تحصیل پزشکی در مالزی

تحصیل پزشکی در مالزی در سال 2018 چیست؟

مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل در مالزی چه شرایطی دارد؟

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در رشته ی پزشکی در مالزی کدامند؟

همانطور که میدانید کشور مالزی، کشوری مسلمان نشین و دین رسمی آنها اسلام است. پایتخت این کشور کوالالامپور می باشد. به دلیل اسلام بودن دین این کشور ، بسیاری از متقاضیان ایرانی ترجیح میدهند در این کشور ادامه تحصیل داشته باشند. تحصیل پزشکی در مالزی، کم هزینه تر از سایر کشور های آسیایی است و هر ساله دانشجویان زیادی را پذیرش می کند.

انواع دانشگاه برای تحصیل پزشکی در مالزی:

به طور کلی دو نوع دانشگاه برای تحصیل پزشکی در مالزی وجود دارد.1- دانشگاه های خصوصی 2- دانشگاه دولتی که تقریبا ۲۱ عدد مجموع تعداد این دو دانشگاه می باشد. تفاوت  های اصلی در مورد تحصیل در این دو نوع دانشگاه این است که همانند دیگر دانشگاه های اروپایی، هزینه های تحصیلی متقاضی در دانشگاه خصوصی در کشور مالزی به مراتب بالاتر از دانشگاه های دولتی است. نکته ی قابل توجه دیگر این است که زبان ارائه شده برای آموزش پزشکی در دانشگاه های خصوصی انگلیسی می باشد ولی در دانشگاه های دولتی آموزش به زبان مالایی ارائه می شود.


هزینه های زندگی و تحصیل پزشکی در مالزی

رشته ی دندانپزشکی اولین رشته در فهرست گرانترین دانشگاه های مالزی است. و پس از آن رشته ی پزشکی دارای شهریه بالاست. ولی میتوان گفت هزینه تحصیل در مالزی نسبت به سایر کشورها کمتر است و این هزینه ها نسبت به دانشگاه و شهر محل قرارگیری دانشگاه متفاوت است. به طور کلی، هزینه ی تحصیل در این رشته در مقطع لیسانس در حدود سالانه 3000 تا 5000 و در مقطع فوق لیسانس در حدود سالانه  2500 تا 3500  دلار خواهد بود. هزینه های زندگی در این کشور نیز  تا حدی برای یک دانشجو بالا نیست و می توان گفت این هزینه در حدود حداقل 300 دلار تا 450 دلار در ماه است.

دیدن مطلب
شرایط تحصیل در هند

زبان تحصیل پزشکی در مالزی

در رشته های پزشکی در این کشور، متقاضیان می توانند به دو زبان مالایی و یا انگلیسی مشغول به تحصیل شوند. اما دو نکته ی مهم اینکه در رشته پزشکی، تحصیل به زبان مالایی است و نسبت به زبان انگلیسی ارجحیت دارد.میتوان گفت اکثریت قریب به اتفاق اساتید دانشگاهی در دانشگاه های این کشور بومی هستند و زبان مالایی زبان اصلی آنهاست. از این رو تسلط این اساتید به زبان انگلیسی به اندازه ی زبان مالایی بالا نیست بطوریکه در صحبت انگلیسی خود دارای لهجه بومی هستند. نکته ی دیگر در رابطه با تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی این است که حتی اگر تحصیلات شما به زبان انگلیسی ارائه شده باشد با زهم شما از سال سوم به بعد که کارورزی خود را در بیمارستان ها و مراکز درمانی میگذرانید نیازمند یادگیری به زبان بومی این کشور برای مراوده با مردم هستید، پس در نتیجه برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور مالزی شما به یادگیری زبان بومی این کشور ملزم هستید.

تحصیل تخصصی دندانپزشکی در مالزی

تحصیل تخصصی دندانپزشکی در مالزی برای دندانپزشکان عمومی که در خارج از کشور مالزی یا در دانشگاههای مالزی مدرک دندانپزشکی عمومی خود را اخذ نموده اند امکان پذیر است.دانشگاههای دولتی مالزی عموما از متقاضیان تحصیل در مقاطع تخصصی دندانپزشکی در مالزی استقبال میکند . در دانشگاه های دولتی، امکان کار به همراه تحصیل دندانپزشکان در مالزی وجود دارد.جهت تحصیل تخصصی دندانپزشکی در مالزی، و با توجه به اینکه مدرک دندانپزشکی اخذ شده شما در ایران ،تنها به عنوان کارشناسی و یا کارشناسی ارشد ارزیابی می شود، لذا متقاضیان در قدم اول می بایست یک دوره کوتاه مدت ۶الی۸ماهه را تحت عنوان دوره پرکتیکال(PRACTICAL)  بگذرانند وپس از آن وارد رشته تخصصی دندانپزشکی در مالزی شود.دانشگاههای دولتی مالزی که توسط وزارت بهداشت ایران، ارزشیابی و تایید شده است عبارتند از:

دیدن مطلب
دانشگاه فنی بمبئی

1- (University Malaysia(UM

2- (University Sains Malaysia(USM

3- (University Kebangsaan Malaysia(UKM

4- (University Putra Malaysia(UPM

شرایط اخذ پذیرش دندانپزشکی در مالزی

۱- برای ورود به موسسات و دانشگاه های کشور مالزی نیاز به ارائه مدرک زبان IELS میباشد. در صورتی که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه مالزی مدرک زبان را نداشت و یا از مهارت زبان انگلیسی بی بهره بود، میتواند قبل از ورود به دانشگاه در کلاس های آموزش ربان که خود دانشگاه در اختیار این دانشجویان میگزارد شرکت نماید.
۲- دارا بودن تمکن مالی با پرینت صورتحساب بانکی به مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار و ارائه آن.
۳- ارائه مدارک فارغ التحصیلی در مقاطع قبلی با معدل قابل قبول.

 

در این مقاله به شرایط تحصیل در رشته ی پزشکی و دندانپزشکی در کشور مالزی پرداخته شد .شایان ذکر است شما عزیزان میتوانید قبل از هر گونه اقدام جهت مشاوره برای مهاجرت تحصیلی ، کاری ، تجاری…با موسسات حقوقی معتبر سراسر کشور و وکلای حقوقی در این موسسات مشورت کرده و بتوانید درست ترین، سریع ترین و ممکن ترین راه را برای هدف خود پیدا نمایید.در صورت تمایل به ارائه مشاوره میتوانید با شماره تلفن های موسسه نوباوران،تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن مطلب
بورسیه تحصیلی نیوزیلند