تحصیل دکترا در مجارستان

 •  تحصیل دکترا در مجارستان 2020  شرایط آن برای دانشجویان خارجی
 • مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل دکترا در مجارستان چگونه است؟
 • چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان؟

امروزه اغلب دانشجویان مشتاق به ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و پیشرفته، که مدرک تحصیلی آنها در همه جای دنیا قابل تایید باشد هستند. مجارستان در محدوده مرکز اروپایی است و به تازگی به عضو حوزه شینگن ملحق شده است و همیشه مرکز مبادلات فرهنگی و فکری بوده است.

در حال حاظر مجارستان دارای دانشگاه ها و موسسات با تجهیزات پیشرفته برای انجام پروژه های تحقیقاتی در زمینه تحصیلات تکمیلی،است. دولت کشور مجارستان قصد دارد تعداد دانشجویان بین المللی خود را تا سال 2021 افزایش دهد که برای انجام آن ابتدا تعداد دانشجویان در دوره های زبان انگلیسی را افزایش داده است.

دلایل ورود به دانشگاه های این کشور برای تحصیل در دکتری

نظام آموزش عالی مجارستان دارای تعدادی از موسسات و دانشگاه هایی است که بر رشته هایی خاص مانند کشاورزی، اقتصاد ، هنر، مهندسی برای پروژه های تحقیقاتی و آزمایشگاهی مناسب است.
دولت در مقطع دکترا، کمک هزینه ای را برای تحصیل ، زندگی و پوشش بیمه برای دانشجویان خارج از ایالات متحده اروپا در نظر گرفته است. دولت مجارستان نیز، برای اهدای بورسیه به دانشجویان خارجی برنامه هایی را در نظر گرفته است. بورسیه های تحصیلی مجارستان انواع مختلفی دارد که در ادامه بیشتر به هر یک پرداخته شده است.

مزایای تحصیل در مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان دارای امتیازات زیادی می باشد:

 • اعتبار بالای مدارک دانشگاهی این کشور مساوی است با سایر کشورهای اروپایی
 • با توجه به عضو شدن کشور مجارستان در حوزه شینگن،دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود به راحتی و بدون اخذ ویزا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.
 • هزینه های زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی به نسبت کمتر است.
 • دانشجویان در دانشگاه ها دارای امکانات، تجهیزات بسیار عالی هستند و مدارک آنها در سراسر جهان قابل قبول است.
 • کسانی که قصد مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل را دارند لازم است بگوییم که میتوان حتی با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی به راحتی پذیرش تحصیلی این کشور را گرفت.
دیدن مطلب
درآمد 10 درجه ای از ایالات متحده در چین

همکاران و کارشناسان ما در موسسه نوباوران به متقاضیان تحصیل در اروپا ویزای تحصیلی مجارستان را پیشنهاد میدهد.

کسانی که قصد ادامه تحصیل را دارند ولی مدرک زبان و کارشناسی را ندارند نگران نباشند! برای ورود به دانشگاه می توانید یک دوره یکساله را در کالج های این کشور به تحصیل بپردازید. در صورت دارا بودن می توان مستقیم وارد دانشگاه شد.

دانشگاه های تحقیقاتی

تمام دانشگاه های مجارستان تحقیق اصلی را انجام می دهند (و می توانند جایزه دکترای خود را بدست آورند)، اما بعضی از آنها علاوه بر این توسط دولت برای کیفیت استثنایی کار آکادمیک و برنامه های تحصیلات خود نیز شناخته شده اند. هنگامی که این اتفاق می افتد یک دانشگاه (یا یک دانشکده درون آن) رتبه بندی پژوهشی را اعطا می کند.

انواع درجه

در دانشگاه های مجارستان به فارغ التحصیلان خود دو نوع دکترا اعطا می کنند:1- دکترا (دکتر فلسفه) 2- DLA (دکتر هنرهای لیبرال).

هر دو آنها مدرک تحصیلی علمی را بر اساس تکمیل یک پایان نامه ی خوب و برجسته ارائه می دهند.

مدارس دکتری و برنامه های دکترا

یک دانشجوی دکترا (یا DLA) در مجارستان،  بای تحصیل ، در یک مدرسه دکترا تحصیل تحصیل می کند .این مرکز تخصصی در دانشگاه شما پذیرفته شده است که آموزش، تخصص و امکانات مورد نیاز را برای مطالعه و پژوهش شما در اختیار می گذارد.

فرآیند PhD مجارستان

بر خلاف برخی دیگر از سیستم های دکترا (که صرفا بر روی تحقیقات مستقل تمرکز می کنند) برنامه های دکترا مجارستان به دو مرحله تقسیم می شوند:

 • فاز اولطول می کشد برای 1-2 سال و شامل یک برنامه آموزشی واحد تدریس، انجام آزمایش ها، سمینارها و آموزش های دیگر به ارزش 120 ECTS اعتبارات . این طراحی شده است تا دانش مفصل آکادمیک را به عنوان پایه ای برای تحقیقات مستقل شما ارائه دهد.
 • مرحله دومبرای 2-3 سال، که در طی آن شما خواهد شد به عنوان یک کامل به رسمیت شناخته شده به طول می انجامد و دانشجوی دکترای ، تحقیق یک پروژه اصلی است. اکثر برنامه ها نیز یک سال اختیاری برای نوشتن پایاننامه شما را فراهم می کنند.
دیدن مطلب
لیست هزینه زندگی در آلمان

با هم، این دو بخش به این معنی است که طول دوره دکتری مجارستانی تمام وقت معمولا 3-6 سال است. این مدت طولانی تر از دکترای استاندارد است که در برخی از کشورهای دیگر اعطا شده است.

با این حال، وقت اضافی که شما در یک برنامه دکترا مجارستان می گذرانید، می تواند ارزش قابل توجهی برای درجه خود اضافه کند. فاز اولیه مطالعه تدریس به شما تخصص فوق العاده ای ارائه می دهد و انتقال را به تحقیق مستقل آسان تر از آنچه در غیر این صورت ممکن است.

اکثر برنامه ها همچنین فرصتی برای تمرین های عملی در مرحله اول برنامه شما را فراهم می کنند. این می تواند شامل تجربه حرفه ای تحصیلی (مانند تدریس و تظاهرات) یا کارهای خارجی و کارآموزی باشد.

اگر ترجیح می دهید یک دوره دکترا کوتاه تر باشد – و فکر می کنید که شما به طور مناسب آماده هستید، ممکن است بتوانید به مرحله دومیک دکترای مجارستانی بروید.

برای انجام این کار لازم است که نشان دهید که شما برای انجام تحقیقات مستقل به اندازه کافی واجد شرایط هستید، ایده آل با استادان مناسب و برخی تجربه های موجود در تکنیک ها و متدولوژی هایی که می خواهید استفاده کنید.

سال تحصیلی

سال تحصیلی مجارستان از سپتامبر تا ژوئیه آغاز می شود و به دو  با تعطیلات تقسیم می شود هر دانشگاه جدول زمان بندی خود را دارد، ولی به طور کلی به قرار زیر است:

ترم پاییز– سپتامبر-دسامبر ، دوره آزمایشی پاییز/ دسامبر-فوریه ، ترم پاییز/ فوریه تا می ، دوره معاینه بهار/ مه-ژوئیه

هزینه ها و بودجه

دانشگاه های مجارستان می توانند هزینه های دکترای خود را مشخص کنند:

 • دانشجویان تحت پوشش دولت، هزینه های دکترا را پرداخت نمی کنند و از دولت مجارستان کمک هزینه دریافت می کنند. که دانشجویان اروپایی و دانشجویان سوئیس برای این گزینه واجد شرایط هستند.
 • دانشجویان شهریه و هزینه های جانبی تعیین شده از سوی دانشگاه را پرداخت می کنند و می بایست باید هزینه های زندگی را پوشش دهند. آنها می توانند این کار با استفاده از سایر کمک هزینه تحصیلی، درآمد یا پس انداز امکان پذیر است.
دیدن مطلب
بورسیه تحصیلی استرالیا

دانشگاه های زیادی دارای تعداد محدودی از مکان های تأمین مالی دولتی در برنامه های دکترا  هستند که توسط شورای دکترا به تصویب رسیده است.

ولی در عمل، اکثر خود دانشجویان هزینه می کنند، که این برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا است و اروپا و سوئیس که به طور معمول حمایت مالی دولتی را دارند واجد شرایط نیستند.

هزینه های دکترا معمولی

بدون دریافت بورسیه معمولا از 5000 تا 15،000 یورو در سال (با پرداخت های واقعی در هر ترم) می بایست هزینه کنید.این قیمت برای دانشجویان تمام ملیت ها یکسان است.

مبلغ شهریه ای که در طول ترم پرداخت می کنید متفاوت است، هزینه های فاز اول PhD شما (زمانی که شما در کلاس های تدریس و ارزیابی هستید) گاهی اوقات بالاتر از فاز دوم (زمانی که شما در حال تحقیق مستقل هستید) بالاتر است.

درخواست دکترا در مجارستان

شما میبایست با یک دانشگاه مجاری مکاتبه کرده و درخواست دهید و پس از ارزیابی دانشگاه در صورت قبول شدن پذیرش دریافت کنید.

معیارهای پذیرش

دانشجویان متقاضی در مقطع دکترا یا DLA مجارستان، می بایست مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهند. بدون در دست داشتن CV یا مدرک فوق لیسانس نمیتوان به تحصیل در مقطع دکترا پرداخت.

دانشگاه ها معیارهای متفاوتی برای ارزیابی دانشجو دارند. کیفیت دانشگاه ها در این کشور با هم متفاوت است.

برنامه تحقیق

به طور معمول از شما میخواهند که یک پیشنهاد تحقیق کامل در این مرحله ارائه کنید. پروژه و مسیر مطالعاتی شما در مقطع PhD  در مرحله اول دکترا و تز  شما تعریف می شود.

برخی از دانشگاه ها دیده شده هزینه کمی را برای دریافت شهریه از دانشجو دریافت کرده اند.در حدود بین 50 تا 100 یورو است.

در آخر به متقاضیان تحصیل در این کشور توصیه میکنیم که جهت تحصیل در مجارستان و انجام مشاوره با ما تماس بگیرید

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *