجه به ظرفیت و نیاز آن دانشگاه تعداد اندازه ای از دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه را پذیرش میکنند و جهان سوم سهمیه ای جداگانه دارد.

در همه این دوره ها پیش از ورود آزمون عملی میگیرند تا بتوانند افراد بهتری را پذیرش کنند.

با این نتیجه رقابت برای دانشجوها سخت است و برای تحصیل باید خود را خیلی آماده کنند.

بورسیه‌‌ها و کمک هزینه‌ها برای تحصیل در ایتالیا

با گرفتن کمک هزینه تحصیل از دولت ،میتوانید از امتیاز تحصیل رایگان در ایتالیا استفاده کنید. شرایط گرفتن این بورسیه داشتن مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک معتبر زبان انگلیسی است و بسته به معدل افراد متفاوت است

از دیگر شرایط، داشتن خواهر یا برادر دانشجو است که با این حال شانس بیشتری برای گرفتن کمک از طرف دولت دارید

دیدن مطلب
تحصیل در جمهوری چک

مقدار حقوق دریافتی سرپرست خانواده نیز ممکن است تاثیر زیادی در کمک هزینه و افزایش آن داشته باشد.با این نتیجه برای گرفتن کمک هزینه نگرانی وجود ندارد

این کمک هزینه ها به جز تامین هزینه دانشگاه میتوانند کمک کنند که اگر دانشگاه مد نظر شما خوابگاه نداشته باشد میتواند کمک هزینه ای برای اسکان در اختیارتان قرار دهند.

با این نتیجه داشتن این بورسیه‌ها چه از نوع استانی و چه از انواع دیگر آن، می‌تواند بسیار مفید باشد.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا و هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی برای یک دانشجو در دانشگاه دولتی در مقطع فوق لیسانس ایتالیا، به‌صورت سالانه می‌تواند بین ۷۰۰۰ یورو تا ۱۲۰۰۰ یورو باشد، که میزان زیادی از آن را دولت پرداخت می‌کند. دیگر هزینه‌ها بر عهده خود دانشجو است.

هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجو در دانشگاه دولتی در دوره کارشناسی ارشد سالانه مبلغی بین 7000 تا 12000 یورو است که مقدار بیشتر آن را دولت میدهد و مابقی هزینه ها بر عهده دانشجو است.

همچنین این هزینه‌ها بستگی به نوع زندگی افراد می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.

 هزینه های تحصیل منوط به عوامل مختلفی می باشد :

اولین مورد مربوط به هزینه های تحصیل در ایتالیا بستگی به خصوصی و دولتی بودن آن است و بعد از آن هزینه تحصیل در ایتالیا نیز به کشوری که دانشجو از آن میاید نیز بستگی دارد.

و هزینه های دیگر مربوط به دوره و مقطع تحصیلی است که شما انتخاب کرده اید. بطور مثال هزینه تحصیل در ایتالیا در دوره لیسانس چیزی حدود 680 تا 800 پوند در سال {850 تا 1000 دلار} میباشد.

با توجه به هزینه های مسکن، بیشتر دانشگاه های ایتالیا فاقد خوابگاه هستند، ولی بیشترین خدمات اقامتی را برای پیدا کردن منزل مناسب برای اجاره یا اتاق های مشترک به دانشجویان ارائه میدهند.

بورس های تحصیلی وجود دارند که دانشجوهای خارجی دارای شرایط بعد از تقاضا وام و کمک هزینه تحصیلی داده میشود

بدانید که بیشتر کمک های مالی بنا به شایستگی یا معیار سنجش داده میشود، از این رو همه دانشجویان نمیتوانند از آن استفاده کنند. برای داشتن شرایط باید به وبسایت دانشگاه سر بزنید.

وضعیت کار در ایتالیا

وضعیت کار در ایتالیا خوب نیست. این کشور با داشتن نیروی متخصص بسیار و وضعیت اقتصادی نزولی.

در شرایطی که اگر به زبان ایتالیایی مسلط باشید و دارای مهارت کافی باشید، میتوانید در این کشور کار پیدا کنید.

برای دانشجو ها در ایتالیا ساعت کاری مختلفی را در نظر گرفته اند که میتوانند کم یا زیاد شوند.

در زمان تحصیل در ایتالیا اجازه ساعت کار برای دانشجوی کارشناسی در ایتالیا بین 12 تا 14 ساعت در هفته و ساعت هفتگی برای دانشجوی کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته است.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ( اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا )

شرایط گرفتن این ویزای تحصیلی ایتالیا برای دانشجو ها آسان تر از بقیه ویزا هاست.

برای تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی آن را دارید که این ویزا همان اجازه اقامت و تحصیل در ایتالیا در مدت زمان معینی است.

