شرایط تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

شرایط کامل اخذ بورسیه تحصیلی آلمان و تحصیل رایگان در آلمان

کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورها در قاره اروپا است و در قلب این قاره قرار دارد. تحصیل رایگان در آلمان یکی از محبوب ترین گزینه های تحصیلات بین المللی به شمار می رود و کشور آلمان هر سال پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان از سر تا سر دنیا می باشد. بسیاری افراد خواهان ادامه تحصیل رایگان در اروپا هستند.

یکی از کشورهایی که این امکان را به دانشجویان می دهد که رایگان تحصیل نمایند کشور آلمان است. تحصیل با هزینه پایین در دانشگاههای دولتی و خصوصی کشور آلمان باعث شده است که این کشور یکی از بهترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان مبدل کرده است.

از دلایل دیگری که متقاضیان، تحصیل در آلمان را انتخاب می کنند می توان به کیفیت مراکز آموزشی این کشور و بازار کار مناسب آلمان بعد از تحصیل را برشمرد. قابل توجه است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی هردو در دانشگاه های آلمان وجود دارد.

علاوه بر تحصیل رایگان در آلمان این کشور همانند همه کشورهای جهان امکان تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی را نیز فراهم کرده است که تحصیل در آنها مستلزم پرداخت هزینه است. اگر شما خواهان تحصیل در این مراکز هستید باید سالانه حدودا 15,000 تا 20,000 یورو هزینه نمایید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های کشور آلمان به دلیل داشتن متقاضیان زیاد از سراسر دنیا همواره سخت گیری های خود را برای پذیرش دارد. اصلی ترین مسئله برای دانشجویان متقاضی این کشور شهریه و هزینه تحصیل است. کشور آلمان از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان در آلمان  را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

دیدن مطلب
ارزان ترین کشورهای اروپا

تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است و دانشجویان باید تنها هزینه اندکی برای پذیرش و ثبت نام پرداخت نمایند. از جمله فاکتورهای مهم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور آلمان داشتن سن مناسب است.

دومین مسئله کم بودن فاصله مناسب میان آخرین مدرک تحصیلی برای اقدام در مقطع بعد یا همان گپ تحصیلی می باشد، و در نهایت معدل شما می تواند در امر پذیرش بسیار موثر باشد .

بیشتر دانشگاه ها مخصوصا در رشته هایی که به زبان آلمانی ارائه می شوند تقریبا رایگان و در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند دارای هزینه های جزئی  هستند. شایان ذکر است، تحصیل در اتریش ، نروژ و فرانسه نیز به صورت رایگان می باشد.

چگونگی تحصیلات آکادمیک در آلمان

تحصیلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی ، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فنی و غیره امکان پذیر است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن دیپلم دبیرستانی است.

دارندگان دیپلم های دبیرستانی خارج از کشور آلمان، پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی (Feststellungsprüfung) به تقاضای داوطلب یا پس از طی دوره های یک ساله ی Studienkolleg در کالج های مقدماتی می توانند به دانشگاه راه یابند.

1- دانشگاه ها

نظام آموزشی کشور آلمان  آلمان مانند دیگر کشور ها منطبق با نظام بین الملل است و در سه مقطع bachelor،master،PhD دانشجو می پذیرد. دانشجو در دانشگاه ها به بالا بردن دانش تئوری خود در کنار فعالیت های علمی پژوهشی می پردازند. بعد از پایان تحصیلات افراد می توانند در صورت تمایل وارد بازار کار شوند.

2- مراکز آموزش عالی فنی در آلمان

اشخاصی که تمایل دارند با یادگیری حرفه ی عملی جذب بازار کار شوند این موسسات را برمی گزینند.  این افراد می توانند در کنار دروس تئوری آموزش عملی حرفه مورد نظر خود را نیز داشته باشند.

ورود به این موسسات کار چندان راحتی نیست لازم است متقاضیان آزمون ورودی مربوطه را با نمره ی قابل قبول بگذرانند. داشتن مهارت های زبان آلمانی در سطح بالا, برای ورود و تحصیل در این مراکز الزامی است.

دیدن مطلب
ویزای کار آلمان

3- آکادمی های آموزشی هنر و موسیقی در آلمان

در واقع همان دانشگاه های هنر و موسیقی هستند. تعداد این دانشگاه ها حدودا 50 دانشگاه می باشد.برای افرادی که علاقه و استعداد تحصیل در انواع رشته های هنری مانند: نقاشی, گرافیک, سینما, مد و لباس و … را دارند تحصیل در این مراکز گزینه خوبی است.

متقاضی  می بایست آزمون های عملی این موسسات را با نمره ی قبولی پشت سر بگذراند. همچنین در مصاحبه شفاهی این آکادمی ها نیز موفق باشد.

بورسیه تحصیلی آلمان

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان ۴ ساله است و افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند باید مدرک دیپلم از دانشگاه معتبری دارا باشند. این دوره به زبان آلمانی ارائه می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1یا B2 را داشته باشد .

پیشنهاد می شود این مدرک را در ایران کسب کرده باشید و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کنید، زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور آلمان دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند و حتما باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی آلمان

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ( بورسیه تحصیلی آلمان  کارشناسی )

در مقطع فوق لیسانس گرایشهای متنوع تری نسبت به لیسانس ارائه می شود. همچنین تعداد رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی به شکل چشمگیری نسبت به دوره لیسانس افزایش می یابد. تحصیل در فوق لیسانس نیز کاملا رایگان است و داشتن مدرک TOEFL و یا IELTS

برای رشته های انگلیسی زبان الزامیست. برای رشته هایی هم که به آلمانی  تدریس می شوند، باید حداقل در ایران تا سطح B1 آلمانی پیش رفت و سپس در کلاس های زبان دانشگاه تا سطح DSH شرکت کرد تا مجوز شرکت در کلاسهای درسی دانشگاه در مقطع فوق لیسانس به متقاضی داده شود.

دیدن مطلب
تحصیل هنر در دانمارک

بورسیه تحصیلی آلمان

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل می باشد:

 1. ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع
 2. ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
 3. ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 4. پاسپورت متقاضی که باید دارای اعتبار بیش از 6 ماه باشد
 5. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 6. توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
 7. پروپوزال و انگیزه نامه

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی آلمان ( دکتری)

مقطع دکتری در کشور آلمان در اکثریت رشته ها 3 تا 5 سال بطول می انجامد. تحصیل در این مقطع در کشور آلمان در اکثر رشته ها به زبان آلمانی است.

البته در مواردی این امکان وجود دارد که دانشجو تز دکتری خود را به زبان انگلیسی ارائه می نماید که در این مورد نظر استاد راهنما تعیین کننده است. همچنین امکان گذراندن این مقطع در برخی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ممکن است. پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان پروسه ای زمان بر و پرریسک می باشد.

شرط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکتری :

 1. در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *