3.7/5 - (3 امتیاز)تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به دلیل فاصله کوتاه آن با ایران و همچنین قیمت نسبتا ارزان، تنوع بالا در رشته های تحصیلی و اعتبار مناسب دانشگاه های آن و همچنین روابط سیاسی مطلوب با ایرانیان در چند سال اخیر با تقاضای زیادی مواجه شده است.

متقاضیان ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین رشته های پزشکی لازم است به یکی از دو زبان انگلیسی و ترکی تسلط داشته باشند. گروه نوباوران؛ ارائه دهنده خدمات تحصیلی و مهاجرتی در کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکا در ادامه به هر آنچه که باید درباره تحصیل در آنکارا، استانبول و آنتالیا و سایر شهرهای ترکیه اشاره خواهد داشت.تحصیل در ترکیه

چرا تحصیل در ترکیه؟

با توجه به تنوع زیادی که در دانشگاه های داخل کشورمان وجود دارد، لذا باید قبل از انتخاب کشور خارجی برای تحصیل ابتدا به این سوال پاسخ دهید که چه تفاوتی در آنها وجود دارد؟ به عبارت دیگر، چرا دانشگاه های ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنید و چه برتری نسبت به مراکز آموزشی ایران دارند؟ از مهم ترین دلایل برای انتخاب دانشگاه های مختلف ترکیه برای تحصیل، شرایط نسبتا آسان ورود به آنها در مقایسه با دانشگاه های معتبر ایران می باشد. همچنین لازم به ذکر است که دانشگاه های موجود در شهرهای مختلف ترکیه از قبیل استانبول و آنکارا دارای رنکینگ جهانی بوده و اعتبار بالایی دارند و تحصیل در آنها ارزان تر از دانشگاه های اروپایی می باشد.

از دیگر دلایلی که باعث شده اند تا دانشگاه های ترکیه تا این اندازه مورد توجه جوانان قرار گیرد، شرایط نسبتا آسان آن برای دریافت ویزای دانشجویی و تحصیلی می باشد. علاوه براین، تحصیل در هیچ یک از مقاطع تحصیلی در رشته های مختلف با محدودیت در شرایط سنی مواجه نمی باشند.

دیدن مطلب
مشاغل ترکیه

لازم به ذکر است که دانشگاه های ترکیه را می توان در دو گروه کلی دولتی و خصوصی تقسیم بندی نمود که با دریافت پذیرش از دانشگاه دولتی می توان از امکان تحصیل با هزینه کم بهره مند شد. در غیر این لازم است دانشگاه های خصوصی را برای این منظور انتخاب کنید که در سال حدود 5000 تا 20000 دلار شهریه دارند.

مدت زمان تحصیل در ترکیه

شیوه آموزش و برنامه ریزی برای دوره های تحصیلی مختلف در دانشگاه های ترکیه بر اساس بولونیا بوده و مانند سایر دانشگاه های کشورهای اروپایی بازه های خاصی را برای هر مقطع تحصیلی در نظر میگیرد. به عنوان مثال، دوره کارشناسی در تمام دانشگاه های ترکیه 4 سال، کارشناسی ارشد 2 و دکترا 4 سال می باشد. در طول این دوران دانشجو دارای ویزای تحصیلی بوده و برای اقامت با محدودیت مواجه نخواهد شد. پس از اتمام این بازه زمانی و اخذ مدارک کارشناسی یا ارشد و دکترا، هر فرد تنها شش ماه زمان در اختیار دارد تا بتواند کار متناسب با رشته تحصیلی خود را جستجو نموده و استخدام شود. در صورت استخدام شدن در این بازه زمانی می تواند ویزای و اقامت برای کار دریافت نموده و در غیر این صورت امکان حضور در شهرهای مختلف ترکیه را نخواهد داشت.

تحصیل در ترکیه

دانشگاه ها و رشته های تحصیلی در ترکیه

تنوع در دانشگاه ها و رشته های تحصیلی ترکیه بسیار زیاد بوده و با توجه به علاقه و استعداد و توانایی فرد می تواند گزینه های مناسب را انتخاب نماید. از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در ترکیه می توان به پزشکی و دندان پزشکی اشاره نمود. لازم به ذکر است که مدارک اخذ شده در این رشته ها برای وزارت بهداشت ایران قابل قبول می باشند. برای رشته های مختلف تحصیلی ابتدا لازم است اعتبار دانشگاه مربوطه را بررسی نموده و از شرایط تحصیل و زبان تدریس مطلع شوید. لازم به ذکر است که اغلب دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان های ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس نموده و دانشگاه های خصوصی ترکی و انگلیسی را ارائه می دهند.

دیدن مطلب
بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه در رشته های مختلف می توان کوچ، سابانجی، بیلکنت، بغازیچی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول و آنکارا و حاجت تپه و دانشگاه استانبول را انتخاب کنید که همگی دارای رنک جهانی می باشند.

نحوه پذیرش در دانشگاه در ترکیه

برای دریافت مجوز ادامه تحصیل در هر یک از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف لازم است آزمون ورودی شرکت کنید. آزمون ورودی برای دانشگاه های ترکیه yos می باشد که شامل دو مرحله بوده و قبولی در آن لازمه تحصیل است. مرحله اول این آزمون شامل 90 تا 100 سوال ریاضی، هوش و هندسه بوده و پس از قبولی در آن، لازم است در آزمون زبان شرکت کنید. در این آزمون میزان تسلط فرد به زبان ترکی سنجیده شده و بر همین اساس نمره A,B و C ارائه می گردد. افرادی که در دوره دوم آزمون نمره قبولی دریافت نکنند، لازم است دوره یکساله زبان را طی کنند. برای تحصیل دوره دکترا در ترکیه لازم است فرد علاوه بر رزومه و سوابق تحصیلی، طرح پژوهشی خود را برای اساتید مورد نظر در دانشگاه ارسال نموده و پس از موافقت استاد مربوطه، فرد می تواند برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

هر یک از افرادی که قصد دارند دانشگاه های ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنند، لازم است مدارک زیر را به سفارت ارائه داده و ویزای دانشجویی و تحصیلی دریافت نمایند:

  • پاسپورت دارای اعتبار حداقل یک ساله
  • تکمیل فرم های مربوطه برای دریافت ویزا
  • ارائه نامه از دانشگاه پذیرش شده
  • ارائه مدارک بانگی به منظور اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
  • عکس رنگی
  • ارائه بیمه نامه دانشجویی
دیدن مطلب
بهترین دانشگاه های ترکیه

** لازم به ذکر است که افراد درجه یک خانواده دانشجو می توانند به مدت یکسال همراه وی باشند و بعد از آن لازم است نسبت به دریافت پاسپورت توریستی اقدام نمایند.

برای مشاهده ویدئو فیلترشکن را روشن کنید

اقدام برای تحصیل در ترکیه با نوباوران

گروه نوباوران با سالها سابقه فعالیت کاملا قانونی و دارای مجوز از مراجع قانونی در زمینه ارائه خدمات تحصیلی و مهاجرتی فعالیت داشته و کارشناسان حرفه ای آن مشاوره های لازم را ارائه می دهند. کارشناسان گروه نوباوران نه تنها مشاوره و راهنمایی های لازم را برای اقدام جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه و سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی ارائه می دهند، بلکه تمام کارهای حقوقی و قضایی مربوطه را انجام می دهند. برای ارتباط با این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.

آخرین بروزرسانی: 1399/10/4

دوره کارشناسی در تمام دانشگاه های ترکیه 4 سال، کارشناسی ارشد 2 و دکترا 4 سال می باشد. در طول این دوران دانشجو دارای ویزای تحصیلی بوده و برای اقامت با محدودیت مواجه نخواهد شد.

برای دریافت مجوز ادامه تحصیل در هر یک از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف لازم است آزمون ورودی شرکت کنید. آزمون ورودی برای دانشگاه های ترکیه yos می باشد که شامل دو مرحله بوده و قبولی در آن لازمه تحصیل است.