کشور لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

لهستان کشوری است که در اروپای مرکزی قرار گرفته و با داشتن مساحتی در حدود ۳۱۲٫۶۸۵ کیلومتر مربع، مانند پلی شرق و غرب اروپا را به یکدیگر متصل کرده است. این کشور حدود ۳۸٫۵۳ میلیون نفر جمعیت دارد و با آلمان، چک، بلاروس، و روسیه دارای مرز مشترک است.

پایتخت این کشور شهر قدیمی ورشو است که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور نیز هست.

مهمترین شهر اقتصادی و صنعتی آن نیز شهر لودز است.مردم کشور لهستان، اکثرا به زبان لهستانی تکلم می کنند و واحد پولی رایج این کشور، زلوتی است.

از لحاظ آب و هوایی این کشور دارای زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدلی می باشد.

تحصیل در لهستان

جهت ورود به اتحادیه اروپا می توان از کشور لهستان اقدام نمود که به صورت دریافت ویزای تحصیلی می باشد. چنانچه قصد تحصیل در لهستان را دارید می توانید بوسیله ی موسسه حقوقی نوباوران برای این امر اقدام نمائید. وکلای ما با تجربه چندین ساله خود در امر اعزام دانشجویان به دانشگاه های اتحادیه اروپا شما را برای ورود به دانشگاه های کشور لهستان یاری می نمایند.

11 دانشگاه کشور لهستان برای تحصیل در لهستان ،توسط وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران مورد تائید می باشد.

دانشگاه های کشور لهستان به 2 دسته تقسیم می شوند:

1-   دانشگاه های عمومی

2-   دانشگاه های خصوصی

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور لهستان

_ طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس در هر دو دسته دانشگاه های دولتی و یا خصوصی لهستان ۳ سال می باشد.

_ متقاضیان برای ورود به مقطع لیسانس برای تحصیل در رشته تحصیلی خود در دانشگاه های لهستان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند.

_ هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی در حدود 500 تا 700 یورو در هر ترم و در دانشگاه های خصوصی بین 1000 تا 1500 یورو در هر ترم می باشد.

_ دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد، نیاز به مدرک زبان آیلتس ۶ به بالا خواهد بود در صورت ارائه دوره به زبان لهستانی نیاز به مدرک لهستانی است.

_ چنانچه مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل را نداشته باشید می توانید در خود کشور لهستان در کالج زبان دوره های بلند مدت و یا کوتاه مدت را بگذرانید که عموماً هزینه های مربوط به کالج زبان در لهستان بین 700 تا 1400 یورو در هر ترم می باشد.

زمان شروع ترم: 1-  اول اکتبر   2-  25 فوریه

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور لهستان

_ متقاضیان برای ورود به مقطع لیسانس برای تحصیل در رشته تحصیلی خود در دانشگاه های لهستان باید دارای مدرک لیسانس باشند.

_ مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان ۱ یا ۲ سال به طول می انجامد.

_ در صورتی که رشته و یا دوره ای در دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه گردد نیاز به مدرک زبان آیلتس ۶ به بالا خواهد بود.

_ چنانچه به زبان رسمی کشور یعنی لهستانی برگزار گردد نیاز به مدرک زبان لهستانی می باشد.

_ به طور کلی هزینه های مربوط به کالج زبان در لهستان بین 700 تا 1400 یورو در هر ترم می باشد.

تحصیل در مقطع دکترای کشور لهستان

_ متقاضیان برای ورود به مقطع فوق لیسانس برای تحصیل در رشته تحصیلی خود در دانشگاه های لهستان باید دارای مدرک لیسانس باشند.

_ هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی عموماً بین 500 تا 700 یورو در هر ترم و در دانشگاه های خصوصی بین 1000 تا 1500 یورو خواهد بود.

_ در صورتی که دوره ها در دانشگاه مورد نظر به زبان انگلیسی برگزار گردد نیاز به مدرک زبان آیلتس۷ به بالا خواهد بود و چنانچه به زبان رسمی کشور یعنی لهستانی برگزار گردد نیاز به مدرک زبان لهستانی است.

بورسیه تحصیلی مقطع دکترا

_ ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور لهستان بسیار آسان است، چرا که فرد می تواند از طریق اخذ بورسیه ی تحصیلی ( حدود ۲۰۰۰ یورو در طول تحصیل به دانشجویان به عنوان حقوق پرداخت می کنند) بتواند هزینه های پرداختی خود را تا حدودی سبک تر نماید.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور لهستان می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور لهستان می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

_ دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور لهستان در پیش دارند. لذا در جهت تقویت رزومه خود اقدام نمایند.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور لهستان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

۱- در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

۲- اخد مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 7)

۳- جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را حمایت نماید.

۴- داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

نکته* داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

حق کار در لهستان

دانشجویان مقطع دکترا کشور لهستان مجوز کار در حدود ۳۰ ساعت در هفته را دارا هستند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۴ تا ۸ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .

هزینه های زندگی در لهستان برای تحصیل در لهستان

هزینه های زندگی در شهرهای کشور لهستان عموما بین 300 تا 400 یورو در ماه  متغیر خواهد بود که شامل هزینه های مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه…و سایر هزینه هایی است که بسته به شرایط شخص متقاضی قابل کنترل خواهد بود..

می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در لهستان و اعزام دانشجو به کشور لهستان با موسسه حقوقی نوباوران تماس حاصل نمائید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.