4.4/5 - (54 امتیاز)
تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند

اطلاعات کامل تحصیل در فنلاند و شرایط و هزینه های آن

کشور فنلاند یکی پنج کشور اروپایی میباشد که هنوز امکان تحصیل رایگان به متقاضیانی که برنامه تحصیل در فنلاند و گرفتن اقامت این کشور را دارند، ارائه می کند.

تعدادی از دانشگاههای فنلاند در بعضی از رشته ها ،از دانشجویان شهریه دریافت میکنند، ولی تعداد زیادی از رشته ها و دانشگاه های این کشور کماکان برای دانشجویان خارجی رایگان می باشند.

در این کشور ۵۰ مرکز دانشگاهی تحت نظر وزارت آموزش فعالیت دارند و داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون سراسری تنها پیش نیاز ورود به این دانشگاه ها است.

در دانشگاه های این کشور به زبان فنلاندی،سوئدی و برخی موارد هم به زبان انگلیسی تدریس می شود.

کاربردی و حرفه ای بودن تحصیلات فرق بین مراکز پلی تکنیک با دانشگاهها می باشد. برای ورود به پلی تکنیک ها باید دیپلم حرفه ای و موفقیت در آزمون ورودی هر پلی تکنیک به همراه سابقه کار ارائه نمود.

 موسسه حقوقی مهاجرتی نوباوران  با بکارگیری وکلای دادگستری و مجرب و مسلط به قوانین حقوق بین الملل اخذ ویزای تحصیلی فنلاند و تحصیل در فنلاند را برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم میکند.

تحصیلات قبل از دانشگاه در کشور فنلاند

تحصیلات ابتدایی در فنلاند بصورت اجباری می باشد و از سن ۷ سالگی شروع می گردد که  شامل ۶ سال تحصیلات ابتدایی و ۳ سال متوسطه می باشد.

بعد از پایان این مقطع دانش آموزان به دبیرستان وارد می گردند که در این مقطه ۲ شاخه انتخابی دارند : (نظری و فنی)

دوره دبیرستانبین 3 تا 4 سال زمان می برد .پعد از پایان دوره دبیرستان تمامی دانش آموزان در کنکور سراسری دانشگاه ها حظور پیدا میکنند.

لازم به ذکر است در مقطع دبیرستان تحصیلات به زبان فنلاندی است و متقاضیان مشتاق به اخذ پذیرش در مقطع دبیرستان در فنلاند باید مدارکی بر داشتن تسلط  زبان فنلاندی سطح حداقل B1 را برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور به سفارت فنلاند ارائه نمایند.  .

تحصیل در مقطع لیسانس کشور فنلاند

تحصیل در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال طول می کشد و در 120 واحد بصورت تمام وقت ارائه میشود. دانشجویان باید در سال آخر  تحقیقات علمی را به همراه پایان نامه ارائه دهند.

در این کشور در مقطع لیسانس آموزش در اکثر رشته ها به زبان فنلاندی است و متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور باید مدرکی مبتنی بر دانش زبان فنلاندی پیش از ورود به دانشگاه این کشور ارائه نماید.

یادگیری زبان فنلاندی در بر دارنده مشکلات زیادیبرای دانشجویان ایرانی در این مقطع می باشد زیرا در ایران مرکزی و نهادی برای فراگیری زبان فنلاندی وجود ندارد و به همین دلیل در اکثر اوقات تحصیل در مقطع کارشناس در فنلاند بریا ایرانیان میسر نمیباشد.

به همین دلیل موسسه حقوقی مهاجرتی نوباوران متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کشورهای اروپای به صورت رایگان را به  تحصیل در کشور های زیر پیشنهاد میکند.

تحصیل در اتریش

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در روسیه

تحصیل در آلمان

تحصیل در کانادا

زبان تدریس در دانشگاه های فنلاند

در فنلاند زبان تدریس در دانشگاه ها فنلاندی می باشد که باید متقاضی در زمان درخواست تحصیل در فنلاند مدرک زبان فنلاندی را ارائه کند  و همچنین اجازه ای بر این اساس که دانشجو بتواند در این کشور دوره زبان پیش از ورود به دانشگاه داشته باشد را نمیدهد.

دیدن مطلب
بهترین دانشگاه های فنلاند

داشتن مدرک زبان فنلاندی جهت تحصیل در مقطع لیسانس اجباریست ، از همین رو به متقاضیان تحصیل در خارج از کشور برای مواجه نشدن با این نوع مشکلات می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ، یک کشور انگلیسی زبان را برگزینند تا با مشکل زبان روبرو نشوند.

در کشورهای انگلیسی زبان مثل انگلستان،استرالیا و آمریکا بر خلاف باقی نقاط جهان تحصیل کارشناسی سه سال زمان میبرد که یک سال کمتر از دگر کشورها می باشد.

اجازه کار در مقطع لیسانس

دانشجویان مقطع لیسانس در  فنلاند دارای اجازه 10 ساعت کار  در هفته می باشند که میانگین حقوق بین ۸ تا ۱۰ یورو در ساعت است.

به طور کلی مجموع درآمدی  که از کار دانشجویی حاصل میگردد،براحتی مخارج زندگی و تحصیل دانشجو را در یک سال برطرف میکند.البته برای پیدا کردن کار دانش زبان بومی بسیار مهم می باشد.

اینجا یک سوال مطرح میشود که آیا تمامی افراد در حین تحصیل میتوانند ار پیدا کنند یا نه ؟

 کار پیدا کردن در زمان دانشجویی در هر کشوری دارای شاخصه های مختلف مثلسطح دانش زبان ، تجربه کاری ، خصوصیات فردی ، آشنایی و سابقه حضور در کشور و چند عامل دیگر می باشد.

با این حال تجربه وکلای موسسه حقوقی مهاجرتی نوباوران بر این است که فقط بنا به خصوصیات فرد ( مثل وفق پذیری با محیط ، توانایی برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه ) می باشد .

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور فنلاند

در فنلاند تعداد زیادی از رشته های دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می گردند.

بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشور فنلاند با این هدف که در کشورهای اروپایی مخصوصا در منطقه اسکاندیناوی ( کشور های سوئد ، دانمارک و فنلاند ) بتوانند کار کنند و با بهانه ی تحصیل در فنلاند اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کشور فنلاند می کنند تا پس از پایان تحصیلات خود در مقطع ارشد ، بختشان جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا و از سمت دیگر جهت یافت فرصت شغل مناسب در رقابت با دیگران افزایش دهند.

تحصیل در مقطع دکترای کشور فنلاند

یافتن فرصت تحصیلی برای مقطع دکتری در فنلاند شامل مراحل زیر می باشد:

1-پیدا کردن فضای خالی تحقیقاتی در یکی از دانشگاهای فنلاند

2-ارتباط مناسب با استاد مربوط به حوزه تحقیقاتی یافته شده

3-جلب نظر استاد نسبت به سوابق تحصیلی و مطالعاتی شما

4-صحبت برای پشتیبانی مالی

5-اخذ نامه پذیرش

6-رفتن به کنسولگری فنلاند

برای اقدام در مقطع دکتری هیچ محدودیت زمانی(Deadline) نیست. همچنین در این مقطع کمک هزینه هایی به دانشجو داده میشود مانند کمک هزینه برای کار روی پروژه  و همچنین تدریس در مقاطع پایین تر .

کمک هزینه تحصیلی

به دلیل رایگان بودن تحصیلات در کشور فنلاند، میتوان گفت هیچ نوع کمک هزینه ای در دانشگاههای پرداخت نمیشود و دانشجو باید هزینه زندگی خود را تامین کند.

با این حال در برخی از مراکز دانشگاهی به بعضی از دانشجویان ویژه و دارای رتبه علمی بالا کمک هزینه پرداخت میگردد که این مورد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمتر وجود دارد و میشود ذکر نمود که کمک هزینه ای برای دانشجویان در این مقاطع اعمال نمیگردد.

در مقطع دکترا اضافه بر کمک هزینه ای(حقوق) که به دانشجو برای کار بر روی پروژه پرداخت میشود، امکان تدریس در کلاسهای مقاطع پائینتر( لیسانس و فوق لیسانس) نیز وجود دارد که دانشجو با تدریس در آن کلاسها حقوق نه چندان بالایی دریافت میکند که البته بیشتر به عنوان کمک هزینه در نظر گرفته میشود تا حقوقی که کفاف زندگی در این کشور را داشته باشد.

دیدن مطلب
ویزای شینگن

اجازه کار

دانشجویان دکترا در فنلاند اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته را دارند که حقوق این افراد تقریبا بین ۸ تا۱۰ یورو در ساعت است که جمع درآمد کار دانشجویی براحتی مخارج زندگی و تحصیل فرد را در یک سال تامین میکند.

هزینه های زندگی در فنلاند

کشور فنلاند در اروپا یکی از بیشترین مالیات ها را دریافت میکند.

هزینه زندگی در این کشور برای دانشجویان به طور میانگین تقریبا ۶۰۰  تا ۸۰۰ یورو در هر ماه است که این هزینه ها شامل هزینه های مسکن ، غذا ،  رفت و آمد ، بیمه و سایر مخارج می باشد و دانشجو باید آنها را  در زمان تحصیل در کشور فنلاند پرداخت کند.

شرایط تحصیل در فنلاند

 • برای تحصیل در مقطع ارشد  فاصله بین سالهای تحصیلی در مقطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد نباید بیش از 5 سال باشد
 • برای تحصیل در فنلاند و در مقطع کارشناسی ارشد دارا بودن نمرۀ ایلتس 6.5  روری است
 • حداقل معدل برای تحصیل در کارشناسی ارشد 13 است
 • جهت تحصیل دکترا به نمرۀ آیلتس آکادمیک 7 و در بعضی مواقع GRE نیاز است
 • و حداقل معدل برای ورود به دورۀ دکترا 15 است

 شروع کلاسها از فصل پاییز(اواخر شهریور و اوایل مهر) میباشد، و دانشجویان میتوانند از خوابگاه با شهریه 250 یورو به بالا در ماه استفاده کنند.

تقریبا تمام هزینه های یک سال زندگی دانشجویی در کشور فنلاند حدود 7000 یورو است که این مقدار در مقایسه با هزینه زندگی و تحصیل در کشور هایی مانند انگلستان، آلمان و یا آمریکا و کانادا خیلی پایینتر و قرون به صرفه تر می باشد.

توصیه مبگردد برای هزینه های ماهیانه خود تقریبا 700 تا 900 در نظر بگیرید.

دانشجویان در حین تحصیل در فنلاند دارای بیمه تحصیلی دانشجویی میباشد ، همچنین در فنلاند برای مقاطع ارشد و دکتری زبان تدریس انگلیسی است و دانشجو به آموزش زبان دیگری نیازی ندارد .

دانشجویان مقطع ارشد در این کشور دارای اجازۀ 20 ساعت کار در هفته میباشند.

 بطور خاص تنها برای دانشجویان مقطع دکترا امکان اخذ بورسیه وجود دارد و در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار سخت میشود بورسیه اخذ نمود.

این موضوع به این دلیل است که دولت کلیه هزینه های تحصیلی را تقبل میکند و تحصیل برای دانشجویان بصورت رایگان است.

متقاضیان تحصیل در فنلاند میبایست آمادگی پرداخت هزینه های زندگی در فنلاند در هنگام تحصیل در فنلاند را دارا باشند توانایی پرداخت مخارج از جمله مسکن و پوشاک خورد و خوراک و رفت و آمد را داشته باشند.

 اکنون امکان تحصیل در تمامی رشته ها به جز پزشکی و هنر در فنلاند رایگان می باشد.

همچنین اجازه کار پاره وقت برای دانشجویان وجود دارد،اما کار پیدا کردن برای افرادی که به زبان فنلاندی و یا سوئدی آشنا نیستند بسیار سخت است .

به همین دلیل نمیشود برای پرداخت مخارج زندگی در فنلاند روی پیدا کردن شغل در این کشور از قبل حسابی باز کرد و باید حتمآ از پیش دارای پس انداز همراه خود باشید.

برای تحصیل دکترا در فنلاند این را بدانید که به صورت کاملآ رقابتی می باشد و بخاطر دارا بودن شرایط مناسب مثل رایگان بودن تحصیل و پرداخت بورسیه ها، برای تحصیل دکترا در  فنلاند باید دارای شرایط بسیار مناسبی باشید.

در دوره دکترا کلیه دروس به زبان انگلیسی تدریس میگردد.

اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

در هنگام اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ، ابتدا به شما یک ویزای موقت میدهند که وارد فنلاند شوید ، و پس از انجام امور مرتبط با دانشگاه باید به اداره مهاجرت رجوع  کرده و درخواست کارت اقامت را بدهید ، اقامت شما موقت یکساله میباشد و بنا به لزوم  هر ساله تمدید میگردد. از سال 2012 ببعد کارت اقامت بطور مسقیم در خود سفارت فنلاند در تهران صادر و به متقاضی داده میشود.

دیدن مطلب
کار در فنلاند

مشروح مدارک مورد نیاز :

1-     ارائۀ پذیرش از دانشگاه و یا فایل آن بهمراه دو نسخه کپی.

2-     مدرک زبان بهمراه دو نسخه کپی از آن.

3-     بیمه یکساله با اعتبار 30000 یورو که باید آنرا از سایت swiss care به مبلغ 219 یورو خریداری کرده باشید بهمراه دو نسخه کپی از آن.

4-     پاسپورت و دو نسخه کپی از آن ، اگر کمتر از یکسال از اعتبار پاسپورت شما گذشته است پیشنهاد میشود حتمآ آنرا تعویض نمایید.

5-     اصل شناسنامه و دو نسخه کپی از آن .

6-     دو قطعه عکس رنگی 6*4

7-     نامه تمکن مالی از بانک به میزان 10000 یورو و دو نسخه کپی از آن .

8-     مدارک فارغ التحصیلی از دبیرستان ببعد بهمراه ریز نمرات.

9-     حتمآ CVداشته باشید و اگر ندارید تنظیم کنید.

بطور کلی از همۀ مدارک بالا یک اصل بهمراه دو کپی ارائه شود.

چنانچه در قبل هم آوردیم ، بخاطر رایگان بودن تحصیل در فنلاند ، تحصیل در فنلاند متقاضیان زیادی را دارا میباشد و به همین دلیل رقابت سنگین است و زمان ثبت نام و ارسال مدارک از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و چنانچه در زمان معین شده اقدام نفرمایید ،پروندۀ شما رد میشود.

برای دانشجویان بین المللی نیز امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز موجود میباشد.  پس از پایان دورۀ تحصیل در فنلاند ، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز وجود دارد. دانشجویان بین المللی میتوانند بعد از اتمام تحصیلات در فنلاند درخواست تمدید ویزای موقت خود را بدهند و یکسال اقامتشان تمدید خواهد شد به جهت پیدا کردن شغل در کشور فنلاند و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری.

فارغ التحصیل بودن از دانشگاههایی همانند پیام نور و یا علمی کاربردی نیز خدشه ایی به روند اخذ پذیرش و ویزای شما وارد نمیکند و در این روند ، اخذ پذیرش و ویزای شما بستگی به تمامی عوامل و شرایط شما همچون نمرۀ زبان و معدل دانشگاهی و ظرفیت دانشگاه در رشتۀ خاص مد نظرتان ، مدرک تحصیلی ، ریزنمرات و … دارد .

تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند تاریخ پایان خاصی ندارد و در همۀ اوقات از سال میتوان وارد این مقطع شد و پذیرش شما در دورۀ دکترا مبتنی بر اینست که مدرک فوق لیسانستان را اخذ نموده باشید و بتوانید نظر مثبت یک استاد دانشگاه را جهت راهیابی به پروژه های مختلف جلب کنید . و جهت اینکار میبایست پروپوزال خود را به آدرس اساتید دانشگاههای مختلف ایمیل نمایید.

2 پاسخ
 1. فروغ قوامی
  فروغ قوامی گفته:

  با سلام . برای پرستاری میشه با 33سال سن اقدام کرد؟
  دیپلم تجربی هستم. ارشد مدیریت کشاورزی.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.