کمک هزینه تحصیلی و مالی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

معمولا در دانشگاه های کانادا به هنگام اپلای و درخواست پذیرش اولیه، بخشی جهت درخواست کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه مورد نظر وجود دارد که در صورت داشتن شرایط ممتاز، دانشگاه اقدام به پرداخت کمک هزینه به دانشجو می نماید. تحصیل در کانادا رایگان نیست، اما مقرون به صرفه است. میانگین هزینه دانشجوی خارجی برای یک سال تحصیلی (8 ماه) در دوره کارشناسی، 12000 دلار کانادا است.

 شرایطی از قبیل معدل ترم یا فعالیتهای شاخص اجتماعی، اختراعات و یا علمی در نظر گرفته می شود که در هر دانشگاه متفاوت است. لازم به ذکر است که این کمک هزینه ها در دوره کارشناسی فقط قسمتی از شهریه و یا هزینه های زندگی دانشجو را پوشش میدهد. بیشتر بورسیه ها مخصوص تحصیلات تکمیلی است.

 شرایط اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های کانادا

1- دانشجویان در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام می نمایند که خواهان دریافت کمک هزینه است. دانشگاه با بررسی پرونده ی دانشجو اعلام می نماید که میزان کمک هزینه چقدر است و شرایط آن را را در برگه پذیرش اعلام می کند. این اطلاعات ممکن است به صورت حداقل مبلغ کمک هزینه تضمینی از سوی دانشگاه (مثلا 12 هزار دلار در سال)، زمان (حداکثر 4 سال) و شرط معدل (معدل A) باشد. این کمک هزینه ها معمولا به صورت TA و یا ترکیبی از TA، RA، Fellowship Grant  است.

2- بعضی از دانشگاه ها در برخی از رشته ها، اساتید دارای بودجه های تحقیقاتی برای پروژه های خود هستند و باید بخش از این بودجه را به دانشجویان خود بعنوان RA پرداخت نمایند (مانند بسیاری از رشته های مهندسی) .

دیدن مطلب
اقامت اروپا با ثبت شرکت در لهستان

از سوی دیگر دانشجویان باید در هنگام پذیرش یا تماس با اعضای هیئت علمی دانشکده به دنبال یک استاد راهنما (Supervisor) باشند. در صورتی که استاد راهنما شرایط علمی و علایق تحقیقاتی دانشجو را قبول کند و بودجه نیز داشته باشد، دانشجو را تایید کرده و به دانشکده اعلام می کند.

مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما و شرایط متقاضی دارد.

3- دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل در ترم های دوم و یا سال دوم به بعد می توانند برای دریافت بورس از موسسات داخل دانشگاه (مانند گروه های تحقیقاتی) و یا مراکز خارج دانشگاه (مانند مراکز غیر انتفاعی و یا موسسات دولتی) بورس بگیرند.

در این نوع بورسیه ها رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو بسیار حائز اهمیت است و دانشجویان باید دقت داشته باشند که در برخی دانشگاه ها دانشجو ممکن است از تمامی شیوه های بالا واجد شرایط گرفتن کمک هزینه باشد، با این حال چنانچه مجموع دریافتی از مبلغ خاصی بالاتر رود ممکن است دانشگاه یکی از کمک هزینه ها کاهش و یا قطع نماید.

از آنجایی که بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در کانادا دارای تنوع زیادی است و رقابت برای دریافت این بورسیه  از سر تا سر دنیا بالاست مخصوصا در رشته هایی مانند رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی که هزینه ها بیشتتر است. بنابراین ذکر این نکته ضروری است که برای دریافت بورسیه های تحصیلی کشور کانادا باید سریعتر اقدام نمایید.

تحصیل در کانادا

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدن مطلب
راهنمای گام به گام یافتن کار در نیوزلند