چگونه یک CV بنویسیم

اصول نوشتن CV موفق

چگونه cv بنویسیم

چگونه cv بنویسیم

مهمترین اصل نوشتن یک CV موفق ، ارائه توضیحات با ارزش و حرفه ای از تجارب کاری ، تحصیلات و مهارت های شما می باشد. این امر باعث می گردد شما شانستان را برای بدست آوردن موقعیت های کاری زیادی بالا ببرید.

زمان نوشتن CV ، ممکن است ندانید که از کجا باید شروع کنید.در این مورد برای کمک به شما ، ما یک راهنمای گام به گام نحوه نوشتن یک CV ایجاد کرده ایم.با مطالعه این متن از تمام اصول نوشتن CV آگاه خواهید گشت.

  • چگونه باید CV خود را ساختم؟
  • قالب های CV چیست؟
  • چگونه باید CV خود را طراحی کنم؟
  • نکات مربوط به نوشتن CV کدامند؟
  • چه اطلاعاتی را باید در CV ارائه دهم؟
  • چه کسی CV منرا بررسی می کند؟
  • چقدر به CV احتیاج دارم؟

در اینجا اصلی ترین مطالب برای آنچه باید در یک CV گنجانده شود قرار گرفته است:

1-اطلاعات شخصی 

اگرچه این ممکن است برای بسیاری از افراد واضح باشد ، اما تعداد معدودی از افراد فراموش می کنند که نام کامل ، آدرس ایمیل ، شماره تلفن و آدرس خود را در CV خود وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که این موارد به وضوح در بالای CV شما ارائه شده است. این به کارفرمایان آینده نگر کمک می کند تا به راحتی با شما تماس بگیرند.

2-انگیزه 

این نکته شانس شما برای درخشش و جلب توجه خواننده در همان ابتدای کار است. از انگیزه های شخصی خود جهت فریاد زدن در مورد دستاوردهای خود و به اشتراک گذاشتن آرزوهای شغلی خود استفاده کنید.

ترفند اظهارنامه شخصی موفق این است که انگیزه ها و برنامه های کاری را متناسب با نقش شغلی که متقاضی آن هستید ، همسو نمایید.

3-تجارب کاری 

هنگام نوشتن درباره سابقه کار خود ، فقط تجارب مربوط به شغل مورد نظر را ذکر کنید. CV شما باید شما را به عنوان بهترین کاندیدای برای شغل مورد نظر تعیین کند. اگر تجربه محدودی دارید ، به مهارتهای قابل انتقال دیگری که ممکن است داشته باشید فکر کنید- این امر می تواند پروژه های قبلی یا دوره های کارآموزی باشد.

دیدن مطلب
دانشگاههای برتر آلمان برای تحصیل در رشته داروسازی

مواردی را ذکر کنید که نشان دهنده سخت کوشی ، کوشش و اشتیاق شما باشد.

4-دوران تحصیلی

مؤسسات آموزشی و آموزش هایی پیشین خود را با تاریخ حضور و هرگونه دستاورد یا نمرات بدست آمده ذکر کنید.

مهارت ها و صلاحیت ها

شامل سایر مدارک تحصیلی یا تجربه کاری یا تحصیلات مرتبط با شغل مورد نظراست. اطمینان حاصل کنید که مهارت های اصلی به دست آمده از این مدارک را انتخاب کرده اید.

5-علایق و سرگرمی ها 

ذکر علاقه ها و سرگرمی در CV یک ضرورت نیست. با این حال ، ذکر علایق مربوطه گاهی می تواند به شما در رقابت با سایر متقاضیان کمک کند. اطمینان حاصل کنید که هر علاقه یا سرگرمی که ذکر می کنید،ارزش افزوده ای به CV شما دارد.

چگونه باید CV خود را بنویسم ؟

به طور کلی مایکروسافت ورد بهترین بستر ایجاد CV است. به طور معمول ، یک روش  مناسب برای ساخت CV خوب، مینیمالیستی ، بدون مطالب اضافه.

این را بدانید که واقعاً هیچ محدودیتی در نحوه ایجاد CV خود ندارید ، بنابراین خلاق باشید و راحت و ساده عمل کنید! به عنوان مثال ، اگر شما یک طراح گرافیک هستید ، می توانید از ابزارهای تجارت برای ایجاد CV خود استفاده کنید.

شما می توانید از CV خود استفاده کنید تا به کارفرمایان آینده نگر نشان دهید که خط مشی طراحی مورد نظر خود را دارید.

چگونه باید CV خود را طراحی کنم؟

مهمترین نکته این است که هیچ کس نمی خواهد با یک متن طولانی در ابتدای کار روبرو شود.

نکات خود را واضح و مختصر بیان کنید و از نقاط گلوله برای بهتر دیده شدن آنها استفاده نمایید. همینطور از اسناد و پاراگراف های کوتاه استفاده کنید.

مواظب باشید قالب بندیتان بد نباشد! شما ممکن است کاندیدای خوبی باشید اما اگر قالب بندی CV شما اشتباه باشد ، به احتمال زیاد خودتان را در مرحله درخواست رد خواهید کرد.

نکات اساسی برای یک طرح CV عالی

• بیش از دو صفحه A4

• CV خود را در Word ایجاد کنید

• از استفاده خطها، رنگ ها ، تصاویر ، کاغذ های جدید و فونت های کارتونی مانند کمیک خودداری کنید.

• از فونت های ساده مانند؛ Arial ، Verdana یا Tahoma در اندازه فونت 10 یا 11 بهتر عمل می کنند.

دیدن مطلب
هزینه زندگی در نروژ

• شروع را با بهترین نکات و جدیدترین تجارب کاری و مدارک تحصیلی خود انجام دهید.

• هرگونه شکاف کاری را توضیح دهید.

• به املا و دستور زبان متنتان دقت کنید. به خاطر یک کلمه غلط ، شغل رویایی خود را از دست ندهید.

نکات مربوط به نوشتن CV

cv

cv

هر CV را متناسب با مشخصات شغل مورد نظر ایجاد کنید.
از ذکر فواصل کاری خودداری کنید. فواصل کاری حتی اگر دلایل شما کاملاً قانونی باشد ، می تواند باعث بدبینی گردد.

آن را به نفع خود بچرخانید و توضیح دهید که چه کاری انجام داده اید. این که آیا شما به تحصیل بازگشتید ، با داوطلبانه استعفا دادید یا به مسافرت رفتید ، باید کاملا صادقانه شرح دهید.
از تجربات خود نهایت استفاده را ببرید. از کلمات مثبتی مانند “توسعه یافته” ، “سازمان یافته” یا “دست یافته” استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تجربه و مهارت های شما را به مشخصات شغلی کمک می کند.

از داده ها و مشخصات و مختصات دقیق استفاده کنید. آمار می تواند به شما در رقابت با دیگر متقاضیان کمک زیادی کند.
استفاده از سیستم های ردیابی متقاضی (ATS). این سیستم ها به دنبال کلمات کلیدی در صنعت و حرفه مورد نظر شما هستند ، بنابراین کلماتی را که معمولاً در شغل مورد استفاده قرار می گیرد ، جستجو کنید.استفاده از این کلمات کلید در CV،به کیفیت آن کمک زیادی میکند.

چه اطلاعاتی را باید در CV وارد کنم؟

مطالب شخصی 

شما باید مختصراً در مورد اینکه چه کسی هستید ، نقاط قوت و هرگونه تجربه کار و / یا تحصیلات خود را بیان کنید. این باید مهارت های به دست آمده خود را که مربوط به برنامه است ، از جمله مدیریت زمان ، خدمات مشتری ، کار تیمی ، مهارت های رایانه و غیره برجسته کند.

آن را در 100 تا 150 کلمه کوتاه نگه دارید.

مثال : “فارغ التحصیلان اخیر با مدرک زبان انگلیسی از دانشگاه Bath. تجربه کار عملی در زمینه نوشتن در موضوعاتی مانند علایق انسان ، مد ، اخبار و سیاست به عنوان سردبیر وبلاگ و مجله دانشجویی دانشگاه . من می خواهم کار خود را در روزنامه نگاری در نقشی شروع کنم که بتوانم مهارتهای کسب شده در تحصیلات و تجربه کاری خود را گسترش دهم . ”

تجربه کاری
تجربه کاری مرتبط را در ارتباط با بخش یا زمینه ای که می خواهید در آن کار کنید درج کنید. اگر تجربه محدودی دارید ، در مورد مهارت های قابل انتقال که در اختیار دارید فکر کنید.

دیدن مطلب
سیستم آموزش عالی جمهوری چک

مسئولیت های خود را به همراه مهارت و تجربه ای که در نقش های قبلی خود به دست آورده اید ، برجسته کنید. این نشان می دهد که چگونه تجربه شما به پیشرفت مهارتهای شما و شکل دادن شما به کارمندی که امروز هستید کمک کرده است.

مثال :
دستیار حسابها ، بانک ملی گلیات
(ژوئن 2011 – سپتامبر 2011)
سه ماه در بخش حسابهای یک بانک بزرگ خیابانی.
مسئولیت ها شامل:
• جمع آوری فاکتورها و رسیدها
• کمک به گزارش حساب های ماهانه
• پردازش هزینه های کارکنان

دستیار فروشگاه نیمه وقت
(ژوئن 2010 – آوریل 2011)
مسئولیت های شامل:
• تجربه کار در زمینه حسابداری نقدی
• مسئولیت ارائه خدمات به مشتریان در فروشگاه • مسئول در
تکمیل سهام

تحصیلات
دستاوردهای آموزشی خود را با جدیدترین موارد اول ذکر کنید.

مثال :
BSc. فیزیک ، درجه 2: 2 ، دانشگاه مرکزی بروکلید ، سپتامبر 2009 – ژوئیه 2012.

سطح: انگلیسی (B) ، جغرافیا (C) ، رسانه (B) ، مطالعات عمومی (D) ، کالج فرم ششم Hollyoaks ، چستر ، سپتامبر 2007 – ژوئیه 2009.

سرگرمی و علاقه

سرگرمی ها و علاقه های خود را درگیر کنید که طیف وسیعی از مهارت های قابل انتقال را به تصویر میکشد و شما را در بهترین نور ممکن نقاشی می کند.

مثال :
کاپیتان تیم هاکی مدرسه (نشان از رهبری)
بازدید از گالری ها و موزه های هنری (در صورت داشتن نقش)

چه کسی CV من را بررسی می کند؟

این بسته به نحوه جذب در شرکتهای مختلف متفاوت می باشد. به طور معمول ، این مدیر استخدام خواهد بود  که رزومه ها را بررسی میکند، با این حال در هر شرکت متفاوت است.

آیا به CV احتیاج دارم؟

بله بدون CV ، به معنای واقعی کلمه شما هیچ راهی برای نشان دادن کارفرمایان آینده نگر ندارید که چقدر عالی هستید و چرا باید شما را استخدام کنند.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *