تحصیل در هلند و نحوه اخذ ویزای دانشجویی هلند و هزینه های آن

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

مطالب کامل تحصیل در هلند و ویزای دانشجویی هلند

کشور هلند جزء کشورهای عضو شینگن است و یکی از کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان بشمار می رود. پایتخت کشور هلند آمستردام و واحد پول آن یورو می باشد.

متقاضیان ادامه تحصیل در هلند و کسانی که قصد دارند بعد از فارغ التحصیلی برای اقامت خود اقدام نمایند می توانند بعد از اتمام تحصیلاتشان به مدت یک سال شغل مناسبی پیدا نمایند، سپس به مدت طولانی تر یا حتی به طور دائم در کشور هلند اقامت داشته باشند.

نظام آموزش عالی هلند

در مورد نظام آموزش عالی هلند می شود ذکر کرد که در این کشور بیشتر از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود دارد که این تعداد دانشگاه در قیاس با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است. باید دقت داشت که تنها نیمی از این مراکز آموزشی این کشور قابل تایید وزارت علوم ایران هستند.

تعداد زیادی از اشخاصی که قصد مهاجرت به هلند را دارند از طریق تحصیل در هلند اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت هلند از نوع تحصیلی، برای دریافت تابعیت هلندی اقدام نمایند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به هلند می باشد و راه های دیگری نیز برای مهاجرت وجود دارد از جمله:

 • ویزای کار در هلند
 • سرمایه گذاری در هلند
 • ازدواج با تبعه هلندی
 •  از طریق تولد… می باشد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در هلند

نظام آموزشی هلند تفاوت چندانی با سیستم تحصیلی دیگر کشورهای اروپایی ندارد و بنابراین برای تحصیل در هلند مدارک زیر مورد نیاز است:

 • مدرک کارشناسی
 • مدارک کارشناسی ارشد
 • دکتری
 • تحقیقات بعد از دکتری
 • سیستم اعتباری هلندی (طرح ECTS)

مانند اکثر سیستمهای آموزشی اروپا ، حجم کار تحصیل در هلند با اعتبارات ECTS (سیستم انتقال اعتبار و تجمع اعتبار اروپا) اندازه گیری می شود.

در صورت آشنایی با طرح ECTS:

در زمان تحصیل حجم کار دانشجویی ، زمانی است که یک دانشجو به طور کلی ​​برای دستیابی به اهداف یک برنامه باید صرف کند. این شامل حضور در سخنرانی ، سمینار ، تکالیف ، کار آزمایشگاهی ، مطالعات مستقل و امتحانات است.
سیستم اعتباری ECTS برای مقایسه / ارزیابی دانشگاه های مختلف ، برنامه ها ، دوره ها ، ماژول ها ، پایان نامه ها یا حتی مدارک تحصیلی دانشجویان استفاده می شود.
اعتبارات تنها پس از اتمام دوره / برنامه اهدا می شود.

نمره دهی دانشگاه در هلند

سیستم نمره دهی در هلند از 1 (بسیار ضعیف) به 10 (عالی) می باشد. در زمان تحصیل در هلند 5،5 حداقل قبولی در دانشگاه است. در صورتی که مقیاس نمرات از 1 تا 10 در حال تغییر است ، نمرتات 1 تا 3 و 9 و 10 کمتر داده می شوند.

البته دقت کنید که نمرات به نوع رشته/ مقطع تحصیلی شما هم بستگی دارد. برای مثال نمره متوسط ​​7.5 امکان دارد برای مقطع کارشناسی ارشد کافی باشد اما برای دکتری نمیباشد.

شرایط ورود به دانشگاه های هلند

برای تحصیل در هلند ابتدا باید با دفتر بین المللی دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید تا بررسی کنید که آیا مدرک شما (مدرک اخذ شده در کشور شما) در هلند مورد تایید هست یا نه. زمانی که مدرک تحصیلی شما مورد تایید سیستم آموزشی هلند بود، امکان دارد شما به موارد زیر احتیاج داشته باشید:

 • در صورتی که عضو اتحادیه اروپا / EEA یا شهروند سوئیس نباشید ،به اجازه اقامت نیازدارید.
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی: TOEFL (حداقل 550 مقاله مبتنی بر ، 213 رایانه مبتنی بر رایانه) ، آیلتس (حداقل میانگین 6) GMAT یا GRE
  حداقل معدل 14- 15 (دیپلم )

برای قبول شدن در دانشگاه مد نظر در کشور هلند امکان دارد موسسات از شما بخواهند که  برخی از آزمونهای پذیرش را انجام دهید.
همینطور امکان دارد بسیاری دانشگاه ها دوره های هلندی را به عنوان زبان دوم به شما در زمان تحصیل در هلند ارائه دهند تا نشان دهید که دارای تسلط کافی بر زبان می باشید.
میانگین نمرات مورد نیاز برای قبولی با توجه به دانشگاه دارای تفاوت میباشد. همینطور توجه کنید که جهت بعضی از رشته ها تعداد افراد متقاضی بیشتر از صندلی های موجود است – در این وضعیت امتحانی برای انتخاب صورت می گیرد.

ویزای دانشجویی در هلند

اخذی ویزای تحصلیی هلند مانند دیگر کشورها، منوط به دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر در این کشور است.

متقاضی باید جهت تحصیل در هلند درخواست ویزا و یا اجازه اقامت موقت به نام MVV  دهد.

متقاضی باید تمام مدارک خواسته شده(مدارک دال بر ثبت ‌نام در یک دوره شامل شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه ، هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی حداقل به مدت سه ماه را به حساب دانشگاه واریز نماید) را به زبان هلندی یا انگلیسی ارائه نماید.

تحصیل در هلند کارشناسی

یکی از شرایط  تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ،داشتن مدرک 12 ساله دیپلم می باشد.یکی از ملزومات داشتن آیلتس 6 می باشد. تحصیل در مقطع لیسانس 4 سال بطول می انجامد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی است به همین دلیل متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را داشته باشند. شهریه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه ها سالیانه حدود 7000 تا 11000 یورو می باشند. دانشجویان در مقطع لیسانس مجوز 10 ساعت کار در هفته را دارند. حقوق در حدود 80 تا 100 یورو در هفته میباشد.
دوره ها سالانه یک بار (سپتامبر)آغاز می شود، ولی در مواردی امکان شروع دوره از ترم دوم (فوریه) نیز وجود دارد.

تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد 

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی ارائه میشوند و طول دوره 1 تا 2 سال است که بستگی به دانشگاه و نوع رشته انتخابی دارد. برای ورود به این دوره ها مدرک کارشناسی صادره از دانشگاههای دولتی و غیردولتی ایران مورد تایید میباشد. دارا بودن آیلتس آکادمیک 6 یا 6.5 نیز الزامی است.

در هنگام تحصیل در هلند دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد هلند مجوز کار 20 ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها هفتگی در حدود 160 تا 200 یورو می باشد.

تحصیل در هلند مقطع دکتری

یکی از بهترین فرصت‌های تحصیلی برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد، تحصیل در هلند در مقطع دکتری است، یک فرصت تحصیلی که می‌تواند یک فرصت شغلی و راهی برای گرفتن اقامت در کشور هلند نیز باشد.

تحصیل در هلند در مقطع دکتری 4 سال زمان میبرد که دانشجویان این مقطع تحصیلی می توانند از بورسیه تحصیلی هلند استفاده کنند و یا اینکه خودشان هزینه های تحصیل و دانشگاه را پرداخت نمایند.

دانشجویانی که موفق شوند بورسیه تحصیلی دکتری در هلند را دریافت کنند ، حدود 2000 دلار در هر ماه به آنها حقوق پرداخت میشود که این امر خود موجب رقابت بسیار زیاد برای اخذ بورسیه تحصیلی هلند میباشد.

شرایط اخذ پذیرش دکتری از دانشگاه های هلند

 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد
 • دارا بودن مدرک آیلتس 6.5 یا معادل آن در آزمون‌های تافل -آیلتس( در صورتی که نمره آیلتس متقاضی کمتر باشد می‌تواند در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند).
 • باید یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز از دکترای خود داشته باشند.
 • داشتن رزومه قوی از جمله مقالات، چاپ کتاب، اختراعات….

برای بدست آوردن بورسیه تحصیلی مقطع دکتری ، دانشجویانی که دارای تمامی و یا اکثر این شرایط باشند، بخت بیشتری در دانشگاه های هلند را دارند.

کار برای دانشجویانی که تحصیل در هلند در مقطع دکتری را انتخاب کرده اند در هفته 10 ساعت میباشد.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

میتوان گفت تحصیل در هلند بدون مدرک زبان امکانپذیر نیست،ولی برای کسانی که آیلتس 6.5 را ندارند و متقاضی تحصیل در این کشور می باشند، دوره های زبان انگلیسی را برگزار کرده که البته متقاضی باید آیلتس 5.5 ارائه کند که بسیار راحت تر از نمره 6.5 است.

دوره زبان انگلیسی در هلند

هلند اولین کشور غیر انگلیسی زبان در اروپا بود که تحصیل به زبان انگلیسی را به دانشجویان ارائه نمود.

دوره های فشرده زبان انگلیسی، مهارت های دانشگاهی و همینطور مطالب کوتاهی در خصوص رشته انتخابی به دانشجویان جهت تحصیل در هلند ارائه خواهد کرد که موجب کمک به دانشجویان در هنگام تحصیل است.

دانشگاه های هلند

رشته های بسیاری در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس میگردد. برای تحصیل در این کشور می توانید حدود 70 موسسه آموزش عالی در بسیاری از مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد را انتخاب کنید.

همچنین بیش از 112،000 دانشجو از سراسر جهان مشغول به تحصیل در هلند هستند. حدود 16٪ از کل دانشجویان از خارج از کشور می آیند – یکی از بالاترین نسبت ها در هر نقطه در اروپا.

مانند سایر کشورهای اروپایی ، دانشگاه های هلند معمولاً به عنوان “دانشگاه های تحقیقاتی” طبقه بندی می شوند و برنامه های دانشگاهی با محوریت پژوهشی یا “دانشگاه های علوم کاربردی” ارائه می دهند و برنامه های مطالعاتی با محوریت بیشتری ارائه می دهند.

شهریه تحصیل در هلند

شهریه تحصیل در هلند حدودا در حد بقیه کشورهای اروپا است.

چنانچه دانشجوی اتحادیه اروپا هستید ، باید سالانه در حدود 2،000 یورو پرداخت کنید.

میزان شهریه برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا در مراکز و دانشگاه های مختلف متفاوت است.

دوره کارشناسی تقریبا بین 6000 تا 15،000 یورو در هر سال هزینه دارد. دوره کارشناسی ارشد در هلند هم معمولاً بین 8000 تا 20،000 یورو در سال هزینه دارد.

فرصت های شغلی بعد از تحصیل در هلند

مذاکره کردن جزئ خصوصیات ذاتی مردم هلند میباشد. کشور هلند با تاریخ دریانوردی غنی همواره در تجارت کشوری مطرح بوده است. در این کشور مفهوم شرکت سهامی اختراع شد.

تعدادی از بزرگترین شرکت های جهان هلندی می باشند. طرز فکر بین المللی در فرهنگ این کشور جا افتاده و دانشجویان بعد از پایان تحصیل در هلند و اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد به راحتی میتوانند در این کشور کار پیدا کنند.

و این از شرایط ویژه در مورد دانشجویان خارجی که در هلند تحصیل میکنند به حساب می آید.

چرا تحصیل در هلند ؟

1. آموزش عالی و قیمت مناسب 

معنای تحصیل در هلند پیوستن به دانشگاه های معتبر و مطرح است. دانشگاه های این کشور هم در رده بندی دانشگاه های اروپا و هم دانشگاه های جهان می درخشند.

در سال 2017 ،دانشجویان 13 دانشگاه تحقیقاتی کشور هلند ، رتبه های برتر اروپا و 200 رتبه برتر جهان را به خود اختصاص دادند!
به سادگی امکان بررسی این که شهریه و هزینه های زندگی و تحصیل در هلند به میزان زیادی از انگلیس یا آمریکا پایین تر است.دانشجویان بین المللی ،توانند برای بورس های تحصیلی یا مشاغل نیمه وقت اقدام نمایند.

2. یک تجربه دانشجویی بین المللی عالی است

با سرازیر شدن دانشجویان خارجی از 164 کشور ،شما از تحصیل در هلند یک تجربه بین المللی عالی بدست خواهید آورد.

باز بودن شگفت انگیز جامعه هلندی و پیوندهای پیچیده اقتصادی آن با سایر نقاط جهان همراه با استفاده گسترده از زبان انگلیسی فرصت های نامتناهی برای شما ایجاد می کند تا بتوانید فرهنگ ها ، غذاها ، مردم ، روندها ، ایده ها را کشف کنید و جعبه ابزار خود را بسازید تا در یک جهانی موفق شوید جهان

3. کار گروهی ، استقلال و فردیت

در سیستم آموزش عالی تحصیل در هلند ، اهداف اصلی شامل تعامل ، حضور در فعالیت ها و مسئولیت هستند. تجربیات دانشجویی در هلند ، زمینه های آشنایی و رشد شخصیت اجتماعی شما را افزایش خواهد داد تا خلاقیت ، تفکر مستقل ، حل مسئله و کار تیمی را در شما تقویت کند.

4- کشوری امن و شاد با زیرساخت های برجسته و موقعیت مرکزی

هلند کشوری بسیار امن است و در رده بیستم فهرست شاخص صلح جهانی 2017 و ششم در گزارش کشور های شاد جهان 2019 قرار دارد. این کشور همینطور دارای پنجمین زیرساخت برتر جهان و بهشتی برای طرفداران دوچرخه سواری با 35000 کیلومتر مسیر دوچرخه است. مسیرهای دوچرخه سواری! جای تعجب نیست که دوچرخه بسیار مورد علاقه دانش آموزان است.
سیستم حمل و نقل هلند چیزی کم نظیر است و موقعیت مرکزی کشور باعث می شود در هنگام تحصیل در هلند سفر به اروپا مقرون به صرفه ، سریع و لذت بخش باشد.

5- دوره های آموزش زبان انگلیسی!

نه فقط خود هلندی ها به خوبی انگلیسی صحبت می کنند ، بلکه تنوع و تعداد برنامه های دانشگاهی که به زبان انگلیسی ارائه می شود ، بسیار زیاد است! به عنوان مثال ، 60 درصد دوره ها در دانشگاه های تحقیقاتی هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود و این درصد در بین مدارک کارشناسی ارشد حتی بیشتر است.

به همین دلیل تحصیل به زبان انگلیسی به راحتی در دسترس میباشد.

6. بهره وری از اماکن ورزشی و طبیعت در حین تحصیل در هلند

شما از فراوانی فضاهای طبیعی هلند که می تواند برای تنفس و آرامش باشد شگفت زده خواهید شد: پارک ها ، مناظر ، دریاچه ها و جزایر. کارهای زیادی برای فعالیت شما وجود دارد ، و ممکن در زمان تحصیل در در انجمن های ورزشی دانشگاه خود شرکت داشته باشید یا به باشگاه های ورزشی بیشمار شهرتان بپیوندید.

7. فرهنگ هلند

این کشور دارای فرهنگ اروپای باستان است ، و باید از آثار نقاشان قرن 17 و موزه های بیشماری آن بازدید کنید. نمایش های تئاتر انگلیسی و هلندی زبان در تمام سال برگزار میشود و بسیار محبوب هستند و تحصیل در هلند را برای شما به یادماندنی میکند.

8- فرصتهای کارآموزی بین المللی در حین و پس از تحصیل در هلند

به دلیل حضور در اقتصاد جهانی و اقتصاد هلند بر محور صادرات ، دانشگاه های هلند پیوندهای محکمی با سازمانهای چند ملیتی دارند. بنابراین ، فرصت هایی برای کارآموزی ملی و بین المللی در زمان تحصیل وجود دارد.

9- بعد از پایان تحصیل در هلند در این کشور کار کنید

پس از سه سال تحصیل در هلند و فارغ التحصیلی ، می توانید برای یافتن کار یک سال اجازه اقامت داشته باشید. این اجازه می دهد تا دانشجویان پس از تحصیل برای پیدا کردن کار یا شروع به کار در هلند زمان داشته باشند.

10. آشنایی با تنوع مذهبی در زمان تحصیل در هلند

جامعه هلندی متنوع است و این امر در مکانهای عبادتی نیز وجود دارد که تعداد زیادی از گروه های مذهبی را پذیرایی می کند. هیچ مشکلی در مورد دین خود نخواهید داشت و دفتر امور دانشجویی در دانشگاه شما می تواند به شما در یافتن آنها کمک کند.

ما در موسسه حقوقی نوباوران ، به‌صورت کاملا تخصصی به ارائه مشاوره و خدمات گوناگون در زمینه روش‌های مهاجرت به هلند و چگونگی تحصیل در هلند می‌پردازیم. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *