تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند

مطالب کامل تحصیل در هلند و ویزای دانشجویی هلند

کشور هلند جزء کشورهای عضو شینگن است و یکی از کشورهای پیشرفته و ثروتمند جهان بشمار می رود. پایتخت کشور هلند آمستردام و واحد پول آن یورو می باشد.متقاضیان ادامه تحصیل در هلند و کسانی که قصد دارند بعد از اتمام درس برای اقامت خود اقدام نمایند می توانند بعد از اتمام تحصیلاتشان به مدت یک سال شغل مناسبی پیدا نمایند، سپس به مدت طولانی تر یا حتی به طور دائم در کشور هلند اقامت داشته باشند.

نظام آموزش عالی هلند

در کشور هلند بیشتر از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود دارد که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است. باید دقت داشت که تنها نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند.

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به هلند را دارند از طریق تحصیل در هلند اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت هلند از نوع تحصیلی، برای دریافت تابعیت هلندی اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به هلند می باشد و راه های دیگری نیز برای مهاجرت وجود دارد از جمله: ویزای کار در هلند، سرمایه گذاری در هلند، ازدواج با تبعه هلندی،    از طریق تولد… می باشد.

تقویم علمی دانشگاه های هلند

سال تحصیلی دانشگاه های هلند و هاگزچولن از ماه سپتامبر آغاز می شود و تا پایان ژوئن سال بعد می باشد. سال به دو ترم تقسیم می شود و دومین دوره از اوایل فوریه آغاز می شود. همچنین یک تعطیلات دو هفته ای در مورد کریسمس و سال نو وجود دارد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در هلند

سیستم هلندی تفاوت چندانی با سیستم مطالعاتی اروپا ندارد و بنابراین ، مدارک زیر مورد نیاز است:

مدرک کارشناسی
مدارک کارشناسی ارشد
دکتری
تحقیقات بعد از دکتری
سیستم اعتباری هلندی (طرح ECTS)
درست مانند اکثر سیستمهای آموزشی اروپا ، حجم کار مطالعه در هلند با اعتبارات ECTS (سیستم انتقال اعتبار و تجمع اعتبار اروپا) اندازه گیری می شود.

در صورت آشنایی با طرح ECTS:

حجم کار دانشجویی ، زمانی است که یک دانش آموز به طور کلی ​​برای دستیابی به اهداف یک برنامه نیاز دارد. این شامل سخنرانی ، سمینار ، تکالیف ، کار آزمایشگاهی ، مطالعات مستقل و امتحانات است.
سیستم اعتباری ECTS برای مقایسه / ارزیابی دانشگاه های مختلف ، برنامه ها ، دوره ها ، ماژول ها ، پایان نامه ها یا حتی مدارک تحصیلی دانشجویان استفاده می شود.
اعتبارات تنها پس از اتمام دوره / برنامه اهدا می شود.

نمره دهی دانشگاه در هلند

سیستم نمره دهی هلندی از 1 (بسیار ضعیف) به 10 (عالی) می باشد. 5،5 حداقل  قبولی است. در حالی که مقیاس درجه بندی از 1 تا 10 متغیر است ، علائم 1 تا 3 و 9 و 10 به طور مرتب داده نمی شوند.

لطفاً توجه داشته باشید که نمرات مورد نظر به نوع برنامه / مطالعه شما نیز بستگی دارد. به عنوان مثال ، به نمره متوسط ​​7،5 ممکن است برای مقطع کارشناسی ارشد کافی باشد اما برای دکترا نیست.

شرایط ورود به دانشگاه های هلند

برای تحصیل در هلند ابتدا باید با دفتر بین المللی دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید تا بررسی کنید که آیا مدرک شما (اخذ شده در میهن شما) در هلند شناخته شده است یا خیر. با توجه به اینکه مدرک شما در هلند به رسمیت شناخته شده است ، ممکن است شما به موارد زیر نیاز داشته باشید:

در صورتی که عضو اتحادیه اروپا / EEA یا شهروند سوئیس نباشید ،به اجازه اقامت نیازدارید.
تسلط کافی به زبان انگلیسی: TOEFL (حداقل 550 مقاله مبتنی بر ، 213 رایانه مبتنی بر رایانه) ، آیلتس (حداقل میانگین 6) GMAT یا GRE
حداقل معدل 14- 15 (دیپلم )
برای قبول شدن در دانشگاه مورد نظر ممکن است موسسات درخواست شما را رد کنند یا از شما بخواهند که  برخی از آزمونهای پذیرش را انجام دهید.
همچنین ممکن است بیشتر دانشگاه ها دوره های هلندی را به عنوان زبان دوم به شما ارائه دهند تا بتوانید ثابت کنید که تسلط کافی بر زبان دارید.
میانگین نمرات مورد نیاز بسته به دانشگاه و عمده متفاوت است. همچنین توجه داشته باشید که برای برخی از برنامه ها تعداد متقاضیان بسیار بیشتر از مکانهای موجود است – در این حالت روشی برای انتخاب صورت می گیرد.

ویزای دانشجویی در هلند

اخذی ویزای تحصلیی هلند مانند دیگر کشورها، منوط به دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر در این کشور است. جهت تحصیل در هلند  درخواست ویزا و یا اجازه اقامت موقت به نام MVV  دهد. متقاضی باید تمام مدارک خواسته شده(مدارک دال بر ثبت ‌نام در یک دوره شامل شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه ، هزینه صدور اقامت و هزینه زندگی حداقل به مدت سه ماه را به حساب دانشگاه واریز نماید) را به زبان هلندی یا انگلیسی ارائه نماید.

تحصیل در هلند کارشناسی

یکی از شرایط  تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی،داشتن مدرک 12 ساله دیپلم می باشد.یکی از ملزومات داشتن آیلتس 6 می باشد. تحصیل در هلند در مقطع لیسانس 4 سال بطول می انجامد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی است به همین دلیل متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را داشته باشند. شهریه دانشگاه ها در مقطع لیسانس سالیانه حدود 7000 تا 11000 یورو می باشند. دانشجویان در مقطع لیسانس مجوز 10 ساعت کار در هفته را دارند. حقوق در حدود 80 تا 100 یورو در هفته میباشد.
دوره ها سالانه یک بار (سپتامبر)آغاز می شود، ولی در مواردی امکان شروع دوره از ترم دوم (فوریه) نیز وجود دارد.

تحصیل در هلند مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی ارائه میشوند و طول دوره 1 تا 2 سال است که بستگی به دانشگاه و نوع رشته انتخابی دارد. برای ورود به این دوره ها مدرک کارشناسی صادره از دانشگاههای دولتی و غیردولتی ایران مورد تایید میباشد. دارا بودن آیلتس آکادمیک 6 یا 6.5 نیز الزامی است.

در هنگام تحصیل در هلند دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد هلند مجوز کار 20 ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها هفتگی در حدود 160 تا 200 یورو می باشد.

یکی از بهترین فرصت‌های تحصیلی برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد، تحصیل در هلند در مقطع دکترا است، یک فرصت تحصیلی که می‌تواند یک فرصت شغلی و راهی برای گرفتن اقامت در کشور هلند نیز باشد.

تحصیل در هلند در مقطع دکترا 4 سال به طول می انجامد که دانشجویان این دوره تحصیلی می توانند از بورسیه تحصیلی هلند استفاده نمایند و یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در هلند می شوند ، در ماه مبلغی حدود 2000 دلار حقوق دریافت میکنند به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های در هلند همراه با بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است.

شرایط اخذ پذیرش دکترا از دانشگاه های هلند

  • داشتن مدرک کارشناسی ارشد
  • دارا بودن  مدرک آیلتس 6 یا معادل آن در آزمون‌های تافل -آیلتس( در صورتی که نمره آیلتس متقاضی کمتر باشد می‌تواند در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند).
  • یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز دکترای خود داشته باشند. دانشجویانی که همه و یا اغلب این شرایط را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های هلند را دارند.
  • داشتن رزومه قوی از جمله مقالات، چاپ کتاب، اختراعات….

کار برای دانشجویانی که تحصیل در هلند در مقطع دکترا را انتخاب کرده اند در هفته 10 ساعت میباشد.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

میتوان گفت تحصیل در هلند بدون مدرک زبان ممکن نیست،اما کشور هلند  برای دانشجویانی که توان بدست آوردن آیلتس 6.5 را ندارند و مشتاق تحصیل در هلند هستند ، دوره های زبان انگلیسی در هلند را ارائه کرده که متقاضی با داشتن مدرک آیلتس 5.5 که به مراتب راحت تر از کسب آیلتس 6.5 است، در این دوره ها شرکت نماید.

دوره زبان انگلیسی در هلند

میتوان گفت هلند اولین کشوری بود در اروپا که با وجود غیر انگلیسی زبان بودن ، تحصیلات دانشگاهی را به زبان انگلیسی ارائه کرد. دانشجویان خارجی امکان دارد جهت بدست آوردن پیش نیازهای ضروری ورود به دانشگاه هلند دوره های آماده سازی ویژه ای را سپری کنند.

دانشجویان تحت دوره های فشرده زبان انگلیسی، مهارت های دانشگاهی و همچنین مطالب مختصری در مورد رشته انتخابی دانشگاهشان قرار خواهند گرفت که هدفش برآورده کردن انتظارات دانشگاه از دانشجویان در مقاطع تحصیلی در هنگام تحصیل در هلند است.

چرا تحصیل در هلند ؟

1. آموزش عالی و قیمت مناسب تحصیل در هلند

تحصیل در هلند به معنای پیوستن به مؤسسات دانشگاهی معتبر و شناخته شده است. دانشگاه های هلند در واقع هر دو در رده بندی های اروپا و جهان می درخشند. در سال 2017 ، تمام 13 دانشگاه تحقیقاتی فشرده تحقیقاتی اصلی هلند ، صدها نفر برتر اروپا و 200 رتبه برتر جهان را به خود اختصاص دادند!
به راحتی می توانید بررسی کنید که شهریه و هزینه های زندگی به میزان قابل توجهی کمتر از انگلیس یا ایالات متحده است. به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، شما می توانید برای بورس های تحصیلی یا مشاغل نیمه وقت کار کنید.

