پناهندگی در ترکیه

 

در سالیان اخیر موضوع پناهندگی در ترکیه  موردی است که متقاضیان مهاجرت را به خود ترقیب نموده  در مورد آن تبلیغات زیادی تولید  شده است .

کشور ترکیه میزبانی پناهندگان زیادی از سراسر دنیا را بر عهده دارد.

موسسه حقوقی نوباوران در این متن در سعی دارد اطلاعات کامل و مفیدی در مورد پناهندگی در ترکیه به شما عزیزان ارائه دهد.

به گزارش کمیسیون عالی پناهندگان سامان ملل در سال 2017 حدود 2.3 میلیون پناهنده سوری در ترکیه حضور دارند. همچنین حدود 44 درصد پناهندگان از افغانستان، 42 درصد از عراق و 10 درصد از ایران هستند. در سال 2006 مجموعأ 4550 درخواست پناهندگی در ترکیه صورت گرفت در سال 2011 این تعداد 16000 نفر بود.

بررسی حقوقی قانون پناهندگی در ترکیه

کشور ترکیه کنوانسیون 1951 را امضا کرده ولی متن کنوانسیون بر محدودیت جغوافیایی تاکید دارد. این به این معنی است که کشور ترکیه عهده دار مسئولیت  پناهندگانی که از کشورهایی که عضو شورای اروپا هستند،می باشد.

در مورد کسانی که از کشور خارج این منطقه هستند،ترکیه فقط به صورت موقت حمایت می کند. کشور ترکیه در سال 2013  قانونی وضع نمود که بر اساس آن، روند پناهندگی در ترکیه دچار تیراتی شد و اکثر پناهندگان این کشور را ترک نمودند و در پی راه حلی برای اقامت دراز مدت می افتند.

پناهندگان سوری

کسانی که از کشور سوریه به خاک ترکیه وارد شدند، مورد حمایت دولت ترکیه جهت اسکان موقت  می باشند، و این امکان هست که برای اسکان دائمی به کشور سوم فرستاده شوند. تقریبا 3 میلیون پناهنده از سوریه اکنون در ترکیه اقامت دارند. محفاظت موقت پناهندگان سوری به آنها اجازه میدهد به به خدمات اساسی دسترسی داشته باشند.

دیدن مطلب
کار در هلند بعد اتمام تحصیلات

پناهندگان غیر سوری

پناهندگانی که غیر سوری  و غیر اروپایی هستند، جهت تقاضای پناهندگی در کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل دارای امتیازاتی می باشند. زمانی که فردی یا  یک خانواده بر اساس قانون UNHCR دارای شرایط مورد نیاز برای پناهندگی تشخیص داده شود، کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل سعی می کند تا این افراد را در یک کشور دیگر مستقر کند.

زمانی که درخواست پناهندگی پناهندگان در حال رسیدگی می باشد، امکان استفاده محدودی از خدمات پزشکی در بیمارستان های دولتی و یا خدمات آموزشی دارند. پناهجویان حق کار دارند،ولی عده کمی از آنها به صورت تمام قت کار میکنند.

پناهندگان افغان و ایرانی

تقریبا 35% پناهندگان در کشور ترکیه غیر سوری هستند، جمعیت زیادی از افغان هادر کشور ترکیه پناهنده می باشند ،ولی در هر سال فقط 500  نفر از آنها به

آمریکا منتقل میشوند. از ایران هم حدود 30000 پناهنده در ترکیه زندگی میکنند.

پناهندگان عراقی

تقریبا 125 هزار آواره عراقی در سال 2016 ترکیهبه کشور ترکیه پناه آورده اند و این تعداد بسیار بالایی است.مشکلات سالیان اخیر کشور عراق موجب افزایش زیاد پناهجویان به این کشور شده است.

پناهندگان ترکیه را قاچاقچیان انسان در ازای مبل بین 1200 تا 1500 دلار با روش بسیار پر خطر و با استفاده از قایق  به یونان و شمال اروپا منتقل می کنند.

درخواست پناهندگی در ترکیه

تقاضای پناهندگی در کشور ترکیه توسط DGMM بررسی می شود. پروسه تشخیص واجد شرایط بودن درخواست کنندگان پناهندگی را  کارشناسان در دفتر مرکزی  DGMM انجام می دهند. قسمت های مختلف روند ثبت و تشخیص پناهندگی که مراحل ثبت نام و مصاحبه هست را کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل متحد و همچنین شرکای اجرایی آن ASAM انجام می دهند.

دیدن مطلب
دهمین تور مدیریتی، صنعتی و گردشگری آلمان و ایتالیا

همچنین PDMM مصاحبه اصلی و تصمیم نهایی درمورد درخواست پناهندگان را انجام می دهد.ای روند طی مدت 6 ماه صورت می گیرد.در این خصوص با توجه به  نیازها و شرایط ویژه افراد و بر اساس حقوق و اولویت بندی های بین المللی، نوبت دهی می شود.

روال کار به این صورت است که مصاحبه شخصی با پناهندگان بایست در 30 روز پس از تاریخ ثبت نام صورت گیرد و افراد آموزش دیده در زمینه حقوق پناهندگی و حقوق بشر این مصاحبه را صورت میدهند.

بر اساس قانون LFIP افرادی که دارای نیازهای ویژه هستند شامل معلولین، افراد سالخورده، زنان باردار، کودکان ، کسانی که قربانی شکنجه و یا خشونتهای جنسی و فیزیکی باشند.

متقاضی این حق را دارد که در جلسه مصاحبه همراه با اعضای خانواده خود، مترجم، وکیل، روانشناس و یا نماینده قانونی حضور داشته باشد . معمولا در روز جلسه به پناهجو مترجم اختصاص داده می شود.

نتیجه تصمیم گیری شده، کتبا به پناهجو اعلام میشود و اگر جواب منفی باشد،امکان درخواست مجدد برای وی وجود دارد.ولی اگر جواب تجدید نظر هم منفی باشد،فرد موظف به ترک خاک ترکیه خواهد بود.

این پروسه شامل هزینه های اداری از جمله هزینه دفتر اسناد رسمی و هزینه وکیل می باشد که متقلضی میتواند از طریق کمک هزینه هایی که دولت در اخیار او قرار میدهد،تامین کند.

خطرات پناهندگی در ترکیه

در حالت کلی موسسه حقوقی نوباوران بدلیل اینکه روش پناهندگی بسیار روش پر خطری می باشد،به هیچ وجه این روش را به کسی توصیه نمیکند و همواره روشهای بهتری برای مهاجرت وجود دارد که می توانید با مشاوره با وکلای مجرب از این روشها مطلع شوید.

دیدن مطلب
شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان

همچنین افراد زیادی در این راه مورد سوئ استفاده کلاهبرداران قرار گرفته و ضرر های مالی هنگفتی دیده اند. مورد دیگر خطرات موجود در کمپ های پناهندگی برای پناهجویان وجود دارد که خیلی از افراد لطمات زیادی را در این دوره دیده اند.

 

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *