تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

شرایط تحصیل در مجارستان

 • از شرایط تحصیل در مجارستان در سال 2019 اطلاع دارید؟
 • آیا قصد ادامه تحصیل در کشور مجارستان را دارید؟
 •  نظام آموزش عالی در مجارستان چگونه است؟
 • آیا تحصیل در مجارستان  از اعتبار بین المللی برخوردار است؟
 • شرایط تحصیل در دوره کارشناسی مجارستان  و دوره کارشناسی ارشد و دوره دکتری در مجارستان چیست؟
 • هزینه تحصیل در مجارستان چقدر می باشد؟
 • مدت زمان تحصیل در مجارستان چقدر است؟
 • آیا امکان بردن همراه در حین مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل در مجارستان وجود دارد؟
 • آیا با تحصیل، اقامت دائم مجارستان اخذ می شود؟
  • این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص

شرایط تحصیلدرمجارستان

  ارائه شده است.  برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در تماس حاصل نمایید.

تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپا است که در مرکز این قاره قرار گرفته است. زبان این کشور مجاری است اما در اغلب دانشگاههای این کشور، علاوه بر زبان مجاری، دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی هم تدریس
می گردد. به طور کلی کشور مجارستان با داشتن دانشگاههای معتبر، کیفیت مناسب آموزشی، هزینه های پایین تر تحصیل نسبت به سایر کشورهای اروپایی، هزینه های پایین زندگی، برگزاری دروس دانشگاهی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری  به زبان انگلیسی، عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن و امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل می باشد.

ساختار آموزشی عالی در  مجارستان

در کشور مجارستان سیستم آموزش عالی از  سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس، و دکترا تشکیل شده است. به دلیل عضویت مجارستان در موافقتنامه بولونیا (موافقتنامه بولونیا مجموعه ای از جلسات و توافقات  بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای استاندارد سازی آموزش عالی کشورهای عضو اتحادیه می باشد) تحصیل در مقطع لیسانس به مدت سه سال منتهی به دوره کارشناسی ارشد خواهد شد و پس از دوره کارشناسی ارشد که مدت زمان آن بین یک تا دو سال است، دوره دکترا به مدت 3 سال به طول خواهد کشید. عمدتا سیستم تحصیلی در دانشگاههای مجارستان متشکل از دو ترم تحصیلی است که شروع آنها در ماههای سپتامبر ( در برخی از دانشگاهها از ماه اکتبر) و ماه فوریه است.

مدارک تحصیلی دانشگاههای مجارستان در اغلب کشورهای دنیا پذیرفته می شود و لذا دانشجویان پس از تحصیل می توانند جهت ادامه تحصیل به سایر کشورهای اروپایی و یا آمریکای شمالی رفته و یا جهت پیدا نمودن کار در سایر کشورهای اروپایی شغل متناسب با تخصص و رشته تحصیلی خود بیابند. لازم به ذکر است تحصیل در دانشگاههای مجارستان نیازمند قبولی در آزمون ورودی این دانشگاهها می باشد لذا علاقمندان به تحصیل در دانشگاههای مجارستان که مدرک تحصیلی خود را در کشوری خارج از اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا، استرالیا و نیوزلند گرفته باشند، دوره کالج یکساله را جهت آمادگی ورود به دانشگاه می گذرانند که این دوره ها برای رشته پزشکی ( Pre-medical) و برای رشته های فنی و مهندسی Pre-engineering  نامیده می شوند. هزینه های شهریه ( یکسال) این دوره های آمادگی بین 5000 تا 6000 یورو می باشد. لازم به ذکر است هزینه های زندگی در مجارستان با توجه به شیوه و کیفیت زندگی افراد متغیر می باشد و برای یک دانشجو در حدود 8000 تا 10000 یورو در سال ( ماهانه 600 الی 700 یورو بابت اجاره و خورد و خوراک و ایاب و ذهاب و سایر هزینه های زندگی)  می بایست افزون بر هزینه های شهریه کالج یا دانشگاه در نظر گرفته شود.

دوره کارشناسی

افراد دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ( دیپلم 12 ساله)  که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند پس از گذراندن دوره یکساله آمادگی در کالج و قبولی در آزمون ورودی، می توانند در مقطع کارشناسی دانشگاههای مجارستان مشغول به تحصیل شوند. این افراد می توانند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی 3 سال و در برخی از رشته ها 4 سال می باشد.در طول دوره کارشناسی ، دانشجویان اجازه کار نیمه وقت داشته و می توانند به مدت 10 ساعت در هفته کار نمایند.

دیدن مطلب
ثبت شرکت در لیتوانی

دوره کارشناسی ارشد

دانشجویان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست باید لیسانس خود را از دانشگاههای مورد تایید مجارستان اخذ کرده باشند و یا مدرک خود را از دانشگاههای مجارستان گرفته باشند. معدل نمره کارشناسی و همچنین رشته تحصیلی فرد در ادامه تحصیل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در این مقطع هم دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی هم برگزار می گردد. طول دوره کارشناسی ارشد یک تا دو سال است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از 20 ساعت حق کار در هفته برخوردار می باشند.

دوره دکتری

مدت دوره دکتری در مجارستان 3 می باشد.  دوره دکتری پژوهش محور بوده و دانشجویان موظف به ارائه تز تحقیقاتی دسته اول هستند.  لذا  دانشجویان جهت اخذ پذیرش دکتری مجارستان، علاوه بر داشتن معدل بالا و اخذ مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با دوره دکتری از دانشگاههای معتبر و یا دانشگاههای مجارستان، می بایست نسبت به گرفتن سوپروایزر و استاد راهنما اقدام نمایند. در مقطع دکتری، علاوه بر ترجمه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود باید طرح تحقیقاتی، رزومه، حداقل دو توصیه نامه از محل تحصیل و چنانچه سابقه کاری دارد، انها را  به دانشگاه ارائه کند.  دانشجویان مقطع دکتری از 30 ساعت حق کار هفتگی برخوردار می باشند.

هزینه های تحصیل :

هزینه های زندگی (خورد و خوراک و خوابگاه) در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی پایین بوده و در حدود 600 الی 700 یورو در ماه خواهد بود. هزینه شهریه دوره های کالج دانشگاهی در حدود 5000 الی 6000 یورو در سال می باشد. هزینه های تحصیل در رشته های مهندسی در حدود 3000 الی 3500 یورو در هر ترم، رشته های علوم انسانی 2500 الی 3000 یورو در هر ترم، و رشته های پزشکی 5000 تا 9000 یورو در هر ترم متغیر می باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی مجارستان

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • اصل نامه پذیرش دانشگاه
 • اصل رزرو بلیط هواپیما
 • اصل و کپی بیمه نامه مسافرتی
 • اصل پاسپورت و کپی تمام صفحات آن
 • ارائه مدرک دیپلم، لیسانس، و فوق لیسانس همراه با ریز نمرات و ترجمه رسمی آنها به زبان انگلیسی
 • عکس رنگی در اندازه گذرنامه با پس زمینه سفید (2 قطعه)
 • اصل شناسنامه همراه با ترجمه رسمی آن به زبان انگلیسی
 • اصل و کپی پرینت حساب بانکی ۳ ماهه

اقامت پس از تحصیل:

پس از تحصیل در مجارستان، امکان ماندن در مجارستان و یافتن کار وجود دارد. از طریق ویزای جستجوی کار، اخذ اقامت پس از تحصیل امکانپذیر است.  برای این منظور حداقل 15 روز قبل از پایان انقضای اقامت تحصیلی، فرد دانشجو می بایست درخواست خود را به اداره مهاجرت اعلام نماید. پس از بررسی درخواست دانشجو و داشتن شرایط ، حداکثر به مدت 9 ماه اجازه داده می شود تا پس از پایان تحصیل، دانشجو در مجارستان به دنبال کار باشد. در صورت یافتن کار،  اقامت مجارستان داده می شود. مطابق با قانون ، پس از 3سال کار در مجارستان اقامت دایم داده می شود اما تبدیل اقامت دایم به تابعیت و پاسپورت پس از هشت سال و موفقیت در ازمون زبان مجاری امکانپذیر می باشد.

وضعیت الحاق افراد خانواده:

در مجارستان در بدو امر صدور ویزای تحصیلی، اجازه اقامت به همراهان ( همسر و فرزندان زیر 18 سال ) فرد دانشجو داده نمی شود اما پس از ثبت نام دانشجو و حضور در دانشگاه، همراهان فرد دانشجو می توانند به دانشجو ملحق شوند. برای این منظور دانشجو می تواند به اداره مهاجرت کشور مجارستان مراجعه کرده و درخواست الحاق افراد خانواده را بنماید. معمولا طول روند بررسی درخواست دانشجو بین دو تا سه هفته تقویمی به طول خواهد کشید.

دیدن مطلب
قیمت خانه در ترکیه

این مقاله برای شما همراهان همیشگی موسسه مشاوره MIE  در خصوص تحصیل در مجارستان نگارش شده تا شما با شرایط تحصیل در مجارستان آشنا شوید.

امید است مقاله فوق پاسخ برخی از پرسش های شما را داده باشد. تحصیل در مجارستان اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. در نظر داشته باشید که یک مشاوره ی صحیح و به روز می تواند شما را یاری نماید تا بتوانید به بهترین نحو پروسه کاری خود را به جریان بیاندازید و برای تحصیل در مجارستان اقدام نمائید.

در این خصوص پیشنهاد می گردد که قبل از هر اقدام یا صرف هزینه به  مشاور و وکیل مهاجرت مراجعه نموده و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

درصورت نیاز به مشاوره در باب مهاجرت به مجارستان ، تحصیل در مجارستان ، کار در مجارستان ، سرمایه گذاری در مجارستان میتوانید با ما تماس حاصل بفرمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

دلایل تحصیل در مجارستان :

 • مجارستان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که مرزهایش با دیگر کشورهای باز اروپایی میباشد
 • این کشور عضو پیمان شینگن است و دانشجویان میتوانند با اخذ ویزای شینگن مجارستان به دیگر کشورهای اروپایی عضو اتحادیه سفر داشته باشند
 • تحصیل در دانشگاههای مجارستانن به زبان انگلیسی است و از همین جهت تحصیل در مجارستان نیازی به آموختن زبان دیگری جز انگلیسی نیست
 • هزینه های زندگی درمجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پائین تر بوده ودارای اقتصادی پایدارتر نسبت به سایر همسایگان اروپایی خود میباشد
 • دانشجویان خارجی از حقوق یکسان با همشهریان مجاری برخوردار میباشند
 • مدارک تحصیلی مجارستان در ۲۵ کشور اروپایی و آمریکا و کانادا و ایرلن ارزشیابی شده و مورد تایید میباشد
 • ارائه امکانات آموزشی بسیار مناسب با کیفیت بالا در دانشگاههای مجارستان
 • ارائه و استفاده از خدمات ورزشی و اینترنتی با پرداخت حق عضویت در این دانشگاهها
 • پذیرش مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • بیمه درمانی اجباری در طول کل دوره تحصیلی در دانشگاههای مجارستان
 • ارائه مدرک دکترای حرفه ای بر خلاف سایر کشورها نظیر هند که در پایان تحصیلات مدرک لیسانس یا فوق لیسانس ارائه مینمایند که دانشجو پس از بازگشت به کشور باید دوره های تکمیلی را در ایران بگذراند

تحصیل در مجارستان بعد از گذراندن دوره های پری پارتیکورس و در صورت نداشتن مدرک زبان بعد از گذراندن دورهای آموزش زبان انگلیسی میشود وارد دانشگاههای مجارستان شد.
تحصیل در دانشگاههای مجارستان در دو ترم جولای و سپتامبر برگزار میشود.
دوره های یکساله آمادگیها برای رشته های پزشکی پریمدیکال و در رشته های فنی و مهندسی پری انجیرینگ کورس نامیده میشود و برای ورود به دانشگاههای مجارستان الزامی میباشد. که برای رشته های پزشکی مجارستان شامل دروس زیست-شیمی-فیزیولوِِژی-آناتومی است و برای رشته های فنی و مهندسی مجارستان دروس ریاضی-مکانیک- رسم و درس فنی است در ضمن دروس زبان برای این یکسال برای همه رشته ها الزامی و مشترک میباشد.
تنها دانشگاه شش زبان اروپا در مجارستان قراردارد دانشگاه فنی مجارستان به شش زبان انگلیسی ، فرانسه ، اسپانیایی ، ایتالیایی ،آلمانی، مجاری و روسی رشته های فنی و مهندسی را اریه میدهد.که دارای رتبه خوب بین المللی میباشد و از ااتید برجسته بهره می گیرد.
مدرک تحصیلی دانشگاههای مجارستان در 25 کشور اروپایی و امریکایی دنیا معتبر میباشد.
کشور مجارستان دارای ویزای شینگن بود و عضو اتحادیه اروپا میباشد.
زبان تدریس در دانشگاههای مجارستان زبان انگلیسی است.
بیمه درمانی در طول دوره تحصیل را دانشگاه های مجارستان تامین میکنند.
پایین بودن هزینه های زندگی درمجارستان مزید بر علت برای ادامه تحصیل در مجارستان نیز هست.
امکانات و قدمت آموزشی دانشگاه های مجارستان بسیار مناسب و با کیفیت بالا هست
ارائه مدرک دکترای حرفه ای که دیگر نیازی به گذراندن دوره های تکمیلی در ایران برای تایید وزارت علوم نیست/.

کالج اینترنشنال (مک دانیل) مجارستان


ارایه دوره پیش دانشگاهی علوم پزشکی – فنی و مهندسی و زبان انگلیسی انجام میگیرد.
رشته های دانشگاهی علوم انسانی در این کالج ارائه میشود و برای لیسانس مجارستان مناسب است.
فاقد خوابگاه برای سکونت دانشجو میباشد.
شهریه کالج مک دانیل دانیل ۵۲۰۰ یورو برای دوره پریمدیکال و پری انجیرینگ کورس میباشد و برای دوره های لیسانس ۷۵۰۰ یورو میباشد.
مزیت کالج مک دانیل برگزاری  آزمونهای ورودی دانشگاههای مجارستان به صورت شفاهی و کتبی میباشد.که در صورت قبولی نیازی به گذراندن دوره مقدماتی نمیباشد.
آزمون رشته پزشکی مجارستان به صورت نوشتاری و شفاهی انجام میگیرد
بخش نوشتاری شامل دروس زیست شناسی (۲۰ سئوال)-شیمی (۲۰ سئوال)-انگلیسی (۶۰ سئوال) میباشد.
و بخش شفاهی درباره زیست شناسی-شیمی-فیزیک .و انگیزه شما برای انتخاب رشته پزشکی میباشد.

دیدن مطلب
بورسيه تحصيلي مقطع دكترا در استراليا

آزمون ورودی رشته دامپزشکی دانشگاههای مجارستان به صورت انتخابی بوده  که یا شفاهی هست و یا کتبی که بعد از آوردن حدنصاب میتوان در دانشگاههای مجارستان تحصیل کرد.
آزمون ورودی رشته روانشناسی برای دوره های کارشناسی مجارستان و کارشناسی ارشد مجارستان شفاهی میباشد.
آزمون ورودی رشته بهداشت و درمان دانشگاههای مجارستان شامل سوالات زبان انگلیسی و مصاحبه شفاهی میباشد.

کالج اویسنا مجارستان برگزار کننده  دوره پیش دانشگاهی علوم پزشکی , فنی و مهندسی , علوم انسانی و زبان انگلیسی و سال سوم دبیرستان و مقطع کارشناسی علوم اقتصادی میباشد.

دروس و مواد آموزشی دوره پیش دانشگاهی پزشکی مجارستان

زبان انگلیسی عمومی-زبان انگلیسی پزشکی(مدیکال ترمینولوژی)-یولوژی سلولی مولکولی-ژنتیک- شیمی عمومی-شیمی آلی-شیمی معدنی-مقدمه ای بر بیوشیمی-آناتومی-بافت شناسی- لاتین و کلاس درس به روش تعاملی و آموزشهای کامپیوتری-شنوایی و دیداری و ارائه گزارش تحقیقاتی برگزار می گردد.

دروس و مواد آموزشی دوره پیش مهندسی مجارستان

زبان انگلیسی عمومی- زبان انگلیسی فنی-فیزیک-ریاضیات

در کالج اویسنا که مدیریت ایرانی دارد خوابگاه ,اینترنت, تلفن ورستوران و امکانات رفاهی می باشد.که خوابگاه ها دارای تخت ، مبلمان ، لباسشویی، اینترنت بی سیم دارد.
کالج اویسینا به دانشجویان ممتاز بورسهایی برای دانشجویان ممتاز اعطا میکند.
شهریه سالیانه کالج اویسنا۵۲۰۰ یورو برای تمامی دوره ها میباشد.
هزینه خوابگاه و شارژ 400 یورو و هزینه ثبت نام در کالج 200 یورو میباشد

کالج دانشگاه پزشکی پچ مجارستان برگزاری دوره پیش دانشگاهی و  گروه پزشکی دارای رشته های علوم پزشکی ( پزشکی  و دندانپزشکی و داروسازی) می باشد.
طول دوره پزشکی ۶ سال-دوره دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال میباشد.
هزینه های تحصیل در مجارستان برای این کالج بالا میباشد.
شهریه پیش دانشگاهی ۸۱۰۰ دلار-شهریه سالیانه پزشکی ۱۵۰۰۰ دلار-شهریه دندانپزشکی ۱۶۰۰۰ دلار و شهریه داروسازی ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.و هزینه ثبت نام در کالج پچ 350 یورو میباشد.
کالج پچ دارای خوابگاه با هزینه 300 یورو در ماه میباشد.

کالج دونا مجارستان دارای دورهای آموزشی دوره یکساله پیش پزشکی -دوره یکساله پیش مهندسی-دوره پیش یکساله پیش اقتصاد و دورهای آموزشی زبان به صورت یکماهه برگزار می نماید
شهریه دورهای پیش دانشگاهی کالج دونا مجارستان 5200 یورو میباشد. دوره های فشرده 4200 یورو دوره های زبان انگلیسی 2800 یورو برای 4 ماه و دوره های شش ماهه زبان انگلیسی 4000 یورو میباشد هزینه ثبت نام در کالج دونا مجارستان 200 یورو میباشد.
کالج دونا مجارستان دارای خوابگاه با شهریه ماهی 100 تا یورو میباشد.

مدارک لازم جهت پذیرش در دوره های کالج  برای دوره‌های پزشکی‌ ، مهندسی‌، مدیریت و هنر
ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات سه ساله دبیرستان
کپی صفحه عکس دار پاسپورت
برای دوره‌های فوق لیسانس و دکترا مجارستان نیز نیاز به ترجمه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ترجمه ریز نمرات تحصیلی و توصیه نامه از محل تحصیل و محل کار میباشد
کپی صفحه عکس دار پاسپورت
برای دکترا در مجارستان ارائه طرح تحقیقاتی هم لازم است

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *