3.6/5 - (13 امتیاز)

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان

تحصیل در صربستان

صربستان دارای دانشگاه های معتبری است که بعضی از آنها قدمت زیادی دارند . به دلیل وجود دانشگاه های با قدمت زیاد و معتبر ، هرساله تعدادی دانشجو به این کشور سفر می کنند .

تحصیل در بهترین دانشگاه های صربستان

15 دانشگاه برتر کشور صربستان به شرح زیر می ­باشد:

 1. دانشگاه دولتی بلگراد
 2. دانشگاه دولتی نووی ساد
 3. دانشگاه دولتی نیس
 4. دانشگاه دولتی هنر
 5. دانشگاه دولتی نووی پازار
 6. دانشگاه دولتی Prishtina
 7. دانشگاه دولتی Kragujevac
 8. دانشگاه دولتی Singidunum
 9. دانشگاه خصوصی Metropolitan
 10. دانشگاه خصوصی John Naisbitt
 11. دانشگاه خصوصی Edukons
 12. دانشگاه خصوصی Alpha BK
 13. دانشگاه خصوصی اروپایی در بلگراد
 14. دانشگاه خصوصی اتحاد در بلگراد
 15. دانشگاه آکادمی تجارت در نووی ساد

یک دانشگاه در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها، QS در صربستان قرار دارد: دانشگاه بلگراد. دانشگاه بلگراد یک دانشگاه دولتی است.

دانشگاه بلگراد بعنوان بزرگترین و مهمترین دانشگاه دولتی صربستان محسوب می شود و در سال 1863 میلادی تاسیس شده و شامل 31 دانشکده، 11 انستیتو علمی، کتابخانه دانشگاهی و 8 مرکز پژوهشی  در بخش های “علوم اجتماعی- انسانی”، “علوم پزشکی”، “علوم طبیعی و ریاضی” و “علوم فنی و تکنولوژی” است که فعالیت میکنند.

این دانشگاه با قدمت حدود 200 سال به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه صربستان قلمداد می شود که دارای 7400 شاغل (4300 استاد) و کادر علمی است، هر ساله بیش از 15000 دانشجو در دانشکده های این دانشگاه  پذیرش میگیرند. همچنین نزدیک به 90 هزار دانشجو در رشته های مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه که جزء دانشگاه های برتر کشور صربستان است، به مکانی مناسب جهت متقاضیان تحصیل در اروپا می باشد.

1. مقطع لیسانس
طول دوره‌ی کارشناسی چهار سال است و شخص برای فارغ ‌التحصیل شدن نیاز دارد تا امتیاز نهایی ۲۴۰ را تا پایان دوران تحصیلش کسب نماید. به عبارت دیگر، دانشجو با گذراندن دوره سه ساله و کسب 180 امتیاز موفق به کسب عنوان کارشناسی – bachelor در رشته مربوطه می شود. دانشجویی که دوره چهار ساله با 240 امتیاز را با موفقیت پشت سر بگذراند موفق به دریافت عنوان “لیسانسیه” بهمراه درجه اول تحصیلات – bachelor with honours در رشته مربوطه می شود.

دیدن مطلب
بهترین دانشگاه های سوئد

2. مقطع فوق لیسانس یا ماستر
متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ، نخست باید همانند شرایط دوره‌ی کارشناسی مدرک مقطع تحصیلی پیشین خود را همراه با نمره‌ی آیلتس برای ارزیابی به دانشگاه مورد نظر در صربستان بفرستد  فارغ التحصیل باید حداقل 60 تا 120 امتیاز در این دوره بدست آورد. دانشجوی فارغ التحصیل دوره ماستر موفق به دریافت عنوان “ماستر” بهمراه “درجه دوم تحصیلات لیسانسیه” در رشته مربوطه می گردد.

تحصیلات حرفه ای پایه
مدت تحصیلات حرفه ای پایه در صربستان سه سال بطول می انجامد و مجموع امتیاز اعطا شده به داوطلب در این دوره 180 امتیاز است. دانشجویی که در این دوره فارغ التحصیل می شود موفق به کسب عنوان “درجه اول تحصیلات حرفه ای” رشته مربوطه خواهد شد.

تحصیلات حرفه ای تخصصی
تحصیلات حرفه ای تخصصی حداقل یکساله است و در پایان 60 امتیاز به دانشجو اعطا می شود. دانشجوی فارغ التحصیل این دوره موفق به کسب عنوان حرفه ای “متخصص” بهمراه “درجه دوم تحصیلات حرفه ای” در رشته مربوطه تحصیلی می شود.

مقطع دکتری
تحصیلات در مقطع دکتری حداقل سه سال بطول می انجامد و دانشجو می بایست حداقل 180 امتیاز دریافت کند. دانشجویی که این دوره را با موفقیت بگذراند عنوان علمی “دکتر دانش” بهمراه “درجه سوم تحصیلات”- Ph. D., Dr. sci و یا همان Dr. juris را دریافت می کند.

ارائه پایان نامه دکترا قسمت نهایی برنامه تحصیلی در این مقطع است. این بخش شامل یک بخش مستقل و اصلی تحقیقاتی است که باید در زمینه مربوطه یا چندین رشته از علوم تکمیل شود. دانشجو زمانی مجاز به ارائه پایان نامه خود است که شرایط لازم را داشته باشد و در آزمون های ارائه شده قبول شود. به دانشجویی که رساله خود را با موفقیت ارائه دهد، مدرک دکترا اعطا می شود.

دیدن مطلب
تحصیل در استرالیا | خبر فوری

پذیرش دانشجویان خارجی در مقطع دکتری

شرایط ثبت نام برای دانشجویان داخلی و خارجی در دانشگاههای صربستان در مقطع دکتری یکسان است تنها با این تفاوت که هزینه تحصیل برای دانشجویان خارجی بیشتر است.

دانشجوی خارجی برای ثبت نام در مقطع دکتری دارای شرایط یکسان همانند دانشجوی صرب می باشد. دانشجوی خارجی بهنگام ثبت نام باید لیسانس ارزشیابی شده بهمراه نمرات و امتیازهای مواد درسی قبول شده دوره پیش از دکتری را در اختیار دانشگاه بگذارد. او همچنین موظف است گواهی مبنی بر برخورداری از بیمه درمانی در سال تحصیلی و گواهی مبنی بر تسلط بر زبان صربی را در اختیار دانشگاه مربوطه در صربستان قرار دهد.

هزینه تحصیل در دانشکده های دانشگاه صربستان یکسان نیست و برای دانشجویان داخلی و خارجی تفاوت دارد. لازم به یادآوری است برنامه تحصیلی مقطع دکتری شامل مواد درسی اجباری و اختیاری می باشد. دانشجو باید مجموعا 180 امتیاز کسب کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه

 • برای راهیابی به یکی از دانشکده های دانشگاه بلگراد باید دوره چهارساله دبیرستان را با موفقیت گذرانده باشید.
 • امتحان ورودی (تحصیل در مقطع لیسانس) یا تست ارزیابی معلومات رشته مورد نظر (ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) را با موفقیت بگذرانید.
 •  پیش از شرکت در امتحان ورودی باید در یکی از آموزشگاههای رسمی آموزش زبان صربی ثبت نام کرده و گواهی انستیتوی زبان را دریافت نمایید.
 • میزان موفقیت و معدل داوطلب در دوره دبیرستان و امتیاز کسب شده در امتحان ورودی، تاثیر مستقیم دارد ، زیرا براساس میزان موفقیت در امتحان ورودی فهرستی از داوطلبان تهیه می شود.
 • همچنین، پذیرش و ثبت نام دانشجو برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (فوق لیسانس و دکتری) از طریق کنکور و معدل نمرات مقطع لیسانس امکان پذیر است.
دیدن مطلب
شرایط تحصیل در دانمارک

مزایای تحصیل در صربستان

در بین مزایای تحصیل در صربستان می توان به ارائه کیفیت بالای آموزش، هزینه های تحصیلی و زندگی بسیار کم ، آموزش به زبان انگلیسی و… اشاره کرد. از دیگر مزایای تحصیل در صربستان می توان به وجود دانشگاه های رتبه بالای جهانی، همانند دانشگاه بلگراد و دانشگاه نووی ساد اشاره کرد. دانشگاه ها تنها موسساتی هستند که هر سه سطح آموزش عالی را یعنی، کالج های علوم کاربردی، کالج های علوم آکادمیک ارائه می دهند و دانشگاه این کشور بهترین خوابگاه های دانشجویی برای تبادل اطلاعات دانشجویان خارجی را مهیا کرده است و همچنین بعد از فارغ التحصیلی،این کشور بهترین مکان برای شروع کار برای دانشجویان می باشد.

برای اطلاع از دیگر مزایای تحصیل در صربستان و شرایط پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی صربستان، با کارشناسان خبره موسسه حقوقی نوباوران در تماس باشید.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.