اطلاعات کامل شرایط تحصیل در هند و هزینه های آن

 هندوستان :

هند هزاران سال است که مرکز اصلی یادگیری بوده است. این کشور دارای  تاکشاشیلا – اولین دانشگاه جهان و مخترع رقم 0 – بود. آلبرت انیشتین در مورد این کشور گفته است: “ما به هندی ها که به ما آموختند که چگونه حساب کنیم ، خیلی بدهکار هستیم ، که بدون آن هیچ کشف علمی ارزشمندی نمی توانستیم انجام دهیم”.

امروزه هند به عنوان قطب ارتباطی شناخته می شود و تحصیل در هند برای دانشجویان خارجی از سراسر جهان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به دلیل تفکر پیش رو ، محبوبیت آن در شرکتهای بزرگ چند ملیتی و همچنین به دلیل زبان انگلیسی که زبان مشترک ارتباطات است، بسیار جذاب شده است.

“هند خیلی سریع به یک مرکز علمی تبدیل شده است ، اکنون دانشکده پزشکی در دهلی نو بهترین در جهان است. فارغ التحصیلان فنی انستیتوی فناوری هند ، بنگلور به همان اندازه در دنیا مطرح هستند. در هند 150 میلیون نفر، زبان انگلیسی زبان اصلی آنهاست ، به همین دلیل هند به یک مرکز علمی تبدیل شده است.

هند در حقایق و ارقام کوتاه

پایتخت: دهلی نو
دولت هند : جمهوری پارلمان فدرال
مساحت: 1،269،346 مایل مربع / 3،287،263 کیلومتر مربع
جمعیت: 1.29 میلیارد دلار
ارز: روپیه هند (₹) (INR)
کد تلفن: +91

کشور هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هند کشوری بسیار وسیع با جمعیت بسیار بالا در جنوب آسیا به پایتختی دهلی می باشد.

سیستم آموزشی هندوستان با سیستم آموزشی کشور انگلستان شباهت دارد و زبان آکادمیک کشور هندوستان به صورت انگلیسی می باشد که مهمترین حسن و برتری این کشور برای تحصیل در هند می باشد. ‌

برای تحصیل در هند و ورود به‌ دانشگاه ‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی هندوستان‌ داشتن‌ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ Intermediate Certificate ضروری می باشد.

بیشتر دانشگاه‌ها مخصوصا در رشته‌های پزشكی و مهندسی به‌ دلیل کم بودن ظرفیت پذیرش، معدل‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ را شرط‌ ورود دانشگاه قرارداده‌اند و کسانی که دارای معدل‌ بالاتری می باشند در اولويت‌ برای تحصیل در هند قرار می گیرند.

جهت تحصیل در هند در بعضی از مؤ‌سسات‌ ممتاز نظير مؤ‌سسات‌ فن‌آوري‌ هندوستان‌ (Indian Institute of Technology) به اضافه شرط‌ داشتن‌ نمرات‌ خيلی خوب، امتحان‌ ورودی و مصاحبه‌ نيز از داوطلبان‌ به‌ عمل‌ مي‌آورند.

مزایای تحصیل در هند 

تحصیل در هند دارای مزایای مختلفی می باشد که از جمله آن می‌توان به :

 • شهریه های پایین تحصیل در هند
 • دانشگاه‌ها از اعتبار خوبی برخوردار هستند و تحصیل در هند به زبان انگلیسی است و تمام دروس به زبان انگلیسی تدریس میشود
 • هزینه زندگی در این کشور بسیار مناسب، اعم از مسکن و خوراک مناسب
 •  فاصله کم هند تا ایران
 • وجود ادیان و فرهنگ های متفاوت در هند
 • داشتن مردمان بسیار خونگرم و اجتماعی

 کسانی که تمایل دارند در کشورهای آسیایی ادامه تحصیل دهند کشور هندوستان یکی از گزینه های بسیار مناسب برای آنها خواهد بود .

تحصیل در هند

تحصیل در هند

تحصیل در هند در تمام مقاطع در دانشگاه های هندوستان به زبان انگلیسی می باشد و کسی که مدرک زبان انگلیسی داشته باشد خیلی سریع و راحت می‌تواند پذیرش این کشور را از آن خود کند.

حتی در صورت نداشتن مدرک زبان اگر تنها بتواند یک تسلط نسبی به این زبان داشته باشد میتواند پذیرش را دریافت نمایند که در این صورت پس ار پرداخت شهریه  یک سری دوره های زبان را در این کشور بگذراند.

سیستم آموزش در هند

سیستم آموزش هند بسیار شبیه به کشورهای آنگولا ساکسون است. مراحل:

مهد کودک -> ابتدایی (کلاس 1 تا کلاس 5) -> متوسطه (کلاس 6 تا کلاس 10) -> متوسطه ارشد (کلاس 11 – کلاس 12) -> فارغ التحصیلی (هنر و تجارت – 3 سال ، حرفه ای – 4 سال ، پزشکی – 5 سال ،) -> تحصیلات تکمیلی تخصصی (1/2 تا 3 سال)

سیستم آموزش هند در حال حاضر عمدتاً شامل آموزش ابتدایی ، آموزش متوسطه ، آموزش متوسطه ارشد و آموزش عالی است. آموزش ابتدایی شامل هشت سال آموزش است. آموزش متوسطه چهار سال به طول می انجامد و تحصیلات متوسطه ارشد نیز دو سال آموزش اضافی است.

سیستم آموزش هند با استفاده از قرنها سابقه ، سومین سیستم آموزش عالی جهان است که دارای ترکیبی غنی از مؤسسات برتر دولتی و خصوصی با شبکه 38000 کالج و 800 دانشگاه است. مؤسسات عالی در هند درجه هایی را ارائه می دهد که از نظر کیفیت در بازار جهانی قابل رقابت هستند اما با هزینه 1/4 تحویل داده می شوند و از این تحصیل در هند را بسیار مقرون به صرفه میکند.

هند آموزش و تحقیق را با کیفیت بالا ارائه می دهد و دانشجویان پس از تحصیل در هند دارای مدرک معتبر بین المللی می شوند. دانشجویان دوره های مختلفی را برای انتخاب از جمله جدیدترین پیشرفت های علم و فناوری مانند واقعیت مجازی و افزودنی ، هوش مصنوعی و محاسبات شناختی با موضوعات سنتی مانند آیورودا ، سانسکریت ، هندی و اردو برگزار می کنند.

آموزش عالی هند

تحصیلات عالی در هندوستان پس از گذراندن دوره آموزش متوسطه بالاتر یا استاندارد دوازدهم آغاز می شود. بسته به آنچه تحصیل می کنید ، دستیابی به مدرک تحصیلی خود در هند می تواند سه تا پنج سال طول بکشد. تحصیل در هند در دوره های کارشناسی ارشد عموماً دو تا سه سال است. پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد ، امکان ادامه تحصیل در دوره دکترا و پژوهش در مؤسسات مختلف آموزشی وجود دارد.

با توجه به تعداد محدود دانشگاه ها در رابطه با تعداد زیاد متقاضیان ، دانشگاه ها با کالج های وابسته همکاری می کنند. این موارد تحت عنوان دانشگاه وابسته ، تحصیلات ارائه می دهند و مدارک تحصیلی صادر می کنند. تقریباً 20،000 دانشکده ، 42 دانشگاه مرکزی ، 275 دانشگاه دولتی ، 130 دانشگاه معتبر و 93 موسسه دارای اهمیت ملی در سیستم آموزش عالی هند وجود دارد.

دیدن مطلب
تحصیل هنر در هلند

بخش خصوصی در آموزش عالی هند نیز قوی و به طور مداوم در حال رشد است. این مؤسسات آموزش و پرورش را در همه چیز از سطح گواهینامه و دیپلم گرفته تا تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهند. این مؤسسات خصوصی در ابتدا گرایش برای آموزش از راه دور را آغاز کردند ، که هم اکنون در سراسر هند بسیار محبوب است.

چرا تحصیل در هند ؟

تحصیل در هند به دلایل مختلفی سودمند است. هند به دلیل ایستادگی رقابتی خود در جهان دستخوش تغییر پارادایم شده است. اقتصاد هند در یک مسیر رشد اقتصادی محکم قرار دارد و دارای رشد پایدار سالانه 8%  ، افزایش ذخایر ارزی و رونق بازارهای سرمایه در میان دیگر کشورها برخوردار است.

هند با حضور در شرکت های چند ملیتی مانند جنرال موتور ، فورد ، سوزوکی ، هیوندای ، کوکو کولا و غیره به عنوان قطب اصلی تولید جهانی ظهور کرده است.

سناریوی کنونی پیشرفت چشمگیری در عملکرد نوشیدنی ها و دخانیات ، منسوجات پنبه ، محصولات نساجی ، صنایع فلزات اساسی و آلیاژ ، محصولات معدنی غیر فلزی ، تجهیزات حمل و نقل و سایر صنایع تولیدی به نمایش می گذارد.

بازیکنان جهانی مانند دایملر کرایسلر ، جنرال موتورز ، فورد ، ال جی الکترونیکس ، سامسونگ ، سونی ، اموی ، Tupperware ، پپسیکو ، مک دونالد ، IBM ، اوراکل ، مایکروسافت ، آویوا ، نورتل ، نوکیا از جمله سایرین از عملکرد خود در هند بهره برده اند و ساخته اند. برنامه های توسعه برای کشور. این شرکت ها قصد دارند از طریق متنوع سازی محصول ، ایجاد پایگاه تولیدی در هند ، افزایش ظرفیت تولید موجود ، ایجاد مراکز تحقیقاتی در هند و غیره گسترش یابند.

تحصیل در هند فواید زیادی دارد. بعضی از آنها :

کم هزینه : هزینه تحصیل در هند نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر دنیا بسیار پایین است.

آموزش کیفیت: مؤسسات آموزشی هند مانند IITs ، IISc ، IIMs ، NITs ، AIIMS ، ISI ، BITS و ISB برای ارائه آموزش با کیفیت در سطح جهانی بسیار مشهور هستند.

دوره های منحصر به فرد: جدا از مزایای ذکر شده در خصوص تحصیل در هند ، می توان برخی از دوره های منحصر به فرد را که توسط سیستم دانش سنتی هند کشف و ساخته شده اند نیز مورد مطالعه قرار داد. آیورودا ، سانکریت ، یوگا و هندی برخی از این دوره ها هستند که بسیاری از دانشجویان بین المللی را مجذوب خود می کنند.

مساعدت مالی: بورس های تحصیلی مختلف ، وام های تحصیلی و سایر کمک های مالی امروز برای تحصیل در هند وجود دارد.

تعداد بسیار خوبی از مؤسسات آموزشی در هند وجود دارد که می تواند با بهترین مؤسسات آموزشی جهان رقابت کند.

انستیتوهای فناوری هند با رتبه 50 دانشگاه جهان و رتبه دوم در رشته مهندسی (فقط در کنار MIT) در رتبه 50 جهان قرار گرفتند. جداول لیگ بین المللی که در سال 2006 توسط لامپ مکمل آموزش عالی تایمز مستقر در لندن (THES) تهیه شده بود ، تأیید کرد دانشگاه جواهر اله نهرو (JNU) در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. به همین ترتیب ، THES 2006 دانشکده علوم اجتماعی JNU را در رتبه 57 در بین 100 مؤسسه برتر علوم اجتماعی جهان قرار داد.

دانشکده حقوق دانشگاه ملی هند بسیار مورد توجه است که برخی از دانشجویان آن بورسیه های رودس را به دانشگاه آکسفورد اعطا می کنند ، و موسسه علوم پزشکی همه هند (AIIMS) به طور مداوم رتبه برتر دانشکده پزشکی در کشور را دارد.

موسسات مدیریت هند (IIMs) مؤسسات برتر مدیریت در هند هستند. آموزش فنی هند این روزها بسیار قوی است و چندین هزار دانشکده در هند وجود دارد که آموزش فنی ارائه می دهند.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در هند در مقطع لیسانس :
متقاضیان این مقطع باید مدرک پیش دانشگاهی (بهتر است معدل بالای 13) را دارا باشند.

هزینه تحصیل در هند در  مقطع کارشناسی در هر سال بین 600 تا 800 دلار در رشته های علوم انسانی و بین 1000 تا 2500 دلار و در رشته های مهندسی و مدیریت می باشد.

همچنین امکان گذراندن دوره های زبان پیش از شروع دانشگاه یک ترم یا دو ترم وجود دارد .

 علاقمندان به تحصیل در هند در مقطع کارشناسی در هندوستان می بایست دارای مدرک دیپلم چهار ساله و یا پیش دانشگاهی نظام جدید و در مقطع کارشناسی برای رشته های علوم انسانی نظیر :

(مدیریت، تجارت، حسابداری، روانشناسی، جامعه شناسی، زبان انگلیسی، تاریخ، جغرافی، کتابداری و…) طول مدت تحصیل سه سال است .

 شهریه رشته ها بسته به دانشگاه و شهر بین 300 تا 800 دلار در سال می باشد. در رشته های علوم نظیر ریاضی، فیزیک، شیمی، آمار، زیست شناسی، علوم کامپیوتر و … نیز طول مدت تحصیل سه سال در مقطع کارشناسی و است و شهریه آن هم حدودا” بین 500 تا 1500 دلار در سال می باشد.

 در مقطع کارشناسی طول مدت تحصیل برای رشته های فنی مهندسی همانند مهندسی های کامپیوتر، برق، الکترونیک، مخابرات، عمران، مکانیک، IT، معدن و … چهار سال است و شهریه آنها هم بین 3000 تا 4000 دلار در سال بسته به دانشگاه، متفاوت می باشد.

 برای رشته های زیر مجموعه هنر طول مدت تحصیل در هند چهار سال در مقطع کارشناسی می باشد و شهریه آنها هم بین 2500 تا 4000 دلار در سال می باشد.

شهریه رشته پزشکی در مقطع لیسانس سالیانه بین 20000 تا 25000 دلار و طول مدت تحصیل در هند هم 5 سال است. علاقمندان رشته دندانپزشکی می بایست دوره 5 ساله ای را با شهریه سالیانه بین 12000  تا 18000 دلار در سال بگذرانند.

دیدن مطلب
تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا

 طول مدت تحصیل در هند در رشته داروسازی 4 سال (کارشناسی) و شهریه آن هم بین 3500 تا 5000 دلار در سال می باشد.

 برای دکترای داروسازی در هندوستان هم طول دوره 6 سال و شهریه هر سال بسته به دانشگاه حدوداً سالی 5000 دلار می باشد.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی

مدت دوره : 3 تا 5 سال

زبان و هزینه تحصیل در هند :  انگلیسی – سالیانه 500 تا 3000 دلار

شرایط دانشگاه : رتبه ممتاز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رتبه های ممتاز جهانی

هزینه زندگی شامل (خوراک، پوشاک، حمل و نقل) : سالانه حدود 4000 دلار

خوابگاه : بله

بورسیه : خیر

امکان اقامت پس از تحصیل در هند : بله

دانشگاههای که درخواست در آنها ارائه میشود : متناسب به رشته متقاضی متفاوت است

حداقل معدل : 13

مدرک تحصیلی مورد نیاز : دیپلم پیش دانشگاهی

هزینه های متفرقه متقاضی تحصیل در هند : ترجمه مدارک + Application fee + پست مدارک

توضیحات خاص : دوره های زبان در هند : سه ماه با شهریه 300 ، چهار ماه 600 ، شش ماه 1250 ، و یک سال 1850 دلار است

الزامات لازم جهت تحصیل در هند در مقطع فوق لیسانس

تاریخ  ورود به دانشگاه در سپتامبر (شهریور ماه) و زمان دوم در ژانویه (دی ماه) می باشد .

شرایط تحصیل در هند ( مقطع فوق لیسانس )

متقاضیان تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد این امکان را دارند تا به زبان انگلیسی تحصیل کنند که طول این دوره 2 سال است.

متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس (بهتر است با معدل بالای 14) و نمره زبان حداقل IELTS 5 باشند یا اینکه در کلاسهای آمادگی برای دانشگاه شرکت نمایند.

 هزینه تحصیل در هند در این مقطع برای رشته های علوم انسانی سالانه بین 1000 تا 1500 دلار و برای رشته های مهندسی و مدیریت 2000 تا 4000 دلار می باشد.

شامل يك‌ تا دو سال‌ تحصيل‌ و پژوهش‌ بعد از Master است. لازم‌ به‌ يادآوري‌ است‌ كه‌ دوره‌ تحصيلي‌M.Phil.  پيش‌ نياز دوره‌ دكترا(Ph.D.)  در برخي‌ از دانشگاه‌هاي‌ ممتاز هند است.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد 

مدت دوره : 2 تا 3 سال

زبان و هزینه تحصیل در هند :  انگلیسی – سالیانه از 1500 تا 4500 دلار

شرایط دانشگاه : رتبه ممتاز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رتبه های ممتاز جهانی

هزینه زندگی شامل (خوراک، پوشاک، حمل و نقل) : سالانه حدود 4000 دلار

خوابگاه : بله

بورسیه : خیر

دانشگاههای که درخواست در آنها ارائه میشود : متناسب به رشته متقاضی متفاوت است

حداقل معدل : 13

مدرک تحصیلی مورد نیاز : کارشناسی در رشته مرتبط

هزینه های متفرقه متقاضی تحصیل در هند : ترجمه مدارک + Application fee + پست مدارک

توضیحات خاص : ندارد

تحصیل در هند در رشته های پزشکی 

متقاضیان پزشکی:
متقاضیان تحصیل در هند در رشته های پزشکی باید مدرک پیش دانشگاهی تجربی و معدل بالای 14 داشته باشند.

هزینه کل دوره تحصیل در هند در رشته های پزشکی بین 70 تا 80 هزار دلار، دندانپزشکی 45 هزار دلار و داروسازی بین 35 تا 40 هزار دلار است.

 لازم بذکر است که قبل از شروع دوره هیچ دوره ی زبانی از طرف کالج برگزار نمی شود مگر اینکه همان طور که ذکر شد، شخص قبل از شروع ترم  دوره های زبان را در ایران یا هند بگذراند.

 مزایای تحصیل پزشکی در هند و تحصیل دندانپزشکی در هند اين است که امکان اخذ ویزای همراه با تحصيل در رشته هاي پزشکی برای اقامت در هند وجود دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش پزشکی در هندوستان ، شامل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به انضمام ریز نمرات به همراه مدارک شناسایی و پاسپورت می باشد.

دانشگاه های پزشکی در هند

انجام آزمون ورودی پزشکی ، انتخاب رشته صحیح یا ثبت نام در یک موسسه مناسب برای تحصیل پزشکی ، همه مراحل اساسی تحصیل پزشکی در هند است. در زیر نام برخی از مؤسسات برجسته پزشکی کشور آمده است.

 • انستیتوی علوم پزشکی هند (AIIMS) All India Institute of medical Science (AIIMS)
 • بیمارستان کالج پزشکی سنت جان St John’s Medical College Hospital
 • دانشگاه علوم پزشکی ماهاراشترا Maharashtra University of Health Science
 • کالج پزشکی و بیمارستان مسیحی Christian Medical College and Hospital
 • موسسه تحصیلات تکمیلی آموزش و تحقیقات پزشکی ، چاندیگار Post Graduate Institute of Medical Education and Research, Chandigarh
 • همه مؤسسات گفتار و شنوایی هند ، میسور All India Institute of Speech and Hearing, Mysore
 • انستیتوی مرکزی روانپزشکی ، رانچی Central Institute of Psychiatry, Ranchi
 • انستیتوی بهداشت و بهداشت عمومی هند All India Institute of Hygiene and Public Health
 • مؤسسات آموزش و تحقیقات منطقه ای لپروسی Regional Leprosy Training and Research Institutes

طول مدت تحصیل پزشکی در هند

 متقاضیان این رشته بایستی دارای مدرک پیش دانشگاهی تجربی و یا ریاضی با معدل بالای ۱۴ باشند. تحصیل در هند در رشته پزشکی و دندانپزشکی با توجه به تنوع  دانشگاهها و کالج ها، بسیار مورد تقاضاست.

 تحصیل در هند با توجه به مزایایی مثل عدم برگزاری کنکور، امتحان و شرط معدل شرایط بسیار مناسبی را برای افرادی قصد تحصیل پزشکی و یا دندانپزشکی و یا رشته هایی مثل داروسازی، دندانپزشکی و سایر گرایشهای پزشکی و پیراپزشکی را فراهم آورده است.

  آغاز شروع تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان از سپتامبر شروع میشو. و طول دوره با توجه به جدول زیر است:

دکتری عمومی :
طول دوره 5-6 سال / زبان تدریس (انگلیسی) / پیش نیاز -پیش دانشگاهی تجربی)

دکتری دندانپزشکی :
طول دوره 6 سال / زبان تدریس (انگلیسی) / پیش نیاز -پیش دانشگاهی تجربی)

دکتری داروسازی :
طول دوره 4 سال / زبان تدریس (انگلیسی) / پیش نیاز -پیش دانشگاهی تجربی)

تحصیل در هند در مقطع دکتری

متقاضیان تحصیل در هند در مقطع دکتری باید مدرک فوق لیسانس ( بهتر است معدل بالای 15) و ielts 6 داشته باشند که و این مقطع 3 تا 4 سال طول میکشد.

هزینه تحصیل در هند در مقطع دکتری در سال برای رشته های علوم انسانی بین 3000 تا 4000 دلار و برای رشته های مهندسی بین 5000 تا 6000 دلار می باشد.

دیدن مطلب
دانشگاه دهلی هند

علاقه مندان تحصیل در هند در مقطع دکتری باید ویزای تحقیقاتی بگیرند و به کشور هندوستان سفر کنند.

لازم به ذکر است که اخذ ویزای هند برای مقطع دکتری بعضا ممکن است که 1 سال طول بکشد.

تحصیل در هند در مقطع دکتری

مدت دورهحداقل 3 سال
زبان و هزینه تحصیل در هندزبان انگلیسی – سالیانه از 600 تا 5000 دلار
شرایط دانشگاهرتبه ممتاز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رتبه های ممتاز جهانی
هزینه  زندگی شامل (خوراک، پوشاک، حمل و نقل)سالانه حدود 4000 دلار
خوابگاهبله
بورسیهبله
حداقل معدل15
مدرک تحصیلی مورد نیازکارشناسی ارشد در رشته مرتبط
هزینه های متفرقه متقاضی تحصیل در هندترجمه مدارک + Application fee + پست مدارک
توضیحات خاصندارد

مقایسه مدارک اخذ شده تحصیل در هند با مدارک تحصیلی انگلستان

آموزش عالی در هند از الگویی مشابه انگلیس پیروی می کند ، بدین معنی که کارفرمایان معمولاً مدارک تحصیلی هند را به رسمیت می شناسند.

هزینه تحصیل در هند

هزینه تحصیل در هند به رشته تحصیلی شما و همینطور مقطع تحصیلی بستگی دارد. ولی بصورت میانگین هزینه تحصیل در هند را میشود برای تحصیل در رشته های پزشکی پزشکی و دندانپزشکی در یک دوره ۵ تا ۶ ساله در حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار دلار برای کل دوره در نظر گرفت. هزینه تحصیل در هند در رشته های دیگر تحصیلی بطور کلی در یک دوره ۲ تا ۵ هزار دلار برای هر سال تحصیلی در نظر گرفت.

تحصیل در هند بصورت رایگان

برای تحصیل در هند بطور رایگان باید از بورسیه های تحصیلی هند استفاده نمود. در هند در هر سال بورسیه های گوناگونی به دانشجویان دارای شرایط بورسیه اعطا می گردد که شامل بورسیه تحصیلی کامل و همینطور کمک هزینه تحصیلی می شود.

جهت اخذ بورسیه های تحصیلی کشور هند دانشجویان باید یک ترم از تحصیل خود در دانشگاه سپری کنند و پس از آن درخواست بورسیه نمایند. البته به صورت کلی این نکته را در نظر داشته باشید که تحصیل در هند به صورت رایگان امکانپذیر نیست و کلیه دانشجویان باید در هر سال شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند ولی این امکان هست که از طرق مختلف مثل کار دانشجویی و بورسیه تحصیلی قسمت قابل توجهی از مجموع هزینه ها را کاهش داد.

دوره های زبان انگلیسی در هند 

متقاضیان کالجهای زبان

افراد با هر سطحی از دانش زبان انگلیسی می توانند در کالجهای انگلیسی و کلاسهای فشرده و معمولی که در کشور هند و در شهر دانشگاهی پونا برگزار میگردد، ثبت نام کنند.

برای اطلاع از دوره های تحصیل زبان انگلیسی در هند می توانید با کلیک روی عکس  از صفحه مربوطه دیدن فرمایید.

ویزای کشور هند 

در کشور هند ویزا 3 عنوان توریستی، دانشجویی و تحقیقاتی ارائه میگردد.
افراد متقاضی برای اخذ ویزای دانشگاه ها در کشور هند باید دارای حساب ارزی سپرده به مبلغ 10 حداقل میلیون به سفارت ارائه کنند.

مدارک ویزای تحصیلی هند به شرح زیر می باشد :

 1. گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه
 2. فرم تکمیل شده تقاضای ویزای تحصیلی
 3. فرم پذیرش از دانشگاه مورد نظر در هندوستان
 4.  مدارک تحصیلی همراه با ریزنمرات و ترجمه آن ها
 5. مدرک تمکن مالی
 6. عدم سوء پیشینه
 7. مدرک سلامت پزشکی
 8. تعیین محل اقامت در هند
 9. پرداخت هزینه های تقاضای ویزای تحصیلی هند و رسیدن آن

سوالات متداول درباره تحصیل در هند

آیا مدارک تحصیلی ایران در کشور هند مورد تایید می باشد؟

بله، تمامی مدارک دبیرستان و دانشگاهی کشور ایران که مورد تایید آموزش و پرورش و وزارت علوم ایران باشد،جهت تحصیل در هند پذیرفته میشود.

آیا جهت تحصیل در هند باید ارائه مدرک زبان (آیلتس) ارائه شود؟

نه،دانش متوسط زبان انگلیسی و مدرک تایید گذراندن دوره زبان با ساعات مشخص جهت تحصیل در هند و گرفتن پذیرش از دانشگاه های هند کافی می باشد.

آیا در هنگام تحصیل در هند اجازه کار  نیز وجود دارد؟

خیر.هندوستان با داشتن جمعیت زیاد و مشکلات کاری داخلی،به دانشجویان خارجی در زمین تحصیل در هند اجازه کار همزمان با تحصیل نمی دهد.

برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه هند و تحصیل در هند به چه مدارکی نیاز است؟

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدرک زبان در صورت وجود
 • رزومه تحصیلی و توصیه نامه در صورت نیاز برای مقاطع ارشد و بالاتر
 • پاسپورت
 • عکس

آیا مدرک گرفته شده از تحصیل در هند مورد تایید دیگر کشورها نیز قرار میگیرد؟

بدلیل اینکه که ایران را میتوان دارای سخت ترین نظام ارزشیابی مدارک خارج از کشور در نظر گرفت، به همین دلیل مدارک دانشگاهی که مورد تایید وزارت علوم  ایران قرار گیرد،قابل تایید برای اکثر کشورهای دیگر نیز می باشد.

وضعیت بیمه درمانی در زمان تحصیل در هند به چه صورت می باشد؟

دانشجویان این امکان را دارند تا با پرداخت هزینه بیمه در هند از مزایای خدمات درمانی در هنگام تحصیل در هند استفاده کنند.

آیا در زمان تحصیل در هند به همسر دانشجو نیز ویزای همراه داده می گردد؟

این امکان فقط در مقطع دکتری میباشد و در دیگر مقاطع ممکن نیست،مگر اینکه همسر فرد نیز جداگانه تقاضای ویزای دانشجویی برای تحصیل در هند نماید.

1 پاسخ
 1. بیتا
  بیتا گفته:

  سلام خسته نباشید برای رشته ی داروسازی بورسیه به چه صورته و چه قدر از شهریه ی سالانه کسر میشه؟

  پاسخ

تعقیب

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *