4.4/5 - (56 امتیاز)

شرایط تحصیل در روسیهشرایط تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه و پاسخ به سئوالات مربوط به آن

 • سوالات متداول تحصیل در روسیه ؟
 • هزینه تحصیل در روسیه ؟
 • وضعیت تحصیل در موسکو ؟
 • تحصیل در روسیه و اخذ اقامت روسیه در سال 2020 چگونه است؟
 • دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در روسیه ؟
 • مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت در روسیه کدامند؟

روسیه بزرگترین کشور دنیا است که قلمروی آن بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع است. با تحصیل در روسیه امکان دستیابی به اقامت و تابعیت کشور روسیه ساده‌تر خواهد بود.

می توان گفت به دلیل جو آب و هوایی این کشور و سرد بودن در تمام سال، کمی تحصیل در روسیه و اقامت در این کشور دشوار است اما در مقابل از امکاناتی مانند دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های پایین زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برخوردار می شوید.

تحصیل در روسیه در چند سال اخیر به چند دلیل مهم به شدت مورد توجه جوانان ایرانی قرار گرفته است. روابط سیاسی مطلوب ایران و روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان، اعتبار بسیار بالای دانشگاه های مسکو و سن پترزبورگ و غیره، تنوع بالا در رشته های پزشکی و غیر پزشکی و شرایط آسان برای دربافت ویزای تحصیلی و دانشجویی همگی از جمله موردی هستند که مسیر را برای تجربه تحصیلات در مقاطع مختلف در روسیه آسان نموده است.

نوباوران؛ ارائه دهنده خدمات تحصیلی و مهاجرتی به اقصی نقاط دنیا در ادامه به هر آنچه که باید درباره تحصیل در شهرهای مختلف کشور روسیه بدانید اشاره خواهد داشت.


تحصیل در ایتالیا:

شرایط تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در روسیه

چرا تحصیل در روسیه؟

علیرغم وجود دانشگاه های متعدد در کشورهای اروپایی و آمریکایی، در چند سال اخیر توجه زیادی به دانشگاه های روسیه شده و هر روز نیز به میزان علاقه جوانان برای حضور در این مراکز علمی افزایش پیدا می کند.

روسیه یکی از معتبرترین کشورها از نظر مراکز عملی و دانشگاه بوده و دروس آنها به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می شود.

برخلاف سایر دانشگاه ها، اخذ مدارک تافل و آیلتس و سایر مدارک زبان در پذیرش برای تحصیل در روسیه الزامی نبوده و به منظور آماده سازی دانشجویان پزشکی و داروسازی، دوره های پادفک حدودا 9 ماهه برای تدریس دروس پایه از قبیل شیمی و زیست با زبان روسی ارائه می گردد.

برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دریافت نمره 6.5 آیلتس به منزله برخورداری از مدرک زبان انگلیسی بوده و برای دریافت پذیرش از دانشگاه های معتبر به عنوان یک نقطه مثبت به شمار می رود.

از دیگر دلایلی که اغلب افراد این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند، فراهم کردن امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان و کسب درآمد برای مخارج زندگی اشاره نمود.

همچنین لازم به ذکر است که اغلب دانشگاه های شهرهای مختلف روسیه دارای رنکینگ بسیار بالا بوده و مدارک آنها نیز قابل تایید از طرف وزارت بهداشت ایران می باشد.

هزینه تحصیل در روسیه


هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه

 رشته دندانپزشکی که از گرایش های پزشکی مربوط به پاکیزگی و بهداشت دهان و دندان است امروزه ترقی های متعدد و پر شماری داشته است.

این شاخه در سال های گذشته  به شکل منحصر به فردی تخصصی شده وگرایش های زیادی  هم دارد ، به شکلی که یک دانشجو برای اخذ مدرک دکتری عمومی در این شاخه  در یک بازه 6 ساله باید تحت تعلیم های عملی و آموزشی  متعددی قرار گیرد.

تحصیل دندانپزشکی در کشور روسیه هم در چند سال گذشته ترقی های پر شماری داشته ، به شکلی  که اغلب  دانش اندوزانی  که نیت تحصیل در این گرایش را دارند تعلیم در خاک روسیه را ابر می گزینند.

تحصیل دندانپزشکی  درکشور  روسیه در حدود  5 تا 6 سال طول میکشد و مخارج علم آموزی در رشته  دندانپزشکی در کشور روسیه سالانه بین ده تا دوازده هزار دلار می باشد. مخارج عمومی هر متقاضی هم برای اقامت درکشور روسیه ماهیانه بین 300 تا 500 دلار است.

