اغلب دانشجویان رویای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بهتر و معتبر را در خارج از کشور را در سر دارند و مهاجرت تنها راه‌ حل این مسئله به شمار می‌رود. ولی باید به خاطر داشت که این تصمیم کلیه ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو باید قبل از اقدام به تحصیل در خارج از کلیه مزایا و معایب تحصیل در خارج آن با خبر شد. ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در خارج از کشور یکی از اهداف بزرگ دانشجویان مستعد است ولی نکته قابل توجه این است که برای چنین تصمیم بزرگی باید از قبل برنامه‌ریزی دقیقی کرده و تمامی جوانب مهاجرت را سنجید.

در هنگام بررسی گزینه‌ها نکات بسیاری را باید مدنظر قرار داد. از جمله این عوامل، برخورداری از استطاعت مالی کافی برای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی است. در واقع، باید پس از انتخاب گزینه‌ها، تحقیق و بررسی جامعی را درخصوص شرایط و هزینه‌های زندگی در آن کشور انجام داد. علاوه براین، کسب اطلاعات کافی در مورد رشته و دانشگاه مورد علاقه‌ نیز بسیار ضروری است. اگر با وجود همه شرایط، همچنان بر تصمیم خود استوار هستید، پس باید از مزایا و معایب تحصیل در خارج مختلف آن نیز مطلع شوید.

مزایا و معایب تحصیل در خارج

تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما در حالت کلی مزایای تحصیل در خارج از کشور بیشتر از معایب آن است.

۱-  ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه

تحصیلات برون مرزی این فرصت را در اختیار شما میگذارد تا به تحصیل موضوعات و دروسی بپردازید که ممکن است در دانشگاه های کشور شما ارائه نشود. این انتخاب در کسب موقعیت‌های شغلی بهتر و بالاتر در عرصه رقابتی بازار کار بسیار موثر خواهد بود. مهارتها و دانش خود را خیلی سریع توسعه می دهید و به رشد فکری می رسید.

دیدن مطلب
تحصیل در استرالیا-کارشناسی ارشد در استرالیا

۲- تجربه زندگی مستقل 

با افرادی از سایر کشورها ملاقات خواهید کرد که ارتباطات و شبکه ی مفید بین المللی دارند و می توانند در زمینه شغلی و حرفه ای به شما کمک کنند.

۳- تجربه یک فرهنگ جدید

با آداب و رسوم و سنت های بیگانه آشنا می شوید که این امر می تواند در مذاکرات کسب و کار های بین المللی شما در آینده نقش بسزایی داشته باشد.   تعداد افراد محدودی در خارج از کشور تحصیل می کنند، بنابراین تحصیل در خارج از کشور در رزومه کاری شما منحصر به فرد و قابل توجه خواهد بود.

۴- تجربه سفر

با تحصیل در خارج فرصت گشت‌ و گذار در کشور میزبان را خواهید داشت. برخلاف سفرهای برنامه‌ریزی شده، در این سفرهای کوتاه فرصت آشنایی بیشتر با آن کشور و مردمش را خواهید داشت و حتی می‌توانید از این طریق روابط خود را با سایر افراد گسترش دهید. اگر از این فرصت‌ها بخوبی استفاده کنید، تجربه تحصیل خوشایندی را در خارج خواهید داشت.

۵- رزومه پربار

به جایی میرسید که همیشه در رویای شما بوده است. بر زبان مورد نظر خود تسلط می یابید. اهداف و برنامه های تحصیلات برون مرزی شما با مهارت و هوشمندانه تحقق می یابد. اگر بهره هوشی بالایی داشته باشید و شانس نیز با شما باشد، می‌توانید موقعیت شغلی مناسبی را در کشور میزبان به دست آورید.

معایب ادامه تحصیل در خارج

مزایای تحصیل در خارج از کشور بیشتر از معایب آن است. اما برخلاف همیشه قصد داریم چند نمونه از معایب تحصیل خارج از کشور را بازگو کنیم.

دیدن مطلب
چطور در استرالیا کار پیدا کنیم ؟

۱- عاطفی و روحی 

اگر تا به حال به مدت طولانی مثلا 6 ماه تا 1 سال و بیشتر از خانواده خود جدا نشده اید و از لحاظ عاطفی حساس هستید و دوری از خانواده و دوستان برای شما زجر اور است ،از رفتن به خارج از کشور منصرف شوید.چون فقط و فقط برای شما افسردگی و اضطراب و گاهی فکر خود کشی میاورد.

۲- فشار مالی

آن دسته از دانشجویانی که با استفاده از قرض یا وام قصد ادامه تحصیل را دارند، در دوران تحصیل از لحاظ مالی اندکی تحت فشار خواهند بود. بنابراین، اگر قصد چنین ریسکی را دارید بهتر است اندازه آن در حد وسع مالیتان باشد. زیرا بازپرداخت چنین بدهی‌هایی ممکن است تا چند سال طول بکشد؛ از اینرو، مهلت بازپرداخت را به پس از فارغ‌ التحصیلی موکول کنید.حتی ممکن است زمان ادای دین تا به دست آوردن یک شغل مناسب عقب بیفتد.

۳- مشکلات زبان

شما زمانی که زبان خود را در سطوح بسیار عالی در ایران رسانده باشید،با این حال  هم در کشور های فوق و به خصوص در کلاس های درس خیلی از مطالب اساتید را متوجه نخواهید شد.

۴- تقابل عقاید

تحصیل در خارج از کشور یک فرصت عالی برای یادگیری زبان جدید است، ولی در ابتدا یادگیری زبان و صحبت کردن برایتان سخت است، چون شما در آن زمان نیاز به افتتاح حساب بانکی و پیدا کردن محل اقامت هستید. همچنین ممکن است که شما با موانع فرهنگی با دین، نقش جنسیتی یا تفاوت های ارتباطی مواجه شوید.

 

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن مطلب
تحصیل در اسپانیا