دانشجویان عضو اتحادیه اروپا نیازی به گرفتن این ویزای تحصیلی ایتالیا ندارند، ولی برای اشخاصی از دیگر کشور ها این ویزا نیاز است.

ویزای تحصیلی ایتالیا این فرصت را به دانشجویان میدهد که در زمان تحصیل بتوانند چند بار در سال به کشور خود سفر کنند.

شرایط گرفتن ویزا متفاوت است و هر روز تغییر میکند برای اطلاعات به روز و دقیق از شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به سفارت ایتالیا مراجعه کنید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

مقررات ویزا جهت تحصیل در ایتالیا به چندین عامل بستگی :

اولین عامل کشور داوطلب می باشد.

زمانی که برای تحصیل به ایتالیا می آیید اگر کشور شما جزء اتحادیه اروپا باشد نیازی به ویزای تحصیلی نخواهید داشت. اگر از یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشید، به غیر از شهروندان چند کشور خاص بقیه افراد به ویزای دانشجویی نیاز دارند.

دیدن مطلب
تحصیل در رشته های مهندسی در هلند

توجه داشته باشید که ویزا تنها چیزی نیست که باید به آن فکر کنید. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، شرایط اقامتشان بوسیله ویزای دانشجویی مورد بررسی قرار میگیرد.

مقطع تحصیلات مدت زمان دوره و برنامه تحصیلی نیز در اجازه اقامت فرد تاثیر دارد

برای تحصیل تمام دانش آموزان باید جزئیات اقامتشان را ارائه دهند، همچنین گواهی تمکن مالی و همچنین به یک بیمه جامع بیمه درمانی را نیز ارائه دهند.

و حتی برای ثابت کردن تسلط به زبان ایتالیایی نیازمند شرکت در یک آزمون است که بسیار اهمیت دارد.

مزایای تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا همواره کلکسیونی از بهترین امکانات و فواید تحصیلی را در اروپا داشته از جمله:

استاندارد های بالای آموزشی، معتبر بودن مدارک داشگاهی و هزینه های به صرفه اقتصادی در این کشور گرفتن مدارک عالی علمی در تمام دوره های تحصیلی با هزینه های متوسط و شرایط مطلوب امکان پذیر کرده است.

بورسیه های تکمیلی تحصیلی در کشور ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا هر ساله مبالغ 12000 تا 15000 یورو در سال برای دوره کارشناسی ارشد و 17000 تا 23000 یورو در سال برای مقطع دکتری را به عنوان بورسیه تحصیلی در تخصیص دانشجویان داوطلب دیگر کشورها قرار می دهند.

افراد در صورت داشتن مدرک و سوابق تحصیلی عالی می توانند در مجموع 25000 تا 27000 یورو در مدت تحصیل در ایتالیا تحت عنوان بورسیه از دانشگاه بگیرند.

کمک هزینه های تحصیلی به میزان 7400 یورو در سال بدون توجه به سوابق تحصیلی

بورسیه هایی با نام کمک هزینه های 7400 یورویی در سال که بدون به شرایط تحصیلی در دانشکده های کشور ایتالیا می باشند.

برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی ارائه مدارک مشخص کننده وضعیت معیشتی داوطلب الزامی است و در این زمینه می توانید از خدماتی راهنمایی کشور ایتالیا استفاده کنید .

فراهم بودن  تحصیل در ایتالیا در بیش از 300 رشته به زبان انگلیسی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و PHD

با توجه به تصمیمات و راهکار جدید آموزشی ایتالیا در جذب دانشجویان فرابومی جهت تحصیل ، هر ساله بر تعداد رشته های موجود در کشور ایتالیا که در سه مقطع آموزشی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی برگزار می شوند، افزوده می شود.

آخرین بروزرسانی: 1399/9/22

4 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام خدمت شما و همکاران زحمت کش شما /بنده 27 سالمه و فوق دیپلم معماری از موسسه ی حافظ شیراز با مدل 13/50 دارم/خواستارادامه ی تحصیل در کشور ایتالیا هستم زبان بلد نیستم و فقرم قصد ادامه تحصیل دارم آیا امیدی هست آیا راهی هست بورس بگیرم تحصیل رو ادامه بدم هزینه های اقدامم چقدره چقدر زمان میبره و تا کی زمان دارم ؟سپاس از پاسخگویی

  پاسخ
 2. Farida
  Farida گفته:

  Hello
  .My name is farida
  My last name is Muhammadi.
  I am from afghanistan.
  I graduated with a bachelor’s degree from Law.
  I want to masters degree from Law
  I need free masters degree from Law
  Pleas help me

  پاسخ
 3. سید موسی
  سید موسی گفته:

  سلام.
  می خواستم ببینم رشته های خاصی رو میشه تحصیل کرد یا همه رشته ها قابل انتخاب هستن؟
  ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.