بیشتر دوره های علمی در کشور روسیه به زبان انگلیسی آموزش میشود، اگر چه به زبان های  انگلیسی و فرانسه هم  برگزار میشود و اغالب  رشته ها در مقطع دکتری به زبان انگلیسی آموزش  میشوند.

ولی  برای شخص هم منفت آور است که تا زمانی که  در ان کشور علم کسب میکند زبان روسی تعلیم بگیرد و با عموم  و اساتید خود هم کلامی داشته باشد تا اگرقصد داشت  تا بعد از آموزش خود در آن کشور اقامت بگیرد و یا شاغل شود کار سختی در پیش نداشته باشد.

از مراکز علمی نام آور  در زمره رشته  دندانپزشکی در کشور روسیه میتوان به انستیتو دندانپزشکی مسکو سماشکو اشاره کرد که در این دانشکده  در سطح علمی و آموزشی ممتازی قرار دارد.

برای کسانی که قصد تحصیل  در رشته دندانپزشکی را دارند، تحصیل در روسیه میتواند گزینه خوبی برای آنها باشد.

اقامت دانشجویی

یکی از راه های که  هزینه تحصیل در روسیه  دانشجویان بین المللی را کاهش دهد اینست که آن ها با اجاره کردن اتاق و با به اشتراک گذاشتن آن با دیگر دانشجویان هزینه مسکن خود را کاهش دهند.

برای زندگی راحت در هنگام تحصیل در روسیه ، دانشجو باید ماهانه حدود 150 – 300 دلار برای هزینه های زندگی ، بالاتر از هزینه شهریه داشته باشد.

هزینه زندگی و تحصیل در روسیه بسیار ارزانتر از سایر کشور های اروپایی است ، گرچه هزینه های زندگی در مسکو و سن پترزبورگ کمی بیشتر از سایر شهرهای روسیه است.

نام بردن مبلغ مشخص به دلیل تفاوت در سبک زندگی دانشجو دشوار است ،

هزینه غذا

طبق اطلاعات رسمی ، حداقل سبد خرید (شامل نان ، ماکارونی ، گوشت ، ماهی ، سبزیجات ، میوه ، شیر و شکر) در روسیه 4209 روبل (65 دلار) در ماه است.

روس ها تخمین می زنند که هزینه وعده غذایی ماهانه خود بین 8000 تا 20،000 روبل (130 تا 330 دلار) هست.

بستگی زیادی به منطقه ای دارد که مردم در آن زندگی می کنند و چه چیزی را خریداری می کنند.

هزینه نهار به طور متوسط ​​در کافه ها و رستوران های مسکو بین 700 تا 2000 روبل (12 تا 35 دلار) متغیر است ، در حالی که یک وعده ناهار بین 230 تا 404 روبل (4-7 دلار) هزینه دارد. قیمت مواد غذایی سریع حتی پایین است.

حمل و نقل

یک سفر واحد در مترو مسکو 57 روبل (حدود 1 دلار) هزینه دارد ، در حالی که یک کارت مسافرتی 60 تردد 1970 روبل (30 دلار) است.

با استفاده از تخفیف دانشجویی می توانید یک کارت زیرزمینی ماهانه در مسکو به مبلغ 405 روبل (6 دلار) دریافت کنید ،تا هزینه تحصیل در روسیه شما کاهش یابد. هزینه آن در سایر شهرها حتی پایین تر است.

ارتباطات سلولی،اینترنت

سیم کارت های تلفن همراه و تبلت ها در فروشگاه های تلفن فروخته می شوند (آنها را از فروشندگان خیابان خریداری نکنید).

برای خرید سیم کارت نیاز به گذرنامه ملی (نشانگر ثبت نام در محل زندگی خود) و کارت مهاجرت دارید.

در مورد بهترین نرخ ها (هزینه تماس ، پیام کوتاه ، داده و غیره) در فروشگاه مشورت کنید. هزینه یک بسته استاندارد خدمات از 300 تا 400 روبل (5-6 دلار) است.

هنگام خرید سیم کارت ، هزینه کارت به حساب شماره تلفن واریز می شود و سپس بسته به برنامه تعرفه ، تعادل را بالا می برید.

خوابگاه ها دسترسی به اینترنت قابل پرداخت یا رایگان را ارائه می دهند. هنگامی که یک آپارتمان اجاره می کنید ، معمولاً از شما خواسته می شود که بسته به منطقه ، ارائه دهنده و نرخ آن ، هزینه جداگانه در اینترنت ، حدود 300 تا 500 روبل (5-8 دلار) در ماه بپردازید.

دیدن مطلب
شرایط تحصیل در ایتالیا

با صرفه جویی مخارج خود میتوان تا حد امکان هزینه تحصیل در روسیه خود را کاهش داد.

بیمه درمانی

یک بیمه نامه پزشکی داوطلبانه (VMI) برای دانشجویان در دانشگاه های مسکو از 4000 تا 12،000 روبل (60-180 دلار) در سال هزینه دارد. این بیمه باید کل دوره تحصیلی را پوشش دهد.

شرایط تحصیل در روسیه

ویزای تحصیلی ترکیه

شرایط مهاجرت به کانادا

آشنایی با کشور روسیه

کشور روسیه با وسعت 17.075.400 کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان محسوب می شود.

روسیه نهمین کشور پرجمعیت جهان است و بیشتر جمعیت آن در قسمت اروپایی قرار گرفته دارد. پایتخت روسیه مسکو میباشد که در رتبه 6 پرجمعیت ترین شهرهای دنیا قرار دارد و جمعیت آن حدود 145 میلیون نفر می باشد .

زبان رسمی روسیه ، زبان روسی است و همچنین زبان روسی ششمین زبان رسمی در سازمان ملل شناخته شده است. واحد پول این کشور روبل روسیه است.

این کشور از فرهنگ ها و سنت های مختلفی برخوردار است.
دین رسمی روسیه از سال 1997 به بعد مسیحی اعلام شد اما امروزه می توان گفت که حدود 7 درصد از جمعیت ساکنین روسیه مسلمان هستند.
واحد پول روسیه روبل است.
این کشور دارای امکانات رفاهی و امنیتی بالا و مکانهای دیدنی بسیاری است که باعث شده سالیانه ، تعداد زیادی دانشجو تحصیل در روسیه را انتخاب کنند.

آشنایی با کشور روسیه
آشنایی با کشور روسیه

روسیه کشوری است با جاذبه های توریستی بالا ، که تا به حال هفده اثر فرهنگی و تاریخی در یونسکو ثبت کرده که از جمله آنها میتوان به کاخ پترگوف ، میدان سرخ ،کلیسای جامع سنت باسیل ، میدان سرخ ، موزه ارمیتاژ و کرملین و مرکز تاریخی شهر سنت پترزبورگ اشاره کرد.
هوای روسیه را می توان جزو آب و هوای قاره ای و مرطوب دسته بندی کرد.
روسیه از نظر علمی دارای جایگاه بالایی در جهان بوده و در دهه اخیر، تحصیل در روسیه در مقاطع عالی دستخوش تغییرات فراوان شده است.

کشور روسیه بعد از جنگ جهانی دوم  به تمام ضعف های علمی و صنعتی خود پی برد و در جهت بهبود آنها قدم برداشت .

تلاش بی وقفه آنها در این جهت باعث شد تا تعداد دانشگاه ها و مراکز علمی خود را چند برابر کنند و پیشرفتی خیره کننده ای در زمینه رشته های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوافضا، فنی و مهندسی، نانو تکنولوژی، هنر و موسیقی کنند.
روسیه در بین سالهای 2011 تا 2016 حدود 8 میلیارد دلار را برای به روز شدن امکانات علمی و فنی خود در دانشگاه های کشورش تخصیص داد.
تحصیل در روسیه با توجه به دارا بودن این کشور از باکیفیت ترین سیستم آموزش و پرورش و دانشگاه های معتبر مورد تقاضای بسیاری از کسانی است که به دنبال پیشرفت هستند.

روسیه، با بالاترین نرخ تعداد باسوادان در جهان (99.6٪)، یکی از بهترین سیستم های آموزش و پرورش را در سطح جهانی دارد.

مدت زمان تحصیل در روسیه

یکی از موارد بسیار مهمی که لازم است قبل از اخذ پذیرش برای تحصیل در هر نقطه از دنیا مطلع باشید، مدت زمان گذراندن هر مقطع می باشد. مدت زمان تحصیل در هر یک از مقاطع کارشناسی به بالا شباهت زیادی با دانشگاه های ایران دارد. به طوریکه برای کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 و دکترا 3 تا 4 سال زمان لازم است. همچنین لازم به ذکر است که علاقه مندان به اخذ مجوز تحصیل پزشکی در روسیه حدود 6 سال و برای دوره های داروسازی 5 سال زمان نیاز دارند.

رشته های تحصیلی در روسیه
رشته های تحصیلی در روسیه

رشته های تحصیلی در روسیه

همان طور که اشاره شد، روسیه دارای دانشگاه های بسیار معتبری بوده و رشته های تحصیلی در آنها نیز از تنوع بالایی برخوردار می باشد. به طوریکه می توان برای رشته های مختلف علوم پایه، هنر، پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی و همچنین فنی و مهندسی دانشگاه های مختلف این کشور را انتخاب نمود. به طور خلاصه می توان پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در روسیه را به صورت زیر بیان نمود:

 • پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی
 • فنی و مهندسی: مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا و موشک، مهندسی شیمی، مهندسی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار، الکترونیک، نانو تکنولوژی
 • اقتصاد، ریاضیات و هوش مصنوعی، زیست شناسی، مدیریت کسب و کار، زبان شناسی و زبان های نوین

رتبه علمی روسیه

کشور روسیه که از نظر سطح علمی و رتبه جهانی جزو برترین های دنیا محسوب میشود. تعداد زیادی از برندگان جایزه نوبل، مقام های فرهنگی و ورزشی بین المللی به روسیه اختصاص دارد.

تحصیل در روسیه یکی از راه های اخذ ویزای تحصیلی روسیه و مهاجرت به روسیه می باشد.

با تحصیل در این کشور شما عزیزان امکان دسترسی به مجهزترین آزمایشگاه های مهندسی و پزشکی دنیا را خواهید داشت.
در زمان تحصیل دانشجویان در هفته میتوانند ساعاتی از وقت خود را در شرکت های روسی کار کنند، که این تجربه به شما این امکان را میدهد که با استاندارد های خدماتی روسیه آشنا شوید و در پروژه های مختلفی که شرکت های روسی در ایران راه اندازی میکنند با دستمزد های بسیار بالا فعالیت کنید.
تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس 4 ساله است و کافی است متقاضی مدرک دیپلم را داشته باشد.

ادامه تحصیل در روسیه
رتبه علمی روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در رشته های پزشکی ( تحصیل پزشکی در روسیه ) شرایط ویژه ای را برای علاقمندانی که دیپلم تجربی دارند مهیا میکند.
کشور روسیه از نظر مسافت فاصله چندانی با ایران ندارد(حدود 30 : 3 ساعت)، در نتیجه برای ایرانیانی که مایل باشند در یک کشور نزدیک و در عین حال با کیفیت و در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی ادامه تحصیل دهند، تحصیل در روسیه موقعیت بسیاری مناسب و عالی را فراهم می آورد.

امتیازات تحصیل در روسیه

روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهمان نوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایران، معماری بسیار زیبای روسیه و… هر ساله دانشجویان فراوانی را مشتاق به تحصیل در روسیه میکند
یکی از معروف ترین و البته بزرگترین دانشگاه های پزشکی در روسیه ، دانشگاه دولتی سن پترزبورگ می باشد که بیش از 100 سال قدمت دارد و در شمال غربی روسیه قرار دارد.
خبر خوب در مورد روسیه این است که دانشگاه های روسیه بدون مدرک زبان هم شما را پذیرش میکنند و به شما این اجازه را میدهند که حدود 9 ماه دوره زبان بگذرانید و بعد از آن هم به شما مدرک آن زبانی که آموختید را میدهند و از آن پس میتوانید در کلاس های مربوط به رشته خود به راحتی شرکت کنید.

صرف نظر از فرهنگ متنوع ، روسیه خانه‌ی 26 میراث جهانی یونسکو است. سالانه میلیون‌ها گردشگر برای بازدید از این میراث ارزشمند به روسیه سفر می‌کنند.

ازین رو کسانی که قصد تحصیل در یک کشور مدرن و همچنین علاقه مند به زندگی در کنار مردمانی خونگرم و مهمان نواز را دارند، تحصیل در روسیه را انتخاب می کنند و اینکه باید گفت تحصیل در مراکز دولتی روسیه رایگان است.

کشور روسیه از دیرباز قطب علمی دنیا بوده است و از بزرگترین رقبای کشور آمریکا در تمام حوزه‌های علوم نوین ، علوم پزشکی، هسته‌ای ، ریاضیات ، شیمی ، هوا و فضا و سایر رشته به شمار می‌آید.

تحصیل پزشکی در روسیه
تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در رشته های پزشکی ( تحصیل پزشکی در روسیه ) شرایط ویژه ای را برای علاقمندانی که دیپلم تجربی دارند مهیا میکند.
کشور روسیه از نظر مسافت فاصله چندانی با ایران ندارد(حدود 30 : 3 ساعت)، در نتیجه برای ایرانیانی که مایل باشند در یک کشور نزدیک و در عین حال با کیفیت و در رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی ادامه تحصیل دهند، تحصیل در روسیه موقعیت بسیاری مناسب و عالی را فراهم می آورد.

امتیازات تحصیل در روسیه

روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهمان نوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایران، معماری بسیار زیبای روسیه و… هر ساله دانشجویان فراوانی را مشتاق به تحصیل در روسیه میکند
یکی از معروف ترین و البته بزرگترین دانشگاه های پزشکی در روسیه ، دانشگاه دولتی سن پترزبورگ می باشد که بیش از 100 سال قدمت دارد و در شمال غربی روسیه قرار دارد.
خبر خوب در مورد روسیه این است که دانشگاه های روسیه بدون مدرک زبان هم شما را پذیرش میکنند و به شما این اجازه را میدهند که حدود 9 ماه دوره زبان بگذرانید و بعد از آن هم به شما مدرک آن زبانی که آموختید را میدهند و از آن پس میتوانید در کلاس های مربوط به رشته خود به راحتی شرکت کنید.

دیدن مطلب
درباره آلمان

صرف نظر از فرهنگ متنوع ، روسیه خانه‌ی 26 میراث جهانی یونسکو است. سالانه میلیون‌ها گردشگر برای بازدید از این میراث ارزشمند به روسیه سفر می‌کنند.

ازین رو کسانی که قصد تحصیل در یک کشور مدرن و همچنین علاقه مند به زندگی در کنار مردمانی خونگرم و مهمان نواز را دارند، تحصیل در روسیه را انتخاب می کنند و اینکه باید گفت تحصیل در مراکز دولتی روسیه رایگان است.

کشور روسیه از دیرباز قطب علمی دنیا بوده است و از بزرگترین رقبای کشور آمریکا در تمام حوزه‌های علوم نوین ، علوم پزشکی، هسته‌ای ، ریاضیات ، شیمی ، هوا و فضا و سایر رشته به شمار می‌آید.

سیستم آموزشی کشور روسیه

آموزش و پرورش در روسیه به علت دستاورد‌های آن در زمینه علوم و تحقیقات در سطح عالی بسیار مشهور است سیستم آموزش و پرورش روسیه شباهت زیادی به سیستم آموزشی اروپای مرکزی دارد. این سیستم در روسیه به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود :

1- آموزش ابتدایی 2- متوسطه 3- تحصیلات عالی و 4- تحصیلات عالی تکمیلی. که تحصیلات ابتدایی و متوسطه 11 سال طول میکشد.

موسسات آموزش عالی در روسیه برای تحصیل در روسیه

این موسسات آموزش عالی در روسیه به سه بخش اصلی تقسیم می‌شوند عبارتند از:

 1. دانشگاه‌هایی که طیف وسیعی از برنامه‌های آموزشی را در سطوح مختلف آموزشی ارائه میکند.
 2. آکادمی‌ها که بر روی موضوعی مشخص شده و خاص تمرکز دارند بطور مثال معماری ، هنر ، علوم و …
 3. موسساتی که آموزش های حرفه ای ارائه میدهند و شاخه ی مستقلی از دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها دارند.

 ساختار برنامه‌های تحصیلی دانشگاهی در نظام آموزشی روسیه

 • تحصیل در روسیه در دوره آموزش عالی بین 4 تا 6 سال زمان میبرد.
 • تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان روسی ( Bakalavr) چهار سال و برای تحصیل رشته پزشکی شش ساله است. در این دوره گذراندن امتحانات نهایی و ارائه پروپزال تحقیقاتی برای فارغ التحصیل شدن الزامی است.
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به روسی (Magistr) دو سال زمان میبرد. و این مقطع به عنوان تحصیلات تکمیلی عالی شناخته نمی‌شود.
 • کسانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کرده اند می‌توانند برای ادامه تحصیلات تکمیلی عالی درخواست تحصیل در روسیه کنند. این بخش از تحصیلات شامل دو بخش است یا در دانشگاه صورت می‌پذیرد یا در موسسات علمی. همچنین کسانی که تحصیلات تکمیلی عالی خود را در دانشگاه گذرانده باشند مدرکی معادل دکترا را دریافت خواهند کرد که دوره دکترا در روسیه بین 2 تا 4 سال است.

سال تحصیلی در روسیه

متقاضیان میتوانند در سال تحصیلی که ترم اول آن  از ماه سپتامبر تا ماه ژانویه است و ترم دوم آن از ماه فوریه تا ماه ژوئن به طول می‌انجامد در روسیه تحصیل کنند. این برنامه برای تمامی دانشگاه‌های روسیه طبق قانون اجباریست.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در روسیه

این کشور جزء اتحادیه اروپا و جزء پیمان شینگن نیست پس برای متقاضیان اروپایی که تمایل به تحصیل در روسیه را دارند، نیاز به دریافت ویزای دانشجویی است . یک ویزای دانشجویی روسیه 90 روز اعتبار دارد و امکان تمدید آن تا یک سال وجود دارد. پس از آن نیز باید دوباره تمدید کرد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی در روسیه و تحصیل در روسیه

 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه مورد نظر
 • عکس از فرد متقاضی در ابعاد 4*3
 • گذرنامه با اعتبار باقی مانده حداقل 18 ماه به همراه  کپی از صفحات پاسپورت
 • ارائه برگه ی سلامت پزشکی که بیش از 3 ماه از زمان آن نگذشته باشد که نشان دهنده‌ی پاک بودن افراد از ویروس اچ آی وی و ایدز باشد
 •  دارا بودن توان مالی جهت تحصیل در کشور روسیه
 • ارائه مدارک دانشگاهی دوره های قبل تحصیلی به همراه ریز نمرات ترجمه شده
 • فرم درخواست چاپ شده برای ارسال به سفارت یا کنسولگری
 • رضایت‌نامه‌ی مهر و امضا شده‌ی والدین توسط دفتر رسمی اسناد برای افراد زیر 18 سال

مزایای تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه از مزایایی برخوردار است که شامل:

1. همتراز با دانشگاه های معتبر جهان

2. اخذ پذیرش دانشگاه بدون نیاز به شرط قبولی در آزمون ورودی
3. کم بودن هزینه زندگی و هزینه تحصیل نسبت به سایر کشور ها
4. امنیت بالا و تجهیزات کامل آزمایشگاهی و فنی در دانشگاه های روسیه
5. امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در برخی رشته ها و مقاطع
6. امکان کار دانشجویی حین تحصیل
7. امکان اخذ بورسیه در مقطع دکتری
8. فاصله ی کم روسیه با ایران
برای مشاهده ویدئو لطفا فیلترشکن را روشن کنید

پروسه اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های روسیه چگونه است؟

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در روسیه به زبان روسی را دارید، پس از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد، ترجمه رسمی مدارک خود به زبان روسی را برای ما ارسال می‌نمایید.
مدارک مورد نیاز:
۱) مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
۲) آخرین مدرک دانشگاهی همراه با ریز نمرات (در صورت وجود)
۳) ترجمه صفحه اول پاسپورت
۴) ترجمه صفحه اول شناسنامه

بعد از سپری شدن یک پروسه ۴۵ تا ۶۰ روزه، دانشگاه برای شما دعوتنامه صادر می‌کند.
در مرحله بعدی، با مراجعه به دفتر تهران، با مراجعه به کنسولگری روسیه در ایران، بر اساس دعوتنامه دانشگاه، ویزای تحصیلی روسیه برای شما صادر می‌شود.

اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه چقدر زمان میبرد؟

حدود 3 ماه از زمان ارسال ترجمه مدارک زمان لازم است.

حدود هزینه کلی شهریه دانشگاهها برای روسیه چقدر است؟

به طور کلی؛
رشته های مهندسی: سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار
رشته های پزشکی: سالانه بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار

لازم به ذکر است که این هزینه شامل هزینه خوابگاه و زندگی نمی‌شود.

1- هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی چقدر است؟

به طور کلی؛
هزینه خوابگاه: ماهیانه بین ۵۰ تا ۲۵۰ دلار
هزینه رفت و آمد: ماهیانه حدود ۱۰ دلار (با استفاده از کارت دانشجویی)
هزینه خورد و خوراک: ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار

2- آیا تحصیل در روسیه دارای محدوده سنی است؟ (از چه سنی تا چه سنی؟)

از ۱۷ سال به بالا. ولی مبنای آموزش عالی در روسیه بر این است که هر کس در هر سنی از حق آموزش عالی برخوردار است.

3- آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، ارائه گواهی تمکن مالی یا سپرده مبلغ در حساب بانکی لازم است؟

خیر.

4- هزینه اجاره خوابگاه چقدر است؟

هزینه خوابگاه در روسیه از ۵۰ دلار برای هر نفر شروع می‌شود و در بهترین خوابگاه‌های دانشجویی به سقف ۲۵۰ دلار در ماه می‌رسد.

5- هزینه اجاره آپارتمان در مسکو چقدر است؟

هزینه اجاره یک آپارتمان دانشجویی در مسکو از ۳۵۰ دلار در مسکو شروع می‌شود و بسته به منطقه و فاصله تا نزدیکترین ایستگاه مترو، این مبلغ افزایش می‌یابد.

6- آیا روسیه کشور امنی است؟

با مرور اخبار ۱۰ سال اخیر، شکی نیست که روسیه کشور بسیار امنی برای خارجیان محسوب می‌گردد.
به همان اندازه که تروریست بودن ایرانی‌ها دروغ است، وجود باندهای مافیایی و خطرناک در روسیه، دور از واقعیت است.

7- آیا روس‌ها نژاد پرستند و خارجی‌ها را اذیت می‌کنند؟

خیر.به هیچ عنوان.

8- آیا روس‌ها به ایرانی‌ها احترام می‌گذارند؟

اکثرا روس‌ها ایران را نمی‌شناسند. در نتیجه احترام یا عدم احترام به ایرانیان معنای خاصی پیدا نمی‌کند.

9- بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه کی است؟

از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیر ماه.

10- آیا غیر از مهر ماه، از بهمن ماه (ترم دوم) هم میتوان وارد دانشگاه شد؟

پذیرش برای بهمن ماه تنها برای دوره پادفک و آن هم در بعضی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

11- آیا تحصیل در روسیه فقط به زبان روسی است؟

تحصیل در روسیه عمدتا به زبان روسی است، اما تحصیل در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی به زبان انگلیسی هم میسر است.

دیدن مطلب
مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک
12- آیا برای تحصیل در روسیه دانشگاه‌های روسیه کنکور ورودی دارند؟

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستید.
اما این امتحان به هیچ عنوان قابل مقایسه با کنکور و امتحان‌های جامع مشابه نیست.
این امتحان ورودی بیشتر به منظور ارزیابی اطلاعات عمومی از دروس پایه در رشته مد سئوال متقاضی برای تحصیل می‌باشد.

13- آیا بعد از اخذ ویزای تحصیلی، اعضای خانواده هم می‌توانند ویزای روسیه بگیرند؟

در صورت موافقت دانشگاه، همسر و فرزند دانشجو هم می‌توانند ویزای همراه بگیرند.
دیگر اعضای خانواده، مانند پدر و مادر و خواهر و برادر و… نمی‌توانند از ویزای همراه دانشجو استفاده کنند و فقط می‌توانند دیگر انواع ویزا، مانند ویزای توریستی و تجاری و… بگیرند.

14- نحوه انتقال پول به روسیه چگونه است؟

از طریق شعبه بانک ملی در مسکو (میربیزنس بانک) و یا از طریق صرافی‌ها.

15- آیا می‌توان همزمان با تحصیل در روسیه ، برای کسب درآمد، کار کرد؟

در زمان تحصیل کار کردن برای دانشجویان در روسیه، فقط در زمینه رشته تحصیلی، آن هم با کسب جواز کار دانشجویی مقدور است.
به عبارت دیگر، کار کردن با ویزای دانشجویی، عملا ممنوع است. اما دولت روسیه در این مورد سختگیری خاصی ندارد و دانشجویان در هنگام فراغت از تحصیل (تابستان‌ها) می‌توانند مشغول کار (غیر رسمی) شوند.

16- آیا دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبرند؟

مسلما تمامی دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبر نیستند، اما تمامی دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و بسیاری از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم در سطح دنیا معتبرند.

17- نحوه ارزشیابی مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه در ایران چگونه است؟

اگر شما فارغ التحصیل از دانشگاه های گروه الف (ممتاز) وزارت علوم باشید، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ظرف ۴۵ روز کاری ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد.
در صورتی که شما فارغ التحصیل از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم باشید و نمرات شما بالای 3 باشد، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی  مورد تایید قرار می‌گیرد.
تحصیل در دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) توصیه نمی‌گردد.

18- آیا زبان روسی سخت است؟ طی چه مدت زمانی میتوان زبان روسی را یاد گرفت؟

یادگیری هر زبان دشواری‌های خود را دارد و زبان روسی هم از این قاعده مستثنا نیست.
ولی باید به این نکته توجه داشت که شما زبان روسی را در خود کشور مقصد یاد می‌گیرید و به صورت روزانه از این زبان استفاده می‌کنید و با مردم در ارتباط هستید.
همین مسئله بسیار به پیشرفت زبان شما کمک خواهد کرد.
اگر شما علاقه و پشتکار در یادگیری زبان روسی داشته باشید، طی یک تا دو سال، زبان روسی شما به حدی خواهد رسید که مشکلی از بابت زبان نخواهید داشت.

19- آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، دیپلم کافی است یا مدرک پیش دانشگاهی لازم است؟

برای تحصیل در روسیه و پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی در روسیه، ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی است.

20- آیا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه شرط معدل دارد؟

در بسیاری از دانشگاه‌ها شرط معدل وجود ندارد.

21- آیا دانشگاه‌های روسیه به دانشجوهای ایرانی بورسیه تحصیلی میدهند؟

بله! در صورتی که شما یک مقطع تحصیلی را در آن دانشگاه تمام کرده باشید.

در صورتی که قصد تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی را دارید، علاوه بر مدارک بالا، مدرک تسلط به زبان انگلیسی هم مورد نیاز است.

در پایان شما عزیزان می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی نوباوران و با بهره گیری از خدمات مشاوره ای این موسسه حقوقی و همچنین با یاری مشاورین و وکلای مجرب ما در امر مهاجرت، در رسیدن شما  به اخذ ویزای تحصیلی روسیه همراهی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور روسیه تماس حاصل فرمایید.

آخرین بروزرسانی: 1400/1/21

پادفَک یا دوره‌ی پیش‌دانشگاهی، برای آموزش زبان روسی در دوره‌های آمادگی ۱۰ ماهه در دانشگاه مسکو و کشور های روس زبان و ورود دانشجویان به دانشگاه‌های روسیه تدوین گردیده است. این دوره‌ی کاربردی بر پایه‌ی ۱۲۰ ساعت آموزش با ۱۸ درس در بر دارنده‌ی نیاز های دانشجویان و مهاجران به کشور های روس زبان و روسیه می باشد.

در کل هزینه تحصیل در روسیه و زندگی دانشجویی در این کشور، مقرون به صرفه می باشد. به طوری که زندگی دانشجویی در روسیه ماهانه به طور میانگین بین 300 تا 500 دلار است و به عنوان مثال هزینه خوابگاه در مسکو بین 1500 تا 2000 دلار می باشد.

شما میتوانید با هزینه ای بین 3 تا 5 هزار دلار در بهترین دانشگاه های مهندسی به تحصیل در روسیه ادامه دهید. در حالی که این رقم در کشورهایی چون امریکا و کانادا 4 برابر است.

سایر هزینه‌های سالانه:

 1. بیمه سلامت: 150 دلار
 2. تمدید ویزا: 100 دلار
 3. معاینه پزشکی: 50 دلار

هزینه‌های سال اول اقامت در روسیه (فقط در سال اول)

 1. هزینه ثبت نام: 200 دلار
 2. عوارض پذیرش: 200 دلار
 3. هزینه‌های خدمات مشاور: 500 دلار
 4. به رسمیت شناختن تحصیلات و رشته آموزشی خارجی توسط وزارت آموزشی روسیه: 400 دلار

در ضمن بخاطر داشته باشید که در روسیه برخلاف دیگر کشورها که دانشجو فقط می تواند 20 ساعت در هفته را کار کند، دانشجویان خارجی در زمان تحصیل در روسیه هیچ محدودیتی از این بابت نداشته و می توانند هر میزانی که بخواهند کار کنند.به شرط اینکه مجوز از اداره کار روسیه را دریافت نمایند در غیر اینصورت بدون اخذ مجوز کار در روسیه با جریمه 2000 تا 5000 روبلی و یا اخراج از دانشگاه را در بر خواهد داشت.

تحصیل در مسکو روسیه

مسکو پایتخت و پرجمعیتترین شهر روسیه میباشد. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی روسیه واقع شده است.
کشور روسیه و بخصوص شهر مسکو از نظر امنیتی بسیار پیشرفته می باشند و بسیار زیاد مراقب توریست ها و اتباع خارجی خود هستند.
از همین رو دانشجویان بسیاری هر ساله برای ادامه تحصیل در روسیه و بخصوص شهر مسکو می آیند.
خبر خوب این است که دانشگاه های مسکو نیازی به مدرک زبان اعم از تافل و یا آیلتس  ندارند و این خود یک امر مهم برای دانشجویانی است که میخواهند پذیرش این دانشگاه ها را بگیرند. این دانشجویان پس از ورود به مسکو به مدت یک سال در دوره مقدماتی زبان روسی (پادفکت) مشغول به یادگیری زبان میشوند تا برای شرکت در کلاس های رشته های مورد نظرشان آمادگی لازم را پیدا کنند.
دانشجویانی که از دانشگاه های مسکو فارغ التحصیل می شوند می توانند علاوه بر ایران در کشور های اروپایی هم ادامه تحصیل دهند حتی می توانند در صورت تمایل مشغول به فعالیت کاری شوند.
دانشگاه ملی ب، یکی از مراکز معتبر علمی برای تحصیل در رشته های فنی است ، این دانشگاه در اواسط قرن هجدهم میلادی تأسیس شده است و هم اکنون، بیش از 50 هزار دانشجو در آن به علم آموزی می پردازند.

مسکو ایده آل ترین مقصد برای تحصیل در روسیه است. بهترین دانشگاه های کشور روسیه مانند دانشگاه فنی باومان، دانشگاه دولتی لومونسوف ، دانشگاه فیزیک و فناوری، دانشگاه تحقیقاتی ملی، دانشگاه تحقیقات هسته ای، دانشگاه روابط بین الملل،  را در خود جای داده است.
افرادی که در این دانشگاه های معتبر تحصیل میکنند میتوانند در هر کجای دنیا دوباره ادامه تحصیل دهند و اگر هم قصد ادامه تحصیل را نداشته باشند با دستمزد های بسیار بالا در شرکت های معتبر سراسر دنیا جذب شوند.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.