ویزای شینگن

 • ویزای شینگن چیست؟
 • نحوه گرفتن ویزای شینگن چگونه است؟
 • مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن چیست؟
 • چه مدت طول می‌کشد تا ویزای شینگن بگیریم؟

تعریف شینگن

ویزای شینگن ، تنها ویزایی است که مسافر میتواند با دریافت آن،  با یک تیر چند نشان را بزند و اجازه دارد تا برای سفر به چندین و چند کشور اروپایی تحت این حوزه فقط با خرید بلیط هواپیما برای سیر و سفر و بازدید از این کشورها با خیال راحت رفت و آمد کند.

ویزای شینگن

ویزای شینگن چیست؟

در سال 1985 در روستای لوکزامبورگ بین شش کشور اروپایی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ پیمانی مبنی بر برداشته شدن مرز میانشان و آزاد بودن ورود و خروج بدون ویزای برای شهروندان به امضا رسید.

در طول زمان کشورهای دیگر اروپا نیز به این توافق‌نامه ملحق شدند. میتوان گفت تا کنون 28 کشور اروپایی جزء حوزه شنگن هستند. کشورهایی مانند مانند نروژ، فنلاند ، سوئیس، عضو شینگن هستند ولی جزو اتحادیه اروپا نیستند.

شهروندان خارج از این حوزه که جزء کشورهای شینگن نیستند به غیر از چند کشور(  استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، مالزی و تعدادی از کشورهای قاره‌ی آمریکای جنوبی )، می بایست جهت ورود به منطقه شینگن ویزای شنگن داشته باشند. این ویزا توسط مقامات سفارت کشوری که از آن درخواست ویزا شده است صادر می‌گردد.

فرد جهت درخواست باید به سفارت کشور مقصدی که جزو حوزه شینگن است در کشور خود، مراجعه کند و طی گذراندن مراحل قانونی و تحویل مدارک، ویزای شینگن خود را دریافت کند.

هر ویزای شینگن، مدت حضور در محدوده ی شنگن را شینگن را تعیین می‌کند. متقاضی میتواند در زمان تعیین شده به تمامی کشورهای شینگن آزادانه سفر کند. بعد از اتمام مدت مجاز حضور در  ویزای شینگن، شخص باید کشور مربوطه را ترک نماید و یا نسبت به تمدید ویزا اقدام کند.

شرایط لازم برای اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزاتمکن مالی – گردش حساب – دعوت‌نامه (الزامی نیست)
حداقل میزان تمکن مالیحدودا بین ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بسته به کشور مقصد)
گردش حساب مورد نیازگردش ۶ ماهه آخر حساب متقاضی
ورود با این ویزا به کشورهای۲۶ کشور عضو پیمان شینگن
نحوه تعیین وقت سفارتکلیه کشورها به صورت آنلاین
مدت زمان تعیین وقت سفارتبا توجه به کشور مقصد (از ۱ ساعت تا ۱۵۰ روز)
زمان اعتبار ویزابا توجه به هدف سفر (از ۵ تا ۱۰ روز متغییر)
مصاحبه اخذ ویزاندارد
مدارک مورد نیاز وقت سفارتعکس پاسپورت + اطلاعات کامل و شخصی متقاضی (برای کلیه کشورها نیازی نیست)
وقت سفارت فوریدارد
ویزای فوریندارد
تائیدیه مدارکمهر دارالترجمه (برای یونان و چک، مهر دادگستری و امورخارجه نیز لازم می‌باشد)
زبان ترجمه مدارککلیه کشورها انگلیسی (اتریش آلمانی، آلمان اصل مدارک)
مدت زمان جوابدهی به درخواست اخذ ویزابین ۷ تا ۳۰ روز کاری
رایج‌ترین دلایل ریجکتیتمکن مالی – عدم اعتماد به بازگشت متقاضیان – ارائه مدارک دروغین
امکان اعتراض در صورت ریجکتیدارد
رفع ریجکتیندارد
بهترین حالت اقدام (از نظر تعداد نفرات)فردی
نیاز به پیکاپندارد
محل انگشت نگاریسفارت‌خانه‌ها و دفاتر کارگزاری ویزا
روزهای کار سفارت خانهیکشنبه تا پنجشبه

انواع ویزای شینگن

به طور کلی ویزای شینگن در 4 نوع شامل موارد زیر است:

ویزای نوع A

این نوع ویزا که ویزای ترانزیت است که مسافر اجازه دارد در یکی از فرودگاه‌های محدوده شینگن پرواز خود را تعویض نماید و نمیتواند از فرودگاه خارج شود و باید به کشوری خارج از شینگن سفر نماید. در نتیجه مسافر مجوز اقامت در حوزه شینگن را ندارد.

ویزای نوع B

این ویزا ، نوعی ویزای ترانزیت است با این تفاوت که مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد. و مسافر می‌تواند از منطقه شینگن به عنوان منطقه عبوری استفاده نماید و ظرف 5 روز از این کشور عبور کرده و خود را به کشور مورد نظر برساند.

ویزای نوع C 

ویزای توریستی در واقع روادید کوتاه مدت است که مسافر با توجه به مدت تعیین شده ویزا، مجاز به اقامت در نواحی شینگن است.

ویزای نوع D

این نوع از ویزا بلندمدت است و معمولا تجار از آن استفاده می کنند و مسافر با داشتن این ویزا می‌تواند در طی سال چندین بار به محدوده شینگن ورود و خروج نماید.مدت اقامت به این صورت است که مسافر در هر 6 ماه فقط 90 روز میتواند در منطقه شنگن حضور داشته باشد و در صورت تصمیم به ماندن میبایست از طریق سفارت مربوطه ویزای خود را تمدید  نماید.

چگونگی اخذ ویزای شینگن

برای دریافت ویزای شنگن ، در روز مصاحبه مسافر باید مدارک خود را که از قبل آماده شده به سفارت تحویل دهد این مدارک عبارتند از:

 1.  پر نمودن فرم ویزای شینگن به زبان انگلیسی و ارائه آن
 2. اصل پاسپورت به همراه کپی از صفحات با حداقل 3 ماه اعتبار
 3. دو قطعه عکس جدید ۳ در ۴ رنگی با زمینه روشن
 4. پرینت گردش حساب سه ماهه آخر بانکی.
 5. گواهی تمکن مالی که نشان دهد شما با این موجودی، جواب‌گوی مدت زمانیکه در حوزه شینگن اقامت دارد هستید.
 6. فرم درخواست ویزا که در سایت سفارت هر کشور آن را جهت دانلود متقاضیان قرار داده‌اند. این فرم باید به طور کامل پر و سپس امضاء شود.
 7.  بلیط رفت و برگشت هواپیما که می بایست با تاریخ ورود و خروج تعیین شده ویزا هماهنگی داشته باشد.
 8. بیمه مسافرتی که هرگونه مراقبت پزشکی و هزینه‌های بالغ بر 30000 یورو را پوشش دهد و در تمام محدوده شنگن اعتبار داشته باشد.
 9. مدارکی مبنی بر محل اقامت فرد در کشور شینگن مانند پرینتی از رزرو هتل یا یک دعوت‌نامه معتبر.
 10. اگر مسافر دعوتنامه دارد باید اصل و کپی دعوتنامه که مشخصات فردی و آدرس دقیق شخص میزبان در آن موجود است را نیز به سفارت تحویل دهد.
 11. مدارک شغلی شامل لیست پرداخت حق بیمه و فیش حقوقی و مدارکی از جانب کارفرما مسافر که برگشت فرد را به محل کار، بعد از سفر الزامی می‌داند.
 12. در صورت داشتن ویزای دانشجویی، ارائه نامه پذیرش دانشگاه الزامی است.
 13. در صورت دارا بودن ویزا کاری، مدارکی مانند قرارداد فرد با کارفرما یا شرکت مقصد ضروری است.
 14. سند ملکی به اسم شخص تقاضا دهنده.

توجه داشته باشید ، جهت اقامت در منطقه شنگن حداکثر 90 روز است. البته تعداد مدت اقامت برای ویزای دانشجویی و کاری متفاوت است. بعد از گرفتن وقت و تکمیل مدارک، متقاضی باید در روز و ساعت تعیین شده، جهت انگشت‌نگاری و مصاحبه در سفارت کشور مورد درخواست حضور یابد.

نکات مهم

 • دارا بودن ویزای شنگن از قبل امتیاز محسوب می‌شود ولی تضمینی برای ورود به محدوده‌ی شینگن نیست.
 • مسافر باید از کشور صادرکننده‌ی ویزا به محدوده‌ی شینگن وارد شود و پس از حداقل یک شب اقامت، سفر خود را به دیگر کشورها ادامه دهد، در غیر این صورت ممکن است پلیس‌های مرزی به مسافر اجازه‌ی ورود به دیگر کشورهای شینگن را ندهند.
 • در صورت رد شدن درخواست ویزا، پیشنهاد می شود زودتر از ۶ ماه برای درخواست ویزای مجدد اقدام نفرمایید.
 •  تصمیم گیرنده ی نهایی برای صدور ویزای شما بر عهده ی سفارت است و آژانس های مسافرتی فقط درخواست ویزا را برای شما انجام می دهند.

نکته ی دیگر اینکه در حالت کلی جای نگرانی برای عدم دریافت ویزای شنگن وجود ندارد. در صورت ریجکت شدن شما میتوانید پس از تکمیل مدارک، دوباره درخواست ویزای شنگن دهید و به عنوان یک متقاضی جدید شناخته خواهید شد. به راحتی می توان از سفارت دیگر کشورهای عضو شنگن درخواست ویزا داد و ریجکت شدن شما تاثیری بر درخواست جدید شما نخواهد گذاشت.

و در آخر اینکه موسسه نوباوران خدمات ویژه ای را با داشتن وکلا و کارشناسان مجرب در امر حقوقی و مهاجرت جهت اخذ ویزای شینگن و همچنین خدمات وقت سفارت شینگن برای شما متقاضیان عزیز انجام می دهد ارائه می نماید.

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] ویزای شینگن، مجوز ورود به منطقه شنگن در اروپا می‌باشد که برای کشورهایی غیر از این حوزه  از جمله کشور ایران الزامی است تا بتوانند به این کشورها در حوزه ی شینگن ورود و خروج نمایند. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *