تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

اطلاعات کامل درباره تحصیل در ایتالیا و شرایط آن

 • در باره ایتالیا
 • جاذبه های توریستی شاخص ایتالیا
 • هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • ویزای تحصیلی ایتالیا
 • زبان تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • مزایای تحصیل در ایتالیا
 • تحصیل در رشته های هنری در ایتالیا

ادامه تحصیل در ایتالیا یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان از نقاط مختلف جهان می باشد .

نظام آموزشی عالی و با کیفیت، برترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی های بین المللی و پایین بودن هزینه های تحصیلی در قیاس با دیگر از کشورهای اروپای غربی و آمریکا و کانادا و استرالیا از مهمترین دلایل انتخاب دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می باشد.

از این رو بسیاری از دانشجویان از تمامی نقاط دنیا برای تحصیل در ایتالیا اقدام می کنند.

در ایتالیا بیش از 32،000 دانشجو ار نقاط مختلف جهان مشغول به تحصیل می باشند، منجمله دانشجویان مستقل و کسانی که در برنامه های مبادله هستند.

کشور ایتالیا یکی از 4 کشور نخستی بود که پروتکل بولونیا را به اجرا درآورد (اصلاحاتی در سطح آموزش عالی که اکنون در تمام اروپا انجام می گردد).

ایتالیا دارای تاریخ پربار و سیستم آموزش عالی و روشنفکران برجسته می باشد و یکی از جذابترین کشورها برای دانشجویان خارجی جهت اقامت تحصیلی می باشد.

تحصیل در ایتالیا یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل را در خارج از کشور دارند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، دلیل این انتخاب چیست و چرا این کشور از جمله کشورهایی است که شمار زیادی از دانشجویان را به خود جذب نموده است.

در اینجا به بررسی شرایط ایتالیا و تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم:

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

چرا تحصیل در ایتالیا ؟

برخی از نخستین دانشگاه های جهان در قرون وسطی  و دوران رنسانس در کشور ایتالیا تاسیس گردیده است. بطور مثال دانشگاه بولونیا در سال 1088  ساخته شد، که اکنون به عنوان قدیمی ترین دانشگاه در عملیات مداوم شناخته می شود.

در حال حاضر کشور ایتالیا دارای مرکزیت تعداد زیادی از دانشگاه های معتبر و با سابقه در جهان و دیگر موسسات آموزش عالی با کیفیت می باشد.

تعداد زیادی از دانشگاه های ایتالیا در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها( QS )، دارای رتبه های بالایی می باشند که این امر یکی از مهمترین دلایل برای تحصیل در ایتالیا می باشد، از جمله :

 • Università di Bologna
 •  Sapienza
 • Politecnico di Milano
 • Università di Roma
 • Università degli Studi di Milano
 • Università degli Studi di Padova
 • Università degli Studi di Firenze
 • Università di Pisa

کشور ایتالیا دارای نقش تاثیر گذاری در اصلاحات اخیر آموزش عالی جهانی داشته است که تحولات با نام “فرایند بولونیا” شناخته می شود،

کشور ایتالیا یکی از چهار کشوری می باشد که در منطقه اروپا نظام آموزش عالی را به راه انداختند ، و همچنین با امضای بیانیه سوربن در سال 1998 انجام شد، نخستین مرحله در اصلاحات سیستم آموزش عالی کلید خورد. اکنون نیز پروسه بولونیا در تمامی اروپا انجام می شود.

همچنین هزینه های تحصیل در ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا و استرالیا پایینتر است و البته بورسیه تحصیلی نیز برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه در این کشور وجود دارد.

معرفی ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا در جنوب قاره اروپا است و اطراف آن را دریا فرا گرفته است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون نفر است و اکثر جمعیت آن را مسیحیان تشکیل داده‌اند.

زبان رسمی مردم ایتالیا، ایتالیایی و واحد پول آن‌ها یورو است. پایتخت این کشور روم است. همچنین در این کشور شهرهای مهم و زیبایی واقع شده‌اند. از این شهرها می‌توان به فلورانس، پیزا، میلان، بولونیا، ونیز و … اشاره کرد.

آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است، اما در شمال به‌ دلیل وجود رشته کوه آلپ سردتر و در جنوب خشک‌تر از دیگر مناطق آن است. هوای ایتالیا در کل تقریبا گرم است.

از زیبایی‌های بسیار ایتالیا می‌توان، شهر روی آب یا ونیز را نام برد. همچنین کلوسئوم و برج‌های دوقولوی بولونیا، برج پیزا و دیگر مناطق تاریخی و باستانی ایتالیا از جمله مکان‌هایی است که هر ساله توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا از لحاظ جذب دانشجو از جمله کشورهایی است که هر ساله افراد بسیاری را به خود جذب می‌کند. یکی از دلایل مهم دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا ، سطح کیفی و درجه علمی بالای دانشگاه‌های این کشور است.

به‌طور مثال دانشگاه بولونیا، از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا و اتحادیه اروپا به ‌شمار می‌رود.

همچنین تعداد بسیار زیادی دانشگاه در رشته‌های متنوع در این کشور وجود دارد که تحصیل در ایتالیا را برای همه افراد به یک اولویت تبدیل کرده است.

کیفیت و امکانات دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا از نظر علمی در بالاترین سطح اروپا قرار دارد. همچنین رشته‌های بسیار مهمی در آن تدریس می‌شود که می‌توان ایتالیا را به ‌نوعی پدر این رشته‌ها نامید و این خود دلیل بالا بودن کیفیت تحصیل در ایتالیا می باشد.

به‌طور مثال، هنر و تاریخ، تئاتر و معماری، فلسفه و مهندسی، از جمله رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در ایتالیا هستند.

اما یکی از دلایل دیگر تحصیل در ایتالیا، شرایطی است که دولت این کشور برای دانشجویان فراهم می‌کند.

در برخی از موارد برای تحصیل در ایتالیا دانشگاه‌ها رایگان هستند و یا از طرف دولت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به افراد داده می‌شود تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

هزینه‌های پایین و در عین حال کیفیت بالای دانشگاه‌های ایتالیا باعث شده است تا این کشور به یکی از مراکز مهم تحصیلی در دنیا تبدیل شود.

انواع دانشگاه‌ها در ایتالیا

1-  کشور ایتالیا دارای انواع مختلفی از دانشگاهها می باشد. بعضی از دانشگاه‌ها دولتی می باشند که هزینه های تحصیل در ایتالیا در این دانشگاه ها را دولت تحت شرایط ویژه پرداخت می‌کند که برای محصلین رایگان می باشد و بطور کلی شامل مهم‌ترین و برجسته ترین دانشگاه‌های ایتالیا می باشد.

2- نوع دوم دانشگاه های ایتالیا،دانشگاه های نیمه خصوصی می باشند که قسمتی از هزینه‌های تحصیل در آن را  استان‌ها به دانشگاه مربوطه پرداخت می‌کنند.

3-نوع دیگر دانشگاهها، دانشگاههای خصوصی می باشند که پرداخت کلیه مخارج به عهده دانشجو می باشد.

4-البته که آکادمی‌ها نیز در ایتالیا وجود دارند که خود گزینه‌ای برای تحصیل در ایتالیا به ‌شمار می‌روند. این آکادمی‌ها اصولا خصوصی هستند و تمام هزینه‌ها با دانشجویان است.

در آکادمیها،روش تدریس بیشتر از آنکه تئوری باشد، به شکل عملی برگزار می‌باشد. همینطور این آکادمی‌ها قالبا در رشته های هنری بیشتر فعالیت دارند.

از نظر کیفیت آموزشی تحصیل در ایتالیا ،آکادمی‌ها با دانشگاه‌ها برابری می‌کنند، ولی امکان دارد مدرک آکادمی ها را در همه جا بصورت رسمی نشود استفاده کرد و مورد تایید قرار نگیرند.

تحصیل در ایتالیا به چه زبان هایی می باشد ؟

تحصیل به زبان های مختلف در دانشگاه های کشور ایتالیا

در دانشگاههای کشور ایتالیا به زبان های انگلیسی و ایتالیایی می توانید به تحصیل بپردازید. البته و با استناد اینکه  تعداد زیادی از دانشجوهای خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور خود تحصیل در رشته های زبان انگلیسی می باشند.

در این قسمت از وب سایت نوباوران در ارتباط با زبان های تحصیلی در ایتالیا و البته زبان کشور ایتالیا و شرایط  اقدام برای هر کدام از این دوره ها و تحصیل در ایتالیا می پردازیم.

پس از کشور انگلستان در حال حاضر مراکز علمی و آموزشی کشور ایتالیا بیشترین دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی را به متقاضیان تحصیل در ایتالیا عرضه می کنند.

در راستای جذب دانشجویان و پژوهشگران فرا بومی و ارتقا رتبه دانشگاههای این کشور در سطح جهانی و با تحول نگرش  وزارت علوم کشور ایتالیا سمینارهای عدیده و متنوع انگلیسی در مقاطع گوناگون تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می شود.

برای مثال دانشگاه پلی تکنیک شهر میلان ایتالیا اغلب به زبان انگلیسی دوره های دانشگاهی خود را برگزار می کند و طبق اظهار ریاست دانشگاه این دانشگاه همگی دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی تبدیل و تغییر خواهد داد . این پروسه به شکل کوتاه مدت خواهد بود.

افزون بر دانشگاه پلی تکنیک شهر میلان دوره های زبان انگلیسی مختلفی کم و بیش در همه دانشگاههای سرشناس کشور ایتالیا برای علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا در رشته های گوناگون برگزار می شود .

در زمان تحصیل در ایتالیا می توان به زبانهای انگلیسی یا ایتالیایی برای دانش اندوزی اقدام کرد که هر کدام از این زبانها کارایی های مخصوص به خود را دارند.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا – هزینه تحصیل در ایتالیا – کار دانشجویی در ایتالیا – تحصیل رایگان در ایتالیا – بورسیه تحصیلی در ایتالیا – تحصیل پزشکی در ایتالیا – 

فواید تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی :

در شرایطی که برای کسب مهارت و آموزش و تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را برگزینید رویه اعزام شما به نسبت علاقه مندانی که به زبان ایتالیایی دست به کار شدند دارای سرعت بیشتری خواهد بود و شما مدت زمان کوتاهی را برای  اخذ مدرک زبان مورد نیاز سفارت و در نتیجه دریافت پذیرش، روادید و نهایتا وصول  کمک هزینه آموزشی خود در کشور ایتالیا سپری خواهید کرد.

با التفات به تعلیم زبان انگلیسی در مقطع  متوسطه در دبیرستانهای ایتالیا و همچنین دانشگاهها بر حسب معمول درخواست کنندگان از شاخصه های کمتری در این عرصه برخوردارند و راه به نسبت راحت تری جهت مدرک و گواهینامه زبان انگلیسی پیش روی دانشجویان خواهد بود.

از مزایای دیگر تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی ، افزون بر تسریع در به دست آوردن روادید تحصیلی کشور ایتالیا،همچنین فرصت اشتغال به کار یا استمرار به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان نظیر کانادا،آمریکا ،استرالیا و اقصی نقاط دنیا را با برگزیدن زبان انگلیسی را خواهید داشت .

این مسئله بخت شما را در پیدا کردن  شغل و حرفه بعد از اتمام تحصیل در ایتالیا و یا تلقی پذیرش و هزینه تحصیلی از باقی کشورها را فزونی می بخشد.

همچنین دانش پژوهانی که به تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی اقدام می نمایند جهت امتداد  کسب آموزش یا کوچ کاری در کشورهای هجرت پذیری همانند کانادا، استرالیا یا آمریکا یا کشورهای اروپایی احتیاج به عرضه دیپلم یا گواهی نامه زبان انگلیسی برای دنباله  علم آموزی یا تقاضا کار نخواهند داشت.

دسترسی راحت تر به منابع تفحصی  و کاوشی از دیگر از سودمندی های  تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا می باشد.

از آنجا که ظرفیت منابع درستی و نوشتارهای دانشی چاپ شده به زبان انگلیسی در جهان خیلی بیشتر از منابع انتشار یافته  به زبان ایتالیایی است، به ویژه  با عنایت  به ضرورت تحقیقی  این مبحث برای دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و بالاتر  دارای ارزش و ارج می باشد.

تجربه عینی دانشجویان اعزامی موسسه نوباوران نشان داده است که دانشجویانی که به تحصیل در ایتالیا زبان انگلیسی مشغولند به طور کلی در پاس کردن واحدها و همینطور بدست آوردن حداقل های لازم برای تمدید بورسیه در سالهای بعدی تحصیلی موفق تر بوده اند.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا – هزینه تحصیل در ایتالیا – کار دانشجویی در ایتالیا – تحصیل رایگان در ایتالیا – بورسیه تحصیلی در ایتالیا – تحصیل پزشکی در ایتالیا – 

امتیازات تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی :

برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی شما مستلزم  طی کردن دوره های زبان ایتالیایی می باشید.

پس از حضور در  3 ترم کلاس زبان ایتالیایی شما مجوز و اجازه حضور  در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا(ESTERNI) را پیدا خواهید کرد .

درحالت کسب و دستیابی به  امتیاز حد نیاز در آزمون سفارت شما خواهید توانست کم و بیش  در همه  زمینه های گرایش های برگزار شده در دانشکده ها و مراکز علمی و آموزشی  ایتالیایی به کسب علم و دانش بپردازید .

به زبان ایتالیایی و با تحصیل در رشته هایی مانند دندان پزشکی، فیزیوتراپی، رادیولوژی یا رشته های مرتبط  به هنر و موسیقی یا سایر رشته هایی که علم آموزی  به زبان انگلیسی در رشته ها فراهم نیست نیز جهت ادامه تحصیل برگزینید.

از این رو علاقه مندانی که زبان تحصیل خود  را به زبان کشور ایتالیا بر می گزینند مشکلی  برای تعیین رشته و مکان محل تحصیل خود  نخواهند داشت.

با توجه به یادگیری زبان ایتالیایی دانشجویان در یافتن کار حین تحصیل و پس از فراغت از تحصیل در ایتالیا مسیر آسان تری پیش رو خواهند داشت.

این موقعیت رفاهی برای دانشجویانی که در فراگیری زبان انگلیسی با مشکل روبرو  هستند وجود خواهد داشت که با تعلیم  زبان ایتالیایی از آپشن های قابل توجهی در جهت استمرار تحصیل در ایتالیا و اخذ کمک هزینه علمی دارا شوند.

زبان تحصیل و زندگی در ایتالیا

جهت درک زندگی و تحصیل در ایتالیا ، شما باید بتوانید در این کشور به زبان خودشان صحبت کنید. این مورد برای کارهای روزمره و یا برنامه های مطالعاتیتان بسیار اهمیت دارد.

تعداد زیادی از برنامه های در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی برگزار می شوند. مخصوصا دوره هایی که مربوط به کسب و کار می باشد، ولی با این حال اکثر دوره ها به زبان ایتالیایی تدریس میگردد.

پیش از شروع تحصیل در ایتالیا باید ثبت نام نمایید و برای این امر امکان دارد که لازم باشد مدرک زبان به دانشگاه ارائه نمایید.

اگر زبان ایتالیایی شما در سطح خوبی نیست، در این کشور دوره های زبان ایتالیایی زیادی برای دانشجویان خارجی ارائه می گردد، به همین دلیل این امکان را دارید که مهارت های زبان خود را در زمان تحصیل یا پیش از ورود به این کشور افزایش دهید.

زبان تدریس در دانشگاه های ایتالیا

یکی از گزینه‌هایی که برای تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه کنید این است که زبان اصلی این کشور ایتالیایی است و بیشتر رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند.

بنابراین برای داشتن گزینه‌های بهتر در انتخاب دانشگاه، تسلط به زبان ایتالیایی یک امتیاز برای شما محسوب می‌شود.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که به‌ دلیل استقبال زیاد دانشجویان بین‌المللی از این کشور برای تحصیل، رشته‌ها و دانشگا‌ه‌هایی هستند که در آن‌ها می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد.

اما مسلما گزینه‌های شما کمتر می‌شود و در نهایت برای زندگی و کار در این کشور نیاز به یادگیری زبان رسمی کشور خواهید داشت.

بهترین گزینه این است که شما زبان ایتالیایی را هرچه سریع‌تر فرا بگیرید و به آن تسلط پیدا کنید.

برخی از دانشگاه‌ها نیز پیش از ورود و پذیرش افراد به ‌عنوان دانشجو، آزمون‌های زبان ایتالیایی را برگزار می‌کنند تا از تسلط آن‌ها آگاه شوند.

اما  در هنگام تحصیل در ایتالیا ، به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوید، بازهم امکان یادگرفتن زبان ایتالیایی را دارید. چرا که در اکثر دانشگاه‌ها دوره‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود تا بتوانند زبان ایتالیایی را فرا گیرند.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

دوره‌های تحصیلی در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا مثل دیگر کشورها، مقاطع طبق یک قانون خاص و دارای دوره‌های مشخصی است.

دوره لیسانس اصولا ۴ ساله است. دوره فوق لیسانس ۲ ساله است. دوره دکتری نیز می‌تواند بین ۱ سال تا ۳ سال متغیر باشد. این تغییر دوره بستگی به رشته و میزان فعالیت شما دارد.

برخی رشته‌ها به تحقیق بیشتر و دوره‌های طولانی‌تری نیاز دارند. برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری نیاز است که ابتدا از طرف ایتالیا مدارک شما تایید شود و سپس استاد مورد نظر و شهر تحصیل شما انتخاب و تایید شود.

در این صورت شما می‌توانید در این کشور مشغول به‌ تحصیل در مقطع دکتری شوید و به تحقیقات خود بپردازید.

زبان آموزشی در مقاطع مختلف دانشگاه‌های ایتالیا

اکثر رشته‌های لیسانس به زبان ایتالیایی است و در رشته‌های محدودی می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. در فوق لیسانس و دکتری، تنوع انتخاب رشته به زبان انگلیسی بیشتر است.

همچنین بهتر است این موضوع را نیز بدانید که تحصیل در ایتالیا در رشته‌های هنری در هر مقطعی اصولا به زبان ایتالیایی است.

دانشجویان بین المللی ایتالیا

 فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد. دانشجویان خارج از کشور می توانند برای بررسی امکانات و دیدن آنچه که به میل خود می شود.

 همچنین برنامه های تبادل دانشجو وجود دارد که دانشجویان بین المللی تحت مجوز برنامه Socrates Erasmus از جامعه اروپا تحت مطالعه می توانند مطالعه کنند.

 سایر دانشجویان ممکن است تحت مجوز یک توافقنامه دو جانبه بین یک دانشگاه ایتالیایی و یک مدرسه مهمان حضور داشته باشند.

 پس از اتمام دوره ای از یک دانشگاه ایتالیایی، فرصت های شغلی و پژوهشی زیادی وجود دارد. دانش آموزان قانون ممکن است به دنبال یک حرفه در یک موسسه قانونی یا به عنوان یک وکیل عمل کنند.

 افراد در علوم انسانی و هنری ممکن است استعدادهای خود را در بسیاری از مناطق، از جمله بسیاری از محصولات هنری که در ایتالیا شایع هستند، استفاده کنند.

 بسته به زمینه خاص مطالعه و نیاز، دانش آموزانی که از یک مدرسه ایتالیایی فارغ التحصیل می شوند، آماده پاسخگویی به خواسته های یک جامعه در حال تغییر هستند.

پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاهی جهت تحصیل در ایتالیا

بسته به نیاز دانشگاه‌ها و ظرفیت هر دانشگاه، تعداد مشخصی از دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر این اتحادیه را پذیرش می‌کنند و سهمیه کشور‌های جهان سوم نیز مجزا است.

همچنین برخی از این دوره‌ها پیش از ورود، نیاز به یک آزمون عملی دارند تا بتوانند افراد مورد نظر بهتری را پذیرش کنند.

بنابراین عرصه رقابت برای افراد تنگ است و برای تحصیل در ایتالیا باید از همه لحاظ خود را آماده کنید.

بورسیه‌‌ها و کمک هزینه‌ها برای تحصیل در ایتالیا

با دریافت کمک هزینه تحصیلی از طرف دولت ایتالیا، می‌توانید از امتیاز تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان برخوردار شوید. اما برای گرفتن این کمک هزینه‌ها باید شرایط کافی را داشته باشید.

یکی از شرایط تحصیل در ایتالیا به صورت رایگان داشتن مدرک زبان ایتالیایی و یا مدرک معتبر زبان انگلیسی است. همچنین بسته به معدل افراد این امتیازها می‌تواند متغیر باشد.

یکی دیگر از شرایط‌، داشتن خواهر و یا برادر دانشجو است که در این صورت، امکان دریافت کمک از طرف دولت ایتالیا برای تحصیل در ایتالیا به شما بیشتر خواهد بود.

میزان حقوق دریافتی سرپرست خانواده نیز در داشتن این امکان موثر است و ممکن است تا حد زیادی کمک‌ هزینه شما را افزایش دهد. بنابراین برای گرفتن این کمک هزینه‌ها، نگرانی وجود ندارد.

این کمک هزینه‌ها نه تنها در هزینه دانشگاه می‌توانند به شما کمک کنند، بلکه در برخی از مواردی که دانشگاه‌ مورد نظر شما فاقد خوابگاه باشد می‌تواند هزینه‌ای را برای اسکان در اختیارتان قرار دهد.

بنابراین داشتن این بورسیه‌ها چه از نوع استانی و چه از دیگر انواع آن، می‌تواند بسیار مفید باشد.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا و هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا و زندگی در این کشور از دیگر کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی، بسیار کمتر است. این امر خود موجب شده است تا سالانه دانشجویان بسیاری این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار پایین است، اما این امر خود بستگی به کشوری دارد که شما در آن زندگی می‌کنید و بسته به قیمت یورو در کشور شما و منبع درآمد شما که به واحد پول این کشور باشد یا خیر، می‌تواند متغیر باشد.

همچنین به‌ طور میانگین، هزینه تحصیل در ایتالیا و زندگی دانشجویی برای یک دانشجو در دانشگاه دولتی در مقطع فوق لیسانس، به‌صورت سالانه می‌تواند بین ۷۰۰۰ یورو تا ۱۲۰۰۰ یورو باشد، که میزان زیادی از آن را دولت پرداخت می‌کند. دیگر هزینه‌ها بر عهده خود دانشجو است.

همچنین این هزینه‌ها بسته به‌ نوع زندگی افراد می‌تواند کمتر یا بیشتر شود.

 تحصیل در ایتالیا با توجه به دانشگاه های مختلف دارای هزینه های متفاوت می باشد، اما هزینه تحصیل در ایتالیا معمولا کمتر از دیگر مناطق اروپای غربی یا آمریکای شمالی می باشد و این موضوع باعث جذب بیشتر دانشجویان خارجی در دانشگاه های ایتالیایی می باشد.

افرادی که قصد  تحصیل در ایتالیا  را درند، مقصدی مناسب جهت تحصیل با کیفیت عالی و با هزینه ای مناسب را خواهند داشت.

 هزینه های تحصیل در ایتالیا منوط به عوامل مختلفی می باشد :

اولین مورد خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه مد نظر شما جهت تحصیل در ایتالیا می باشد.

دانشگاه های دولتی ایتالیا در بر گیرنده هزینه تحصیل بسیار مناسب تری هستند.

همچنین هزینه تحصیل در ایتالیا نیز به کشوری که دانشجو از آن میاید نیز بستگی دارد،برای مثال این هزینه ها برای دانشجویان اهل اروپا پایین تر می باشد، ولی ممکن است هزینه های تحصیلی برای دانشجویانی که اهل مناطق دیگر هستند نیز ارزان تر از هزینه های دانشگاه های مناطق دیگر اروپای غربی و یا آمریکای شمال حاصل گردد.

همینطور هزینه ها منوط به دوره و برنامه ای که شما انتخاب کرده اید و همچنین مقطع تحصیلی شما خواهد بود. برای مثال، هزینه  تحصیل در مقطع کارشناسی در حدود 680 تا 800 پوند در سال (850 تا 1000 دلار) می باشد.

به همین ترتیب باید توجه داشته باشید که دانشگاه های دولتی در ایتالیا دارای عناصر مورد آزمایش جهت هزینه های تحصیلات خود می باشند. یعنی در ایتالیا هزینه ها با توجه به درآمد والدین دانشجویان متغیر می باشد.

نکته دیگری که بایدبه آن توجه کرد هزینه های مسکن است. دانشگاه های ایتالیا اکثرا خوابگاه ندارند،ولی بیشتر خدمات اقامتی را به دانشجویان برای پیدا کردن آپارتمان مناسب برای اجاره یا اتاق های مشترک را ارائه می کنند.

این موارد به طور کلی دارای هزینه کمتری برای دانشجویان زمانی که از خدمات دانشگاه  برای یافتن محل اقامت بهره گیرند می باشد.

کمک هزینه های مختلفی در طول در ایتالیا تحصیل به دانشجویان پرداخت میگردد.

بعضی انواع بورس تحصیلی نیز وجود دارد که دانشجویان بین المللی دارای شرایط  پس از درخواست وام و کمک هزینه تحصیلی اعطا می گردد.

با این وجود، این مورد را نیز در نظر بگیرید که اکثر کمک های مالی بنا بر شایستگی یا معیار سنجش ارائه شده است،  از همین رو در دسترس همه دانشجویان نمی باشد. این امر را از طریق وبسایت دانشگاه میتوانید پیگیری نمایید.

پیدا کردن کار و استخدام همزمان با تحصیل یکی دیگر از مواردی می باشد که برای کمک به هزینه های تحصیلی دانشجویان میتوان در نظر گرفت .

در زمان تحصیل در ایتالیا دانشجویان اتحادیه اروپا اجازه دارند که بدون تاییدیه از جای خاصی در کشور ایتالیا کار کنند، ولی حقوق شغلی دانشجویان خارج اتحادیه اروپا بوسیله وضعیت ویزا تحصیلی آنها تنظیم می گردد. جهت افزایش بخت پیدا کردن کار در ایتالیا، داشتن مهارت زبان ایتالیایی بسیار ضروری خواهد بود.

وضعیت کار در ایتالیا

وضعیت کاری در کشور ایتالیا خیلی مناسب نیست. به‌ دلیل داشتن نیروی متخصص بسیار و وضعیت اقتصادی رو به افول، این کشور از جمله کشورهایی است که برای کار کمتر مناسب است.

ولی اگر به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید و یا دارای مهارت کافی در زمینه مشخصی باشید، می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید.

همچنین برای دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل میکنند به‌ صورت رسمی ساعات مشخصی را در نظر گرفته‌اند که می‌توانند در هفته مشغول به‌کار شوند که این ساعات نیز گاهی می‌تواند کم و یا زیاد شوند.

اما به ‌طور مثال اجازه کار برای یک دانشجوی لیسانس در ایتالیا بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت در هفته و میانگین ساعات هفتگی برای کار یک دانشجوی فوق لیسانس 20  ساعت است.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ( اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا )

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی برای دانشجویان بسیار راحت‌تر از انواع دیگر ویزا است.

برای تحصیل در ایتالیا مانند دیگر کشورها، نیاز به ویزای تحصیلی دارید. این ویزا، همان اجازه اقامت و تحصیل در ایتالیا در مدت زمان مشخصی است.

برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا این ویزا اجباری نیست. اما افرادی که از دیگر کشورها برای تحصیل در ایتالیا به ایتالیا مهاجرت می‌کنند باید ویزای تحصیلی داشته باشند.

ویزای تحصیلی به دانشجویان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند چند بار در سال به کشور خود سفر کنند و دوباره به ایتالیا برگردند.

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی در هر کشور متغیر است و با توجه به شرایط روز تغییر می‌کند. برای اطلاع کافی از این شرایط ، بهتر است که به سایت سفارت ایتالیا مراجعه کنید.

با همه این توضیحات، بهتر است این را بدانید که کشور ایتالیا از لحاظ فرهنگی و روابط انسانی بسیار به فرهنگ کشور ایران نزدیک می باشد و در این کشور با مشکلات فرهنگی کمتری مواجه خواهید شد. همچنین می‌توانید به‌سرعت با مردم آن ارتباط برقرار کنید.

تحصیل در ایتالیا همان‌طور که گفته شد، دارای مزایای زیادی می باشد که به‌عنوان مثال می‌تواند به شما امکان تحصیل خوب با هزینه‌های پایین را در هر رشته و یا هر مقطعی را بدهد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

مقررات ویزا جهت تحصیل در ایتالیا به چندین عامل بستگی :

اولین عامل ملیت متقاضی می باشد.

زمانی که جهت  تحصیل در ایتالیا به این کشور می آیید اگر از اتحادیه اروپا باشید جهت تحصیل در ایتالیا به ویزا نیازی نخواهید داشت.چنانچه از یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشید،به غیر از شهروندان چند کشور خاص باقی افراد به ویزای دانشجویی نیاز خواهند داشت.

دقت کنید که ویزا تنها چیزی نیست که باید به آن فکر کنید.دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، شرایط اقامتشان بوسیله ویزای دانشجویی مورد رسیدگی قرار میگیرد.

سطح تحصیلات و مدت زمان دوره و برنامه تحصیلی نیز در اجازه اقامت فرد تاثیر دارد.

تمام دانش آموزان باید جزئیات اقامتشان را ارائه دهند ، همچنین گواهی تمکن مالی و همچنین به یک بیمه جامع بیمه درمانی را نیز ارائه دهند.

همچنین اثبات دانش زبان ایتالیایی که حتی ممکن است نیاز به شرکت در یک آزمون زبان داشته باشید نیز بسیار اهمیت دارد.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا 

مزایای تحصیل در ایتالیا

 کشور ایتالیا همواره کلکسیونی از عالی ترین امکانات و منافع های تحصیلی را در اروپا در اختیار دارد از جمله:

وضوح کارآمد آموزشی، مدارک برتر دانشگاهی دنیا و هزینه های مقرون به صرفه اقتصادی

تحصیل در کشور ایتالیا دریافت مدارج عالی رتبه علمی در تمامی مقاطع تحصیلی را با پرداخت هزینه های نه چندان زیاد و با شرایط مطلوب ممکن پذیر می کند.

بورسیه های تکمیلی تحصیلی در کشور ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا هر ساله مبالغ 12000 تا 15000 یورو در سال برای مقطع فوق لیسانس و 17000 تا 23000 یورو در سال برای مقطع دکتری را به عنوان بورسیه تحصیلی در تخصیص دانشجویان متقاضی دیگر کشورها قرار می دهند.

علاقه مندان در صورت داشتن مدرک  و سوابق تحصیلی جلب توجه کننده می توانند در مجموع 25000 تا 27000 یورو در مدت تحصیل خود تحت عنوان بورسیه دریافت نمایند.

کمک هزینه های تحصیلی به میزان 7400 یورو در سال بدون در نظر گرفتن شرایط سوابق تحصیلی

بورسیه های تحت عنوان کمک هزینه های 7400 یورویی در سال که بدون مشاهده به شرایط تحصیلی در دانشکده های کشور ایتالیا که از سازمانهای منطقه ای دریافت می شود با اهمیت ترین عوامل جذب دانشجو در مراکز علمی و آموزشی دانشگاه های کشور ایتالیا برای کسب علم و مهارت  می باشند.

برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی ارائه مدارک مشخص کننده وضعیت معیشتی متقاضی ضروری است و در این زمینه  می توانید از خدماتی راهنمایانه کشور ایتالیا استفاده کنید .

ارجعیت آموزش و تعلیم  و مرتبه بالای علمی دانشگاه های کشور ایتالیا

دانشگاه های سرزمین ایتالیا دارای بالاترین فاکتور علمی و اعتبار روز افزون آموزشی در جهان می باشند.همچنین دانشگاه های ایتالیا به سبب روابط مبسوط  و شایع دانشی و پژوهشی با دانشگاه های معتبر دنیا ، از بازدهی بسیار زیاد و شایانی برخوردارند و در برخی رشته ها از قبیل معماری و رشته های مهندسی در جمع و مقوله  پرآوازه ترین موسسات و آکادمی های آموزشی جهان شناخته می شوند.

فراهم بودن  آموزش و کسب مهارت در بیش از 300 رشته به زبان انگلیسی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و PHD

با توجه به تصمیمات و راهکار جدید آموزشی ایتالیا در جذب دانشجویان فرابومی ، هر ساله بر تعداد رشته های موجود  در کشور ایتالیا که در سه مقطع آموزشی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی برگزار می شوند، افزوده می شود.

کارگروه های تخصصی و تحصیلی فرامرزی در کشور ایتالیا با دیگر دانشگاه های ممتاز اروپا و آمریکا

با توجه به اعتبار و افتخار چشمگیر دانشگاه های ایتالیا، انبوهی از رشته های تحصیلی در ایتالیا در قالب بین المللی و با حضور دانشگاه های تراز اول اروپایی  و آمریکایی برگزار و رتبه و منزلت علمی از همه دانشگاه های شرکت کننده ابلاغ می شود.

نام درخشان کشور ایتالیا در تعداد بیشماری از گرایش های تخصصی

کشور ایتالیا به عنایت داشتن اساطیر باستانی چون میکلانژ، رافائل، فراگامو، مارکو پولو، دانته، گالیله، داوینچی و بزرگان دوره معاصر این کشور چون انزو فراری، جورجو آرمانی، گوچی و آندره آ بوچلی دائما به عنوان کشوری با مردمان خوش ذهن و نوآور در جهان شهره بوده است. این مسئله به شکل اختصاصی  در قالب هنر و زمینه های مرتبط با آن ارزش والایی در کشور ایتالیا دارد.

شاخص های سرآمد و پسندیده زندگی در سرزمین چکمه ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل حضور در اتحادیه اروپا دارای مقیاس های بالایی در شاخصه های گوناگون از جمله آموزش ، ثبات فرهنگی و خدمات رفاهی می باشد.

ارتباط فرهنگی مردم ایتالیا و ایران

هر دو کشور ایران و ایتالیا به علت داشتن تاریخ و فرهیختگی طولانی دارای وجه اشتراک تاریخی و فرهنگی بسیاری می باشند که آن را می توان به طور عمده  در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر دو کشور نظاره کرد.

نکات مفید

 ایتالیا کشوری زیبا می باشد که از  جنبه یافته های هنری بسیار معروف و منحصر به فرد می باشد.نظام  آموزشی و پرورشی ایتالیا منحصر به فرد متمرکز است.

 برای تحصیل در ایتالیا به ویزا و اجازه اقامت تحصیلی نیاز است،البته به دست آوردن دشوار نیست.مردم این کشور بسیار علاقه مند به هنر و هنرمندان هستند.

 تحصیل در ایتالیا چیزی فراتر از نشستن در کلاس و هم راستا با دنیای هنر و فرهنگ می باشد. تحصیل در این کشور تجربه ای فراموش ناشدنی برای هر کس می باشد .

جهت آگاهی از شرایط تحصیل در هر دانشگاه ایتالیا، می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه از جزییات آن با خبر گردید.

تحصیل در ایتالیا – پذیرش تحصیلی ایتالیا  – ویزای تحصیلی ایتالیا – هزینه تحصیل در ایتالیا – تحصیل رایگان در ایتالیا – بورسیه تحصیلی در ایتالیا – کار دانشجویی در ایتالیا – تحصیل کارشناسی در ایتالیا – تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا – تحصیل دکتری در ایتالیا – تحصیل هنر در ایتالیا – رشته معماری در ایتالیا – تحصیل دکترای معماری در ایتالیا – تحصیل دکتری معماری در ایتالیا – تحصیل رایگان ایتالیا – تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا – تحصیل رایگان در دانشگاههای ایتالیا – تحصیل رایگان دندانپزشکی در ایتالیا – تحصیل معماری داخلی در ایتالیا – دانشگاههاي ايتاليايي مورد تاييد وزارت علوم – زبان ایتالیایی – شرايط سني تحصيل در ايتاليا – شرایط تحصیل در ایتالیا در رشته معماری – شرایط تحصیل در دانشگاه ایتالیا – شرایط تحصیل در دانشگاههای ایتالیا 

21 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام خدمت شما و همکاران زحمت کش شما /بنده 27 سالمه و فوق دیپلم معماری از موسسه ی حافظ شیراز با مدل 13/50 دارم/خواستارادامه ی تحصیل در کشور ایتالیا هستم زبان بلد نیستم و فقرم قصد ادامه تحصیل دارم آیا امیدی هست آیا راهی هست بورس بگیرم تحصیل رو ادامه بدم هزینه های اقدامم چقدره چقدر زمان میبره و تا کی زمان دارم ؟سپاس از پاسخگویی

  پاسخ

تعقیب

 1. […] تغییر خواهد داد . این پروسه به شکل کوتاه مدت خواهد بود. تحصیل در کشور ایتالیا افزون بر دانشگاه پلی تکنیک  شهر میلان دوره های زبان […]

 2. […] بورسیه تحصیل در ایتالیا معمولا به کسانی تعلق میگیرد که رزومه قویتری نسبت به دیگر رقبا خود داشته باشند. معمولا تعداد بورسیه های تحصیلی مقطع دکترا در ایتالیا بیشتر از تعداد بورسیه های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا می باشد. […]

 3. […] منظور به دست آوردن تحصیل در ایتالیا داشتن مدرک زبان ایتالیایی الزامی است. ممکن است داشتن […]

 4. […] مزایای تحصیل در ایتالیا         […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *