تحصیل در لیتوانی

 • شرایط تحصیل در لیتوانی چگونه می باشد؟
 • دانشگاه های لیتوانی از نظر سیستم آموزشی در چه رتبه ای هستند؟
 • هزینه تحصیل در لیتوانی چقدر است ؟

تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی

کشور لیتوانی

لیتوانی بزرگترین و جنوبی ترین کشور در میان سه جمھوری حوزه بالتیک در اروپاست که ھمانند ھمسایگانش پس از فروپاشی اتحاد جماھیر شوروی در دھه 90 تشکیل شد. کشور لیتوانی (Lithuania) در همسایگی کشورهای روسیه، بلاروس، لتونی و لهستان قرار دارد.

لیتوانی جزء کشورهای حوزه شینگن می باشد. کشور لیتوانی در داخل ایران سفارت ندارد و در صورتیکه قصد دریافت ویزا را دارید میتوانید به سفارت لیتوانی در آنکارا مراجعه نمایید.

دانشگاه های لیتوانی از نظر سیستم آموزشی

تحصیل در این کشور در هر ۳ مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است.متقاضیان به راحتی می توانند  با هزینه اندک در لیتوانی به تحصیل مشغول شوند. دانشگاه ها دارای اساتید و متخصصان حرفه ای و مجرب در رشته های مختلف است. دانشگاههای لیتوانی بسیار معتبر هستند و مدارک این دانشگاهها در تمام کشورها دارای اعتبار است. تحصیل برای سنین 6 تا 16 سال اجباری و رایگان است که یکی از مزایای تحصیل در لیتوانی بشمار می آید.

دانشگاههای لیتوانی به ۲ صورت می باشند:

1- دانشگاههای خصوصی

2- دانشگاههای دولتی
افراد متقاضی تحصیل در لیتوانی در دانشگاههای خصوصی باید هزینه تحصیل و شهریه خود را بپردازند که مبلغ شهریه بستگی به مقطع تحصیلی و دانشگاه دارد. اما تحصیل در دانشگاههای دولتی لیتوانی به صورت کاملا رایگان است و شخص متقاضی متحمل هیچ گونه هزینه ای مبنی بر پرداخت شهریه به  دانشگاه نیست.
در لیتوانی 14 دانشگاه دولتی، 9 دانشگاه غیر دولتی، 13 کالج دولتی و 11  کالج غیر دولتی و دانشگاههای فنی و حرفه ای وجود دارد که دانشجویان متقاضی تحصیل در لیتوانی می توانند در این مراکز به ادامه تحصیل بپردازند .

دیدن مطلب
پذیرش دانشگاههای جمهوری چک

تحصیل در دوره لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا

تحصیل در تمامی مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی امکان پذیر است. تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های لتونی در حدود ۴ سال به طول می انجامد و فرد متقاضی می بایست مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با ریز نمرات به دانشگاه مورد نظر خود ارسال نماید و نسبت به اخذ پذیرش اقدام نماید. در اکثر رشته های تحصیلی دانشجویان باید در ترم آخر یک پایان نامه ارائه داده و از آن دفاع کنند .

مقطع فوق لیسانس در لتونی 2 سال به طول می انجامد و دارا بودن مدرک تحصیلی مقطع لیسانس با معدل بالا الزامی است که معدل خوب میتواند در پذیرش بسیار موثر باشد. دانشجویانی که مقطع فوق لیسانس را در دانشگاه های این کشور سپری نمایند امکان تحصیل در مقطع دکترا را راحت تر پیدا میکنند و میتوانند پس از اتمام تحصیلات در این کشور به کار مشغول شوند .

تحصیل دکترا در کشور لیتوانی به دو شکل تمام وقت و نیمه وقت انجام می شود که دوره ی تمام وقت چهار سال است و دوره ی نیمه وقت شش سال. نحوه ی پذیرش مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور بر مبنای رقابت بین متقاضیان است که سالی یک بار و در ماه سپتامبر انجام می شود.

برای اینکه فردی بتواند درخواست شرکت در مقطع دکترا در دانشگاه های لیتوانی را بدهد باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن.
 • انتشارات علمی به همراه کپی آن.
 • پروژه های تحقیقاتی علمی.
 • کپی مدارک شناسایی.
 • ترجمه ی رسمی مدرک کارشناسی ارشد و ضمائم آن به زبان لیتوانیایی.
 • سندی که نشان دهد مدرک تحصیلی کسب شده در خارج از لیتوانی مورد تایید مرکز ارزیابی کیفیت تحصیلات عالی لیتوانی است.
 • ۲ توصیه نامه.
 • رزومه.

دوره های دکترا در لیتوانی عموما پژوهش محورند اما برخی دانشگاه ها دانشجویان را ملزم به گذراندن حدود ۳۰ واحد درسی می نمایند. دانشجوی دوره ی دکترا ملزم است تا ضمن تحصیل خود حداقل دو مقاله ی علمی منتشر نماید و در دو کنفرانس هم شرکت کند که یکی از آنها باید بین المللی باشد. در پایان هم با دفاع از پایان نامه دوره ی تحصیل دکترا در لیتوانی به پایان می رسد.

دیدن مطلب
دانشگاه هلسینکی فنلاند

مزایای تحصیل در لیتوانی

 1. فرصت های شغلی  زیاد در کشور لیتوانی، در انتخاب شدن این کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان نقش مهمی را ایفا میکند.
 2. کشور لیتوانی عضو  اتحادیه اروپاست. این سیستم به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که به آسانی اعتبار تحصیلی و مدارک اخذ شده خود را به سیستم اعتباری ملی خود انتقال دهند. علاقه مندان به تحصیل در انگلستان، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا با توجه به امکان استفاده از این سیستم، می توانند تحصیلات خود را در لیتوانی گذرانده و در سال آخر تحصیل به آسانی به کشور مورد علاقه مهاجرت نمایند.
 3. مردم این کشور جزء تحصیل کرده ترین افراد در بخش اروپای شرقی و اروپای مرکزی هستند.
 4. لیتوانی کشوری با مردم چند زبانه جزء ۵ کشور برتر عضو اتحادیه اروپا که حداقل به یک زبان خارجی مسلط هستند می باشد. مردم کشور لیتوانی به سه زبان خارجی روسی، انگلیسی و لهستانی مسلط هستند و ۹۰ درصد آنها می توانند علاوه بر زبان مادری خود به یک زبان دیگر هم صحبت نمایند و در حدود پنجاه درصد آنها به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند.

دلایل متعدد از جمله موارد ذکر شده در بالا، دانشگاه های لیتوانی را در گروه دانشگاه های برتر اتحادیه اروپا قرار می دهد. همچنین مدارک صادره از دانشگاه های لیتوانی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا معتبر بوده و نیازی به ارزیابی مجدد نمی باشد.

اجباری بودن تحصیل رایگان در کشور لیتوانی برای سنین ۶ تا ۱۶ از قوانین موجود و البته از مزایای تحصیل در لیتوانی به حساب میاید. سیستم آموزشی این کشور طوری طراحی شده است که افراد، بعد از سن ۱۰ سالگی امکان راهیابی به کالج های فنی حرفه ای را داشته، و یا تا سن ۱۲ سال در مدرسه بوده و بعد به کالج مربوطه راه بیابند.

دیدن مطلب
مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل

کشور لیتوانی از جمله کشور های مورد تخصص ماست. مهاجرت به این کشور اروپایی از ایده های جدید کارشناسان بخش مهاجرت و وکلای مهاجرتی میباشد. 

هزینه زندگی و شهریه در  کشور لیتوانی

شهریه دانشگاه های این کشور و هزینه های زندگی، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزانتر است. زندگی در کشور لیتوانی از این جهت برای دانشجویان به صرفه می باشد که میتوانند با اقامت در خوابگاه به کاهش هزینه های خود کمک نمایند. با مبلغی در حدود 600 یورو در ماه میتوان یک زندگی راحت دانشجویی را در این کشور تجربه کرد.

تحصیل در لیتوانی و همچنین زندگی در لیتوانی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و نیز نسبت به سایر کشورها از هزینه های ارزانتر و مقرون به صرفه تری برخوردار می باشد.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد مهاجرت تحصیلی به کشور لیتوانی و یا شرایط تحصیل در کشور لیتوانی با شماره تلفن های موسسه ی حقوقی نوباوران تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *