راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

 
کشور روسیه به خاطر پایین بودن هزینه‌هایتحصیل و زندگی در یاس با کشورهای دیگر و امکانات علمی زیاد، مقصد ایده عالی برای ایرانیان در خصوص تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در سال های اخیر می باشد.

در این متن تصمیم داریم تا به طور کامل،مراحل و اقدامات لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشگاه های مختلف جهان تویح دهیم.

با نظر به شوق زیاد جوانان ایران جهت بدست آوری تجربه تحصیل و تحقیق در سطوح عالی در دانشگاه های معتبر آسیایی، اروپا و آمریکا و همچنین تخصصی بودن این امر، موسسه حقوقی نوباوران مطالب گوناگون مربوط به این روند را به مخاطبان عزیز ارائه می کند.

در متن های مربوط به معرفی موقعیت های تحصیل در کشورهای خارجی، تابحال نکات زیادی خصوص اصول و مبانی برای بسترسازی لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی و همچنین اخذ بورسیه، تشریح و معرفی گشته است.

تعریف موقعیت های  تحصیلی در کشورهای اروپایی، مانند سوئد و فنلاند در حوزه اسکاندیناوی تا کشورهای اروپای مرکزی مانند آلمان و ایتالیا و فرانسه و حتی لهستان و مجارستان و اسپانیا در جنوب اروپا،آمریکای شمالی که در آن شرایط تحصیل در کانادا و آمریکا شرح داده شد که همواره مورد استقبال مخاطبین سایت بوده است.

تحصیلات تکمیلی در روسیه

در سال های اخیر دانشجویان ایرانی روسیه را به عنوان یکی از کشورهای نزدیک به ایران،مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل در نظر میگرفتند.

با وجود زبان روسی و سرمای سخت این کشور که عواملی منفی در خصوص جذب دانشجوی متقاضی تحصیل در کشوری دیگر است، ولی این موارد نتوانستند از تعداد ایرانیان علاقه مند به تحصیل در این کشور پیشرفته با دانشگاه‌های قدیمی و با اعتبار در اروپا، کم کند.

هزینه های کمتر تحصیل در مقایسه با کشورهای اروپای شمالی، عاملی است که متقاضیان را به ادامه تحصیل در روسیه به مخصوصا در رشته‌های مهندسی و پزشکی، تشویق می‌کند.

یکی از موارد نشان دهنده کیفیت نظام آموزش عالی کشور روسیه، شناخت و بررسی دستاورد های دانشمندان، محققین و شخصیت‌های گوناگون فرهنگی و علمی برخاسته از نظام عالی این کشور می باشد که نقش مهمی در دستاوردها و پیشرفت هایی که برای دانش بشری داشته‌اند،می باشد.

نظام آموزش عالی روسیه علیرغم قدمت تاریخی،دارای سیستمی مدرن و منعطف می باشد و دارای تجربیات ارزشمند به عنوان یکی از سیستم های آموزشی معتبر جهان می باشد و متخصصینی که دراین سیستم پرورش یافته اند، همگام با معیارهای بین‌المللی آموزش وتربیت شده اند.

یکی از موارد مهم سیستم آموزش عالی کشور روسیه، فعالیت در حوزه بین المللی می باشد و همچنین میزبانی از متقاضیان خارجی برای تحصیل است بشکلی که تا بحال بال بر 650،000 دانشجوی خارجی در این روسیه در زمینه‌های تخصصی مختلف پرورش یافته اند و اکنون این سیستم آموزشی نهادی پرکار در ارائه سرویس های آموزشی و پژوهشی در سطح بین المللی می باشد.

 راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

نکاتی در خصوص تحصیل در کشور روسیه

1-  نخستین مواردی که جهت تحصیل در کشور روسیه بایست مد نظر داشته باشید،موضوع زبان روسی و همچنین سرمای شدید این کشور است. این دو موضوع، اهمیت بالایی در فرآیند تحصیلی و همچنین زندگی شما در روسیه را در بر دارند.

زبان روسی،  دارای اهمیت بالایی در جهان صنعت و کسب و کار و پزشکی برخوردار نیست. ولی در کشورهای همسایه روسیه مثل اوکراین و بلاروس،درای جایگاه ویژه ای است.

زبان روسی فقط در چند کشور بلوک شرق کاربرد دارد و نباید توقعی که از زبان انگلیسی دارید، از زبان هم روسی داشته باشید.  در صورتی که شما به زبان روسی درس می خوانید،جهت برقراری ارتباط با دانشگاه‌ها و اساتید و یا مجلات و مراکز صنعتی و تحقیقاتی بین المللی،بی شک نیاز به فراگیری زبان انگلیسی دارید.

بهمین دلیل فقط در شرایطی که به زبان روسی و تحصیل در روسیه بطور واقعی علاقه مند هستید،این کشور و زبان را برای تحصیل انتخاب کنید.

همچنین سرمای شدید روسیه را نیز جهت زندگی برای چند سال در این کشور را فراموش نکنید. سرمای زیر صفر چند ماهه، به طور حتم برای اشخاصی که از نقاط گرمسیر کشور تصمیم به تحصیل در این کشور را دارند،دشوار میباشد.

البته این موارد، برای علاقه مندان علم و تحصیل، موضوع مهمی نمی باشد.همچنین برای متقاضیان تحصیل در این کشور،یک سفر کوتاه مدت به روسیه و لمس و بررسی شرایط مختلف آن، قبل شروع به تحصیل ، میتواند مفید باشد.

2-چنانچه مایل به تحصیل در روسیه می باشید، به این نکته توجه داشته باشید که بعضی از مؤسسات و دانشگاه‌های روسیه، مورد تأیید وزارت علوم نمی باشد.

برای بررسی دانشگاه های مورد تایید،باید به پرتال این وزارتخانه رجوع کنید .

3- اشخاص جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه ،نیاز ضروری به ارائه برخی مدارک مثل جی آر ای‌ای و جی مت ندارند. ولی ممکن است جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ABM ، به برخی از این مدارک نیاز داشته باشند که باید بر اساس  پیش نیازهای پذیرش دانشگاه، این مدارک را اخذ نمایند. 

4- قالب دانشگاه‌های کشور روسیه، از متقاضیان تحصیل در دکترا، قبل از اخذ پذیرش ،خلاصه مکتوب موضوعی که می خواهند در این کشور جهت پایان نامه دکترا انتخاب کنند را به همراه مدارک مورد نیاز پذیرش ارسال نمایند.

 در صورتی که هنگام پذیرش چنین سندی از دانشجو درخواست نگردد، در زمان ورود و تعیین استاد راهنما، این مورد باید در برنامه های شما قرار داشته باشد. 

5-کشور روسیه نیز مثل کشورهای دیگر، برای متقاضیان تحصیل در این کشور که سابقه زندگی و تحصیل در آن را ندارد،محیطی  قریب ناشناخته است.

جهت بدست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد،روش های متنوعی موجود است که یکی از این روش ها ،بر قراری ارتباط با افرادی که در این کشور مشغول به تحصیلند و یا فارغ التحصیلند میباشد.

6- در روسیه هم برای مقاطع مختلف و رشته‌های گوناگون در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بورسیه‌های تحصیلی  ارائه می‌گردد. دستیابی به اطلاعات این منابع از سایت دانشگاه‌ها و یا پرتال‌های بین المللی ممکن میباشد.

7- دانشگاه‌های روسیه، بر عکس بسیاری از دانشگاه‌های شمال اروپا و سوییس و حتی امریکا، شرط معدل بالا جهت اخذ پذیرش ندارند و به دانشجویان با حداقل نمره هم، پذیرش می‌دهند. 

8- چنانچه میخواهید برای تحصیل در روسیه اقدام کنید، از مؤسسات مورد تأیید وزارت علوم کمک بگیرید و اکیدا از پرتال‌های مجازی بدون مجوز، هزر نمایید. 

9- دانشگاه‌های روسیه را میتوان در سایت en.russia.edu.ru مشاهده کرد . این سایت رسمی وزارت علوم و آموزش فدراسیون روسیه است که لیست کلیه دانشگاه ها و مرکز آموزشی و تحقیقاتی معتبر  و مورد تایید خود را در آن بیان نموده است.

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

10- در وبسایت زیر میتوان فهرست بیش از 100 دانشگاه در این کشور در حوزه های گوناگون تحصیلی را مشاهده کرد. 

 راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

11- برای تحصیل در رشته‌های مهندسی که متقاضی زیادی بین ایرانیان دارد، دانشگاه‌های زیادی در این کشور مدنظر است. مراکزی چون:

دانشگاه دولتی دریانوردی حمل و نقل درون مرزی ماکاروف، دانشگاه دولتی مخابرات سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی دریانوردی و عمران سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی تکنولوژی سن پترزبورگ، دانشگاه دولتی کشاورزی ساراتوف، دانشگاه ایالتی نیژنی نووگورود، دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران نیژنی نووگورود، موسسه هوانوردی مسکو، دانشگاه دوستی ملل روسیه (مسکو)، دانشگاه دولتی فنی شمال قفقاز (استاورپل) از جمله مقاصد اصلی تحصیلی برای رشته‌های فنی هستند.

دانشگاه ملی مسکو

دانشگاه ملی مسکو، یکی از مراکز معتبر برای تحصیل در رشته‌های فنی در این کشور است. دانشگاه در اواسط قرن هجدهم میلادی تأسیس شده است و هم اکنون، بیش از 50 هزار دانشجو و استاد دران مشغول به فعالیت هستند.

سایت دانشگاه در نشانی http://www.msu.ru قرار دارد.

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

تدریس در اکثر رشته های این دانشگاه به زبان روسی می باشد . به همین دلیل فراگیری زبان روسی قبل از سفر به این کشور  ضروری می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ

دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ، از دیگر مقاصد اصلی تحصیل ایرانیان در رشته‌های فنی و مهندسی در روسیه است که در هر سال بیش از صد میلیون دلار دریافت بودجه دارد. این مرکز یکی از 400 دانشگاه برتر جهان به حساب می آید.

 http://www.en.spbstu.ru نشانی اینترنتی این دانشگاه است که اخذ  پذیرش آن، کار سختی نیست که با حداقل نمرات و حتی آیلتس زیر 6 آکادمیک هم، می شود از این دانشگاه اخذ پذیرش تحصیلی داشت.

البته متقای موظف به گذراندن دوره زبان روسی پرداخت  هزینه‌های مربوط به آن است.

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

بیشتر از 50 رشته فنی و مهندسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ارائه میگردد.

فهرست این رشته ها در نشانی spbstu.ru/master_degree_programs  موجود می باشد.

همچنین این دانشگاه دارای یک نکته جالیب هست و آن اینکه چنانچه شما، 5 تا 10 دانشجوی خارجی را جهت ادامه تحصیل در این دانشگاه مجاب نمایید،دارای تخفیف بین 5 تا 20 درصد از کل شهریه خواهید بود که این نکته جالبی در بین دانشگاه‌های اروپا است!

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

12- تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی پزشکی مثل دندان پزشکی، داروسازی و رشته‌های مرتبط هم در روسیه، طرفداران زیادی از کشور ما دارد که به بخاطر پایین تر بودن هزینه ها در قیاس با امریکا و کانادا، این کشور را انتخا می نمایند.

البته این نکته نیز بسیار مهم است که جهت توفیق در دانشگاه های روسیه،آشنایی با زبان روسی بسیار مهم می باشد که مستلزم یک سال آموزش این زبان می باشد.

برخی از دانشگاه معتبر پزشکی درروسیه:

  • Moscow  I.M.Sechenov  Medical  Institute   آکادمی پزشکی مسکو
  • سچینوا (دانشگاه شماره یک مسکو)،
  • انستیتو دندانپزشکی مسکو،  Moscow Medical Stomatology Institute N.A Semashko
  • دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ (پاولوف)، Sp Pavlov Medical State University  
  • آکادمی تخصصی پزشکی سن پترزبورگ  St.Peterburg State Medical Academy 
  • مرکز چشم پزشکی فیدروف The S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution  

برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در روسیه این دانشگاه معمولا مد نظر ایرانیان است ،البته دانشگاه های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.

دیدن مطلب
سوالات مهم در مورد لاتاری

دانشگاه دولتی پزشکی مسکو

از دانشگاه‌های شناخته شده و معتبر روسیه در حوزه پزشکی می‌باشد که هر سال میلیون‌ها دلار بودجه تحقیقاتی به خود اختصاص می دهد و وبسایت این مرکز به نشانی http://www.mma.ru/en می‌باشد.

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

دانشگاه پزشکی پاولوف سنت پترزبورگ

از دیگر مراکز پزشکی فعال روسیه میتوان از دانشگاه پزشکی پاولوف سنت پترزبورگ نام برد که در شاخه های گوناگون داروسازی، پزشکی و پیراپزشکی فعالیت میکند. آدرس سایت این دانشگاه spb-gmu.ru  می‌باشد.

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

13- تحصیل در روسیه در رشته‌های فلسفه،مدیریت، اقتصاد، علوم سیاسی و حتی فناوری اطلاعات و ارتباطات، مورد تأیید وزارت علوم ایران است و دانشجویان ایرانی بسیاری در روسیه مشغول به تحصیل می باشند.

14- چنانچه علاقمند به تحصیل در روسیه در رشته هوا و فضا و یا خلبانی می باشید، در ابتدا اعتبار مدارک اخذ شده را با مراکز رسمی ایران مثل سازمان هواپیمایی کشوری بررسی نمایید تا اگر خواستید در نهادهای دولتی کشور کار کنید،دچار مشکل نشوید.

هزینه های تحصیل در روسیه

15-هزینه‌ تحصیل در روسیه ، از 500 دلار تا 1500 دلار در ماه می باشد که این مقدار به سبک زندگی دانشجو و شهر محل اقامت وی بستگی دارد. 

هزینه دانشگاه‌های شهر مسکو با خوابگاه سالیانه حدوداً بین 4 هزار تا 6 هزار دلار می باشد. البته هزینه تحصیل در رشته‌های هنری مانند (موسیقی، کارگردانی و نقاشی) و دانشگاه دولتی مسکو و آرشیتکت دانشگاه مارخی بیشتر می باشد.

همینطور هزینه زندگی دانشجویی در مسکو در هر ماه  بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار امریکا می باشد.

پایین تر بودن هزینه ها در روسیه از امتیازات تحصیل در روسیه می باشد البته دانشگاه‌های روسیه از نظر علمی در جهان دارای جایگاه بالایی می باشد.

دیدن مطلب
چگونه یک CV بنویسیم

دانشگاه‌های روسیه دارای خوابگاه‌های مرتب با امنیت بالا میباشند و همینطور به لحاظ تجهیزات آزمایشگاهی و کتابخانه و وسایل آموزشی عملی بسیار پیشرفته‌ و  مجهزاند و امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان میگذارند.

16- افراد بعد از وارد شدن به  روسیه باید در مدت یکسال در دوره ابتدایی زبان روسی (پادفکت) شروع به تحصیل نمایند. (این دوره را مشود به حالت فشرده 6 ماهه و یا طولانی تر بمدت یکسال و نیم طی کرد.)
17-دانشجو باید به زمان ورود به مسکو پاسپورت خود را به دانشگاه تحویل داده تا اقامتش ثبت شود. (اگر این کار رانکند شامل جریمه می‌شود) همچنین باید همیشه گذرنامه و مدارک اقامت را به همراه داشته باشد.

18-دانشجو بایست تا 2 هفته پیش از اتمام تاریخ اقامتش، گذرنامه خود را جهت تمدید اقامت تحویل دانشگاه  دهد، به غیر از این شامل جریمه می شود یا ممکن است دیپورت گردد.

19-وب سایت waytorussia.net اطلاعات مناسبی را جهت یافتن محل اقامت و دسترسی به اطلاعات عمومی برای زندگی در روسیه می باشد.همچنین وب سایت http://russia.accommodationforstudents.com نیز توصیه میگردد.

 راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

در این سایت،. http://www.studyinrus.com می‌توان درباره تحصیل در این کشور، اطلاعات خوبی بدست آورد و راهنمایی دریافت کرد. این سایت، مملو از اطلاعات خوب و ارزشمند و به روز می‌باشد.

راهنمای فرصت‌های تحصیلی در روسیه

20- همچنین وب سایت سفارت ایران در کشور روسیه.iranembassy.ru و همینطور سفارت روسیه در ایران rusembiran.ru، همیشه مراجع مناسبی جهت کسب اطلاعات دقیق جهت متقاضیان تحصیل در روسیه می باشد.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن مطلب
بهترین شهرها برای کار در نیوزیلند