2. یک تجربه دانشجویی واقعاً بین المللی
با هجوم شدید دانشجویان بین المللی از 164 کشور ، تجربه دانشجویی شما از تحصیل در هلند واقعاً جهانی خواهد بود. باز بودن شگفت انگیز جامعه هلندی و پیوندهای پیچیده اقتصادی آن با سایر نقاط جهان همراه با استفاده گسترده از زبان انگلیسی فرصت های نامتناهی برای شما ایجاد می کند تا بتوانید فرهنگ ها ، غذاها ، مردم ، روندها ، ایده ها را کشف کنید و جعبه ابزار خود را بسازید تا در یک جهانی موفق شوید جهان

3. کار گروهی ، استقلال و فردیت
در سیستم آموزش عالی هلند ، اهداف کلیدی تعامل ، درگیری و مسئولیت هستند. تجارب دانشجویی در هلند ، زمینه های شناختی و اجتماعی شما را گسترش خواهد داد تا خلاقیت ، تفکر مستقل ، حل مسئله و کار تیمی را برانگیزد.

4- کشوری امن و شاد با زیرساخت های برجسته و موقعیت مرکزی
هلند یک کشور بسیار امن است و در رده بیستم فهرست شاخص صلح جهانی 2017 و ششم در گزارش شادی جهانی 2017 قرار دارد. این کشور همچنین دارای پنجمین زیرساخت برتر جهان و بهشتی برای دوستداران دوچرخه با 35000 کیلومتر است. مسیرهای دوچرخه سواری! جای تعجبی نیست که دوچرخه مورد علاقه دانش آموزان است.
سیستم حمل و نقل چیزی کم نظیر نیست و موقعیت مرکزی کشور باعث می شود در هنگام تحصیل در هلند سفر به اروپا مقرون به صرفه ، سریع و لذت بخش باشد.

5- کمبود دوره های آموزش زبان انگلیسی!

نه تنها هلندی ها به خوبی انگلیسی صحبت می کنند ، بلکه تنوع و تعداد برنامه های دانشگاهی که به زبان انگلیسی ارائه می شود ، بسیار زیاد است! به عنوان مثال ، 60 درصد دوره ها در دانشگاه های تحقیقاتی هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود و این درصد در بین مدارک کارشناسی ارشد حتی بیشتر است.

6. ورزش و طبیعت

شما از فراوانی فضاهای طبیعی هلند که می تواند برای تنفس باشد شگفت زده خواهید شد: پارک ها ، ذخایر ، دریاچه ها و جزایر. کارهای زیادی برای فعالیت شما وجود دارد ، و شما ممکن در زمان تحصیل در هلند است در انجمن های ورزشی دانشگاه خود شرکت کنید یا به باشگاه های ورزشی بیشمار شهرتان بپیوندید.

7. فرهنگ

این کشور با فرهنگ اروپای باستان است ، از نقاشان قرن 17 و موزه های بی شماری که باید بازدید کنید. این مرحله موسیقی با هنرمندان سطح جهانی به طور مرتب در استادیوم های هلند و سالن های کوچکتر پخش می شود. نمایش های تئاتر انگلیسی و هلندی زبان در تمام سال بازی می کنند و بسیار محبوب هستند و تحصیل در هلند را برای شما به یادماندنی میکند.

8- فرصتهای کارآموزی بین المللی

به دلیل اقتصاد جهانی و هلندی بسیار محور صادرات ، دانشگاه های هلند پیوندهای محکمی با سازمانهای چند ملیتی دارند. بنابراین ، فرصت هایی برای کارآموزی ملی و بین المللی در زمان تحصیل در هلند وجود دارد. هلند از جمله شرکت های معتبر هلندی مانند شل ، فیلیپس یا KLM تشکیل می دهد ، علاوه بر این سازمان های کلاس جهانی نیز نماینده کلیه صنایع هستند.

9- بعد از فارغ التحصیلی در هلند کار کنید

پس از سه سال از فارغ التحصیلی ، می توانید برای یافتن کار یک سال اجازه اقامت داشته باشید. این اجازه می دهد تا دانشجویان پس از تحصیل در هلند برای پیدا کردن کار یا شروع به کار در هلند زمان داشته باشند.

10. تنوع مذهبی

جامعه هلندی متنوع است و این امر در مکانهای عبادتی نیز وجود دارد که تعداد زیادی از گروه های مذهبی را پذیرایی می کند. هیچ مشکلی در مورد دین خود نخواهید داشت و دفتر امور دانشجویی در دانشگاه شما می تواند به شما در یافتن آنها کمک کند.

ما در موسسه حقوقی نوباوران، به‌صورت کاملا تخصصی به ارائه مشاوره و خدمات گوناگون در زمینه روش‌های مهاجرت به هلند و چگونگی تحصیل در هلند می‌پردازیم. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *