سیستم آموزشی ترکیه

 نظام آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه  تحت نظارت و کنترل دولت ، یعنی وزارت معارف ملی است. طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه ، هرکسی حق دارد تحصیل کند. آموزش از 6 تا 14 سالگی اجباری است و در مدارس دولتی رایگان است.

سال تحصیلی در موسسات آموزش ترکیه به طور کلی از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر آغاز می شود و تا ماه مه یا اوایل ژوئن ادامه می یابد. همچنین یک تعطیلات دو هفته ای در زمستان در فوریه وجود دارد.

مراحل سیستم آموزش و پرورش آموزش

پیش دبستانی: آموزش اختیاری مهد کودک تا سن 6 سالگی.

آموزش ابتدایی:آموزش ابتدایی اجباری و رایگان به مدت هشت سال (5 سال ابتدایی + 3 سال متوسطه) ، 6-14 سال.

آموزش متوسطه: 4 سال دبیرستان یا آموزش متوسطه حرفه ای ، 15 تا 17/18 سال. برخی از مدارس ممکن است یک سال دیگر برای آموزش زبان داشته باشند. دبیرستان ها بیشتر متعلق به دولت هستند و آموزش رایگان ارائه می دهند.

آموزش عالی: 4 سال دانشگاه یا 2 سال در مدارس عالی حرفه ای. برخی مدارس یک سال دیگر برای یادگیری زبان دارند.

در شرایط عادی ، تحصیلات کارشناسی ارشد 2 سال طول می کشد. دکتری 3-5 سال.

این گروه شامل کلیه مؤسسات آموزشی است که تحصیلات بعد از متوسطه را ارائه می دهند. آنها تحت نظارت شورای عالی آموزش و پرورش (YOK) هستند.

انواع دبیرستان ها

دبیرستان های عمومی (“لیزر عادی” یا ” دوز لیسلر”): در سیستم آموزشی ترکیه هر دانش آموزی که 8 سال آموزش ابتدایی را با موفقیت پشت سر بگذارد ، می تواند به این مدارس برود.

فارغ التحصیلان دبیرستان های دولتی در صورت موفقیت در آزمون سراسری ورود به دانشگاه (ÖSS) می توانند در مؤسسات آموزش عالی شرکت کنند. به فارغ التحصیلان لیسانس لیز اعطا می شود.

دیدن مطلب
متوسط حقوق در ترکیه

دبیرستان های حرفه ای (Meslek Liseleri): برخی از این مدارس ممکن است یک سال دیگر برای تکمیل شدن داشته باشند.

دانش آموختگان می توانند در صورت تمایل به طور خودکار به مدارس حرفه ای بالاتر (Meslek Yüksek Okulları – کالج های حرفه ای 2 ساله) در رشته های تحصیلی خود ادامه دهند.

از طرف دیگر در صورت موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه می توانند در رشته های مربوطه خود به مدارس 4 ساله بروند.

دبیرستان های آناتولی (Anadolu Liseleri)

یک سال تحصیل انگلیسی و به دنبال آن 3 سال دوره آموزش متوسطه دبیرستانی ، ساعات اضافی برای زبان انگلیسی.

دروس ریاضی و علوم در این مدارس گاهی به زبان انگلیسی تدریس می شود. دروس برخی از دبیرستان های آناتولی به زبان آلمانی یا فرانسوی تدریس می شود.

سوپر دبیرستان ها (سوپر لیسلر): تفاوت بین این دبیرستان های عادی  یک سال اضافی برای مطالعه انگلیسی است.

آنها با دبیرستان های آناتولی تفاوت دارند زیرا زبان تدریس دروس ریاضی و علوم همیشه ترکی است و ساعت های کمتری به دروس انگلیسی اختصاص می یابد.

دبیرستان های علوم (فن لیسلری):در سیستم آموزشی ترکیه این مدارس دولتی ویژه دانش آموزانی است که از استعداد فوق العاده ای در علوم برخوردار هستند.

این دبیرستانهای بسیار رقابتی دانش آموزان را به طور خاص برای آموزش عالی در زمینه های علوم ، فنی و پزشکی آموزش می دهند.

همچنین دبیرستان های علوم آناتولی (Anadolu Fen Liseleri) وجود دارد ، جایی که گاهی اوقات آموزش ریاضی و علوم به زبان انگلیسی است.

دبیرستان های خصوصی (اوزل لیسلر): بیشتر دبیرستان های خصوصی شهریه بسیار بالایی را می گیرند و بسیار رقابتی هستند.

انواع موسسات آموزش عالی

دانشگاه های دولتی (Devlet Universiteleri):سیستم دانشگاه در ترکیه توسط شورای عالی آموزش و پرورش (YOK) اداره می شود.

دیدن مطلب
اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه 104 دانشگاه ایالتی و 62 دانشگاه خصوصی (در مجموع 166 موسسه آموزش عالی) دارد که 5 مورد از آنها در جمهوری ترکیه قبرس شمالی واقع شده است.

به غیر از دانشگاه های دولتی و خصوصی ، 8 مدرسه عالی حرفه ای پایه و اساس در خدمت بازار کار هستند.

به طور کلی ، تحصیلات تکمیلی 4 سال در دانشگاه ها طول می کشد ، اما برخی رشته ها مانند پزشکی (6 سال) ، دندانپزشکی (5 سال) و علوم دامپزشکی (5 سال) بیشتر طول می کشد.

فارغ التحصیلان دبیرستانی ترکیه مستقیماً به رشته های تحصیلی مانند پزشکی ، حقوق ، دندانپزشکی و غیره می روند.

در مدارس دولتی هیچ شهریه ای گرفته نمی شود. دانشجویان فقط مبلغ کمی را پرداخت می کنند.

دانشجویان برای ورود به دانشگاه باید یک امتحان ورودی دانشگاهی سراسر کشور (OSS) شرکت کنند. به فارغ التحصیلان برنامه های 4 ساله با مدرک لیسانس (لیسانس دیپلماتی) تعلق می گیرد.

در سیستم آموزشی ترکیه متوسط ​​تدریس در برخی دانشگاه های ایالتی انگلیسی ، آلمانی یا فرانسوی است. بنابراین ، تمام مکاتبات با کارکنان دانشگاه و برنامه های مربوط به دانشکده ها به زبان های انگلیسی ، آلمانی یا فرانسوی قابل انجام است.

با این حال ، زبان تدریس در دانشگاه های دولتی بیشتر به زبان ترکی است. هنگام ورود به آزمون دانشگاه ، دانش ترکی لازم نیست.

کسانی که امتحانات را می گذرانند و دانش کمی از زبان ترکی دارند ، برای کسب مهارت در زبان ترکی یک سال پایه زبان را می گیرند.

برنامه های سطح کارشناسی ارشد شامل برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا است که با هماهنگی انستیتوهای دانشگاه ها انجام می شود.

برنامه های تخصصی پزشکی در دانشکده های پزشکی و بیمارستانهای آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و مؤسسه تأمین اجتماعی (SGK) انجام می شود.

دیدن مطلب
شرایط تحصیل در ترکیه

مدارس عالی حرفه ای (Meslek Yuksek Okulları): در سیستم اموزشی ترکیه آنها بعد از دبیرستان 2 سال تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند و بسیار شبیه کالج های جامعه در ایالات متحده هستند.

تنها تفاوت این است که دانش آموزان به دلیل کمترین مکان در مدارس 4 ساله به راحتی نمی توانند به مدارس 4 ساله در ایالات متحده منتقل شوند.

در سیستم آموزشی ترکیه فارغ التحصیلان دو ساله باید آزمون سراسری انتقال عمودی (دیکی گسیس سینوی) را بگیرند و معدل بالایی نیز داشته باشند تا بتوانند در مدارس 4 ساله متقاضی شوند.

به فارغ التحصیلان برنامه های دو ساله با مدرک کاردانی یا پیش دانشگاهی (در لیسانس دیپلماتی) تعلق می گیرد.

دانشگاه های خصوصی یا بنیاد (اوزل / وکیف Universiteleri):در ترکیه ، بنیادهای خصوصی در سال 1984 حق تأسیس و توسعه دانشگاه را به دست آوردند.

آنها با هدف اساسی ایجاد مرکز تعالی آموزش و تحقیقات عالی تأسیس شدند.

دانشگاه های خصوصی برای شکل گیری و انتخاب شبکه های آموزشی و پژوهشی بین المللی و جهانی اقدامات ابتکاری بیشتری را انجام می دهند.

دانشگاه های خصوصی هزینه شهریه را از 6000-20،000 USD می گیرند.

گرچه مؤسسات خصوصی ، آنها کمک های مالی قابل توجهی را ارائه می دهند. بیش از 40٪ از کل دانشجویان به نوعی کمک مالی دریافت می کنند.

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در مجارستان

اقامت اروپا

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.